Ponikt

Skarpa Warszawska
2023-01-26
2023-01-26
literatura polska

Lubię tego typu klimat w książkach. Wykonanie też całkiem w porządku. Dobrze spędzony czas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To druga po "Quadirze" powieść Piotra Langenfelda, która trafiła w moje ręce. "Ponikt" jest w zasadzie powieścią historyczną, w której obok wielu wątków szpiegowskich, sensacyjnych przewija się też wątek miłosny. Akcja rozgrywa się w czasach zimnej wojny na terenie Berlina Zach., również w Warszawie, a ten czas, wydarzenia, bohaterowie, którzy są ludźmi z krwi kości, zostały bardzo dobrze pokazane przez autora.

Zimna wojna przybiera coraz ostrzejszą formę. Europa podzielona jest ,,żelazną kurtyną", a w tle trwa niewidoczna, tajna wojna i starcie wywiadów. Walka wikła ludzi, zawiązują się spiski. Nikt nie jest tym za kogo się podaje. Każda ze stron dąży do osiągnięcia własnych korzystnych celów. Dzieje się wielka historia, na styku dwóch systemów, w dwóch strefach wpływów następują polityczne zmiany, a intryga z Zachodniego Berlina sięga aż do warszawskich gabinetów szefów bezpieki.

Głównym bohaterem tej ciekawej i wciągającej szpiegowsko-wywiadowczej powieści jest Amerykanin polskiego pochodzenia, pracownik CIA - Charles ,,Greenman" Zielinsky, który w ramach wykonywanej misji trafia do Berlina, miasta będącego ,,stolicą szpiegów", gdzie ścierają się różne wywiady wrogich sobie państw. Dużo się dzieje, zawrotne tempo, nagłe zwroty akcji i historia, która mogła wydarzyć się naprawdę… Polecam.

"Ponikt" to powieść sensacyjna autorstwa Piotra Langenfelda, która rozgrywa się w Berlinie w czasach zimnej wojny. Głównym bohaterem jest Charles Zieliński, Amerykanin polskiego pochodzenia, który pracuje dla CIA. Zieliński zostaje wysłany do Berlina, aby zbadać tajemniczą śmierć polskiego agenta. Wkrótce okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Zieliński zostaje wplątany w sieć intryg i spisków, które mogą doprowadzić do wybuchu wojny.

Książka jest bardzo dobrze napisana i wciągająca. Akcja toczy się wartko, a bohaterowie są dobrze wykreowani. Autor świetnie oddaje atmosferę Berlina w czasach zimnej wojny. Polecam tę książkę wszystkim fanom powieści sensacyjnych.

Kolejny to już raz przekonałam się, że książki szpiegowskie nie są dla mnie. Pomimo że, akcja rozgrywała się szybko to książka nie okazała się dla mnie rewelacją. Jak dla mnie średnia, chociaż temat bardzo ciekawy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Ponikt"
Charles Zielinsky - Amerykanin polskiego pochodzenia zostaje wysłany do Berlina, gdzie zaczyna się szpiegowska gra. Europa jest podzielona tzw. żelazną kurtyną, zaczyna się zimna wojna, a śmierć Stalina staje się okazją do przewrotu. Każdy chce wiedzieć wszystko o swoim przeciwniku. Intryga wydaję się być prosta, jednak staje się ona bardziej złożona, niż Charles zakładał na początku.
Autor świetnie opisuje nam czas zimnej wojny, dobrze odnajduje się w tym świecie. Fabuła jest dopracowana i bardzo dobrze przemyślana. Książka posiada niecałe 400 stron, a wiele się dzieje, dzięki czemu nie możemy oderwać się od tej powieści sensacyjnej. Jedyny minus jaki mogę tu przytoczyć to to, że czytający może w pewnym momencie trochę się zakręcić przy wszystkich bohaterach występujących w książce. Muszę przyznać, że jest to pierwsze moje spotkanie z autorem i jestem mega pozytywnie zaskoczony. Polecam każdemu tę pozycję, bo warto ją przeczytać.

"Ponikt"

Właściwszym tytułem byłoby raczej Ponic, bo zdecydowanie całość nie obfituje w akcję.
Jeśli ktoś pod szyldem starcia wywiadów i spodziewał się iście Bondowskiej intrygi, a przede wszystkim żywiołowości to srodze sie zawiedzie. A reklamowane zawrotne tempo? Wolne żarty, no chyba, że ktoś przeskoczył od razu do finału nieudanej akcji.

Całość sprowadza się bardziej do szachowej potyczki gdzie każdy ruch wywiadów jest wcześniej dokładnie obmyślany i planowany. W dodatku silne zhierarchizowanie i odkładanie decyzyjności na wyższe instancje jeszcze bardziej to podkreśla. Co prawda nieco ożywienia pojawia się za sprawą Zielińskiego vel Greenmana, który wyłamuje się ze schematów i ufa bardziej intuicji.

Zwroty akcji? Nawet tożsamość Eriki, która miała robić za tajemniczą damę w opałach dla której straci głowę bohater zostaje błyskawicznie rozszyfrowana przez co staje się kolejną grą pozorów.

Mimo wszystko starcie za żelazną kurtyną nie przypadło mi do gustu. Miałem wrażenie, że to przesadne roztrząsanie jakiejś zwykłej działalności wywiadowczej nieco podkręcone wydarzeniami już na terenie Polski. A jeśli intryga miała mieć jakieś większe reperkusje co po części miał sugerować epilog to było to dość słabo zarysowane.

Całość sprowadza się bardziej do...

Główny bohater, Charles Zieliński, pseudonim Greenman, trafia do Berlina w czasie zimnej wojny. Tu za sprawą pewnej kobiety zostaje wciągnięty w intrygę szpiegowską. Amerykanin polskiego pochodzenia szuka pozostałego przy życiu kuzyna. Z początku nie może go rozpoznać, ale minęło parę lat. Wojna zmienia ludzi. Czy to na pewno on?

Naiwny Zieliński rozumie równie niewiele jak ja i wciąż zadaje pytania: ale jak to? Dlaczego? Co tu się dzieje?

Akcja pędzi, przeplatają się wątki i postaci. Trudno nadążyć za tempem powieści. Ciągle się gubiłam w tym kto jest kim. Zresztą przedstawieni bohaterowie co rusz zmieniają strony albo starannie ukrywają swoją prawdziwą tożsamość. Dopiero z posłowia zorientowałam się w gruncie rzeczy o co chodzi.

Autor dobrze odmalował realia epoki. Z pewnością posiada wielką wiedzę historyczną. Książka spodoba się wielbicielom afer szpiegowsko-politycznych.

Naiwny Zieliński rozumie równie niewiele...

Mamy już lata 50te ale "Greenman" nadal walczy teraz jako pracownik CIA trafia do Berlina zachodniego. Po traumatycznych przeżyciach wojennych i podczas krótkiego pobytu w komunistycznej Polsce teraz wprowadzany jest w świat zimnej wojny.
Naprawdę dobra książka napisana że znastwem realiów epoki i z tym smaczkiem czyli gwarą warszawską która posługują się niektórzy bohaterowie. Jeden minus jaki dostrzegłem to niestety to że ta książka jest stanowczo za krótka.

Przyznam, że to chyba pierwsza książka z motywem zimnej wojny, jaką miałam okazję przeczytać.

Fabuła rozgrywa się w latach 50-tych XX wieku. To czas układów, spisków i wpływowych ludzi.

Głównym bohaterem powieści jest Charles Zielinsky pseudonim „Greenman”. Mężczyzna jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, który jako agent CIA zostaje wysłany do Berlina.

Zielinsky zostaje uwikłany w bardzo skomplikowaną i złożoną intrygę.

Autor serwuje nam prawdziwą powieść sensacyjną. Choć na początku miałam poczucie lekkiego zagubienia ze względu na stosunkowo duża liczbę bohaterów oraz wątków, to ze strony na stronę wszystko nabierało sensu.

Akcja została bardzo dobrze przemyślana i wkomponowana w czasy zimnej wojny. Pan Piotr bardzo realistycznie opisał życie w tamtych czasach.

„Ponikt” to z pewnością książka dla fanów powieści z wątkiem historycznym. Akcja toczy się dynamicznie i wciąga czytelnika. Trzeba jednak czytać ją na spokojnie, aby nie pogubić się.

Zielinsky...

Lubię tego autora szczególnie po książkach z wydawnictwa Warbook. Pisał wtedy świetne militarne książki które czytało się świetnie. Teraz autor przeszedł do wydawnictwa Skarpa i pisze książki bardziej sensacyjno kryminalne. Tym razem mamy walkę wywiadów latach 50 w Niemczech. Temat bardzo ciekawy. Fajnie ze autor wraca do swoich wcześniejszych bohaterów. Ogólnie książks lepsza niż dwie poprzednie tego autora ale chyba dla tego że dzieje się w ciekawym okresie historycznym. Niestety nie przebiło to książek militarnych tego autora w których wydaje mi się że autor czuje się najlepiej.

• Sensacja

Dodaj cytat z książki Ponikt