Projekt Święta

opowiadania, powieści dla dzieci
Wilga
2021-11-24
2021-11-24

Okładka książki Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku. Sztuka celebrowania każdej wolnej chwili Kinga Eysturland, Iga Faurholt Jensen, Aldona Hartwińska, Agnieszka Jastrząbek, Aleksandra Michta-Juntunen, Magdalena Szczepańska
Codziennie jes... Kinga Eysturland, I...

"PROJKET ŚWIĘTA" - MAGDALENA SZCZEPAŃSKA
Książka opowiada o szerzeniu dobra, szczególnie przed świętami i o tym, ze drobne gesty warto sprawiać nie tylko dzieciom, ale niespodzianki cieszą zarówno małych jak i dużych. Lekka, łatwa i przyjemna. Polecam. Dobrze czytana ...w sam do czytania lub słuchania w przedświątecznym rozgardiaszu lub dzieciom tuż przed snem.

OCENA 09/10
138/23 (23/11) ( 22/23 świąteczna)
ilość stron: 104
data wyd: 24.11.2021
czas przewidziany czytania: 1 h 44 min.
Czas słuchania: 1 h 59 min
lektorzy empik: Skórska Agata
Anastazja
Skończona 30.11.2023 (słucha)

"PROJKET ŚWIĘTA" - MAGDALENA SZCZEPAŃSKA

OCENA...

Bardzo fajna, pozytywna książeczka do przeczytania przed Świętami dla dzieciaków i ich rodziców.

Na tą książkę trafiłem szukając propozycji na mikołajkowe prezenty dla przedszkolaków – ostatecznie wybór nie padł na nią, bo część rodziców stwierdziła, że ich dzieci mają już dużo książek (a można mieć za dużo? :) można mieć tylko za mało miejsca). Więc zamówiłem ją tylko dla naszych maluchów ma Mikołajki. Premiera trochę się opóźniła, była przesuwana chyba dwukrotnie, ale książka dotarła na czas do domu. Wydawnictwo Wilga przygotowało naprawdę ładną książeczkę dla dzieci – twarda oprawa, śliczne ilustracje. Tekst jest zrozumiały dla dzieci (co czyni tą książkę dobrą na początek przygody z samodzielnym czytaniem),a jednocześnie nie infantylny, co dla mnie jest dużym plusem – nazbyt dziecinne teksty zniechęcają mnie nieco do czytania naszym pociechom do poduszki.

Książka jest podzielona na 24 rozdziały, ale raczej nie czytałbym jej w formie kalendarza adwentowego, nawet mimo tego, że fabuła toczy się właśnie od początku adwentu do Wigilii – rozdziały są trochę za krótkie, żeby wystarczały do czytania trybem 1 rozdział na 1 wieczór.

Pomysł na książkę jest bardzo fajny – oto dzieciom z jednej kamienicy przychodzi do głowy, że święta to czas nie tylko dla nich. Wpadają na pomysł, żeby przygotować niespodziankę dla Świętego Mikołaja – planują upiec dla niego pierniczki (trochę jak szykowanie ciasteczek dla Mikołaja w USA, ale własnoręcznie),a także zrobić ozdoby choinkowe, które mógłby zabrać do domu. Postanawiają też przygotować prezenty dla rodziców, które mogliby przekazać im z pomocą Św. Mikołaja. Świetny sposób, aby zwrócić małym czytelnikom uwagę, że warto pomyśleć w święta nie tylko o swoich prezentach, ale jednocześnie podtrzymać w nich wiarę w Mikołaja :) Dzieci wspólnie układają plan – dzielą się zadaniami, takimi jak pieczenie pierników, wytwarzanie ozdób, gromadzenie środków na podróż. Tak, tak – podróż. No bo przecież Mikołaj mieszka w Laponii, a na taką wyprawę potrzeba pieniędzy. Finalnie staje na tym, że jednak celem podróży ma być jarmark świąteczny w Niemczech, gdzie ponoć również można spotkać Mikołaja – mieszka tam rodzina jednej z dziewczynek. Rodzice oczywiście udzielają wsparcia swoim pociechom, kiedy tego potrzebują. Jeśli dobrze pamiętam, to w projekt zaangażowanych jest 14 dzieci – chłopców i dziewczynek w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w tym także chłopiec pochodzący z Ukrainy (bardzo fajny akcent pozwalający pokazać dzieciom, że w innych krajach i kulturach święta mogą być obchodzone na różne sposoby, a nawet w innym terminie). W drodze do realizacji założonego celu dzieciom przytrafiają się różne perypetie, ale nie zrażają się problemami – są dobrze zorganizowane, konsekwentne w działaniu i zdeterminowane.

Bardzo udana książka dla dzieci w różnym wieku (u nas 5 i 7 lat – oboje zainteresowani od początku do końca),z wartościowym przesłaniem, zwracająca uwagę, że święta to nie tylko prezenty dla dzieci, ale też cały okres oczekiwania i wspólnych przygotowań. Bo razem i z dobrym planem jest łatwiej i przyjemniej. Być może pod wpływem tej lektury maluchy zainteresują się przygotowaniami do świąt i będą chętnie brały w nich udział razem z rodzicami. Możliwe, że zwrócą też ich uwagę na to, jak duży potencjał i pomysłowość drzemie w nich samych – dzieci są mądre i kreatywne, ale trzeba im pozwolić rozwinąć skrzydła (chyba sam muszę to lepiej zapamiętać). Polecam zarówno maluchom jak i rodzicom.

Jak przyjemnie popatrzeć na świat oczami dziecka 😍
Co najwazniejsze dla mnie, książka napisana jest jasno i czytelnie. Zrozumiale napisana historia to podstawa dobrej zabawy, a tutaj mamy jeszcze piękne przyciągające oko ilustracje. Książka opowiada o przygodach dzieci, które mieszkają w jednej kamiennicy i mają bardzo ważną misję, a mianowicie przygotowanie prezentu dla Świętego Mikołaja.
Oprócz fajnej historii, sporej dawki humoru udało się autorce przemycić również sporą dawkę informacji o świątecznych tradycjach. Wszystko utrzymane w rewelacyjnym zabawnym klimacie 🎄🌲🎄🌲🎄

Jak przyjemnie popatrzeć na świat oczami dziecka 😍

„Projekt święta” to znakomita historia przeznaczona przede wszystkim dla młodszych czytelników, ale i dorośli będą z niej bardzo zadowoleni. Ten audiobook słuchałam razem z moim synkiem. Obydwoje jesteśmy zachwyceni tą historią. Grupka dzieci z jednej kamienicy wpada na genialny pomysł, aby dać Świętemu Mikołajowi prezenty dla niego i ich rodziców. Martwią się, że Mikołaj będzie miał mnóstwo roboty i nie starczy jemu czasu na zapakowanie prezentów dla dorosłych. Postanowili go w tym wyręczyć i zrobić prezenty dla nich, zapakować je i jakoś dostarczyć je Mikołajowi. Potem on ma je dostarczyć do ich rodziców. Tylko jak do niego dotrzeć? Genialne dzieci zawsze znajdą jakiś sposób. Dzieci podzieliły się na dwie grupy. Część piekła pierniki, a kolejna grupa miała inne bojowe zadanie. Czy uda im się dostarczyć prezenty Mikołajowi? Gdzie go znajdą? Czas pokaże.
Bardzo dobra świąteczna historia. Takie książki warto czytać i słuchać. Pamiętajcie – dzieci są mądre i genialne. Zawsze znajdą sposób, żeby wybrnąć z każdej sytuacji.

"Projekt święta" to pozycja stworzona w formie kalendarza adwentowego podzielonego na 24 rozdziały, po jednym na każdy dzień.

Grupka dzieci mieszkająca w jednej kamienicy wpadła na pomysł obdarowania prezentami swych rodziców oraz samego Mikołaja. Brodacz ma tyle na głowie, że na pewno nie pomyśli o dorosłych, poza tym jemu też należy się upominek za ciężką pracę.
Dzieciaki zbierają fundusze i przygotowują się do misji, pieką ogromne ilości pierników oraz tworzą ceramiczne dekoracje. Problem w tym, że do Finlandii jest za daleko i podróż do Mikołaja wydaje się nierealna. Planują wybrać się nieco bliżej, bo do Niemiec na jarmark świąteczny, tam Mikołaj musi się pojawić!
Nie obejdzie się oczywiście bez drobnych wpadek i przeciwności losu, ale wspólnie znajdą wyjście z każdej sytuacji.
Czy projekt święta zakończy się sukcesem? Jak myślicie?
Spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej magicznego. Świąteczne książki zwykle są ciepłe, poruszające albo mimo wszystko zabawne. W tej książce nie znalazłam ani ukojenia, ani na tyle dobrego humoru, by mocno mnie ubawił. Niestety trochę znudzona przebrnęłam przez dość mocno przewidywalną lekturę, nie mam w zwyczaju odkładać na półkę niedoczytanej książki.

Spokojnie, znajdą się też jakieś pozytywy.
Pierwszy z nich to bardzo przyjemne, urocze ilustracje pełne świątecznych detali.
Drugi to ukazanie szczerych i przyjaznych relacji między dziećmi, które z szacunkiem traktowały inne osoby. Poza tym ich zawzięcie do działania dzielenie się obowiązkami oraz współpraca są godne naśladowania i można by rzec na medal.
Dzieci wykazały się niebywałą wyobraźnią i kreatywnością w całym przedsięwzięciu, a także empatią, ponieważ pomyślały o obdarowaniu prezentem Mikołaja i swoich rodziców. To bardzo fajny przykład, że nie tylko branie daje przyjemność, ale i dawanie (albo przede wszystkim)!

Pozostawię Was z taką mieszaną opinią, a w kwestii polecenia książki po prostu wstrzymam się od głosu. Zdecydujcie sami.

Pewną kamienicę zamieszkują dzieci, które wpadają na cudowny pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja.
Podczas przygotowań muszą zmierzyć się z nieoczekiwanymi przeciwnościami losu...
Okazuje się, że ich niespodzianka, będzie wiązała się ze sporą dawką ciekawych i zaskakujących przygód.
___________________
"PROJEKT ŚWIĘTA" to bardzo oryginalna i wyjątkowa książka, z którą warto się zapoznać. Wiele w niej dobrych wartości. Mówi między innymi o radości związanej zarówno z otrzymywaniem prezentów, jak i obdarowywaniem nimi innych. Bohaterowie książki okazali się bardzo mądrymi i zaradnymi dziećmi, które bardzo łatwo polubić.
Dzieci mogą naprawdę wyciągnąć wiele dobra z tej pięknej książeczki.
Muszę przyznać, że "PROJEKT ŚWIĘTA" to bardzo klimatyczna książka, która cieszy oko swoimi pięknymi grafikami. Uwielbiamy takie świąteczne pozycje i muszę Wam powiedzieć, że nie ma dla nas znaczenia, jaka jest pora roku, zawsze lubimy do nich powracać. Myślę, że ta książeczka zostanie u nas na dłużej, ponieważ bardzo przypadła nam do gustu. Cudowne wnętrze bawi i uczy. Nadaje się idealnie zarówno dla małych słuchaczy, jak i dla starszych, uczących się czytać dzieci. Myślę, że dorośli również będą nią zachwyceni i z chęcią będą ją czytać swoim pociechom. Dzięki tej książce, chociaż na chwilę zatrzymamy przy sobie cudowną, radosną magię świąt. Moja prawie 3-letnia córka była nią oczarowana i dlatego już niedługo do niej powrócimy.
Bardzo mocno polecamy!

___________________
"PROJEKT ŚWIĘTA" to bardzo oryginalna i wyjątkowa...

W pewnej kamienicy mieszka grupka dzieci, które wpadły na pewien pomysł. Postanowiły, że tym razem, w Wigilię to one sprawią prezent Świętemu Mikołajowi. Pomysł ciekawy, misja niełatwa. Czy dadzą rady? Jakie trudności na nich czekają? Co przygotują.

Książka w klimacie świątecznym, z ciekawą historią oraz przemyconą wiedzą o tradycjach Świątecznych i to nie tylko tych w Polsce. Dziecko podczas czytania doskonale się bawi, a przy tym poszerza swoją wiedzę, poznaje inne kultury, tradycje.

Rozdziałów jest 24, więc można traktować ją jako niebanalny kalendarz adwentowy i każdego dnia czytać jeden.

Tekst jest ciekawy, zrozumiały dla dziecka.

Ilustracje są ładne, w żywych kolorach, adekwatne do treści.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko.

Moim zdaniem książka pt.: „Projekt ŚWIĘTA” to ciekawa pozycja dla dzieci. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/12/wydawnictwo-wilga-ksiazka-pt-projekt.html

• Idealna na prezent
  • Audiobooki