Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu

2021-09-09
9788381913140
literatura polska

Kaliningrad. Poranione miasto

Czym jest Kaliningrad? Kim są jego mieszkańcy? Jaka jest jego historia? Na te pytania odpowiada Paulina Siegień pozwalając poznać miasto rozmawiając z jego mieszkańcami. Pokazuje nam Kaliningrad tak nam bliski i daleki zarazem, oczywiście książka powstała "w innych czasach", jej większość pochodzi sprzed pandemii, a całość sprzed roku 2022. Jednak przy okazji ukazuje jak bardzo zachodni i jak bardzo nierosyjski jest Kaliningrad.

Opis Kaliningradu, Królewca, Königsbergu. Trzy nazwy, a jedno miasto. Próba (użyłem to słowo bo nadal jest to teren i społeczeństwo mocno "zamknięte") opisania Prus Wschodnich przez pryzmat Rosjan zamieszkujących te tereny od 1945. Okoliczności i doświadczenia mieli, niby podobne jak my na tzw. ziemiach odzyskanych, ale jakże odmiennie i jakże inaczej zakotwiczyli się na terenach dawnych Niemiec. Choć tamtejsi Rosjanie w dużej mierze mają przekonanie o swojej wyjątkowości i "europejskości". Czy słusznie?

Nazwa Królewiec jest lepsza niż Kaliningrad. Same reportaże bez ładu i składu z licznymi dygresjami. Trochę się wymęczyłam lekturą. Autorka jakby chciała przepuścić to miasto przez swoje subiektywne wrażenia, ale nie była to udana próba.

Ciekawa pozycja napisana świetnym językiem .

Ciekawa pozycja napisana świetnym językiem .

Książka o,której szybko się zapomni. Nie dałam rady doczytać do końca.

Książka o,której szybko się zapomni. Nie dałam rady doczytać do końca.

Ciekawa przeszłość i teraźniejszość miasta Kanta

Ciekawa przeszłość i teraźniejszość miasta Kanta

Po wielu ostatnich rozczarowaniach związanych z serią Sulina - "Czarne" jakby taśmowo zaczęło tworzyć książki, zlecając je młodym literatom, na zadany temat - w końcu mamy soczysty reportaż/esej historyczny. Paulina Siegień czuje temat, zna miejsca, ludzi i umie pisać. A to już dobry początek do powstania książki, która poza suchymi faktami oddaje klimat miejsca.
Polecam wszystkim - warto przeczytać!

Polecam...

Mega!

Mega!

Pomijając początek, który jest z innej bajki, to bardzo ciekawa pozycja o mieszkańcach Kaliningradu i losach miasta. Chętnie przeczytam opisane przez autorkę wspomnienia Michaela Wiecka. A od siebie dodam, że do miasta K. przez wiele lat wycieczki niemieckie przyjeżdżały pociągami specjalnymi.

Dobrze się to czytało, choć szczerze brak tu trochę rzeczywistegozainteresowania. Trochę książka ba zamówienie rynku, niż owoc wielu lat życia w enklawiem

• Reportaż
  • Rosja