Spójrz w niebo

Okładka książki Spójrz w niebo Magdalena Firydus, Przemysław Rudź
Okładka książki Spójrz w niebo
Magdalena FirydusPrzemysław Rudź Wydawnictwo: Zielona Sowa popularnonaukowa dziecięca
48 str. 48 min.
popularnonaukowa dziecięca
Zielona Sowa
2022-07-27
2022-07-27
48 min.
dla dzieci kosmos pogoda książka dla dzieci

Okładka książki Młodzi Przyrodnicy. Co się kryje pod ziemią Becky Davies, Charlotte Pepper
Młodzi Przyrod... Becky Davies, Charl...
Okładka książki Mydło. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla, Laurent Simon
Mydło. Akademi... Jack Guichard, Céci...
Okładka książki Młodzi Przyrodnicy. Co się kryje wśród drzew Bryony Clarkson, Molly Littleboy
Młodzi Przyrod... Bryony Clarkson, Mo...
Okładka książki Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś Carla Häfner, Mieke Scheier
Kod życia. Wsz... Carla Häfner, Mieke...
Okładka książki Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy Perceval Barrier, Chiara Pastorini
Wielcy filozof... Perceval Barrier, C...
Okładka książki Młodzi Przyrodnicy. Co się kryje pod skorupą Becky Davies, Charlotte Pepper
Młodzi Przyrod... Becky Davies, Charl...

Raz barwne i czarujące, raz ciemne i budzące grozę. Nieobliczalne, zmienne, magiczne, codziennie prezentujące inny spektakl. Niebo.

Coś na wskroś oczywistego i zwyczajnego, a jednocześnie niezwykłego i nieodgadnionego. W jednym prostym słowie kryjące wiele znaczeń - kosmiczne, meteorologiczne, nadprzyrodzone.

Przemysław Rudź wziął na warsztat dwa pierwsze znaczenia i prosty, przystępny sposób się z nimi rozprawił przybliżając młodym czytelnikom najistotniejsze zjawiska pogodowe i kosmiczne, jakie każdego dnia rozgrywają się na niebie.

"Spójrz w niebo" to zbiór definicji i objaśnień zjawisk podzielonych na dwie kategorie: pogodowe i kosmiczne. Autor pisze o tym, co znajome jak opady, tęcza, meteoryty i o tym, co mniej znane, jak: obłoki srebrzyste, gloria, iryzacja. Ukazując przy tym jak różnorodne są zjawiska zachodzące w niebie.

To pełna pasji książka popularnonaukowa, która odpowie na pytania i wzbudzi ciekawość. Idealna dla początkujących adeptów niebiańskich klimatów. Pięknie, z poszanowaniem naturalności zilustrowana przez Magdalenę Firydus.

Magnetyczna, tajemnicza i mieniąca się tęczowymi barwami (napis) okładka przyciąga wzrok i sprawia, że nikt nie może przejść obok tej pozycji obojętnie.

Autor używając trybu rozkazującego mobilizuje wszystkich do zadarcia głowy i obserwacji nieba. Warto go posłuchać, nie tylko po to by rozpoznać zachodzące na nim zjawiska, ale przede wszystkim, aby złapać oddech i oderwać na chwilę myśli od codzienności.

Książka została pięknie i solidnie wydana. Ma spory format. Jedynie fragmenty tekstu na białym tle mają zbyt jasny kolor, który utrudnia czytanie zwłaszcza w sztucznym świetle. Ale jest ich niewiele, więc nie utrudniają odbioru całości.

Przemysław Rudź wziął na warsztat dwa pierwsze znaczenia i...

Pamiętasz kiedy ostatnim razem spoglądałaś/-eś w niebo? I to nie z niepokojem sprawdzając, czy za chwilkę nie będzie przypadkiem padało, lecz z ciekawością i zachwytem nad niesamowitym spektaklem jaki nam serwuje? Do tego właśnie zachęca w swojej książce Przemysław Rudź - "Spójrz w niebo" i przekonaj się jakie jest niesamowite.

Publikacja jest podzielona na trzy "rozdziały" i zagadnienia.
W pierszym przeczytacie o zjawiskach pogodowych w atmosferze ziemskiej, dowiecie się między innymi, jakie są rodzaje chmur, jak powstają burze, jakie są rodzaje opadów i skąd sie biorą kwaśne deszcze i smog. W drugim przyjrzycie się niesamowitym zjawiskom optycznym w atmosferze Ziemii. Dowiecie się dlaczego niebo w ciągu dnia jest niebieskie, a podczas wschodów i zachodów słońca przybiera odcienie czerwieni, co to jest Widmo Brockenu i jak to się dzieje, że podczas upalnego dnia mamy wrażenie jakby powietrze nad drogą falowało. Czy to fatamorgana? Co to jest zjawisko halo i czym różni się od glorii.
A jakby tego było mało, to w trzecim rozdziale sięgnięcie jeszcze wyżej i poznacie zjawiska astronomiczne na sklepieniu niebieskim. Między innymi przepiękne zorze polarne, zaćmienia Słońca i Księżyca, roje meteorów i dowiecie się co nieco o teleskopach.

Ciekawy temat, pieknie wydana z hipnotyzujacą wprost okładką, a ilustracje wręcz przypominają fotografie. Warta uwagi 💙

Publikacja jest podzielona na trzy...

A Ty potrafisz powiedzieć jakie chmury uformowały się teraz na niebie? Moi chłopcy uwielbiają obserwować niebo i z tą książka odgadywać jaki rodzaj chmur akurat po nim przepływa.

Ta książka to szerokie spojrzenie na wszystko to co wiąże się z niebem, tym co jest w przestworzach i w kosmosie. Przeczytacie m.in. o:
🌤️czym są pogoda i klimat,
🌨️rodzajach opadów atmosferycznych,
🌪️co może się wydarzyć na skutek ekstremalnych zjawisk pogodowych,
🌈jak powstaje tęcza,
🪐czy w kosmosie jest pogoda,
☄️meteoroidach, meteorach i meteorytach
🔭technologii wykorzystywanej do badania kosmosu

Na końcu książki znajduje się słowniczek, z najważniejszymi pojęciami.

Książka zawiera sporo naukowej wiedzy, którą lepiej przyswajać będzie raczej starszy czytelnik. Jest bardzo ciekawa i rzeczowo opisuje rozmaite zjawiska.

Ilustracje w książce są niesamowite. Ich barwy i szczegóły sprawiają czasami wrażenie, że to prawdziwe zdjęcia.

To będzie książka idealna dla dziecka, które interesują wszelkie zagadnienia związane z tym co jest nad ziemią 😉

🌤️czym są pogoda i klimat,
🌨️rodzajach opadów...

• Lipiec 2023
  • Książki Zosi :)
  • 2023 r.
  • Do biblioteki
  • Dla dziecka

Dodaj cytat z książki Spójrz w niebo