Krzyżacy. Czarno-biała legenda

Wydawnictwo Literackie
2022-11-09
2022-11-09

O historii Krzyżaków

Ciekawa pozycja. Taka historia zakonu w pigułce. Nie ma tu zbyt dużo szczegółów, ale to właśnie na plus. Jak ktoś nie lubi tomisk po 1000 stron, a chce poznać historię to pozycja warta przeczytania.

Niestety jestem zawiedziony,czyta się nieźle,ale sam nie wiem do kogo autor napisał ksiażkę,jak na popularyzatora historii niedopracowana,dużo nazw ale nie umiejscowionych w tekście,np Gotlandia ,nie wiem jakiej krainy czy wyspy dotyczy,ON wie,bo nawet zręcznie posklejał tekst z rożnych zrodel,do tego czarno białe ryciny,niektóre tak fatalnej jakości że uznaje że autorowi albo wydawnictwu nie zależy na opini,zamiast pisać 14 ksiażek napisz Slawomirze mniej ale lepiej dopracowanych,okładka elegancka jest myląca do wnętrza,brak MAPY,brak zdjeć choćby Malborka architektoniczne cudo,nie trudno je zrobić bo zamek jest w Polsce,daje 5 bo teks dość dobry,i tylko tekst,reszta bez gustu, tak to jest- jak się pisze na akord nie ma czasu na jakość,szkoda bo temat historyczny

Książka przedstawiająca dzieje Ordo domus Sanctae Mariae Theutonicorum :) od jego początków w Jerozolimie, aż po czasy współczesne, bo okazuje się, że Zakon nadal istnieje, ale oczywiście w trochę innej formie niż najczęściej kojarzona. Sama książka napisana w bardzo przystępny sposób - nie jest to data + wydarzenie, ale ciekawy opis przyczynowo- skutkowy na przestrzeni dziejów - można mocno uzupełnić wiedzę w tym temacie.
Warto przeczytać, szczególnie jeśli do tej pory mieliśmy styczność tylko z "Krzyżakami" Sienkiewicza, tudzież filmem. W obu dziełach jest sporo przekłamań historycznych czy uproszczeń, więc ich weryfikacja nie zaszkodzi.

Książka napisana jest bardzo przyjemnym i przystępnym językiem. Czyta się ją jak dobre opowiadanie, przy zachowaniu merytoryczności. Jak sam tytuł wskazuje czytelnik dowiaduje się z niej całej historii Zakonu Krzyżackiego od chwili założenia do dni dzisiejszych. Bardzo podobało mi się, że Stanisław Leśniewski wychwycił błędy merytoryczne w filmie Krzyżacy, a przede wszystkim zwrócił uwagę na twórczość Henryka Sienkiewicza, który ze wszech miar starał się przedstawić Zakon od jak najgorszej strony. Zdecydowanie monografia jest godna polecenia.

Oto historia Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego u nas Krzyżakami. Historia od powstania w Ziemi Świętej aż po koniec ich państwa w Prusach, opisana barwnie, językiem przystępnym, do tego bogata w cytaty, a także w odniesienia do współczesności oraz subiektywną ocenę autora. Wielce poszerzającą wiedzę są fragmenty o trudnych początkach tej religijno-militarnej organizacji oraz podbojach Prus. Pouczające jest również końcowy rozdział, który opowiada o wielu zaprzepaszczonych szansach na likwidację Prus Książęcych już po hołdzie Pruskim, których kolejni władcy nie przyłączyli do Rzeczpospolitej (zajęci doraźną polityką). I tylko jedna myśl nie daje mi spokoju, że wbrew tytułowi lektura utwierdziła czarną legendę…

Właśnie czytam. Może się czepiam ? Jednak na stronie 143 jest wzmianka autora o zbobyciu przez Krzyżaków w 1330 roku Wyszogrodu nad Wisłą .Autor nie wyjaśnia , że chodzi o obecny Fordon ( dzielnica Bydgoszczy ) , który wtedy nazywał się Wyszogrodem . Część czytelników może uważać , że chodzi o obecny Wyszogrów który leży około 180 km na południowy wschód od Bydgoszczy. Też nad Wisłą.

Całkiem dobrze napisana książka porządkująca wiedzę o Krzyżakach i powstaniu Prus.

Ten na okładce na Prusaka nie wygląda.

Ten na okładce na Prusaka nie wygląda.

Merytoryczna książka od czasu powstana Zakonu do czasu przekształcenia go w Prusy Książęce, można przeczytać, ale widać że to komplilacja wątków z innych ksiażek. Obecnie książki historyczne pisze się inaczej przykładem Montefiore czy Beevor, no ale to wymaga dogłębnego researchu.

Książka bardzo ciekawa. Przybliża całokształt stosunków polsko-krzyżackich. Wiele lat przed Grunwaldem i wiele lat po. Przy okazji odsłania nieudolność polskiej polityki terytorialnej na przestrzeni wieków.

• Historyczne
  • Półka 2-6