Kuba. W pogoni za wolnością

Wydawnictwo Stapis
2022-01-01
2022-01-01
Agata Kosmalska Stapis Kuba Podróże dookoła świata

Autorką książki jest pani Agata Kosmalska. Z zawodu ekonomistka, specjalistka do spraw turystyki międzynarodowej, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”, współorganizatorka Festiwalu Podróżniczego w Bydgoszczy (2012-2017). Pasjonatka podróży, poszukiwaczka przygód, miłośniczka historii. „Kuba. W pogoni za wolnością” to jej debiutancka książka. Ukazuje jedną z karaibskich wysp w pełnej krasie. Przybliża wiele turystycznych aspektów, lecz przede wszystkim przedstawia realia życia codziennego mieszkańców.

Z każdym rozdziałem czytelnik dowiaduje się coraz bardziej zaskakujących faktów, w tym dotyczących burzliwej historii wyspy. Rozwój gospodarczy Kuby zatrzymał się wiele lat temu. Jej obecną sytuację można porównać do Polski w czasach komunizmu. Tam żywność „na kartki”, o których osobiście słyszałam tylko z opowiadań rodziców, jest codziennością. Jak się okazało, kolorowe limuzyny (moje pierwsze skojarzenie z Kubą) są dobrem nieosiągalnym dla Kubańczyków, jak również każdy inny, nowy środek transportu. Przepaść między życiem, jakie mamy, a tamtejszą rzeczywistością jest szokująca, z czego zdałam sobie sprawę dopiero dzięki tej lekturze.

Autorka posługuje się prostym, chwilami zabawnym językiem. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Liczne porównania do Polski zdecydowanie ułatwiają zrozumienie mechanizmów rządzących życiem Kuby. Ponadto niemalże, na co drugiej stronie znajdują się cudowne fotografie, które jeszcze bardziej przykuwają uwagę czytelnika.

To, co mnie urzekło najbardziej, to liczne opisy charakteru mieszkańców wyspy. Mimo trudnej sytuacji ich życie jest zawsze pogodne, wypełnione słońcem, muzyką i dobrą energią. Uważam, że jest to książka nie tylko dla osób lubiących podróżować, lecz każdego, kto choć trochę interesuje się obcymi kulturami i rzeczywistością życia codziennego różnych zakątków świata.
Ola R.
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Spojrzenie na inną, wydaje się nierzeczywistą kulturę Kuby. Ten kraj wydaje się być rezerwatem odmiennej społeczności. W książce przygoda z zabytkowymi perełkami w tle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Reportaż/ podróże
  • Literatura faktu