Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie

Rozpiszę się o niej później, ale ogólnie rzecz biorąc: mogła być świetna, jednak wykonanie pozostawia trochę do życzenia.

Naomi Klein i Rebecca Stefoff postanowiły zebrać w jednym miejscu informacje o ekologii młodych i dla młodych, które zawarły w książce „Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie”. 🌍
Począwszy od powstania ruchu ekologicznego, przez aktualne działania młodzieży całego świata na rzecz zmieniającego się klimatu, a kończąc na tych mniej i bardziej optymistycznych wizjach przyszłości. Temat niezwykle ważny i na topie, wyróżniający nastoletnich aktywistów wykonujących kawał dobrej roboty, stawiający na wzór i uwrażliwiający nowe pokolenie.
Dzięki dość krótkim rozdziałom, przerywanym ciekawymi anegdotami, a także zdjęciami (niestety nie w kolorze),czytelnik na pewno nie będzie miał problemów z koncentracją na lekturze. Nie jest to też pozycja nadmiernie wypełniona informacjami, choć parę nowych faktów wtłoczyła do mojej głowy. Napisana z jednej strony językiem młodzieżowym, często nadmiernie wyjaśniająca zjawiska i terminologię, z drugiej wtrąca trudniejsze słowa bez jakiegokolwiek komentarza.
Ogółem warto podsunąć ją pod nos nastolatkowi (choć niezbyt staremu 😂) w naszym otoczeniu. Aczkolwiek nasuwa się pytanie czy to na pewno młode pokolenie, które wydaje się być coraz bardziej świadome, potrzebuje takich książek - manifestów działania.

O zmianach klimatu wie chyba każdy, jak również o tym, że nie są to zmiany pozytywne. Jednak mało kto zagłębia się w temat na tyle, aby poznać szczegóły. Autorka napisała książkę, w której opisuje co dzieje się z naszą planetą, bez koloryzowania, bez ubarwiania. Niektóre informacje, zdarzenia są szokujące. To jedna z tych książek, które nie tylko się czyta, ale również wywołują wiele emocji. Każda strona zmusza czytelnika do przemyśleń, do spojrzenia inaczej na pewne sprawy.

Skierowana do młodzieży jednak według mnie nie tylko nastolatkowie powinni po nią sięgać. To pozycja, która pokazuje bardzo wiele i powinien poznać jej treść każdy, nie zależnie od wieku. Może wtedy co niektórzy się obudzą, zmienią przyzwyczajenia i wspólnymi siłami uda się coś zmienić.

„Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie” to pozycja obowiązkowa dla każdego, komu, chociaż troszkę zależy na naszej planecie.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/02/jakzmienicwszytskomlodzinaratunekplaneciewydawnictwoyouandya.html

Uważam tę lekturę za obowiązkową, dla każdego człowieka, któremu chociaż trochę zależy na swoim domu, naszej planecie. Czemu? Już tłumacze.

Pierwszy raz spotkałam się z książką tak dobitnie ukazującą, w jak tragicznej sytuacji się znajdujemy. Czasami aż ciężko było mi uwierzyć w to, co czytałam i widziałam, a niestety są to fakty. Jak przyznaje autorka, wciąż nie jest za późno na poprawę! Z tej książki dowiecie się jak tego dokonać.

Nie są to moje klimaty, gdyż jestem osobą bardzo wrażliwą na krzywdy tego świata. Niejednokrotnie byłam przerażona bądź zdołowana tym, czego się dowiadywałam z książki. Słowa autorki potwierdzają ilustracje, które dobitniej ukazują nasze problemy! W zabieganej codzienności często nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół nas, teraz jest właśnie czas, aby to zmienić, zanim nasza ostatnia szansa przepadnie. Problemy są nam tłumaczone prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, a z pewnością dla młodszych czytelników, w których rękach leżą losy naszej planety! Moim zdaniem każdy rozdział tej książki jest istotny, przedstawiają różne problemy, których powinniśmy być świadomi.

Książka jest przepełniona informacjami, które dotyczą nas wszystkich. Informacjami, którymi wszyscy powinniśmy się zainteresować. Ciężko mi się ją czytało, bo temat nie jest łatwy. Wstrzymam się od oceny, bo jak mogłabym oceniać rzeczywistość? Pozostanę przy tym, że ta lektura powinna dotrzeć do jak największej ilości ludzi, nie tylko tych młodszych!

„Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie” to książka autorstwa aktywistki działającej na rzecz obrony klimatu - Naomi Klein. Współautorką jest Rebecca Stefoff. Książka została wydana przez Wydawnictwo You&YA (Muza).

Książka jest poświęcona zmianom klimatycznym na naszej planecie, sprawiedliwości klimatycznej i ruchom aktywistów – młodych, którzy pragną odzyskać kontrolę, uświadamiać, żyć lepiej.

Moim zdaniem, książka została podzielona w sposób bardzo sensowny i przejrzysty – na trzy części: „gdzie jesteśmy obecnie”, „jak się tu znaleźliśmy”, „co dalej?”, co daje nam możliwość szerokiego spojrzenia na sytuację. Otrzymujemy wyczerpujący opis, wytłumaczenie – jak doszło do tak dramatycznych sytuacji, powiązania i wnioski.

Przede wszystkim, istotne jest to, że książka zawiera szczegółowe zapoznanie z aktualnym stanem wiedzy na temat klimatu, dodatkowo pogłębiając to o interpretację – jak to się stało, że jesteśmy tu, w tym właśnie miejscu.

Autorki przedstawiają młodych aktywistów, walczących ze zmianami klimatu, ale także z wszelkiego rodzaju niesprawiedliwościami społecznymi, nierównością rasową, płciową i ekonomiczną. Walczących po to, aby dążyć do przyjaznej i sprawiedliwej przyszłości.

Książka zawiera historie młodych aktywistów klimatycznych z całego świata. Historie pokazujące, jak istotne jest podejmowanie działań na rzecz obrony klimatu. Autorki przytaczają przykłady strajków klimatycznych na całym świecie, opisując wkład młodzieży zjednoczonej wiarą w jeden cel.

"Jak zmienić wszystko” jest książką napisaną w sposób ciekawy, wciągający, atrakcyjny i motywujący. Wydaje mi się, że właśnie ta motywacja jest tutaj kluczowa – plusem jest, że autorkom udało się na tych trzystu stronach nie tylko zawrzeć istotne informacje, ale również historie jednostkowe, wskazujące istotę działań i podejmowania aktywności. Autorki podsuwają pomysły na to, w jaki sposób zapobiec apokalipsie. Chcą zainspirować, wskazać narzędzia, które są przydatne w tej walce. Tutaj, za sprawą historii zmotywowanych ludzi, których personalnie nikt z nas, czytelników, nie zna, od początku czujemy powagę sytuacji. Odczuwamy również udzielający się ogrom zaangażowania młodych.

Oczywiście książka może być trochę dołująca, ale moim zdaniem, jest motywująca i refleksyjna w większym stopniu. Jest ciekawa, przejrzysta i sprawia, że jak komuś się nie chce (cokolwiek),to się zachce, mając na uwadze motywację innych.

Dodatkowym plusem są grafiki i porządne wydanie. Na końcu książki została również umieszczona lista książek i różnego rodzaju zasobów internetowych, które pozwolą nam poszerzyć swoją wiedzę w temacie. Mamy także listę źródeł, a więc i z przypisów możemy skorzystać jak z bazy, za którą możemy podążać dalej.

Warto też dodać, że książka jest adresowana do młodzieży, więc tutaj faktycznie wszystko jest opisane tak, jak być powinno, aby to dokładnie zrozumieć. Prosty język, tłumaczenie podstaw i powiązań, a także krótkie podrozdziały, ułatwiające czytanie. Dodatkowo – zwracanie uwagi na konieczność i istotę edukacji, rzetelnej edukacji, klimatycznej.

Żeby nie było tak kolorowo – mam wrażenie, że rozważania, które są opisane w książce, powinny być też troszeczkę wyważone, czy też bardziej uogólnione. Nie tak łatwo jest przy obarczaniu winą określić odpowiedni kierunek, a przy ocenie zawrzeć wszystkie składowe postępowania.

Jeśli chcielibyście spojrzeć szerzej na rzeczywistość, a właściwie spojrzeć na rzeczywistość w kontekście zmiany klimatu, a do tego czujecie jakieś zalążki buntu w kwestii zmian klimatycznych, niesprawiedliwości i nierówności, które chciałyby ewoluować, to sięgnijcie po książkę „Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie”.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu You&YA (Muza).

Skutki zmiany klimatu są już widoczne na całym świecie. Jedną z najbardziej obrazowych i spektakularnych konsekwencji nadmiernej emisji gazów cieplarnianych jest zanikanie jednego z siedmiu cudów świata – Wielkiej Rafy Koralowej. Książka, którą napisały Naomi Klein i Rebecca Stefoff rozpoczyna się opisem tego smutnego zjawiska. Celem autorek nie jest jednak „zdołowanie” nas, ale doprowadzenie do refleksji, prowadzącej do większego zaangażowania w ratowanie naszego wspólnego domu. Naomi Klein stanowczo stwierdza, że mamy ogromny wpływ na to, co się dzieje i od naszych wyborów zależy to, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Autorki przekonane, że szczególnie wiele zależy od ludzi młodych, właśnie młodzież uczyniły podmiotem i głównym adresatem omawianej książki.

Naomi Klein i Rebecca Stefoff stwierdzając, że mamy prawo nie zgadzać się z postępującą katastrofą klimatyczną niezależnie od wieku (nawet bardzo młodego),w pierwszym rozdziale podają przykłady strajków klimatycznych, w które zaangażowana była młodzież z całego świata. Przedstawiają sylwetki młodych aktywistów i aktywistek, których w wielu różnych krajach połączył wspólny cel.

W rozdziale drugim autorki opisały przyczyny obserwowanych dziś zmian klimatycznych, w tym coraz częstszego występowania na całym świecie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jako symboliczna zostaje ukazana historia wynalezienia silnika parowego – to osiągniecie myśli ludzkiej, z jednej strony zapoczątkowało nowoczesny przemysł, z drugiej – rozpoczęło proces prowadzący do obecnego kryzysu klimatycznego. Naomi Klein przedstawia również początki powstawania ruchów ochrony przyrody.

W rozdziale „Niezbędnik dla młodych aktywistów i aktywistek” znajdziemy szereg pomysłów, jak zacząć działać na rzecz klimatu „od zaraz”. Ponieważ w obliczu wyzwań, jakimi są globalny kryzys klimatyczny i degradacja środowiska naturalnego, szczególnie potrzebny jest dostęp do rzetelnej edukacji klimatycznej, autorki zachęcają młodych czytelników do wzięcia spraw w swoje ręce i domagania się od dyrektorów szkół i nauczycieli zwiększenia ilości zajęć poświęconych klimatowi (np. poprzez składanie petycji).

Sądzę, że Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie jest lekturą wartą poznania. Zawiera ona mnóstwo ciekawych informacji na temat zmian klimatu (globalnego ocieplenia) oraz ich przyczyn i skutków, opisanych – co ważne – prostym językiem. Co szczególnie ważne – na końcu książki umieszczone zostały tytuły innych książek i linki do materiałów online, zachęcające do poszerzenia wiedzy i stanowiące dodatkową inspirację do refleksji i działania.

Zmiany klimatu są faktem. Zanieczyszczenie środowiska postępuje każdego dnia. Każdy z nas może coś zmienić, wystarczy tylko chcieć. Jako osoba stale pracująca ze środowiskiem i mająca na niego wpływ od strony zasobów wodnych znam temat z wielu stron.
Książka, którą wam dzisiaj prezentuję ma za zadanie pokazać młodemu człowiekowi co i jak może zrobić aby poprawić stan i potencjał ekosystemów na naszej planecie. Co prawda autorki głównie skupiają się na globalnym ociepleniu, jednak gdyby miały przejść przez wszystkie większe i mniejsze zjawiska, to by musiały napisać jeszcze kilka książek.
Ogółem tytuł prezentuje się dobrze. Prosty język i wiele zdjęć obrazujących dane zjawiska, to są elementy, które z pewnością uprzyjemnią lekturę. Jednak jest kilka rzeczy, które mi się nie spodobało.
Przede wszystkim upolitycznienie książki, które w moim odczuciu lepiej nadawałoby się dla starszego odbiorcy aniżeli młodego i nie do końca w tym aspekcie wykształconego umysłu.
Dodatkowo książka przedstawia bardzo płaskie podejście do kwestii związanych z działaniem podczas katastrof. Jest ono spłaszczone i nie dostrzega się, że czasami aby ratować ludzi należy działać trochę ostrzej, bo na prośby nie ma już czasu.
Ogółem uważam, że książka ma ogrom potencjału, ale została nadmiernie upstrzona bardzo indywidualnymi przemyśleniami autorek. Dlatego też mam wobec niej bardzo mieszane odczucia.

Książka skierowana do młodzieży, którą każdy z nas powinien przeczytać. Najnowsza publikacja Naomi Klein, kobiety-aktywistki na rzecz klimatu, tym razem swoją energię kieruje do młodych, którzy mają realną szansę na poprawę stanu naszej Ziemi.

To ciekawie napisany, starannie przygotowany i wypełniony ilustracjami, przewodnik, może trochę podręcznik, po zagadnieniach takich jak rosnąca temperatura Ziemi, globalne ocieplenie czy topnienie lodowców. Te i inne tematy, są poruszane w sposób merytoryczny, jednak przystępny i tak, że łatwo nam zrozumieć opisy zachodzących procesów. Dużo tutaj wiedzy, ważnej i potrzebnej.
Musimy zacząć zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, która już jest zła. Naturalne zasoby wyczerpują się, kataklizmy towarzyszą nam prawie codziennie, a jedynym ratunkiem jest przymus zmian i nowego spojrzenia na problem.

To książka, którą powinno się czytać w szkole, która powinna być prezentem od nas dla młodego pokolenia, takim głosem rozsądku w ciężkich czasach. Polecam.

Jak wszyscy wiemy klimat jest zagrożony. Lodówce topnieją, Amazonie niszczą porady, huragany, ginące gatunki zwierząt. To wszystko może wydawać się przerażające. Jednak czy możemy coś z tym zrobić poza biernym przyglądaniem się wypadkom?

Powstaje wiele ruchów aby zwalczać negatywne skutki zmian klimatu, a także walczyć i sprawiedliwości klimatyczna. Celem jest zapewnienie zdanej przyszłości dla nas wszystkich i kolejnych pokoleń.

To bardzo ważny temat. Warto skupić się na tym jak wpływ na nasze zdrowie i życie ma środowisko. Jaki świat po sobie zostawimy kolejnym pokoleniom.

Właśnie o tym wszystkim mówi ta książka o tym Jaki jest aktualny stan klimatu, jak doszło do tego że nestorka gam źle, a przede wszystkim jak nie dopuścić do tego, żeby było gorzej.

To książka kierowana do nastolatków bo jak to się mówi młodzi są przyszłością i nadzieję ziemi. Jednak każdy z nas bez względu na wiek powinien zainteresować się tematem a książka ta daje ku temu świetna sposobność. Bardzo dokładnie I ciekawie przygotowana.

Słyszeliście o Grecie Thunberg? Ta nastolatka samotnie zapoczątkowała młodzieżowy ruch przeciw zmianom klimatu. Przemawiała na konferencji ONZ i została wybrana najmłodszym w historii plebiscytu Człowiekiem Roku przez magazyn "Time".

Jej osiągnięcia są tym bardziej imponujące, że dziewczynka cierpi na autyzm. Z choroby uczyniła swoją supermoc, która pomaga jej skupić się w pełni na jednym zagadnieniu.

Idąc za jej przykładem tysiące dzieci zabrały głos, organizując w marcu 2019 pierwszy światowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie domagają się prawa do życia w czystym środowisku.

Dzieci oskarżają kraje takie jak Argentyna, Brazylia, Turcja, Francja i Niemcy o brak działań przeciwko zmianie klimatu.

Większość zmian klimatu spowodowana jest przez działalność człowieka od połowy XX w.

Nawet niewielkie ocieplenie klimatu niesie ryzyko powstania śmiertelnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych oraz wymierania kolejnych gatunków.

Z tej książki dowiecie się co podgrzewa świat i co możemy zrobić, żeby chronić nasz dom, który już płonie, jak woła młodzież. Jeszcze możemy swoimi działaniami zmienić przyszłość i zapobiec katastrofie.

Napisana przystępnym językiem książka przytacza wiele faktów naukowych, ale też podaje przykłady z życia, która pomagają zrozumieć zagadnienie. Możemy też przeczytać o tym czego nauczyła nas pandemia koronawirusa.

Książka jest warta polecenia młodzieży. To w ich rękach jest przyszłość naszej planety.

• RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Niesamowite książki
  • Popularnonaukowe
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie