Dżinn w oku słowika

Okładka książki Dżinn w oku słowika A.S. Byatt
Okładka książki Dżinn w oku słowika
A.S. Byatt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy literatura piękna
Biblioteczka Interesującej Prozy
The Djinn in the Nightingale's Eye
Prószyński i S-ka
2002-06-12
2002-06-12
Barbara Kopeć-Umiastowska
Dżinn słowik

Dawno juz mialam wpisany ten tytul na liste ksiazek do przeczytania ale dopiero teraz po obejrzeniu filmu "3000 lat tęsknoty" w końcu przeczytalam. Nie jest to ksiazka ,którą mozna polecic lub nie ,sama musi Cię znalezc.W kazdym razie teraz czytam narratologie tu mnie ten dżin poprowadzil

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Dżinn w oku słowika" to niezwykle barwne i bogate w kulturowe konteksty opowieści, łączące elementy baśni i współczesnej literatury.
Autorka odwołuje się do różnych archetypów, przetwarzając je na własny użytek. Przykładem może być opowieść o trzech siostrach królewnach, które swoimi decyzjami łamią baśniowe konwenanse, tworząc własne opowieści i kształtując samodzielnie swój los. Trudno nie doszukać się tu odniesień do współczesnych nam kobiet, które często biorą los we własne ręce, ale równie często stają się narzędziami w cudzych rękach, dając sobą manipulować. To także oryginalna metafora wolności i niezależności jako jednego z warunków szczęścia.

A.S. Byatt wykorzystała w opowiadaniach zarówno baśniowe motywy, zaczerpnięte m.in. z "Księgi tysiąca i jednej nocy", jak i elementy mitologii greckiej i rzymskiej, Biblii, wielkich eposów starożytnych (np. Gilgamesza, Iliady).

Bogata jest nie tylko fabuła utworów, ale również język - niezwykle plastyczny, obfitujący w porównania i przenośnie, niecodzienny i od pierwszych zdań zwracający uwagę. Ten oryginalny styl współgra z nadprzyrodzonym światem, w którym czytelnik zanurza się z wielką ciekawością i z przyjemnością.
Odgadywanie ukrytych w opowieściach znaczeń wymaga skupienia, ale na pewno jest to gratka dla miłośników literatury i szeroko pojętej kultury (nie tylko europejskiej).

Polecam wszystkim, którzy lubią magiczną, erudycyjną i niebanalną prozę.

• Do zdobycia
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Dżinn w oku słowika