Toledo i inne przygody w Kastylii

Okładka książki Toledo i inne przygody w Kastylii Andrzej Stanisław Kowalczyk
Okładka książki Toledo i inne przygody w Kastylii
Andrzej Stanisław Kowalczyk Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi publicystyka literacka, eseje
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2021-12-10
Data 1. wyd. pol.:
2021-12-10
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366769236
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
199
199

Na półkach:

ponad sześćdziesięcioletni polski historyk literatury, profesor, erudyta, który jednak Hiszpanią dotąd się nie zajmował, pojechał tam na jakiś czas i napisał kilka esejów. Czyli ballada pt. „polski intelektualista spotyka Hiszpanię”.

Rzecz ciekawa, bo pokazuje nie wyobrażenia o Hiszpanii przeciętnego polskiego dziennikarza czy młodego ambitnego podróżnika, z jego typowym ograniczonym aparatem poznawczym, tylko właśnie speca od kultury, z jego wykształconą metodologią, doświadczeniem badawczym, znajomością kontekstu, systematyką pojęciową. Który przedtem z Hiszpanią się osobiście nie zetknął. Na tym przykładzie możemy przekonać się, jak polska kultura uwarunkowuje i formatuje ogląd Hiszpanii.

Ogląd jednak dość typowy. Poza rozdziałem o Potosi i górnictwie mamy tu dość standardowy dobór toposów, zorganizowanych wokół tych punktów odniesienia, które kultura polska wytłoczyła nam wszystkim w głowach. Co stoi nieco w kontrze do uniwersalnej perspektywy, którą usiłuje przyjąć autor. Uniwersalna, w sensie taka i Norwega, i Greka, i Polaka, znaczy, „ogólnoludzka”. Nie oszukujmy się, żaden autor nie jest w stanie napisać odkrywczego tekstu i o malarstwie (Goya),i o muzyce (Rodrigo) i o literaturze (Unamuno). Lepiej byłoby, gdyby zorganizował te refleksje właśnie od punktu wyjścia „ja, Polak, przyjeżdżam do Hiszpanii, i oto co widzę”.

Wtedy możnaby obronić dyrdymały, które pisze Kowalczyk, na przykład w rozdziałach o inkwizycji, Lorce, czy Dolinie Poległych. Możnaby napisać ot, taka jest polska perspektywa. Czterdzieści lat walki komuny z katolicyzmem zakończyły się triumfem tej pierwszej, i historyk literatury wierzy w bzdury o krwawym Świętym Oficjum. Profesor akademicki nie jest w stanie odfiltrować internetowych rewelacji z fałszywymi cytatami Moli o „rozstrzeliwaniu”, więc powtarza je z grozą na ustach (panie Kowalczyk, lepsi kozacy od Pana od lat szukają haków na Molę, ale ani Angel Viñas, ani Alberto Reig Tapia, ani Francisco Espinosa Maestre jeszcze nic nie znaleźli). Doświadczony eseista reprodukuje klechdy o śmierci Lorki (już zostawmy na boku pytanie co ten Andaluzyjczyk robi w książce o Kastylii) chociaż nikt w gruncie rzeczy nie wie jak to było.

ponad sześćdziesięcioletni polski historyk literatury, profesor, erudyta, który jednak Hiszpanią dotąd się nie zajmował, pojechał tam na jakiś czas i napisał kilka esejów. Czyli ballada pt. „polski intelektualista spotyka Hiszpanię”.

Rzecz ciekawa, bo pokazuje nie wyobrażenia o Hiszpanii przeciętnego polskiego dziennikarza czy młodego ambitnego podróżnika, z jego typowym...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • 2023
    1
  • 1.O literaturze, ciut o sztuce
    1
  • 5.Hiszpania i okolice
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Toledo i inne przygody w Kastylii


Podobne książki

Przeczytaj także