Skup się na 5 minut! Jak wyćwiczyć koncentrację i poprawić swoją wydajność

Okładka książki Skup się na 5 minut! Jak wyćwiczyć koncentrację i poprawić swoją wydajność Tiffany Shelton Mariolle
Tiffany Shelton Mariolle Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Five-Minute Focus: Exercises to Reduce Distraction, Improve Concentration, and Increase Performance
Sensus
2021-08-24
2021-08-24
Joanna Sugiero
Koncentracja

Taka sobie. Bardzo ogólna, banalna.

Podpowiedzi w stylu: "żeby się nie spóźniać rano do pracy, kontroluj czas", "posłuchaj miłej muzyki w wolnym czasie", "obejrzyj film dokumentalny". Trochę zmarnowany czas. Książka skierowana zdecydowanie dla początkujących w temacie zdrowych nawyków i mindfulness.

Na początku znalazłam kilka fajnych podpowiedzi, z których skorzystam.

Taka sobie. Bardzo ogólna, banalna.

Na początku znalazłam kilka fajnych podpowiedzi, z których...

Książka podzielona jest na 75 króciutkich rozdziałów, które poruszają różne zagadnienia związane z poprawą koncentracji. Konstrukcja jest prosta – problem/rozwiązanie. Duża czcionka i niewielka ilość stron sprawia, że przeczytanie całości zajmuje nie więcej niż dwie godziny.
Osobiście bardzo lubię książki „pigułki”. Nie musi być dużo treści, ważne żeby była w punkt i żeby jako poradnik, dawała nam konkretne informacje i odpowiedzi. Zdawałoby się, że przepis na sukces gotowy, jednak… niestety nie w tym przypadku.
W moim odczuciu każdy rozdział zamykał się z podobną konkluzją: oddychaj, powiedz do siebie w głowie jakieś motywujące zdanie oraz skup się na byciu tu i teraz. Kropka. Dowiedziałam się bardzo dużo o ćwiczeniach oddechowych, medytacji, i prawdę mówiąc zupełnie to do mnie nie przemówiło. Pozycja jest raczej dla osób, które chętnie uprawiają tego typu aktywności i które lubią mówić do siebie w lustrze „dasz sobie radę”. Znalazło się też kilka ciekawych rozwiązań typowo psychologicznych w stylu „jak oszukać swój mózg, żeby myślał, że nie jest Ci tak źle”. I to uważam, za bardzo dobre posunięcie, bo ostatecznie nie raz wpadamy w pułapkę własnego pesymizmu. Z trudnością (ale jednak!) udało mi się znaleźć dla siebie kilka rad. Można by je nazwać oczywistymi, jednak czasami zapominamy o rzeczach oczywistych i ktoś nam o nich musi przypomnieć 😉
- wyeliminuj najwięcej zadań, które nie są związane z twoimi priorytetami
- zadbaj o to, żeby otoczenie było wolne od czynników rozpraszających
- skup się na jednym zadaniu na raz
- aby spokojnie spać, myśl przed snem o rzeczach miłych
- kiedy czujesz się wypalony, zatroszcz się o siebie

Książka jest zbiorem ponad 70 praktycznych ćwiczeń i porad skierowanych na lepszą koncentrację, samoświadomość i dobre samopoczucie. Można znaleźć tutaj sporo form medytacji i jogi podanych w prosty i praktyczny sposób, uzupełnione o proste praktyczne porady dot. organizacji czy radzenia sobie w różnych życiowych sytuacjach. Wartość książki zamyka się w tym, że są to krótkie i bardzo konkretne techniki skierowane na konkretne problemy i sytuacje, do których łatwo sięgnąć zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami.

• Audiobooki
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Porzucone
  • Koncentracja