Advertisement

Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu

Okładka książki Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu Carl T. Bergstrom, Jevin D. West
Okładka książki Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu
Carl T. BergstromJevin D. West Wydawnictwo: Feeria popularnonaukowa
popularnonaukowa
Feeria
2021-10-27
2021-10-27

Okładka książki Calling Bullshit: The Art of Scepticism in a Data-Driven World Carl T. Bergstrom, Jevin D. West
Calling Bullsh... Carl T. Bergstrom, ...

Książkę czytało mi się przyjemnie, w dosyć jasny sposób były przytaczane przykłady, kiedy media próbują swojej manipulacji, kiedy przytaczane dane potrafią być w taki sposób przedstawiane, by ludźmi zmanipulować.

Językowo autorzy ładnie podeszli do tematu, czasem humorystycznie, nie jest to zbyt przekombinowane, nie ma używania górnolotnego słownictwa, trochę mniej przystępny był dla mnie rozdział o AI pod tym względem.

Raczej bym poleciła każdemu.

Dobra książka traktująca o manipulacji i fake newsach. Dwaj amerykańscy autorzy przedstawiają nam liczne przykłady bzdur, szacher-macherów i innych ściem (choć szkoda, że w polskiej wersji książki nie pozostali przy słowie „bullshit”, które też jest przecież używane w naszym kraju i brzmi o wiele dosadniej niż „ściema”) i pokazują, jak my, prości ludzie, możemy sami sobie z nimi poradzić, nie zagłębiając się w skomplikowane metody badawcze, za którymi kryją się kontrowersyjne wyniki. Z lektury dowiemy się, jak działa prawo Goodharta, że korelacja to nie przyczynowość, jak twórcy wykresów tworzą je tak, by wyniki na nich przedstawione były błędnie interpretowane, o statystyce i prawdopodobieństwie, które mogą doprowadzić do mętliku w głowie (np. o paradoksie przyjaźni) oraz o kulisach badań naukowych, które pod płaszczem swojej uczciwości mogą kryć manipulacje danymi, tak by wynik na nich oparty dawał pożądany rezultat. Trochę niepokoi fakt, że autorzy w swej książce też zastosowali liczne manipulacje, które wychwyciłem ich własnymi metodami, np. porównując sens szczepień na grypę do sensu zapinania pasów w samochodzie, dwóch tak różnych sytuacji, dla których kluczowe znaczenie ma nasz wiek, styl życia i wiele innych aspektów, które sprawiają, że tych dwóch czynności nie można ze sobą porównać bez nadinterpretacji.

Książka w bardzo przystępny sposób pokazuje, że otaczające nas dane w postaci tabel, wykresów czy po prostu wypowiedzi specjalistów, muszą być przez nas nieustannie oceniane.

Książka nie jest krótka, ale nie jest też przegadana. Zawiera wiele ciekawych przykładów, w których powinniśmy zachować czujność jako odbiorcy treści. Jako że napisana jest przez naukowców, dużą część książki poświęcają autorzy naukowej ściemie (wokół globalnego ocieplenia, szczepionek rzekomo powodujących autyzm, ale i nowszym tematom - sztucznej inteligencji wykrywającej choroby czy orientację seksualną).

Niestety, by temat omówić porządnie, należy użyć nieco statystyki. Są fragmenty książki, w których lekkość i humor przekazu (celowo) ustępują większej "naukowości". Jest to zupełnie zrozumiałe, a czytelnicy zainteresowani po prostu ciekawą treścią mogą te miejsca przejść szybko bez utraty na treści. Dla lubiących obrazki - jest ich naprawdę sporo, a niektóre są zapadające w pamięć (zatem cenne jako oręż w towarzyskiej walce w konwersacji).

Na polskim rynku podobną książką jest książka wydana przez Janinę Bąk - ta tutaj jest dużo dokładniejsza (bo dłuższa) i napisana z większym zacięciem. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich myślących ludzi!

Dawno nie przerzuciłem tylu stron książki, bo nudno udowadniały wciąż te same tezy:(

Autorzy z jednej strony chcieli dać popartą badaniami książkę w lekkim, zabawnym (chyba) stylu... wyszło byle jak, denerwowało mnie wciąż określenie „ściema” (albo wina tłumaczenia, albo na siłę wciskany „młodzieżowy” slang).

Najbardziej jednak uderzyło mnie to, że pokazując przykład zdaniem autorów fake newsa, obalają go np. takim stwierdzeniem: później masa badań pokazała, że jest inaczej. Tego typu zwroty są pisane kursywą, bez podania źródeł, co z innych opracowań wiadomo, że są to narzędzia „ściemy”. Kursywa (jak wielkość liter, czy boldowanie) wyróżnia to na czym autorowi zależy. Słowa jak „wiele, masa, żaden” etc. to kwantyfikatory, które nie mają źródła w badaniach, czy statystykach.
Nie wyłapałem by to było celowe zagranie autorów, by nauczyć czegoś czytelnika a w moim odczuciu zastosowano narzędzia manipulacji do propagandy własnych treści.

O wiele więcej dowiedziałem się o myśleniu krytycznym u Daniela Kahnemana, lub podręczniku psychologii prof. Zimbardo.

Najbardziej jednak uderzyło mnie to, że pokazując przykład...

Ciężko mi dokładniej opisać tą książkę gdyż momentami się po prostu nudziłam. Jednakże nie ukrywam, że parę ciekawych rzeczy jednak się dowiedziałam. Jeżeli lubicie poradniki z elementami silnie badawczymi i statystycznymi to gorąco polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę przeczytałem ponieważ był to element zaliczenia przedmiotu na studiach. Z początku podszedłem do niej bardzo entuzjastycznie, a to za sprawą ciekawego tematu (choć dziwnie okrelonego jako ściema) oraz wysokiej oceny. Z początku było ok ale im dalej w las tym więcej drzew. W moim odczuciu książka jest mocno ogólnikowa mimo wielu przykładów z życia wziętych tyle tylko ze często opisanych bardzo akademicko. Sporo tam statystyki i prawdopodobieństwa oraz różnych wykresów i modeli działania. Jednym słowem nudy. Jedyna rzecz która utkwiła mi w głowie to odwołanie do seryjnego mordercy nazwanego przez prasę Golden State Kilker.

Świetna książka, mnóstwo przykładów jak można manipulować danymi lub oddziaływać na nasz mózg. Nie daj się nabrać! Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety, książka pełna jest cyferek i procentów. Zbyt dużo tutaj akademickich przykładów wyliczeń, badań, słupków, statystyk, itp. Ogólnie: cyfrologia i procentologia. Za dużo, zbyt niejasno.
Oczywiście są rozdziały - myślę, że około 50% całości - to konkretna merytoryczna treść poświęcona ściemie i wciskaniu kitu. I te rozdziały są bardzo dobre.
Ogólnie jednak "Myśl krytycznie..." jest lekturą trudną w odbiorze i wymagającą matematycznego myślenia.

Ogólnie jednak "Myśl...

Bardzo cenna książka. Na początku przedstawione są podstawy manipulacji danymi, obszernie opisane są media społecznościowe, jako największe źródła szerzenia kłamstw i propagandy. W kolejnej części opisane są nieścisłości w przedstawianiu rzeczywistości, z którymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień - w gazecie, w reklamie, w telewizji. Ostatnia część jest ściśle naukowa, jak naukowcy świadomie lub mniej naciągają badania i otrzymywane rezultaty. Polecam.

Książka przydatna, choć nie łatwa w odbiorze. Autorzy uczulają na tzw. ściemę, wciskaną powszechnie przez media i internet. Pokazują przykłady, uczą krytycznego myślenia i rozpoznawania ściemy. Tłumaczą w jaki sposób nie dać się ponieść pierwszemu wrażeniu, jak wykształcić krytyczne podejście do prezentowanych informacji i na czym ono miałoby polegać.

Logika, zdroworozsądkowe podejście do przedstawianych danych, analiza i zastanowienie - oto do czego zachęcają autorzy tego poradnika.

Lektura wymagająca skupienia. Szczególnie części dotyczące statystyki, obliczeń procentowych, porównywania wykresów itp.

Ogólnie - warto przeczytać i uświadomić sobie jak często padamy ofiarą krzykliwych nagłówków, które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. Jak często bierzemy za prawdę coś, co jest tylko sprytnym przedstawieniem danych, skonstruowanym w taki sposób, aby pasowało do prezentowanej tezy.

Logika,...

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Znaleźć
  • Niedoczytane
  • Mam, nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu