Gorące silniki, zimne stopy

Okładka książki Gorące silniki, zimne stopy Helmut Günther
Okładka książki Gorące silniki, zimne stopy
Helmut Günther Wydawnictwo: Gdański Kantor Wydawniczy Cykl: Gorące silniki, zimne stopy (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Gorące silniki, zimne stopy (tom 1)
Hot Motors, Cold Feet
Gdański Kantor Wydawniczy
2021-10-28
2021-10-28
II wojna światowa front wschodni Waffen SS Das Reich

tytuł tej książki oddaje dokładnie jej treść - to opis służby w batalionie motocyklowym ochotnika Waffen-SS. mamy wspomnienia młodego chłopaka który do wojska poszedł bo tak trzeba, do SS bo tam służba jest lepsza niż w zwykłej piechocie. i niespodziewanie "załapał się" do służby jako kurier motocyklowy nie mając wcześniej pojęcia o kierowaniu motocyklem. Cieszy się, złości ,martwi, boi się śmierci, tęskni za domem. jak to młody człowiek . Wojna w jego opisie prawie nie ma w sobie ideologii. Oczywiście jest dumny z triumfów jego armii i sukcesów jednostki, gorzko przeżywa odwrót, klnie na swój los i dowódców , z żalem żegna poległych kolegów. Ale tak się dzieje i dziać będzie zawsze, we wszystkich armiach świata. Nacisk książka ta kładzie na codzienne losy zwykłego żołnierza, poszukiwanie schronienia, jedzenia, unikanie kul i zasadzek przeciwnika. i - ciekawe- trudno w niej znaleźć tak często akcentowaną w niemieckich wspomnieniach pogardę czy nienawiść do sowieckich żołnierzy. nazywa ich "nasi przyjaciele", " rewolucyjny proletariat" , "iwany" - z przekąsem ale bez pogardy. dlatego czyta się to spokojnie, nie ma silnych emocji - jest opis frontowych przygód szeregowca. Zabieram się za część drugą (Oczy dywizji) - gdy po leczeniu ran autor zostanie dowódcą.

Helmut Günther trafił do batalionu motocyklowego dywizji SS "Das Reich" i w tej części swoich wspomnień opisuje swoje przeżycia z lat 1941-1942. Ze względu na charakter służby i bycie kurierem, który często musiał dostarczyć rozkazy w różne miejsca są to dosyć interesujące pamiętniki. Ciekawe jest również to, że autor brał również w ataku na Jugosławię i opisał marsz na Belgrad. Następnie wziął udział w Operacji Barbarossa i przedstawił w książce swoją drogę pod Moskwę i późniejszy odwrót. Pod kątem militarnym, trudno się do czegoś przyczepić. Autor opisał jak ciężką miał robotę, często przejeżdżając przez trudne tereny, gdzie nierzadko miał problemy, aby przejechać swoim motocyklem. Ciekawe są również fragmenty dotyczące napraw takich urządzeń, ewentualnych skoków w bok w celu spędzenia gdzieś wolnej chwili. W sumie zaskoczyło mnie, że była to aż tak niebezpieczna służba - zwłaszcza podczas przejazdów przez Niemcy czy inne kraje, gdzie można było wpaść do rowu czy zderzyć się z innym pojazdem. Na minus wypada trochę warstwa "społeczna". Wiadomo, że autor jest Niemcem, on i koledzy są na krucjacie antybolszewickiej, generalnie są fajnymi chłopakami, kumplują się z Rosjanami, nawet kręci się koło nich jeniec, śpiewa z nimi piosenki i tańczy. Takie fragmenty dość mocno jednak śmierdzą tępą propagandą, ale jakoś mocno nie wpływają na odbiór samych wspomnień, które są dosyć nietypowe ze względu na służbę w batalionie motocyklowym.

Pierwszorzędne wspomnienia, pisane lekkim, wartkim językiem, bez zbędnych opisów i dywagacji. Jednocześnie opisy są pełne emocji autora, który ukazując tragizm wojny potrafił też wyłuskać pełne humoru sytuacje. Dobrze się czyta - nie ma wycieczek w kierunku ocen ideologii, itp.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspomnienia wojenne jakich wiele, nie wnoszą niczego odkrywczego poza znaną manierą piszących, że żołnierze niemieccy to sami milusińscy. W tym przypadku Waffen SS to właściwie miłośnicy pokoju, kochający podbijane narody, które odwdzięczają im się chlebem i solą. Poważają starszych, nie tykają kobiet a wrogów szanują. Książka jest miałka, nijaka i tyle. Dałbym 4 lub 5 gwiazdek, ale pod koniec historia się rozkręca, no i są zdjęcia, które zawsze warto obejrzeć.

Można przeczytać. Ale książka rozpędza się po jej połowie. Ciekawy punkt widzenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaciekawił mnie tytuł tej książki, no i kupiłem ją.
Czy to jest ciekawa publikacja?
Tak i nie.
Opisana dość pobieżnie i czegoś w niej brakuje.
Czy sięgnął bym poraz drugi po tę książkę?
Nie.
Za to jak się czyta?
Lekko, ale nie wciąga do dalszego przewracania kartek

Zaciekawił mnie tytuł tej książki, no i kupiłem ją.
Czy to jest ciekawa publikacja?
Tak i nie.
Opisana dość pobieżnie i czegoś w niej brakuje.
Czy sięgnął bym poraz drugi po tę książkę?
Nie.
Za to jak się czyta?
Lekko, ale nie wciąga do dalszego przewracania kartek

• II wojna światowa
  • Scan [całość 600 dpi]
  • Cykl
  • Wspomnienia frontowe

Dodaj cytat z książki Gorące silniki, zimne stopy