W odmęcie uczuć

Stefan Zweig Wydawnictwo: Miasto Książek literatura piękna
Miasto Książek
2023-07-31
2023-01-01
Zweig uczucie konflikt student profesor

Nowelka, ktora wypada moim zdaniem dosc blado na tle innych ksiazek autora. Bylo nudno, poetycko-patetyczny ton mocno mnie draznil i odnioslam wrazenie, ze to ksiazka bez fabuly, dosc "bezplciowa", miejscami pretensjonalna, silaca sie na cos wiecej. Moze Stefan byl juz zbyt zmeczony, napisal ja pod koniec zycia. Dla mnie to byla strata czasu, ale po inne ksiazki autora na pewno jeszcze siegne.

Może już trochę staroświecka, ale jak zwykle u Autora piękna opowieść o wzajemnych relacjach pomiędzy mistrzem i uczniem, męskiej przyjaźni i młodzieńczych, uczuciowych porywach. Cieszmy się, że nietolerancja jest już mniejsza, a martwmy, że męski honor, jakoś tak nam się zdewaluował.

Na ten tytół trafiłam przypadkiem. W połowie byłam gotowa polecić ją każdemu. Jednak przeczytając końcowe zdania mam mieszane odczucia. Mimo tego że spodziewałam się jak potoczy i zakończy się historia, jestem trochę zawiedziona sposobem w jaki to zakończenie zostało poprowadzone. Mimo że ksiązka ma swoje lata dalej opsuje trudny i zawiły temat jakim są relacje z ludzmi, osadzony w realiach ówczesnego życia. Czyta się ją szybko i nie jest przeciągnięta, taka krótka w sam raz.

Bardzo emocjonalne i mieszające w głowie.

Bardzo emocjonalne i mieszające w głowie.

• Audiobooki
  • 1.1. Proza narracyjna
  • Proza
  • 100 książek XX wieku wg dziennika Le Monde

Dodaj cytat z książki W odmęcie uczuć