Nowe cuda świętego Charbela

2022-10-21
2022-10-21
Aniela Czendlik
Religia Wiara Cuda Św. Charbel

Święty Charbel (Jusuf Antun Machluf) był maronickim duchownym, mnichem i pustelnikiem. Urodził się 8 maja 1828 r., a zmarła 24 grudnia 1898 r., w wigilię Bożego Narodzenia. Ostatnie 23 lata życia mieszkał w pustelni, w której modlił się, umartwiał ciało, pracował i kontemplował Najświętszy Sakrament. Ojciec Charbel został pochowany na przyklasztornym cmentarzu, a jego grób zaczął być centralnym miejscem pielgrzymek chrześcijan w Libanie. Miejsce to odwiedzają również muzułmanie. Tutaj przyjeżdżają liczni teologowie, naukowcy, lekarze. Ciało libańskiego mnicha po śmierci nie podlega rozkładowi. Przez kościół katolicki został ogłoszony świętym (beatyfikowany: 5 grudnia 1965 r.; kanonizowany – 9 października 1977 r.),bowiem za jego wstawiennictwem mają miejsca cuda i liczne łaski uzdrowienia. Do chwili obecnej zarejestrowano około 30 tysięcy uzdrowień. Uzdrowienia dotyczące duszy i ciała nadal są rejestrowane. To o nich pisze Anatolij Bajukański, który będąc w Libanie wysłuchał setki naocznych świadków, którzy doświadczyli niewytłumaczalnego uzdrowienia. Sam autor przyznaje zresztą, że święty Charbel zmienił i przewartościował jego życie i całej jego rodziny.
Autor cytuje listy - prośby o uzdrowienie, które nadeszły do niego lub kierowane były do świętego Charbela w Libanie. Są również cytowane listy osób, które uzyskały od świętego łaski. Są to głównie listy Rosjan. Zwraca uwagę na rolę fotografii Świętego Charbela, który może uzdrawiać dopiero w połączeniu z żarliwą modlitwą i wiarą w Bożą moc. Autor zwraca uwagę na istnienie plagiatów jego fragmentów książek, na wyolbrzymianie niektórych rzeczy i na fałszowanie pewnych faktów i podawanie wymyślonych przypadków uzdrowień.

Nowość od @wydawnictwoaa to książka, która ma za zadanie przybliżyć nam postać św. Charbela. Jest to jeden z moich ulubionych Świętych, lecz dla wielu wciąż tak mało znany. Ten libański mnich z maronickiego kościoła największe "powodzenie" ma wydawałoby się że wśród Rosjan. Choć coraz dalej w świat idzie jego "sława". Z przytoczonych w tej publikacji listów można wyczytać jak wiele dobrego dzieje się w życiu tych, którzy zaufali jego wstawiennictwu. Stał się ich przyjacielem a niekiedy wręcz członkiem rodziny. Można w to wierzyć bądź nie, sceptyków nigdy na tym świecie nie zabraknie. Jednak autor przestrzega niejednokrotnie o tym, aby nietraktować uzdrowienia jako czegoś magicznego, aby pamiętać, że w tym wszystkim najważniejszy jest Bóg, nasza wiara, pokora i serce otwarte na łaskę zgodną z wolą Bożą.

Książkę przeczytałam jednym tchem, nakarmiła moją duszę, umocniła wiarę i jeszcze bardziej rozpaliła miłość i nadzieję. Nie zabrakło też momentów wzruszenia w czasie czytania listów pełnych bólu, smutku, ludzkich tragedii przy których moje problemy wydają się wręcz śmieszne i żenujące.

Autor zabiera czytelnika w krótką podróż do Libanu, w miejsce ,gdzie od lat przybywają całe rzesze pielgrzymów aby osobiście "spotkać" się z tym cichym za życia i niezwykle pokornym mnichem. Książka ponad to zawiera interesujące fotografie, chociażby domu świętego, jego celi czy też samego autora wraz z towarzyszącymi mu w Libanie osobami.

Książka ta, to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać libańskiego świętego.

Książka rosyjskiego pisarza o Świętym Charbelu, mnichu z Libanu. Autor, wielki entuzjasta i co tu dużo mówić propagator kultu ww. Świętego, w przystępny sposób prezentuje czytelnikowi nowe potwierdzenia cudownej działalności libańskiego mnicha.
Gros pracy zawierają przedrukowane listy, głównie Rosjan i mieszkańców Rosji innych narodowości, o cudach jakie sprawił Św. Charbel i odpowiedzi udzielone przez autora. Do tego należy dodać parę informacji o samym Świętym, stosunku świata nauki do jego działalności czy ostrzeżeniom przed fałszerzami próbującymi zbić majątki na sensacji spowodowanej działalnością ozdrowieńczą Św. Charbela.
Pomimo miękkiego pióra, za którego sprawą pracę czyta się jak powieść, publikacja nie w pełni spełniła oczekiwania. Podczas czytania wyczuwalny jest pewien chaos wśród rozdziałów i podrozdziałów który burzy ciągłość narracji. Do tego dochodzą rozdziały ewidentnie urwane w toku przewodu (wina tłumaczenia, że nie wszystko przetłumaczono czy świadome zamierzenie autora?). Nie są to jakieś wielkie braki czy rażące niedopracowania, ale wpływ na końcową ocenę mają. Po za tym czytelnik oczekiwał po tytule czegoś więcej niż otrzymał.

• Religia

Dodaj cytat z książki Nowe cuda świętego Charbela