Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

Okładka książki Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem Anna Czerwińska-Rydel, Agata Dudek
Okładka książki Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem
Anna Czerwińska-RydelAgata Dudek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literatura
2021-01-01
2011-01-01
Jan Heweliusz astronomia trylogia gdańska

Jan Heweliusz był astronomem, który żył w czasach po Koperniku. Heweliusz zrobił bardzo duże obserwatorium astronomiczne na swoim dachu i badał niebo.

Tę postać warto poznać dlatego, że jest bardzo ciekawa. Pytanie do tych, którzy znali już skądś Jana Heweliusza: czy wiedzieliście, że miał dwie żony? Oczywiście nie na raz :)

Najbardziej podobało mi się jak zbudował to wielkie obserwatorium. Z życia Heweliusza najbardziej zapamiętałem pożar jego obserwatorium.

Tę książkę warto przeczytać dlatego, że można się z niej dowiedzieć o życiu Jana Heweliusza.

Po tę serię warto sięgnąć dlatego, że są to biografie znanych postaci, ale w wersji dla dzieci.

Michał (lat prawie 11)

Najbardziej podobało mi się jak zbudował to...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Kolejna książkowa pozycja z serii „Nieprzeciętni”, którą Wydawnictwo Literatura oddaje do rąk młodych czytelników. Cała seria traktuje o postaciach, którzy w jakiś sposób wpłynęli na historię i odmienili jej bieg. Seria przeznaczona jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą, stąd prosty język, przystępny styl i naprawdę przyjazne dziecięcemu oku ujęcie tematu. Prawdziwa historia w bajkowym stylu! Tak podane życiorysy znanych ludzi można sobie przyswajać z przyjemnością. Dzieciom wczesnoszkolnym czyta się wspaniale. Tym razem poznamy Jana Heweliusza, który zgodnie z rodzinną tradycją miał zostać znanym browarnikiem i warzyć najlepsze piwo w Gdańsku, jednak los (zapisany w gwiazdach, jakżeby inaczej!) sprawił, że mały Janek pokochał te gwiazdy najbardziej na świecie. Już jako mały chłopiec nie wyobrażał sobie życia bez wpatrywania się w niebo, dlatego prawdziwie szczęśliwy był dopiero nocą. I o ile jego matka mogła się pogodzić z nietypowym hobby syna, o tyle ojciec życzył mu świetlanej przyszłości, najlepiej w zawodzie browarnika.
Młody czytelnik towarzyszy Janowi w latach jego edukacji, podróżach po świecie i przygodach, jednak nietrudno zauważyć, że cokolwiek robi nasz bohater – obserwacja nocnego nieba zawsze jest dla niego najważniejsza. Nawet kiedy żeni się – to na barkach małżonki spoczywa podtrzymanie tradycji i warzenie piwa tak, by Jan mógł spokojnie pracować. A gdy wydarzy się tragedia, zaciśnie zęby i zacznie od nowa. Sam projektuje i konstruuje swoje narzędzia do pomiaru, których zazdroszczą mu rywale, sam sporządza notatki będące źródłem westchnień wielu ówczesnych astronomów. I sam pracuje na swoją sławę i sukces, który osiąga mimo niełatwych doświadczeń życiowych.
Znajomość postaci Jana Heweliusza i czasów, w których żył ma ogromne znaczenie dla miłośników i pasjonatów rozgwieżdżonego nieba.
Ta niewielkiej grubości książka jest ślicznie wydana. Także rysunki, bardzo charakterystyczne, kolorowe i radosne zostają na długo w pamięci. Twarda okładka i już na pierwszej stronie mapa nocnego nieba na półkuli północnej latem (a na końcu książki – zimą). Na zakończenie znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji – o poszczególnych planetach, gwiazdach, gwiazdozbiorach, kometach i wiele, wiele innych. Są także scharakteryzowane postacie najsłynniejszych astronomów oraz wyjaśnione trudniejsze nazwy i słowa w sposób, który spokojnie zrozumie i z łatwością zapamięta początkujący czytelnik. Wspaniałe, proste i przejrzyste kompendium dotyczące życia i twórczości tego, który ze swojej pasji i wielkiej miłości – uczynił pracę i jest znany na całym świecie. Polecamy bardzo dzieciom 7+; do samodzielnego czytania i zgłębiania wiedzy.

Zapraszam do wysłuchania opinii Stasia www.wopisie.pl

Autorka w bardzo ciekawy sposób przybliża dzieciakom postać astronoma, wynalazcy - Jana Heweliusza. Książka z historią w tle, ukazuje postać wielkiego odkrywcy w sposób przejrzysty i czytelny.

Nie brakuje tutaj ciekawostek z życia Heweliusza, zarówno trudnych jak i pięknych doświadczeń życiowych, które doprowadziły go do sukcesu i dały mu światową sławę.

Opowieść wzbogacona pięknymi, dużymi, kolorowymi ilustracjami zachwyca, zachęca do czytania i poznawania historii.

Zapraszam do wysłuchania opinii Stasia www.wopisie.pl

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Biografia Jana Heweliusza w zarysie przeznaczona dla młodych czytelników. Mimo to - nie żałuję, ze po nią sięgnęłam. Niewiele wiedziałam o znanym, polskim uczonym. Oprócz astronomii zajmował się jeszcze browarnictwem.
W jego życiu nie brakowało dramatycznych wydarzeń - śmierć pierwszej żony, syna czy pożar obserwatorium.
Jest trochę danych na temat kosmosu, planet w naszym Układzie Słonecznym.Są i polscy królowie, którzy odegrali rolę w życiu Jana Heweliusza.
Wiecie co to jest Kapella? Tę informację można znaleźć w książce.
Najmniej podobały mi się niektóre ilustracje w książce, ale lekturę oceniam pozytywnie.

Jest trochę danych na temat kosmosu, planet w...

Lat 9 skończyłam już niestety sporo czasu temu.

A mimo to z wielką lubością oderwałam się od "dorosłych", "ciężkich" książek i sięgnęłam po "Heweliusza...".
Sięgnęłam - przyznaję - bo akurat "nawinął się" pod ręce, poświęciłam dwa wieczory przed zaśnięciem, kiedy na nic "dorosłego" nie ma się już siły. I nie żałuję.

Taką książkę z chęcią dałabym swoim przyszłym dzieciom. Forma "bajkowa", a przecież historia prawdziwa.
Myślę, że większość "zwykłych śmiertelników", nawet rodowitych Gdańszczan, nie zna dokładnie życiorysu Heweliusza. Ta książeczka daje więc nam dwie okazje : możemy poznać ten życiorys w formie opowiadania, i możemy się cofnąć do czasów bajek z dzieciństwa. Książek niosących w swej formie tylko dobre emocje, a jeśli nawet smutne, to tak, aby ukazać ich głębszy sens.

Czasem chciałoby się mieć znowu 9 lat. A nawet jeśli się nie ma, to warto czasem sobie wyobrazić, że się ma :)

Choćby po to, żeby "bezkarnie" przeczytać sobie taką książkę :)

Lat 9 skończyłam już niestety sporo czasu temu.

Taką książkę z chęcią dałabym swoim przyszłym dzieciom....

• Audiobooki
  • Dla dzieci