Anubis

Novae Res
2022-05-06
2022-05-06
9788382198874

Niezła przygodówka, choć trochę za mało dramatyzmu i trochę zbyt cukierkowo, dobrze się czyta, miła odskocznia

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna książka przygodowa, która niesamowicie wciąga i powoduje, że człowiek czuje się, jakby brał udział w ich ekspedycji! Bohaterowie niezwykle barwni, a fabuła bardzo wciągająca.

IG: Czytomanka

👉 Bruno ma swoje biuro doradztwa finansowego. Wraz z przyjacielem Starsem w przeszłości mieli kilka nieudanych przygód i Bruno cieszy się z obecnej pracy. Kiedy Stars przychodzi z propozycją przygody, Bruno nie chce nic zmieniać, jednak Stars skutecznie go przekonuje, pokazując tajemniczy artefakt. Ruszają do Egiptu odkryć w głębinach jezior starożytny skarb.

👉 Świetna przygodowa fabuła, uwielbiam wątki egipskie, a tu jest ich całkiem sporo. Bardzo przyjazna w odbiorze, idealna na lekki wieczór na odpoczynek. Mnóstwo zagadek, nie brakuje również niebezpieczeństw- jak na debiut to świetna książka.

❗ Ocena: 6/10

IG: Czytomanka

Uwielbiam historię antyczną i gdy na horyzoncie pojawia się powieść chociaż częściowo powiązana z tym okresem w dziejach ludzkości to bez dłuższej chwili zastanowienia sięgam po tego typu literaturę. Z tego też powodu zdecydowalam się na lekturę książki “Anubis” autorstwa Hectora Kunga.

Może nie kupiła mnie sama okładka powieści, która jak dla mnie była zbyt enigmatyczna, nie mniej jednak zaciekawił mnie opis owej książki. Stary znajomy Bruna, niejaki Stars zjawia się po długiej nieobecności z tajemniczym amuletem. Poznając jego historię, przyjaciele decydują się zorganizować wyprawę do Egiptu, aby poznać tajemnicę zatopinych egipskich ruin. Dołączają do nich również charyzmatyczna tłumaczka hieroglifów oraz starszy brat Starsa, będący magnesem przyciągającym kłopoty. Tylko czy uda im się stawić czoła przeciwnościom losu?

Moja wrażenia po lekturze?

Jedno jest pewne, autor ma całkiem niezłe pojęcie zarówno o jachtach, jak i nurkowaniu. Opisy, czy to jednostek pływających, czy to samego schodzenia pod wodę były na tyle ciekawe, by wywołać odpowiednie odczucia aktywujące wyobraźnię czytelnika. Przyznam szczerze, że spodziewałam się lakonicznych wzmianek bądź też nudnego przynudzania w akademickim stylu, a dostałam fragmenty, które uznaję za najlepszą (i najciekawszą!) część książki.

Co do bohaterów, to zostali oni stworzeni poprawnie, ale skłamałabym, pisząc, że którykolwiek z nich zapadł mi jakoś szczególnie w pamięć. Owszem, postacie opisane przez Hectora Kunga są oryginalne i nietuzinkowe, ale żadna z nich nie wzbudziła we mnie jakiś silniejszych emocji, pozostawiając mnie całkowicie obojętną wobec trudności piętrzących się na ich drodze. Nie współczułam im, nie denerwowałam się w momentach grozy, a tym bardziej nie obawiałam się o ich dobrostan w sytuacjach zagrożenia.

Sama pomysł na fabułę jest ciekawy, ale czegoś mi w tym wszystkim zabrakło. Nie potrafiłam wykrzesać z siebie tej nuty zainteresowania, która wstrzymywałaby mój oddech, sprawiając, że zapominałam o codzienności. Otrzymałam zbyt małą dawkę starożytności, ze względu na którą zdecydowałam się na lekturę tego tytułu. Zakończenie zaś pozostawiło mnie z ogromnym niedosytem, sprawiając, że poczułam się, jakbym dotarła zaledwie do połowy całej opowieści...

Podsumowując: mam mieszane odczucia względem tego tytułu bowiem zbyt wiele rzeczy jak dla mnie pozostało niejasnych, nie mniej, jeśli interesuje was archeologia podwodna, to znajdziecie w tej książce garść ciekawych informacji.

,,Anubis" debiutancka powieść przygodowa autora tworzącego pod pseudonimem Hector Kung premierę miała 6 maja 2022 roku.

Bruna odwiedza jego dawny przyjaciel Stars. W przeszłości wspólnie prowadzili kilka biznesów. Wszystkie biznesy upadły za sprawą działań Starsa. Bruno został doradcą finansowym i nie zamierza  wchodzić w żaden interes z dawnym przyjacielem. Stars w ramach rekompensaty oddaje znaczną kwotę Brunowi i prosi go o pomoc przy wycenie amuletu, który odnalazł jego brat podczas nurkowania w Egipcie. Bruno z pomocą kolegi prowadzącego lombard znajduje kupca, który chce zapłacić sporą sumę za amulet. Okazuje się, że brat Starsa wyłowił ponad dwadzieścia amuletów, na których mogą zarobić około 60 tysięcy euro. Jednak amulety zawierają pewną inskrypcję. Z pomocą tłumaczki hieroglifów udaje się odczytać i przetłumaczyć wskazówki dotyczące dotarcia do grobowca żony faraona. Czy uda im się odkryć grobowiec a wraz z nim bogactwo ? Czy ekspedycja okaże się dla nich podróżą w jedną stronę ?

Przygoda rodem z filmów o Indianie Jonesie. Powieść czytało się przyjemnie i szybko. Nie ma miejsca na nudę podczas tej wyprawy. Bywało zabawnie, szczególnie nieporadność i skłonność do przyciągania nieszczęść oraz pecha jednego z bohaterów. Bywa również groźnie i niebezpiecznie, a widmo śmierci i klątwy Anubisa czyha nad bohaterami.

Jesteście gotowi na wyprawę do egipskich grobowców ?

Jeśli chcesz ruszyć w prawdziwą przygodę i masz taką możliwość, nie zastanawiaj się ani sekundę. Można rzec: Ahoj przygodo! Jeśli lubisz tylko czytać o niesamowitych wyprawach, gdzie przygoda goni przygodę, że na nudy nie ma czasu, to koniecznie musisz wziąć do ręki książkę Hectora Kunga pt. Anubis. Kim jest Hector Kung? Nie sposób się dowiedzieć, ponieważ autor tworzy pod wieloma pseudonimami, wciela się w w nich, tworząc literaturę. Nie znalazłem żadnych informacji o autorze, tyle, ile ze skrzydełka poniższej lektury.

Zacznę od okładki i tytułu. Anubis w mitologii egipskiej to bóg o głowie szakala. Łączy się ściśle z mumifikacji oraz życiem pozagrobowym. Na dość interesującej okładce możemy podziwiać akwen wodny, a jakby na jego dnie skarby, a w tle piramidy, znane nam z Egiptu. Jak widać z powyższego, wszystko łączy się w jedną całość i jest zalążkiem niesamowitej przygody. Przygody, która wciągnęła mnie bez reszty.

Bohaterem powieści jest Bruno, który przeżył na własnej skórze wzloty i upadki, prowadząc interesy ze swoim starym przyjacielem, Starsem. Gdy ten, po raz kolejny, wkracza w jego życie, nic dobrego wydarzyć się nie może. Tak myśli Bruno i próbuje za wszelką cenę uniknąć ponownych kłopotów. Stars jednak przychodzi do Bruna z wypchaną kopertą i wizją przygody życia. Dodatkowo ma przy sobie pewien amulet, który, jak się okazuje, jest sporo wart. Sytuacja splata losy jeszcze kilku osób, a w szczególności brata Starsa, Adama, nieudacznika, wpadającego w ciągłe kłopoty i sytuacje, które kończą się tragicznie. Na dokładkę poznajemy przepiękną tłumaczkę hieroglifów, Ellenę oraz Jonasa, handlarza wszystkim, co może wydać się stare i zabytkowe.

Taki oto właśnie zlepek indywidualnością staje się grupą ludzi, która rusza w podróż swojego życia. Do w sumie, niedalekiego Egiptu, gdzie podwodne ruiny kryją tajemnice, które nie śniły się zwykłym śmiertelnikom.

Powieść ta przypadła mi do gustu. Lekka, łatwa z niewiarygodnymi przygodami, może posłużyć jako gotowy scenariusz do filmu przygodowego, takiego jak Indiana Jones czy Mumia powraca. Na prawdę warto ją przeczytać.

"Pokonaliśmy dziewięćdziesiąt siedem stopni, odwiedzając po drodze naszego przyjaciela Anubisa. Posąg stał jak wcześniej, ale za chwilę miało to ulec zmianie."

Przy wyborze "Anubisa" kierowałam się intuicją. Nie czytałam opisu. Po prostu spojrzałam na okładkę i wiedziałam, że ta pozycja będzie wyjątkowa.

Bruno i Stars to dwaj przyjaciele. Po 3 latach rozłąki, wynikającej z upadku jednego ze wspólnych biznesów, spotykają się na nowo. Brat Starsa podczas wyprawy do Egiptu odnalazł w jednym z jezior 26 amuletów, na których wyryte zostały hieroglify. Meżczyźni postanawiają rozwikłać ich zagadkę i wyruszają w podróż do miasta umarłych.

Przyznam, że pierwszy raz miałam do czynienia z twórczością pana Kunga. Zauważyłam jednak, że wszyscy wykreowani przez pisarza bohaterowie są bohaterami tragicznymi. Każde ich działanie niesie za sobą katastroficzny skutek. Idealnym przykładem jest tutaj postać Adama, który nawet paląc papierosa potrafił wysadzić w powietrze piekarnie.

Tak czy inaczej, czytanie tej książki było bardzo przyjemne. Nie nudziłam się.

Niektóre fragmenty były dla mnie dość niedorzeczne, jednak potrafiły rozbawić.

Myślę, że ta powieść jest warta polecenia, jednak nie przypadnie każdemu do czytelniczego gustu. To przygodówka, w której tak naprawdę do końca nie wiadomo, co się wydarzy i jaki będzie finał. Zaskakuje i szokujące z każdą stroną, jednak nie zawsze w tym pozytywnym znaczeniu tych słów.

⭐⭐⭐⭐/5

Bruno i Stars to dwaj przyjaciele. Po 3 latach rozłąki, wynikającej...

Do przeczytania „Anubisa” Hectora Kunga zachęcił mnie wątek egipski i na szczęście dostałam go sporo!
Bruno prowadzi biuro doradztwa finansowego, po kilku nieudanych przygodach z przyjacielem, Starsem, cieszy się z tej stabilizacji. Jednak kiedy Stars przychodzi do niego z tajemniczym egipskim artefaktem, postanawia dać ponieść się przygodzie. Wraz z barwną ekipą wyruszają do Egiptu, gdzie w głębinach jeziora czeka starożytny skarb!
Nie będę psuć mówiąc więcej. Historia skojarzyła mi się z serią o Tomku Wilmowskim połączonym ze Skarbem Narodów i to w bardzo pozytywny sposób. Bardzo lubię takie klimaty i chętnie przeczytam dalszy ciąg, jeśli powstanie 😉 (A mam wielką nadzieję, że tak!)
Jako minus mogę podać jedynie głupie teksty facetów w kierunku postaci kobiecej, ale ona na szczęście była mocną babą i od razu sama się broniła 😂
Polecam miłośnikom przygód i niedoszłym egiptologom!

„Zanim opuścimy łono matki, posiadamy instynkt samozachowawczy. Od chwili poczęcia bronimy się przed śmiercią wszelkimi sposobami.”

W życiu doświadczamy wciąż różnych chwil, raz lepszych, raz gorszych, ale zawsze otaczają nas osoby, które nam towarzyszą w tej ziemskiej wędrówce. Bywa tak, że znamy się z kimś od bardzo dawna, wydaje się, że wiemy o nim wszystko, ale w sytuacjach szczególnych, np. niebezpiecznych, poznajemy go jakby na nowo. Jedno z powiedzeń mówi, że możemy znać kogoś od dawna, sporo z nim przeżyć, ale dopiero, gdy zjemy z daną osobą beczkę soli, wówczas poznajemy go lepiej. I faktycznie tak jest, że dopiero w trudnych momentach dowiadujemy się, kim naprawdę jesteśmy, na jakie wyzwania gotowi i jacy ludzie nas otaczają. Tego rodzaju prawdy o sobie dowiadują się bohaterowie książki pt.: „Anubis.”

Jest wiosna 2018 roku, gdy w życiu Bruno ponownie pojawia się Stars. Łączy ich wieloletnia przyjaźń, ale też nieudane interesy, dlatego nie zamierza ponownie dać się w ciągnąć w jego nowe pomysły. Ze swoim postanowieniem niedane jest mu wytrwać, gdyż przyjaciel przynosi ze sobą ciekawy, niewielki przedmiot o walcowatym kształcie, na którym zostały wyryte jakieś dziwne znaki. Do tego Stars dokłada opowieść o swoim bracie, który wydobył w Egipcie jeszcze 23 tego rodzaju artefakty, które wyglądają podobnie i mają znamiona amuletu. Bruno początkowo ignoruje te rewelacje, przypuszczając, że znaleziska są wyrobem fałszerza, ale po konsultacje z piękną panią Elleną Finder, tłumaczką pisma hieroglificznego, zmienia zdanie. W efekcie dochodzi do zorganizowania wyprawy nad egipskie jezioro, by dokładniej zbadać tamten teren. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie brat Starsa, Adam, który ma tendencję przyciągania nieszczęść…

„Anubis” to powieść, która jest debiutem pana Hectora Kunga. Jego styl sprawia, że stworzoną przez niego historię czyta się bardzo lekko i z zainteresowaniem. Fabuła złożona została z kilkunastu rozdziałów opatrzonych tytułami, więc za każdym razem można się domyślić, czego będzie dotyczył.

Narracja prowadzona jest przez Bruno, który opowiada nam o wydarzeniach ze swojej perspektywy, ale mimo to mamy wrażenie dosyć szerokiego spojrzenia na biegnące wątki. O wielu sprawach dowiadujemy się, bowiem z prowadzonych rozmów między bohaterami.

Fabuła wciąga od pierwszych stron, gdyż autor nie rozwleka zbyt mocno początkowych akapitów, lecz przekazuje to, co jest najistotniejsze w tej historii. Od razu wkraczamy w wir wydarzeń, który najpierw jest spokojnym preludium do kolejnych wydarzeń i wraz z podążaniem przez szybko następujące po sobie epizody, robi się bardziej intrygująco, pojawiają się nowe wątki, postacie i zdarzenia.

Powieść „Anubis” ma charakter przygodowy, w której nie brakuje niebezpieczeństw, zagadek, odkrywania starożytnych tajemnic, zaskakujących zwrotów akcji. Pojawia się też delikatny wątek romansu, ale bardziej opiera się on na pragnieniach głównego bohatera niż faktycznego ich zrealizowania, gdyż także w tej kwestii autor zastosował niespodziewane rozstrzygnięcia. Większość fabuły skupia się na odkrywaniu egipskich sekretów, które skrywa pewien podwodny grobowiec.

Nie ma w niej typowej konstrukcji sensacyjnej, w której z reguły pojawia się jakiś „czarny charakter” próbujący namieszać w poszukiwaniach. Tutaj zagrożeniem jest Adam, ale nie, dlatego, że ma złe zamiary, lecz dlatego że jest on chodzącym magnesem przyciągającym problemy. Do tej pory wszystko, co robił przybierało nieoczekiwane, często dramatyczne skutki. Jego obecność jednak jest konieczna w czasie wyprawy, więc Stars nie ma innego wyjścia, jak zgodzić się na jego udział. Wkrótce przekonuje się, że zupełnie nie zna swego brata, którego prawdziwy charakter ujawnia się w trakcie wspólnie spędzanego czasu.

Pan Hector Kung napisał wciągającą, lekką, ale zarazem intrygującą opowieść, w której zabiera nas na wyprawę pełną przygód i nieoczekiwanych odkryć. Na tym tle ukazał różne relacje międzyludzkie, które często bazują na powierzchownych opiniach. Pokazuje, że czasami szukając skarbów możemy znaleźć coś zupełnie innego, ale też odkrywa, że nie można oceniać drugiego człowieka zbyt pochopnie.

Powieść „Anubis” to także opowieść o odwadze, przyjaźni, ale też dostrzeganiu w człowieku wartości, które wyłaniają się w czasie współpracy przy wykonywaniu zadania. Zawarta w niej historia stanowi zamkniętą całość, ale epilog jest jednocześnie zapowiedzią nowej przygody, więc pozostaje nadzieja na kolejną, niezwykłą eskapadę…

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Bruno i Stars znają się od wielu lat, co ma swoje dobre i złe strony. Fajnie się spotkać, porozmawiać, lecz wspólny biznes to już oddzielna historia. Bruno przekonał się nie jeden raz, że nie jest to dobry pomysł. Gdy pojawia się jego dawny znajomy i proponuje jakieś przedsięwzięcie to zazwyczaj sprowadza kłopoty, a gdy jeszcze zabiera ze sobą brata to katastrofa gwarantowana. Nauczony doświadczeniem powinien tym razem odmówić a tymczasem amulet, który przyniósł ze sobą Stars jest na tyle intrygujący, że zdrowy rozsądek schodzi na dalszy plan. Mają przed sobą wyprawę, która może zakończyć się niezwykłym odkryciem. Czy tak się stanie, czy raczej zakończy się katastrofą?

Podwodny świat ciekawi ludzi od wielu lat, niezbadany, intrygujący, tajemniczy. Zachwyca pięknem, barwami, roztacza także mrok, skrywa swoje sekrety. Z ciekawością sięgnęłam po tą książkę, która jak zapowiadał opis miała zabrać mnie na wyprawę do miejsc zapomnianych, zagubionych pod wodą, czekających na odkrycie. Odwiedzenie egipskich ruin to z pewnością niezapomniane doświadczenie, dlatego też zakładałam, że w książce przygód nie brakuje. Czy moje założenia były słuszne?

Zacznę od elementów, które sprawiają, że opowieść ta zapada w pamięci. Przede wszystkim są to bohaterowie. Niektórych nie da się polubić, bywają irytujący, czy też egoistyczni, ale nie można zarzucić, że brak im charakterystyczności. Każdy ma swoją historię do opowiedzenia, która wplata się w fabułę w sposób nienarzucający a dodający jej wyrazistości. Zaskakującą postacią jest Adam, wiele w nim sprzeczności. Czasem maksymalnie nieporadny i sprowadzający kłopoty, innym razem pałający wiedzą, elokwentny. Jakby dwie różne osobowości i niespodzianka, którą twarz pokaże danego dnia. Do tego grona dołącza Ellena, silna kobieta, wykształcona i znająca swoją wartość a do tego piękna i tego świadoma. Mamy jeszcze Jonasa, który także ma swój wkład w tą opowieść. Grono bohaterów jest ciekawe i różnorodne, co równocześnie oznacza, że opowieść może nabrać rozpędu.

Dawno już nie czytałam powieści przygodowych, lecz nie zmienia to faktu, że ogólnie w tej znajdziecie ciekawy pomysł na fabułę. Sam zamysł, splot wydarzeń, napotkane przeszkody powodują, że z ciekawością poznaje się kolejne strony, chociaż do niektórych sytuacji należy podejść z lekkim przymrużeniem oka, gdyż mogą wydawać się nieco przerysowane. W książce cały czas coś się dzieje, odkrywane są kolejne karty, więc na brak przygód nie można narzekać. Stopniowo budowana aura tajemniczości dodaje jej klimatu a sceneria tylko go umacnia.

„Anubis” to powieść przygodowa, która roztacza przed czytelnikiem intrygujący, zagadkowy, barwny i mroczny podwodny świat. Wraz z bohaterami możemy wyruszyć na wyprawę pełną przygód, ale także przeszkód do pokonania i niebezpieczeństw czających się w ukryciu, by spróbować rozszyfrować zagadkę pewnego amuletu. To książka, która ma swój klimat i bohaterów, którzy stanowią charakterystyczne grono trudne do zapomnienia. Zachęcam do lektury.

• Polecam
  • Własne