Dziewczyny z Powstania Warszawskiego

historia
Świat Książki
2023-07-26
2023-07-26

Bohaterkami powieści są dzielne i odważne kobiety, które już w bardzo młodym wieku ryzykowały swoim zdrowiem i życiem, by stawić czoło Niemcom w walce powstańczej. Czytając ją starałam się przełożyć zachowania na dzisiejsze czasy. Czy obecna młodzież, szczególnie dziewczyny byłyby w stanie porzucić wygodne życie, przywdziać mundur i brać udział w niebezpiecznych akcjach by bronić ojczyznę?

Dziewczyny z Powstania Warszawskiego to nie tylko beletrystyka, ale także lekcja historii. Autor, Marcin Lwowski, oparł swoją powieść na prawdziwych wydarzeniach i biografiach kobiet, które walczyły w podziemiu. Choć niektóre elementy są fikcyjne, nie umniejszają one wartości książki. Przeciwnie, dodają jej dynamiki i emocji. Bohaterki: Isia, Mela i Ewa to postaci z krwi i kości, które biorą udział w akcjach Dysku ― jednej z najbardziej skutecznych grup dywersyjnych w Warszawie. Ich wojenne losy są prawdziwym kalejdoskopem strzelaniny, pożogi, zwrotów akcji, lęku o najbliższych, miłości i dramatów rodzinnych.

Książka ma dużą wartość literacką. Autor wykazał się talentem narracyjnym, tworząc wiarygodne, złożone postaci, budując napięcie oraz utrzymując zainteresowanie czytelnika do końca opowieści. Jego styl jest prosty, ale bogaty w metafory i porównania, które nadają poszczególnym scenom kolorytu i głębi. Język, choć świeży i nowoczesny, doskonale oddaje klimat powstania. Autor potrafił połączyć fakty historyczne z elementami fikcyjnymi w harmonijną całość, która nie tylko informuje, ale także porusza.

Bohaterki biorące udział w akcjach konspiracyjnych odpowiadały za likwidację konfidentów, podłożenie ładunków wybuchowych pod most kolejowy w okolicach Łukowa, zniszczenie torów kolejowych pod Radomiem i wiele innych. Prozaiczny spacer z psem zaowocował unieruchomieniem niemieckich pojazdów, a wizyta u fryzjera – obserwacją donosicieli.

Książka ukazuje zupełnie inny obraz wojny, który często jest pomijany lub marginalizowany - obraz kobiet, które poświęciły dla ojczyzny życie. Autor oddaje im hołd, ukazując ich odwagę, determinację i siłę. Sposób prowadzenia narracji sprawia, że czytelnik ma wrażenie śledzenia losów bohaterek wojennego pamiętnika. One, tak bliskie pomimo upływu lat, zdają się żyć obok nas. Wojna pokrzyżowała im plany na życie. Te dzielne dziewczyny widzą tylko jedno rozwiązanie: walczyć. I chcą to robić, ramię w ramię z mężczyznami.

Od lektury nie sposób się oderwać. Zarazem wpisuje się ona, w najlepszy z możliwych sposobów, w modny ostatnimi czasy nurt herstoryczny. To książka, która uczy, wzrusza i inspiruje. To wyraz feminizmu, który nie jest nachalny ani agresywny, ale naturalny i prawdziwy. To książka, która pokazuje, że kobiety są tak samo dobre jak mężczyźni.
A czasem nawet lepsze.

Wiecie, czym był DYSK? To kobiecy oddział Dywersja i Sabotaż Kobiet (DiSK) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. To oddział, który walczył podczas Powstania Warszawskiego.

To pozycja, która znajdzie szerokie grono odbiorców, ponieważ nie skupia się tylko na suchych faktach, datach. W tej książce otrzymujecie fabularyzowaną historię odważnych, silnych kobiet, które wiedziały, że wolność to najważniejsza wartość. Dotychczas pomijane, marginalizowane, za sprawą autora przemówiły i przypomniały o sobie, znowu stały się kobietami z krwi i kości.

Przerzucając kolejne strony, będziecie odczuwać niepokój, momentami będziecie mieli wrażenie, że uczestniczycie w jakimś filmie akcji, a to tylko życie... Albo aż życie, tych, które każdego dnia poświęcały swoje marzenia, spokój, miłość, by walczyć dla dobra ogółu. One też się bały, kochały, tęskniły, cierpiały, a mimo wszystko nie poddawały się, wciąż miały nadzieję na lepszy świat, wymarzone jutro.

Za sprawą tej książki będziecie brali udział w akcjach konspiracyjnych, które zazwyczaj były bardzo niebezpieczne, trudne i niekiedy kosztowały czyjeś życie.

Poznajcie Isię, Melę i Ewę, oraz inne odważne kobiety, dotknijcie jeszcze raz historii, by po raz kolejny poczuć wdzięczność, za to, co mamy. Mogliśmy nie mieć nic, a mamy wiele, jednak nic nie jest dane raz na zawsze. Sztuką jest doceniać wolność każdego dnia i reagować, kiedy czujemy, choćby małe trzęsienie ziemi.

„Dziewczyny z Powstania Warszawskiego” to historia oscylująca wokół kobiecego oddziału Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, działającego pod nazwą Dywersja i Sabotaż Kobiet („Dysk”) i walczącego z okupantem podczas Drugiej Wojny Światowej. To przejścia kobiet , które brały udział w akcjach konspiracyjnych, które wysadzały mosty, niszczyły tory kolejowe, które likwidowały konfidentki walcząc o wolność kraju i które w końcu walczyły o wydostanie się w rąk niemieckiej władzy. Kobiet, które ani przez chwilę nie zastanawiały się, czy ta walka ma sens, czy wrócą z kolejnej akcji do domu, czy nie są za słabe by wyjść i stanąć naprzeciw okupanta.

Marcin Lwowski przytaczając życiorysy trzech uczestniczek akcji: Jadwigi Podrygało „Isi”, Ewy Płoskiej „Ewy” i Melanii Aniołowskiej „Meli” zobrazował czytelnikom kobiecą działalność w AK. Docierając do materiałów, które do tej pory nie miały okazji znaleźć się w kręgu wiedzy zwykłego obywatela zrelacjonował działania owej formacji. Przy czym należy pamiętać, że „Dziewczyny z Powstania Warszawskiego” to fabularyzowana historia, choć mająca podwaliny w autentycznych biografiach uczestniczek akcji. I choć pozbawiona w moim odczuciu emocjonalności to niewątpliwie potrafiąca zaangażować czytelnika bezwzględnością wojennej pożogi.

Lektura godna uwagi. Polecam

Lektura godna uwagi. Polecam

mocna książka! autor spłata w niej historie bohaterek powstania warszawskiego. trudno jest zapomnieć o niektórych ukazanych w niej historiach. chciałam bardzo długo przeczytać książkę w tym stylu, żeby lepiej zrozumieć uczucie bezsilności powstańców i pojąć ich decyzję rozpoczęcia powstania. opisy cierpienia wryły mi się w pamięć. ale że względu na tematykę i wyjaśnienie kwestii walczących w powstaniu kobiet, uważam że książkę powinien przeczytać każdy Polak.

Chyba każdy wie, jaki przebieg miało powstanie warszawskie. Mało osób jednak podejmuje wysiłek, żeby przekonać się, jak wyglądało ono oczami powstańców. Ta książka pozwala poznać ten punkt widzenia, a nawet więcej. Bo pokazuje jak wyglądało to wszystko oczami bohaterek- prawdziwych powstańczyń czy kobiet walczących w dysku. Książka przyprawiła mnie kilkukrotnie o łzy, ale i tak uważam, że warto ją przeczytać.

Nigdy wcześniej nie sięgałam po książki o takiej tematyce, a w ostatnim czasie to już druga przeczytana. Bardzo poruszająca, chwytająca za serce.

Warto zaznaczyć, że nie jest to typowo książka historyczna. Jest w niej trochę fikcji, pewne zdarzenia są przypisywane jednej bohaterce a tak na prawdę dotyczyły kilku kobiet.
Mimo to pokazuje jak niesamowite, odważne i ważne podczas powstania były kobiety.
Tak jak mówią, siła jest kobietą 💪🏻
Polecam serdecznie.

Mimo to pokazuje jak niesamowite, odważne i ważne...

,,Dziewczyny z powstania warszawskiego" to fabularyzowana historia przedstawiająca udział kobiecego oddziału Dywersji i Sabotażu Kobiet (DiSK) we wszelakiego rodzaju akcjach konspiracyjnych w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami tej książki są: ,,Isia", ,,Mela", i ,,Ewa", których historia oparta została na biografiach autentycznych członkiń ,,Dysku".
Pod względem historycznym jest to naprawdę dobra książka. Ukazuje codzienność ludzi pod okupacją niemiecką i sposoby przeciwstawiania się agresorowi. Szczególnie polecałabym tę pozycję osobom, które mają raczej podstawową wiedzę na temat tego, co działo się na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Dla ludzi bardziej zainteresowanych tym tematem książka może okazać się mało odkrywcza.
Uważam, że tytuł jest nieadekwatny do treści zawartej w środku. Na okładce znajduje się dziewczyna spoglądająca w stronę zniszczonej podczas powstania warszawskiego, Warszawy. Także tytuł wskazuje, że autor skupi się na ukazaniu funkcjonowania ,,Dysku" podczas tych krwawych 63. dni. Niestety, z trzystu stron, powstaniu warszawskiemu poświęcone zostało jedynie osiemdziesiąt stron. Jeśli więc ktoś sięgnął po tę pozycję, ponieważ jest zainteresowany tematyką powstania warszawskiego, to może się mocno rozczarować. Pierwsze skrzypce w tej historii gra działalność ,,Dysku" ogólnie podczas okupacji niemieckiej i dlatego właśnie tytuł jest, moim zdaniem, mylący.
Trudno mi było także poczuć zaangażowanie i sympatię do głównych bohaterek. Autor skupił się jedynie na opisie akcji, w których dziewczyny brały udział, zapominając o głębszym nakreśleniu postaci. Wiadomo jak wyglądały ich rodziny i że jedna miała małe dziecko, ale to za mało, aby czytelnik mógł zbudować relacje z postacią.
W pewnym momencie czytania poczułam się także głupia, ponieważ pogubiłam się w tym, ile lat miała ,,Lena". Na pierwszej stronie poznajemy ją jako czterdziestolatkę (w roku 1942),w 1915 miała osiemnaście lat, a w 1926 liczyła trzydzieści sześć wiosen. Do teraz się zastanawiam, czy przypadkiem czegoś nie przeoczyłam, ale czytałam uważnie.
Nie podobało mi się także to, że autor odwoływał się w swojej książce do Wikipedii. Muszę zaznaczyć, że bibliografia nie prezentuje się źle, jest tam wiele ciekawych pozycji, jednak Wikipedia moim zdaniem nigdy nie prezentuje się dobrze w publikacjach o charakterze naukowym.
Na plus natomiast zasługuje spisanie krótkich biografii osób opisanych w książce. Dzięki temu czytelnik ma możliwość zaznajomienia się z życiorysami autentycznych uczestników akcji konspiracyjnych i powstania warszawskiego.
Ogólnie uważam, że książka ma potencjał, ale jest niedopracowana i pośpieszona. Mimo to zamierzam dać kolejną szansę Panu Marcinowi Lwowskiemu i sięgnąć po inną jego powieść.

Pod...

Co to była za powieść zaciekawiła mnie od pierwszej strony,o Powstaniu Warszawskim i o silnych,odważnych kobietach walczących w nim.
Oparta na historii biograficznej ta książka,urzekła i wzruszyła mnie mocno.
Interesująca,ciekawa lektura.

Oparta na historii biograficznej ta książka,urzekła i wzruszyła mnie mocno.
Interesująca,ciekawa lektura.

• Przeczytam na pewno
  • Często na półkach (5 książek i więcej autora)
  • Prawdziwe Historie
  • Brak Legimi A