Skradzione życie

Magdalena Wala Wydawnictwo: Książnica literatura obyczajowa, romans
Książnica
2021-02-24
2021-02-24
literatura polska powieść historyczna romans powieść obyczajowa obyczajowe

Wyróżniona opinia i

Skradzione życie

przeczytanych książek 905 napisanych opinii 876

,,Skradzione życie "
Polecam Wam gorąco sięgnąć po tą lekturę.
W książce opisane są tradycje ,święta i inne zwyczaje Żydów .Wszystko też jest objaśnione co ułatwia czytanie.

Ewa Abramowicz i Lilianna Radziejewska co łączy te dziewczyny?
Jak Ewa poradzi sobie po stracie rodziców
Czy uda jej się wrócić do Mysłowic,czy też zmieni całkowicie swoje życie?
Polecam Wam serdecznie, przekonajcie się sami .
Bardzo lubię książki autorki ,tą czyta się ekspresowo,bardzo przyjemna historia

,,Skradzione życie "
Polecam Wam gorąco sięgnąć po tą lekturę.

Ewa Abramowicz i Lilianna Radziejewska co łączy te dziewczyny?
Jak Ewa poradzi sobie po stracie rodziców
Czy uda jej się wrócić do Mysłowic,czy też zmieni całkowicie swoje życie?
Polecam Wam...

Dobra, trochę literówek, ale można spokojnie przeczytać. Choć wydarzenia opisywane są bardzo tragiczne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Akcja książki zaczyna się przed II Wojną Światową ,a kończy w 1946 roku .Poruszająca historia żydówki Ewy, która aby przeżyć jest zmuszona do zmiany swojej tożsamości. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tyle już było książek z wojną w tle, że człowiek ma wrażenie, że nic nowego się już nie dowie. Magdalena Wala wyniosła temat na nowy poziom. Choć jest to fikcja literacka, Autorka wyjaśnia, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Zasłyszała gdzieś o Żydówce, która przeżyła wojnę w ukryciu na "aryjskich papierach" i postanowiła napisać własną wersję tę historii. Ewa alias Lilianna to młodziutka Żydówka, która wychowuje się pośród tradycji swojego narodu. Obyczaje, święta i obrzędy stanowią filary jej życia. Wprowadzają stały i bezpieczny element, doceniany szczególnie po wybuchu wojny. Ewa miała narzeczonego, była w przeddzień ślubu kiedy Hitler najechał na Polskę. Do ślubu nie doszło, rodzina uciekła ze Śląska na wschód; do Przemyśla. Podczas tułaczki dziewczyna najpierw straciła ojca potem matkę, którą musiała się opiekować. Na jej drodze dobry los postawił Witolda, któremu dała się poznać już jako Lilianna. Połączyło ich uczucie i walka w konspiracji. Ewa bardzo bała się momentu, w którym wyzna mężowi, że jest Żydówką; nie Polką, którą pokochał. Wala pokazuje do czego wojna zmusza ludzi. Wola przetrwania jest silna. Dla niej trzeba było przedwcześnie dorosnąć, nierzadko mimo młodego wieku przejąć rolę "głowy rodziny". Zatroszczyć się o byt dla siebie i jej słabszych członków. Wojna zmusza do podejmowania trudnych decyzji i wyrzekania się własnych przekonań. Albo to zrobisz albo zginiesz. Autorka w prostych słowach oddała całą brutalność tamtych czasów i całe piękno tak rzadkich wtedy chwil szczęścia. Warto przeczytać tę książkę.
Ocena: 8/10

"Skradzione życie" to powieść o tym, jakich rzeczy potrafi dopuścić się człowiek w obliczu zagrożenia. Kiedy żydowska dziewczyna Ewa Abramowicz przypadkiem staje się posiadaczką dokumentów młodej Polki, krótko zastanawia się nad tym czy podać się za zmarłą dziewczynę. Dzięki temu udaje jej się przeżyć ciężkie czasy II wojny światowej. Ale czy ciążąca jej tajemnica pozwoli jej normalnie żyć i zapomnieć o żydowskich korzeniach?

Wciągająca powieść. Poruszająca historia budowania nowej tożsamości. Gorąco polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka niestety trochę nijaka - ani o wojnie, ani obyczajowa, ani o zagładzie... Bardzo dużo niepotrzebnych przemyśleń głównej bohaterki, które sztucznie przedłużają powieść, jeszcze więcej niedomkniętych wątków I niedopowiedzianych historii.

1984

Początek powieści trochę przynudzał i nie zachęcał do dalszego czytaniania. Historia Ewy,młodej Żydówki dopiero przykuła moją uwagę,gdy dziewczyna przybrała nową tożsamość.Wraz z przybraniem nowego imienia i sposobu życia przez Ewę powieść zaczęła się rozkręcać i tą właśnie część uważam za bardzo udaną i ciekawą.
Książka dobra,ale nie zachwyca.

Książka dobra,ale nie zachwyca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety, książka nie porwała mnie. Czemu? Gdyż jest to przebrzydłe romansidło!!!!
Widać już znaczącą poprawę stylu pisania w porównaniu do pierwszych książek autorki. Chociaż dalej są wkurzające opisy, gdzie opisany jest każdy szczegół typu : zjadła śniadanie, ubrała sukienkę, wzięła torebkę, ubrała buty... No naprawdę można by było sobie już darować te szczegółowe opisy, przecież wiadomo że się przed wyjściem ubrała i goła nie wyszła.
Oczywiści najważniejsze w książce są opisy tęsknoty (głównie za facetem ),pocałunki, nawet nocy poślubnej początek jest opisany, czemu by nie, za to inne rzeczy opiszemy po łebkach, bo kogo to interesuje.
Poza tym główna bohaterka nie wzbudziła absolutnie mojej sympatii. Najpierw narzeka na żydowskiego narzeczonego, że zbyt konserwatywny i przez cały początek książki mamy wrażenie, że wcale tego ślubu nie chce i wręcz jest do niego zmuszona.
Kiedy zaczyna się wojna, rozkminy bohaterki wskazują nagle na to, że z tęsknota za nim jest przeogromna, przy czym zawsze zaznaczone jest, jaka to ona byłaby bezpieczna z nim teraz, gdyż jest on bogatym żydem i na pewno ma pieniądze i wpływy aby w miarę komfortowo przeżyć wojnę. Co nie przeszkadza jej się ślinić do innego faceta, z tyłu głowy mając poczucie winy, że przecież z bogatym żydem byłoby jej lepiej.
W miarę jak wojna się rozkręca, okazuje się, że nawet bogaci żydzi mają przesrane a majątki są im zabierane, Ewa ma rozkminę, że nawet David jej żydowski narzeczony nie zapewni bezpieczeństwa i od momentu tej rozkminy bohaterka zaczyna wspominać go jako byłego, wręcz przypuszczać że pewnie umarł i już bez żenady ślinić się do innego wcześniej wspomnianego faceta!

Książka o trudnych wojennych czasach opowiadająca o wyborach, jakie mają wpływ na dalszy los. Życie głównej bohaterki pokazuje inną perspektywę na tragiczne wydarzenia. Bardzo dobre uzupełnienie po lekturze serii Za zakrętem tej samej autorki.

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Skradzione życie