Kim byłbym bez ciebie?

Okładka książki Kim byłbym bez ciebie? Guillaume Musso
Okładka książki Kim byłbym bez ciebie?
Guillaume Musso Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Que serais-je sans toi?
Albatros
2023-07-26
2011-06-15
2009-04-30
Joanna Prądzyńska

Lubię wracać do książek Guillaume Musso. Niby wiem czego się spodziewać a mimo to zaskakujące momentu zawsze się znajdą.

Moje pierwsze spotkanie z poczytnym autorem i ocena - takie szkolne 3+. Dość naiwnie i banalnie ,egzaltowana końcówka zepsuła mi ogólne wrażenie. Nie znam stylu autora, tutaj irytowały mnie przesłodzone opisy, brak konkretów i zakrzywione realia. Chyba nie zaprzyjaźnię się z Panem Musso.

Guillaume Musso to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy francuskich. Ogólnoświatową sławę przyniosły mu jego publikacje z następujących gatunków literackich: thriller, romans, kryminał, a także literatura obyczajowa/piękna. Przetłumaczono je niemalże na 40 języków, znaczna część dorobku artystycznego Musso zyskała również miano bestsellerów. Niektóre powieści doczekały się także ekranizacji. Wśród wydanych dotychczas pozycji możemy znaleźć takie tytuły, jak "Apartament w Paryżu", "7 lat później", "Central Park" czy "Telefon od anioła". Z wykształcenia autor jest ekonomistą - tytuł licencjata otrzymał na uniwersytecie w Nicei, studia kontynuował w Montpellier. Z zawodu nauczyciel, przez kilka lat nauczał w liceum w Lotaryngii. Pracował także na uniwersytecie w Nancy. Zadebiutował w 2001 r. thrillerem "Skidamarink", doskonale przyjętym przez krytykę.

"Kim byłbym bez ciebie?" to siódma powieść autora, napisana w 2009 roku, natomiast w Polsce wydana w 2011 dzięki uprzejmości wydawnictwa Albatros. Powieść należy do gatunku literatury pięknej i liczy sobie 360 stron.

San Francisco, lato 1995 roku. Gabrielle ma 20 lat. Jest Amerykanką, studentką trzeciego roku na uniwersytecie w Berkeley. Tamtego lata przeżyje swoją pierwszą miłość. Martin ma 21 lat. Jest Francuzem, niedawno zrobił licencjat z prawa na Sorbonie. Pojechał do Stanów, by szlifować angielski i poznać kraj od wewnątrz. Tamtego lata przeżyje swą ostatnią miłość.
Trzynaście lat później... W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni. Jeden jest jej ojcem, drugi - pierwszą wielką miłością. Jeden jest słynnym, nieuchwytnym włamywaczem, drugi - pełnym temperamentu policjantem ścigającym złodziei dzieł sztuki, całkowitym przeciwieństwem swego przeciwnika. Zrządzeniem losu tego samego dnia obaj panowie wkroczą w życie Gabrielle, wywracając je do góry nogami. Archibald i Martin doskonale się znają i są gotowi walczyć ze sobą na śmierć i życie. Gabrielle nie chce wybierać, pragnęłaby obu zatrzymać przy sobie. Niestety, niektóre pojedynki muszą niechybnie zakończyć się czyjąś śmiercią. Chyba, że...

... za książkę bierze się Guillaume Musso, którego twórczość sprawia, że niejednokrotnie wszystko staje się możliwe a miłość okazuje się silniejsza niż śmierć. Czy tak jest i w tym przypadku? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, to koniecznie musicie chwycić za książki😉.

Kolejne świetne połączenie powieści obyczajowej, kryminalnej oraz romansu z "elementami fantastycznymi". W przypadku powieści "Kim byłbym bez ciebie?" magicznym elementem, który miesza świat rzeczywisty z fantazją jest... nie mogę Wam powiedzieć, bo zrobiłabym spojler😅. Jedno jest pewne - książki Musso dzięki tym swoim fantastycznym wstawką są unikatowe i niezwykłe. Powieść "Kim byłbym bez ciebie?" jest wciągającą historią miłosno-obyczajową, w której główne role gra trójka ludzi: policjant Martin, złodziej dzieł sztuki Archibald oraz jego córka Gabrielle. Czy możliwa jest symbioza pomiędzy trójką głównych bohaterów? Czy Gabrielle będzie potrafiła zdecydować, która miłość jest dla niej ważniejsza? Czy Martin i Archibald będą potrafili się dogadać, jeśli jeden z nich jest przestępcą a drugi ścigającym go stróżem prawa? Jak zakończy się ich historia? Jaką rolę w tym wszystkim odegra "mussowska" magia?

Książka szybko wciąga, jej fabuła nie nudzi. Początkowo przyglądamy się relacji młodego Martina z 20-letnią Gabrielle, później przenosimy się w czasie i śledzimy losy policjanta Martina oraz złodzieja Archibalda, żeby na końcu dopasować do nich Gabrielle i śledzić kroki całej trójki. Wszystkie punkty widzenia są dobre, ostatni chyba najlepszy, bo to w nim rozstrzyga się finałowa scena książki, która wywołuje dreszcze podczas czytania i sprawia, że książka staje się magiczna. Końcówka nadaje całej powieści niepowtarzalnego smaku. Fani autora będą w siódmym niebie.

Powieść polecam wszystkim - zarówno fanom romansów jaki i kryminałów oraz powieści obyczajowej. "Kim byłbym bez ciebie?" to bardzo dobra pozycja z gatunku literatury pięknej. Pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Guillaume Musso.

WYZWANIE CZYTELNICZE - MAJ 2024 - PRZECZYTAM KSIĄŻKĘ Z GATUNKU LITERATURA PIĘKNA.

Typowy styl Musso. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Interesujące zakończenie,

Dokładnie tego się po panu Musso spodziewałam :) miłej, romantycznej historii i elementami paranormalnymi, optymistycznej mimo dramatów - polecam

Byłam zauroczona początkiem książki. Autor pięknie za pomocą słów uchwycił błogi stan pierwszej młodzieńczej miłości, gwałtownych porywów serca, eksplodujących uczuć, uderzających w człowieka z niespodziewaną intensywnością.
Potem... książka zupełnie zmieniła swój charakter i początkowo kręciłam na to nosem, jednak poddałam się obrazowym opisom wartkiej akcji, której nie brakowało i czułam się jakbym oglądała znowu Arsena Lupina, który zresztą bardzo mi się podobał. 🙂 Ciekawa była gra uczuć, sprzecznych, przeplatających się emocji, jakie rodziły się między Martinem i Archim. Najbardziej jednak podobało mi się zakończenie, takie z fantastycznymi elementami charakterystyczny dla Musso - metafora lotniska zostanie mi w pamięci.❤️

Czytanie książek G.Musso jest dla mnie wielką przyjemnością. Czytam je, jako nagrody pomiędzy innymi książkami, a nie jedną za drugą. Kolejna piękna powieść!!!Polecam!!!

Gusso jak to Gusso ma swój niepowtarzalny styl! mimo że uwielbiam thrillery, szczególnie psychologiczne tak do tego autora wracam żeby trochę odpocząć i się zrelaksować czytając i nie muszą rozkminiać kto jest tym złym albo dlaczego 🤪 Końcówka tej książki piękna i wzruszająca, złapała mnie za serce. Początek mnie mocno zaciekawił i pochłonął, aczkolwiek środek nieco wypadł gorzej. Niemniej jednak to była dobra książka i z pewnością będę wracać do tego autora co jakiś czas.

Bardzo przeciętna książka, liczyłam na coś więcej. Opis spoileruje wszystkie ciekawe zwroty akcji. Może gdybym go nie przeczytała, bardziej by mi się podobała. Do przeczytania w jeden dzień, wciągająca.

Przeczytana z dużym zainteresowaniem. Polecam

Przeczytana z dużym zainteresowaniem. Polecam