rozwińzwiń

Dziewczyny z Powstania Warszawskiego

Okładka książki Dziewczyny z Powstania Warszawskiego Marcin Lwowski
Okładka książki Dziewczyny z Powstania Warszawskiego
Marcin Lwowski Wydawnictwo: Świat Książki historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2023-07-26
Data 1. wyd. pol.:
2023-07-26
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382894820
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
290
225

Na półkach:

Bohaterkami powieści są dzielne i odważne kobiety, które już w bardzo młodym wieku ryzykowały swoim zdrowiem i życiem, by stawić czoło Niemcom w walce powstańczej. Czytając ją starałam się przełożyć zachowania na dzisiejsze czasy. Czy obecna młodzież, szczególnie dziewczyny byłyby w stanie porzucić wygodne życie, przywdziać mundur i brać udział w niebezpiecznych akcjach by bronić ojczyznę?

Bohaterkami powieści są dzielne i odważne kobiety, które już w bardzo młodym wieku ryzykowały swoim zdrowiem i życiem, by stawić czoło Niemcom w walce powstańczej. Czytając ją starałam się przełożyć zachowania na dzisiejsze czasy. Czy obecna młodzież, szczególnie dziewczyny byłyby w stanie porzucić wygodne życie, przywdziać mundur i brać udział w niebezpiecznych akcjach by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
48

Na półkach:

Dziewczyny z Powstania Warszawskiego to nie tylko beletrystyka, ale także lekcja historii. Autor, Marcin Lwowski, oparł swoją powieść na prawdziwych wydarzeniach i biografiach kobiet, które walczyły w podziemiu. Choć niektóre elementy są fikcyjne, nie umniejszają one wartości książki. Przeciwnie, dodają jej dynamiki i emocji. Bohaterki: Isia, Mela i Ewa to postaci z krwi i kości, które biorą udział w akcjach Dysku ― jednej z najbardziej skutecznych grup dywersyjnych w Warszawie. Ich wojenne losy są prawdziwym kalejdoskopem strzelaniny, pożogi, zwrotów akcji, lęku o najbliższych, miłości i dramatów rodzinnych.

Książka ma dużą wartość literacką. Autor wykazał się talentem narracyjnym, tworząc wiarygodne, złożone postaci, budując napięcie oraz utrzymując zainteresowanie czytelnika do końca opowieści. Jego styl jest prosty, ale bogaty w metafory i porównania, które nadają poszczególnym scenom kolorytu i głębi. Język, choć świeży i nowoczesny, doskonale oddaje klimat powstania. Autor potrafił połączyć fakty historyczne z elementami fikcyjnymi w harmonijną całość, która nie tylko informuje, ale także porusza.

Bohaterki biorące udział w akcjach konspiracyjnych odpowiadały za likwidację konfidentów, podłożenie ładunków wybuchowych pod most kolejowy w okolicach Łukowa, zniszczenie torów kolejowych pod Radomiem i wiele innych. Prozaiczny spacer z psem zaowocował unieruchomieniem niemieckich pojazdów, a wizyta u fryzjera – obserwacją donosicieli.

Książka ukazuje zupełnie inny obraz wojny, który często jest pomijany lub marginalizowany - obraz kobiet, które poświęciły dla ojczyzny życie. Autor oddaje im hołd, ukazując ich odwagę, determinację i siłę. Sposób prowadzenia narracji sprawia, że czytelnik ma wrażenie śledzenia losów bohaterek wojennego pamiętnika. One, tak bliskie pomimo upływu lat, zdają się żyć obok nas. Wojna pokrzyżowała im plany na życie. Te dzielne dziewczyny widzą tylko jedno rozwiązanie: walczyć. I chcą to robić, ramię w ramię z mężczyznami.

Od lektury nie sposób się oderwać. Zarazem wpisuje się ona, w najlepszy z możliwych sposobów, w modny ostatnimi czasy nurt herstoryczny. To książka, która uczy, wzrusza i inspiruje. To wyraz feminizmu, który nie jest nachalny ani agresywny, ale naturalny i prawdziwy. To książka, która pokazuje, że kobiety są tak samo dobre jak mężczyźni.
A czasem nawet lepsze.

Dziewczyny z Powstania Warszawskiego to nie tylko beletrystyka, ale także lekcja historii. Autor, Marcin Lwowski, oparł swoją powieść na prawdziwych wydarzeniach i biografiach kobiet, które walczyły w podziemiu. Choć niektóre elementy są fikcyjne, nie umniejszają one wartości książki. Przeciwnie, dodają jej dynamiki i emocji. Bohaterki: Isia, Mela i Ewa to postaci z krwi i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
167
164

Na półkach:

Wiecie, czym był DYSK? To kobiecy oddział Dywersja i Sabotaż Kobiet (DiSK) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. To oddział, który walczył podczas Powstania Warszawskiego.

To pozycja, która znajdzie szerokie grono odbiorców, ponieważ nie skupia się tylko na suchych faktach, datach. W tej książce otrzymujecie fabularyzowaną historię odważnych, silnych kobiet, które wiedziały, że wolność to najważniejsza wartość. Dotychczas pomijane, marginalizowane, za sprawą autora przemówiły i przypomniały o sobie, znowu stały się kobietami z krwi i kości.

Przerzucając kolejne strony, będziecie odczuwać niepokój, momentami będziecie mieli wrażenie, że uczestniczycie w jakimś filmie akcji, a to tylko życie... Albo aż życie, tych, które każdego dnia poświęcały swoje marzenia, spokój, miłość, by walczyć dla dobra ogółu. One też się bały, kochały, tęskniły, cierpiały, a mimo wszystko nie poddawały się, wciąż miały nadzieję na lepszy świat, wymarzone jutro.

Za sprawą tej książki będziecie brali udział w akcjach konspiracyjnych, które zazwyczaj były bardzo niebezpieczne, trudne i niekiedy kosztowały czyjeś życie.

Poznajcie Isię, Melę i Ewę, oraz inne odważne kobiety, dotknijcie jeszcze raz historii, by po raz kolejny poczuć wdzięczność, za to, co mamy. Mogliśmy nie mieć nic, a mamy wiele, jednak nic nie jest dane raz na zawsze. Sztuką jest doceniać wolność każdego dnia i reagować, kiedy czujemy, choćby małe trzęsienie ziemi.

Wiecie, czym był DYSK? To kobiecy oddział Dywersja i Sabotaż Kobiet (DiSK) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. To oddział, który walczył podczas Powstania Warszawskiego.

To pozycja, która znajdzie szerokie grono odbiorców, ponieważ nie skupia się tylko na suchych faktach, datach. W tej książce otrzymujecie fabularyzowaną historię odważnych, silnych kobiet, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
803
801

Na półkach:

„Dziewczyny z Powstania Warszawskiego” to historia oscylująca wokół kobiecego oddziału Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, działającego pod nazwą Dywersja i Sabotaż Kobiet („Dysk”) i walczącego z okupantem podczas Drugiej Wojny Światowej. To przejścia kobiet , które brały udział w akcjach konspiracyjnych, które wysadzały mosty, niszczyły tory kolejowe, które likwidowały konfidentki walcząc o wolność kraju i które w końcu walczyły o wydostanie się w rąk niemieckiej władzy. Kobiet, które ani przez chwilę nie zastanawiały się, czy ta walka ma sens, czy wrócą z kolejnej akcji do domu, czy nie są za słabe by wyjść i stanąć naprzeciw okupanta.

Marcin Lwowski przytaczając życiorysy trzech uczestniczek akcji: Jadwigi Podrygało „Isi”, Ewy Płoskiej „Ewy” i Melanii Aniołowskiej „Meli” zobrazował czytelnikom kobiecą działalność w AK. Docierając do materiałów, które do tej pory nie miały okazji znaleźć się w kręgu wiedzy zwykłego obywatela zrelacjonował działania owej formacji. Przy czym należy pamiętać, że „Dziewczyny z Powstania Warszawskiego” to fabularyzowana historia, choć mająca podwaliny w autentycznych biografiach uczestniczek akcji. I choć pozbawiona w moim odczuciu emocjonalności to niewątpliwie potrafiąca zaangażować czytelnika bezwzględnością wojennej pożogi.

„Dziewczyny z Powstania Warszawskiego” to historia oscylująca wokół kobiecego oddziału Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, działającego pod nazwą Dywersja i Sabotaż Kobiet („Dysk”) i walczącego z okupantem podczas Drugiej Wojny Światowej. To przejścia kobiet , które brały udział w akcjach konspiracyjnych, które wysadzały mosty, niszczyły tory kolejowe, które likwidowały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
369

Na półkach: ,

Lektura godna uwagi. Polecam

Lektura godna uwagi. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
183
62

Na półkach:

mocna książka! autor spłata w niej historie bohaterek powstania warszawskiego. trudno jest zapomnieć o niektórych ukazanych w niej historiach. chciałam bardzo długo przeczytać książkę w tym stylu, żeby lepiej zrozumieć uczucie bezsilności powstańców i pojąć ich decyzję rozpoczęcia powstania. opisy cierpienia wryły mi się w pamięć. ale że względu na tematykę i wyjaśnienie kwestii walczących w powstaniu kobiet, uważam że książkę powinien przeczytać każdy Polak.

mocna książka! autor spłata w niej historie bohaterek powstania warszawskiego. trudno jest zapomnieć o niektórych ukazanych w niej historiach. chciałam bardzo długo przeczytać książkę w tym stylu, żeby lepiej zrozumieć uczucie bezsilności powstańców i pojąć ich decyzję rozpoczęcia powstania. opisy cierpienia wryły mi się w pamięć. ale że względu na tematykę i wyjaśnienie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
50

Na półkach:

Chyba każdy wie, jaki przebieg miało powstanie warszawskie. Mało osób jednak podejmuje wysiłek, żeby przekonać się, jak wyglądało ono oczami powstańców. Ta książka pozwala poznać ten punkt widzenia, a nawet więcej. Bo pokazuje jak wyglądało to wszystko oczami bohaterek- prawdziwych powstańczyń czy kobiet walczących w dysku. Książka przyprawiła mnie kilkukrotnie o łzy, ale i tak uważam, że warto ją przeczytać.

Chyba każdy wie, jaki przebieg miało powstanie warszawskie. Mało osób jednak podejmuje wysiłek, żeby przekonać się, jak wyglądało ono oczami powstańców. Ta książka pozwala poznać ten punkt widzenia, a nawet więcej. Bo pokazuje jak wyglądało to wszystko oczami bohaterek- prawdziwych powstańczyń czy kobiet walczących w dysku. Książka przyprawiła mnie kilkukrotnie o łzy, ale i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
32

Na półkach:

Nigdy wcześniej nie sięgałam po książki o takiej tematyce, a w ostatnim czasie to już druga przeczytana. Bardzo poruszająca, chwytająca za serce.

Warto zaznaczyć, że nie jest to typowo książka historyczna. Jest w niej trochę fikcji, pewne zdarzenia są przypisywane jednej bohaterce a tak na prawdę dotyczyły kilku kobiet.
Mimo to pokazuje jak niesamowite, odważne i ważne podczas powstania były kobiety.
Tak jak mówią, siła jest kobietą 💪🏻
Polecam serdecznie.

Nigdy wcześniej nie sięgałam po książki o takiej tematyce, a w ostatnim czasie to już druga przeczytana. Bardzo poruszająca, chwytająca za serce.

Warto zaznaczyć, że nie jest to typowo książka historyczna. Jest w niej trochę fikcji, pewne zdarzenia są przypisywane jednej bohaterce a tak na prawdę dotyczyły kilku kobiet.
Mimo to pokazuje jak niesamowite, odważne i ważne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
249
26

Na półkach: ,

,,Dziewczyny z powstania warszawskiego" to fabularyzowana historia przedstawiająca udział kobiecego oddziału Dywersji i Sabotażu Kobiet (DiSK) we wszelakiego rodzaju akcjach konspiracyjnych w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami tej książki są: ,,Isia", ,,Mela", i ,,Ewa", których historia oparta została na biografiach autentycznych członkiń ,,Dysku".
Pod względem historycznym jest to naprawdę dobra książka. Ukazuje codzienność ludzi pod okupacją niemiecką i sposoby przeciwstawiania się agresorowi. Szczególnie polecałabym tę pozycję osobom, które mają raczej podstawową wiedzę na temat tego, co działo się na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Dla ludzi bardziej zainteresowanych tym tematem książka może okazać się mało odkrywcza.
Uważam, że tytuł jest nieadekwatny do treści zawartej w środku. Na okładce znajduje się dziewczyna spoglądająca w stronę zniszczonej podczas powstania warszawskiego, Warszawy. Także tytuł wskazuje, że autor skupi się na ukazaniu funkcjonowania ,,Dysku" podczas tych krwawych 63. dni. Niestety, z trzystu stron, powstaniu warszawskiemu poświęcone zostało jedynie osiemdziesiąt stron. Jeśli więc ktoś sięgnął po tę pozycję, ponieważ jest zainteresowany tematyką powstania warszawskiego, to może się mocno rozczarować. Pierwsze skrzypce w tej historii gra działalność ,,Dysku" ogólnie podczas okupacji niemieckiej i dlatego właśnie tytuł jest, moim zdaniem, mylący.
Trudno mi było także poczuć zaangażowanie i sympatię do głównych bohaterek. Autor skupił się jedynie na opisie akcji, w których dziewczyny brały udział, zapominając o głębszym nakreśleniu postaci. Wiadomo jak wyglądały ich rodziny i że jedna miała małe dziecko, ale to za mało, aby czytelnik mógł zbudować relacje z postacią.
W pewnym momencie czytania poczułam się także głupia, ponieważ pogubiłam się w tym, ile lat miała ,,Lena". Na pierwszej stronie poznajemy ją jako czterdziestolatkę (w roku 1942),w 1915 miała osiemnaście lat, a w 1926 liczyła trzydzieści sześć wiosen. Do teraz się zastanawiam, czy przypadkiem czegoś nie przeoczyłam, ale czytałam uważnie.
Nie podobało mi się także to, że autor odwoływał się w swojej książce do Wikipedii. Muszę zaznaczyć, że bibliografia nie prezentuje się źle, jest tam wiele ciekawych pozycji, jednak Wikipedia moim zdaniem nigdy nie prezentuje się dobrze w publikacjach o charakterze naukowym.
Na plus natomiast zasługuje spisanie krótkich biografii osób opisanych w książce. Dzięki temu czytelnik ma możliwość zaznajomienia się z życiorysami autentycznych uczestników akcji konspiracyjnych i powstania warszawskiego.
Ogólnie uważam, że książka ma potencjał, ale jest niedopracowana i pośpieszona. Mimo to zamierzam dać kolejną szansę Panu Marcinowi Lwowskiemu i sięgnąć po inną jego powieść.

,,Dziewczyny z powstania warszawskiego" to fabularyzowana historia przedstawiająca udział kobiecego oddziału Dywersji i Sabotażu Kobiet (DiSK) we wszelakiego rodzaju akcjach konspiracyjnych w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami tej książki są: ,,Isia", ,,Mela", i ,,Ewa", których historia oparta została na biografiach autentycznych członkiń ,,Dysku".
Pod...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4408
4223

Na półkach: , , , ,

Co to była za powieść zaciekawiła mnie od pierwszej strony,o Powstaniu Warszawskim i o silnych,odważnych kobietach walczących w nim.
Oparta na historii biograficznej ta książka,urzekła i wzruszyła mnie mocno.
Interesująca,ciekawa lektura.

Co to była za powieść zaciekawiła mnie od pierwszej strony,o Powstaniu Warszawskim i o silnych,odważnych kobietach walczących w nim.
Oparta na historii biograficznej ta książka,urzekła i wzruszyła mnie mocno.
Interesująca,ciekawa lektura.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    54
  • Chcę przeczytać
    46
  • Posiadam
    11
  • 2023
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Legimi
    2
  • Przeczytam na pewno
    1
  • Często na półkach (5 książek i więcej autora)
    1
  • Prawdziwe Historie
    1
  • Brak Legimi A
    1

Cytaty

Więcej
Marcin Lwowski Dziewczyny z Powstania Warszawskiego Zobacz więcej
Marcin Lwowski Dziewczyny z Powstania Warszawskiego Zobacz więcej
Marcin Lwowski Dziewczyny z Powstania Warszawskiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne