Kto naprawi naszą miłość

Okładka książki Kto naprawi naszą miłość Małgorzata Lis
Okładka książki Kto naprawi naszą miłość
Małgorzata Lis Wydawnictwo: eSPe Seria: Opowieści z wiary literatura obyczajowa, romans
Opowieści z wiary
eSPe
2023-04-24
2023-04-24
9788382012026

Jest to kolejna książka autorki z serii „Opowieści z wiary”
Wkrótce po czterdziestych urodzinach Edyty odchodzi od niej mąż. Na dodatek okazuje się, że ma kochankę i niebawem na świecie pojawi się ich dziecko. Edyta jest zdruzgotana. Przyzwyczaiła się do obecności męża i mimo, iż ich związek przechodził kryzys stanowczo odmawia zgody na rozwód. Gdy poukładany świat Edyty rozpada się jak domek z kart, nagle okazuje się, że zaczyna jej brakować męża siedzącego w fotelu. Czy małżeństwo uda się poskładać?

Książkę nie czytało się źle, jednak mnie nie porwała. Trudno było polubić Edytę, czy też Roberta. Każde z nich miało swoje wady i w takim samym stopniu przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Za opowieść z wiary służyły wyłącznie wstawki, że zawarli związek małżeński w kościele, czy też, że idą do kościoła na mszę. Niestety tym razem trochę się zawiodłam.
Książkę oceniam na niepełne 6 pkt.

Jest to kolejna książka autorki z serii „Opowieści z wiary”

„(…) ślub to nie magiczne zaklęcie. (…) jak człowiek sam nie zadba o małżeństwo, to nic z tego nie będzie (…)”[1]: ten kto to powiedział „Ameryki nie odkrył”. Jak się o coś nie dba, to to niszczeje i dotyczy to również relacji międzyludzkich. „Zaobrączkowanie” nie sprawi, że druga osoba staje się nasza. W końcu eleganckie ubrania przemienimy na wygodny dres i wrócimy z pięknego wesela do szarej codzienności. Rutyna jest podstępna. Wkrada się cichutko i powoli zabija namiętność. Oby nie doprowadziła do sytuacji, że trzeba będzie zawołać, jak w tytule powieści Małgorzaty Lis: „Kto naprawi naszą miłość?”

Główna bohaterka tej książki ma na imię Edyta i właśnie kończy 40 lat. Mąż, trójka dzieci, duży dom, poukładane życie zawodowe – bilans wygląda całkiem nieźle. Na urodziny mąż przygotował dla niej „bombę”, która pozostawia po sobie zgliszcza. Oznajmił, że się wyprowadza do nowej partnerki, ponieważ ponownie zostanie ojcem. Wygląda na to, że decyzja została podjęta, że dla tego małżeństwa nie ma już ratunku. Jednak Edyta jest nieustępliwa. Wierzy w nierozerwalność sakramentu małżeństwa. Czy to znaczy, że jest naiwna?

„Kto naprawi naszą miłość?” to powieść o małżeństwie, które przezywa kryzys. Pełno w niej emocji i wzajemnych żali. Małgorzata Lis opisuje sytuację z różnych perspektyw, dzięki czemu udaje jej się świetnie utrzymać dynamikę w powieści, co nie jest łatwe w przypadku tego typu książek. Każdy z bohaterów przeżywa rozstanie na swój sposób. Fantastyczną sprawą jest, że małżonkowie z powieści Małgorzaty Lis potrafią być krytyczni wobec siebie samych. Poza typowo rozwodowymi pretensjami widzą też, co sami zrobili źle. Możemy również obserwować, jak dzieci przezywają rozstanie rodziców. Bardzo się chwali, że autorka nie zbyła tego tematu, że pamiętała, iż nie tylko porzucona osoba cierpi. Pojawiają się też fragmenty, w których jest prezentowany punkt widzenia innych osób m.in. kochanki, czy przyjaciół. Co ważne, każda z tych postaci pcha powieść do przodu, a częste zmiany perspektywy sprawiają, że jest ciekawie.

Kiedy skończyłam czytać „Kto naprawi naszą miłość?” zaczęłam się zastanawiać, ilu czytelników zobaczy w tej powieści siebie. Parę, którą przy sobie trzyma rutyna, przyzwyczajenie. Parę, której nie chce się starać, bo i po co. Jestem z nim/nią tyle lat, po co mam się wygłupiać, robić prezenty, „randkować” itp. Małgorzata Lis rewelacyjnie uchwyciła ten nieco przygnębiający aspekt życia. Ale warto ten temat poruszać, bo w codziennej bieganinie nie zawsze dostrzegamy pierwsze oznaki „wypalenia miłości”, a tę zawsze warto podsycać. Wracając do książki, jest to dla mnie kwintesencja powieści obyczajowej. Życiowa, życiowa i życiowa.

[1] Małgorzata Lis, „Kto naprawi waszą miłość?”, wyd. eSPe, Kraków 2023, s. 16.

Autorka przedstawia nam historię rodziny jakich wiele. Edyta i Robert to małżeństwo, które ma trójkę dzieci i wiodą z pozoru spokojne życie. Co stanie na drodze ich dalszego wspólnego życia? Izabela, czyli nowa miłość mężczyzny. I co teraz? Jak to w życiu bywa zaczynają się komplikacje. Mężczyzna wyprowadza się i chce rozwodu. Co na to Edyta? Czy zgodzi się? Czy za wszelką cenę będzie chciała zatrzymać męża? Czy da się jak mówi tytuł naprawić tą miłość? Czy też ona po wielu latach razem już wygasła? Czy nie jest na to za późno? Moim zdaniem niekiedy warto się postarać i odbudować relacje, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Czasami miłość przemija. Jak będzie tym razem? Czy to koniec ich małżeństwa? Czas pokaże... Okazuje się, że Robert i jego nowa partnerka spodziewają się dziecka, a Edyta spotyka swojego dawnego chłopaka Igora. Czy to coś zmieni w myśleniu Edyty o rozwodzie?

"Na samą myśl o tym usiadła na fotelu w salonie, na tym samym, który dostała wczoraj z okazji urodzin od Roberta, i znowu zaczęła szlochać. To, czego się dziś dowiedziała, zupełnie ją załamało. Świadomość, że Robert ją zdradzał, że sypiał z inną i miał z nią dziecko, była okropna. A jeszcze bardziej przygnębiło ją to, że zdecydował się porzucić ją – swoją żonę, i trójkę ich dzieci, bo nagle jakaś inna kobieta i inne dziecko stali się ważniejsi. Na dodatek jeszcze wczoraj życzył jej szczęścia, a dziś… Nie mieściło jej się to w głowie. Wolała nawet nie myśleć, jak wytłumaczy to dzieciom".

Czy uczucie odżyje? Czy powiedzenie stara miłość nie rdzewieje okaże się prawdziwe? Czy kobieta zdecyduje się na rozwód i wspólne życie z Igorem? Czy Igor okaże się ważniejszy od Roberta? Którego z mężczyzn tak naprawdę kocha Edyta? Czy Robertowi wróci rozum do głowy i zrozumie co stracił? Czy zatęskni żoną, dziećmi i domem? Czy nowy związek był tego wszystkiego wart? Czy nie lepiej było mu wcześniej? Czy będzie chciał wrócić do rodziny? Czy jest jeszcze na to szansa? Przekonajcie się sami.

„Spojrzała pytającym wzrokiem na Roberta. On zdążył już zjeść i wypić. Siedział, wpatrzony w okno, i bawił się pustym kubkiem po kawie. Kiedy się zorientował, że Edyta się w niego wpatruje, odłożył naczynie i spojrzał na nią uważnie. – To nie ma sensu – oznajmił i zamilkł. – Co? – spytała, lekko zdezorientowana. – Nasze małżeństwo – wyjaśnił krótko. Edyta wpatrywała się w niego z niedowierzaniem. Nie rozumiała, o co mu chodziło. Fakt, nie działo się u nich dobrze, ale nie było awantur, przemocy, cichych dni i wiecznych kłótni. Może nie stanowili idealnej pary, ale jej zdaniem ich małżeństwo jak najbardziej miało sens. A już na pewno miałaby sens chęć naprawy tego, co z czasem się popsuło”.

Jest to bardzo życiowa książka z przesłaniem, że warto się starać o swoich bliskich, rozmawiać, spędzać wspólnie czas, dbać o dobre relacje ciągle je pielęgnować, bo jak tego zabraknie to wszystko się rozsypie jak przysłowiowy domek z kart. Mam nadzieję, że osoby, które sięgną po tą powieść wezmą sobie do serca to co się przydarzyło bohaterom i jeśli zajdzie taka potrzeba to będą się starać, żeby za jakiś czas nie żałować , bo wtedy już będzie za późno. Często w życiu bywa niestety tak, że doceniamy coś wtedy gdy to stracimy.
O tym właśnie jest ta historia. Czy Robert będzie chciał odzyskać to co stracił? Czy będzie chciał być lepszym ojcem? Czy dostanie drugą szansę? A co z Izą i ich malutką córeczką? Co ukrywa przed mężczyzną Izabela? Co zrobi Robert gdy dowie się prawdy?
Zachęcam Was serdecznie do przeczytania tej książki jak i wcześniejszych Małgorzaty Lis. Ja przeczytałam już wszystkie. Bardzo odpowiada mi styl pisania autorki, jest taki ciepły i przyjemny w odbiorze. Bohaterowie, których tworzy autorka mają problemy jak każdy z nas, można się z nimi utożsamiać.
Bardzo się cieszę, że mogłam patronować tej powieści, bo jest bardzo wartościowa i zostawia po przeczytaniu ślad, który skłania do zastanowienia i refleksji, może komuś pomóc, a nawet uratować czyjeś małżeństwo. Oby tak było!
Polecam każdą książkę, którą napisała M. Lis.

„Otrząsnęła się z tych myśli, wstała, zaścieliła łóżko i otworzyła okno. Miała wrażenie, jakby do pokoju wpadła wiosna. Nie mogła tego inaczej nazwać. Świeże powietrze, świergot ptaków, a do tego ten zapach! Ucieszyła się, że pod oknami sypialni zasadziła kilka lat temu krzak forsycji. Przez cały rok nie prezentował się jakoś szczególnie, ale wynagradzał to wiosną, obsypując się żółtymi kwiatkami, tak kontrastującymi z łysymi gałęziami okolicznych drzew i krzewów. Edyta wciągnęła z przyjemnością haust wiosennego powietrza. „To będzie dobry dzień”, pomyślała. Przymknęła okno, bo poranek, choć słoneczny, nie był jeszcze zbyt ciepły. Ubrała się i wyszła z sypialni. Usłyszała, jak otwierają się drzwi wejściowe”.

📚Recenzja: 100‼️/ 2023
📚 Autor: Małgorzata Lis
📚 Tytuł: "Kto naprawi naszą miłość?"
📚 Seria: Opowieści z wiary
📚 Wydawnictwo: Wydawnictwo eSPe
📚 Ocena: 6,5/10

"Nikt nie jest samotną wyspą, a zrobienie z siebie pępka świata nigdy nie uczyniło nikogo szczęśliwym. Nie warto budować swojego dobrego samopoczucia w oderwaniu do szczęścia tych, których się kocha i którzy cię kochają."
To miał być szczęśliwy dzień dla Edyty. Jej czterdzieste urodziny spędzone w gronie najbliższych i przyjaciół. Szkopuł w tym, że wraz z prezentem od męża, w postaci wygodnego fotela z podnóżkiem, dostaje wiadomość o jego wyprowadzce do kochanki, która...jest w ciąży. Ich wspólny świat, budowany przez szesnaście lat małżeństwa, rozsypuje się w jednej chwili jak domek z kart.
Czy Edyta i Robert zawalczą o wspólną przyszłość?
Czy jest jeszcze dla nich szansa?
Autorka podejmuje w swojej powieści bardzo trudny temat, mianowicie poważny kryzys małżeński. Myślę, że sprawa interpretacji przesłania książki, to kwestia bardzo indywidualna.
Starałam się nie oceniać negatywnie zachowań bohaterów, bo niby dlaczego miałabym to robić. Ich życie (nawet jeśli fikcyjne),to ich sprawa. Jednakże, przepuszczając całą treść przez pryzmat moich przekonań, wiele kwestii wzbudzało we mnie ambiwalentne odczucia.
Przede wszystkim- labilność emocjonalna bohaterów. Objawiająca się wiecznym miotaniem między skrajnymi emocjami. "Kocham- nie kocham", "podoba mi się- nie podoba", "chcę rozwodu- nie chcę rozwodu". Potrafię zrozumieć te stany, szczególnie mając na względzie przełom w życiu Edyty i Roberta. Jednak, po pierwsze, akcja książki dzieje się na przestrzeni roku i oni ciągle zatruwają i sobie i innym życie, po drugie, każda kolejna postać dołączająca do fabuły ma dokładnie taki sam problem ze stałością w przekonaniach.
Dodatkowo, wręcz irytowało mnie wtrącanie się obcych osób do życia głównych bohaterów. Ciągłe, wręcz napastliwe doradzanie, co Edyta powinna zrobić, a czego nie. Jak postąpić, żeby (UWAGA!) ona była szczęśliwa.
Niemniej uważam, że książkę warto przeczytać, żeby ugruntować swoje przekonania.
Myślę, że lekturę "Kto naprawi naszą miłość?" potraktuję jako swoisty poradnik, jak postępować i jakich zachowań unikać, by stworzyć zdrowy związek i udane małżeństwo.
Do zaczytania.
Molly 📖

📚Recenzja: 100‼️/ 2023
📚 Autor: Małgorzata Lis
📚 Tytuł: "Kto naprawi naszą miłość?"
📚 Seria: Opowieści z wiary
📚 Wydawnictwo: Wydawnictwo eSPe
📚 Ocena: 6,5/10

Edyta, główna bohaterka książki „Kto naprawi naszą miłość?” w swoje 40-ste urodziny otrzymuje niezapomniany prezent od męża – fotel oraz informację o tym, że mąż ją zdradza i odchodzi do kochanki, bo ta jest w ciąży...

Powiem Wam, że jak na książkę obyczajową to było dobrze. Początkowo miałam wrażenie, że jest trochę monotonnie i będzie mało ekscytujących chwil, jednak z czasem pojawiło się sporo zwrotów i zaskoczeń. I jest to niewątpliwie duży plus tej historii.

Głównym wątkiem jest zdrada i to wokół niej wszystko się kręci. Nie wszystkie zachowania postaci były dla mnie zrozumiałe, ale nie mi oceniać, czym się ludzie w życiu kierują. A mi przynajmniej nie zabrakło emocji 😉. Jedna rzecz, ku mojemu zaskoczeniu wywoływała we mnie irytację. Chodzi o kwestię wiarę i Boga, której tu było dla mnie trochę za dużo.

Książkę czytało mi się całkiem dobrze, jednak do tych top na mojej liście jej nie zaliczam. Wiem, że na pewno znajdą się czytelnicy, którym książka bardziej przypadnie do gustu.

temat wydaje się dość oklepany, a moralizatorski styl pisania (jakbym słyszała dobrodusznego księżula opowiadającego naiwną opowiastkę z morałem dla maluczkich głupiutkich) skuteczne mnie po kilkudziesięciu stronach odstraszyła od lektury

Bardzo dobra i potrzebna książka – szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas przywykło do tego, że zepsute rzeczy się wyrzuca, a nie naprawia. Podobnie jak małżeństwo oraz przysięga małżeńska, którą traktuje się jako deklarację mającą ograniczoną datę ważności...
Bohaterowie – znudzone sobą i domową rutyną małżeństwo z kilkunastoletnim stażem i trójką dzieci – przekonują się, jak łatwo na własne życzenie skomplikować sobie życie. I jak trudno je potem odbudować. Na szczęście dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, a jedynym warunkiem jest wpuszczenie Go do swojej codzienności.
Podczas lektury niejednokrotnie byłam przyjemnie zaskoczona zwrotami akcji. Brakowało mi tylko odpowiedzi na pytanie: co by było, gdyby któreś z bohaterów naprawdę spotkało miłość swojego życia i nie byłby nim małżonek? Jakiego wówczas dokonaliby wyboru?
Bardzo polecam!

„W życiu czasem coś się psuje, ale nie trzeba tego odrazu wyrzucać. Małżeństwo tez można naprawić. Chce być szczęśliwa z tobą albo wcale”
• • •

Edyta obchodzi swoje czterdzieste urodziny w rodzinnym gronie. W prezencie od ukochanego męża dostaje wygodny fotel i… wiadomość o jego zdradzie.

Ich kryzys małżeński trwał już sporo czasu, a Robert wabiony przez kochankę sięgnął po zakazany owoc, którego konsekwencje przyjął z pełnią szczęścia.
Robert postanawia zawalczyć o rozwód, bo u boku Izabeli nie brakuje mu przecież niczego…
Edyta nie potrafi ruszyć dalej, gdyba nad tym co mogła robić lepiej, czego nie powinna robić wcale, ale na to jest już za późno. Robert zakłada nową rodzine.

Między małżeństwem dochodziło do sprzeczności. Potrzeba bliskości, i pielęgnowanie uczuć zaślepiły im obowiązki. Opieka nad dziećmi i codzienne obowiązki domowe, rozmyły całą aurę miłości i namiętności.

Na drodze Edyty, w końcu pojawia się, jej dawna miłość.
Czy Igor będzie próbował naprawić błąd jaki popełnił lata temu?😏
Czy w Robercie zrodzi się chodź nutka zazdrości? 🤔
Jak dzieci zareagują na rewolucje w ich życiu? 🤯

- - -

Wina nigdy nie leży po jednej stronie, miłość napędza dwójka ludzi- jeśli chodź jedna strona odpuści, zaczynaja się problemy.
Gdyby mieć wgląd na decyzje, które podejmiemy i na to jak inni sobie z nimi poradzą… byłoby cudownie.
Człowiek uczy się na błędach, ryzykuje i dopiero wtedy rozumie czy zrobił dobrze.

Edyta i Robert to klasyczny przypadek, znudzonego małżeństwa, czy warto było stracić by docenić swoją wartość? Jj
Dowiecie się tego w #ktonaprawinasząmiłość
Polecam #doprzeczytania 😊

• • •

Daje 8 ponieważ treść mnie zainteresowała. trochę z tego się porobiła moda na sukces, ten z tym, ta z tamtym, skomplikowane to. Ogólnie pokazuje jak łatwo można sobie skomplikować życie. Jak brak dialogu powoduje zanikanie uczuc. Aby do tego nie dopuścić trzeba codziennie okazywać sobie zainteresowanie, troskę i miłość. Dopiero jak się coś lub kogoś straci zauważa się wiele rzeczy. Oczywiście Polak zawsze mądry po szkodzie.

• Egzemplarz recenzyjny
  • Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie
  • Ebook do kupienia
  • Literatura piękna
  • Propozycje Kasi

Dodaj cytat z książki Kto naprawi naszą miłość