Rozmyślania (Do siebie samego)

Okładka książki Rozmyślania (Do siebie samego) Marek Aureliusz
Okładka książki Rozmyślania (Do siebie samego)
Marek Aureliusz Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia, etyka
Ta Eis Heauton
Czarna Owca
2023-02-08
2023-02-08
Krzysztof Łapiński
Marek Aureliusz MarekAureliusz Marcus Aurelius MarcusAurelius Rozmyslania Grecja Filozofia Starozytnosc Etyka Zapiski Wspomnienia Pamietniki Biografia Autobiografia Polityka Spoleczenstwo Socjologia

Czytając „Rozmyślania” należy pamiętać, kiedy powstało to dzieło i to, że o ile część problemów ludzkich z tamtego okresu jest wciąż współczesna, tak teraźniejszość, rozwój technologiczny, wykształcenie ludzi, względny pokój na świecie i sytość żołądka tworzy zupełnie nowe problemy, na które w tym utworze próżno szukać rozwiązań. Autor przekonuje nas, że szczęśliwość uzyskamy żyjąc zgodnie z naturą, niejako się z nią spajając, unikając gniewu oraz dbając o dobre relacje społeczne oparte na rozsądku, prawdzie i serdeczności. Wyraźnie jest podkreślona konieczność służby społeczeństwu. Wskazuje na Boga oraz jego dobrą naturę.

Błąd popełni ten, kto szukać tam będzie drogowskazów na dzisiejsze czasy, bowiem niemal 2000 lat zrobiło swoje. Polecam przeczytać w skupieniu i potraktować to jako ćwiczenie szarych komórek.

6.5 Rozmyślania to dzieło filozoficzne spisane przez rzymskiego cezara, jednak zaskakująco bezosobowe, nieprzesiąknięte doświadczeniem autora.
Marek Aureliusz był generałem i politykiem, “do szuflady” napisał jednocześnie zbiór wskazówek moralnych. Niektóre uwagi skierował do samego siebie, jednak w znacznej części pisał o kwestiach uniwersalnych, takich jak stosunek do śmierci, prawa, społeczeństwa. Zajmował pozycję nauczyciela, doradcy czytelnika. Cesarskie medytacje obracają się stale wokół tych samych tematów - najsłynniejsze jest powtórzenie za Epiktetem: “Nic nie jest złe, co jest zgodne z naturą”. Również popularny jest ostatni ustęp o śmierci: “Co jest według praw, to jest dla wszystkich równe”. Interesująca dla mnie była również następująca wzmianka: “Nigdzie bowiem nie schroni się człowiek spokojniej i łatwiej, jak do duszy własnej”.
Rozmyślania to wymagająca lektura. Mimo, iż autor to człowiek, który w pierwszej kolejności był władcą, a filozofem wyłącznie hobbystycznie, zbiór jego myśli to studium filozoficzne, w którym tylko jedna z dwunastu ksiąg odnosi się do znanych mu osobiście osób. Pozostała część książki to rozważania abstrakcyjne. Lektura daje poczucie więzi z czasami starożytnymi - cezar z II wieku nie jawi się jako postać odległa od współczesności, ale jako człowiek borykający się z ponadczasowymi dla ludzkości zagadnieniami.

Zbiór porad na życie, radzenie sobie z problemami, ustalanie hierarchii wartości, ogólnie zmienianie całego procesu myśleniowego człowieka i postrzeganie świata. Nie podoba mi się jednak forma, w jakiej zostało to napisane, jakby dekalog.
7.5/10

7.5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura dobra dla osób czujących wewnętrzny niepokój.

Lektura dobra dla osób czujących wewnętrzny niepokój.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Częstom się dziwił, jak to każdy siebie więcej miłuje niż innych, a swój sąd o sobie własny ceni mniej niż sąd innych." Generalnie lekturę można streścić do - życie jest krótkie, nie ważne czy umrzesz jutro czy za 30 lat, żyj godnie z naturą, pracuj i się nie przejmuj bo i tak skończysz tak samo, niezależnie czy byłeś parobkiem czy królem. Jeżeli ktoś chce się zmotywować to lepiej wyszukać wybrane cytaty z rozmyślań i wziąć się za coś innego z filozofii. Ale jeżeli już się ktoś uparł na rzymski stoicyzm to 150 stron nie jest jakimś dużym wyzwaniem.

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #2

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #2

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor, którego według mnie, każdy choć trochę zainteresowany szeroko pojętym rozwojem powinien znać, pisze o wielu praktycznych aspektach życia, nie tylko duchowego. Bardzo dużo uwagi poświęca zasadom społecznym, politycznym, a także religijnym. Można powiedzieć, że do życia i jego poszczególnych dziedzin podchodzi komplementarnie, wiedząc że łączą się one i przenikają. Podpowiada jak znaleźć złoty środek i jak po stoicku podejść do wyzwań i osiągnąć symbiozę z naturą, którą stawia na najważniejszym miejscu. Mimo nieco już przestarzałego języka tłumaczenia - bardzo ważna pozycja na półce.

Przeczytałem pół, sześć ksiąg z dwunastu i rzuciłem w cholerę. Marek Aureliusz, jeden z tzw. Pięciu Dobrych Cesarzy, władcą był wybitnym, ale filozofem....Inteligentny facet, ale stoik, a grecko - rzymski stoicyzm, tak jak zresztą buddyzm (do którego jest w sumie w paru aspektach podobny) jest postawą kompletnie niepraktyczną, nieżyciową, nawet jeśli piękną w założeniach. Wiele tekstów starożytnych jest aktualnych i czyta się świetnie, ale "Rozmyślania" Marka Aureliusza są po prostu anachroniczne, zestarzały się, dużo tu powtórzeń, dużo frazesów typu: nie gniewaj się na nikogo bo kto się gniewa ten jest zły i smutny, więc po co się gniewać? Albo kompletnie idiotyczne tezy w rodzaju: śmierć to naturalna kolej rzeczy i nie należy się jej bać więc co za różnica czy umrzesz jutro czy za 30 lat. A jeśli widzisz że twoje życie nie ma większego sensu, to popełnij samobójstwo z korzyścią dla siebie i świata.
I tak dalej....Być może wrócę do tej pozycji na spokojnie kiedyś, w bujanym fotelu na emeryturze, ale czytanie tego było obecnie dla mnie wielką katorgą. To klasyka myśli europejskiej, jak ktoś się interesuje filozofią, może spróbować, reszta może sobie - w mojej opinii - darować.

Czysta terapia i zmiana perspektywy

Czysta terapia i zmiana perspektywy

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie należy do najłatwiejszych pod kątem konstrukcji zdań, ale jest krótka i można poświęcić trochę czasu na czytanie dokładniejsze każdego z "rozmyślań"

• Filozofia
  • Klasyka