Śnieżna dziewczynka

Świetlik
2023-10-25
2023-10-25

Okładka książki Co uczucia robią nocą? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co uczucia rob... Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą Katarzyna Cerazy, Adam Mirek
Bebechy, czyli... Katarzyna Cerazy, A...
Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...

Tasza wraz ze swoim dziadkiem lepi śnieżną dziewczynkę. W duchu prosi, aby ta ożyła. Po czasie jej życzenie się spełnia i w dolinie pojawia się Aliana, śnieżna dziewczynka, która włada magią zimy. Tasza bardzo przywiązuje się do Aliany i nie chce, by wraz z końcem zimy odeszła. W konsekwencji wieś zamienia się w mroźną krainę lodu, a upragniona przez mieszkańców wioski wiosna nie nadchodzi.

"Śnieżna dziewczynka" to pełna ciepła magiczna opowieść o miłości i przyjaźni. Głównej bohaterce przychodzi zmierzyć się z własnymi lękami. Wydarzenia z przeszłości sprawiają, że Tasza boi się dosłownie wszystkiego, przez co wiele traci. Dzięki nowej przyjaciółce i własnej determinacji, znajduje w sobie siłę, żeby przeciwstawić się lękom.
Baśń traktuje o poczuciu straty i o tym, że czasami musimy pozwolić komuś odejść.
Moim zdaniem opowieści Sophie Anderson mają działanie terapetutyczne. Nie raz w czasie lektury na mojej twarzy gościł uśmiech i wzruszenie. Serdecznie polecam Wam tę książkę oraz inne baśniowe historie pióra tej autorki.

W powieści „Śnieżna dziewczynka” Sophie Anderson opowiada o nietypowej przyjaźni. Tasza razem z dziadkiem lepią dziewczynkę ze śniegu. W wyniku wypowiedzianego życzenia istota ożywa. Tasza, która stroni od innych dzieci, znajduje w niej przyjaciółkę. Niestety Śniegotka jest „dzieckiem zimy”, a ta będzie musiała ustąpić nadchodzącej wiośnie. Tasza nie wyobraża sobie rozstania. Czy ta historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie?

Pewnie przy recenzjach świąteczno-zimowych książek, nie raz, nie dwa wspominałam o magii. Co poradzę? Ta aura jest niezwykła. „Śnieżna dziewczynka” jest kolejną powieścią nasyconą magią. Zarówno czary, które ożywiły Śniegotkę i moc, która jej towarzyszy jest cudowna, ale też niebezpieczna. Przyznacie, że widok leniwie spadających płatków śniegu, albo mieniącego się, jakby ktoś posypał go brokatem, trawnika zachwyca. Jednak zima to też niebezpieczna pora roku. Śliski, lód, zawieje, w których łatwo stracić orientację, przeszywające zimno, a także trudność ze zdobyciem pożywienia. (Czas akcji powieści nie jest doprecyzowany, ale akcja dzieje się w rolniczej dolinie, a mieszkańcy sami produkują potrzebne dobra). Tak, zima jest niezwykłą, ale też wyjątkowo uciążliwą, porą roku. Dlatego tak wspaniałe są zimowe baśnie, a i tych pisarka wplotła kilka do swojej książki.

Sophie Anderson początkowo spokojnie prowadzi akcję. Nie jest sielsko, bo rodzina Taszy i ona sama ma wiele zmartwień, ale mogą na siebie liczyć i pomagają sobie, ile tylko mają sił. Autorka pozwala też rozwinąć się przyjaźni między dwiema dziewczynkami, ludzką i śnieżną. Daje im się nią nacieszyć, zanim postawi przed nimi trudności. Stopniowo robi się coraz bardziej niebezpiecznie, a kiedy dochodzimy do przełomowego punktu tej historii napięcie jest tak gęste, że można je kroić nożem. Nie wyobrażacie sobie, ile ja się natrzęsłam o bohaterów, a „Śnieżna dziewczynka” to książka dla dzieci około dziesiątego roku życia. Finał jest brawurowy, niebezpieczny, ale pełen nadziei.

„Śnieżna dziewczynka”, czyli książka o sile i istocie przyjaźni osadzona w zimowej aurze. Niedawno miałam okazję pisać o świątecznej powieści Magdaleny Kordel „Światełko w oknie” i tam mówiłam o tym, iż należy otworzyć się na ludzi. Historia napisana przez Sophie Anderson jest całkiem inna, ale chyba też do tego się sprowadza. Myślę sobie, że w zimne szczególnie uświadamiamy sobie tę potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Zamknięci w czterech ścianach ciepłych domów musimy się wysilić, aby takie spotkanie zainicjować. Ale warto, bo przynosi ono radość i ożywia długie zimowe wieczory.

Tutaj nie odnajdziemy wiele akcji, jak w innych książkach Anderson głównym punktem jest ukazanie emocji, przeżyć doprawionych nutką magii, świata z perspektywy dziecka.

Książka opowiada o potrzebie zrozumienia, przyjaźni, o tym jak ważne są relacje i jak wiele jest w stanie poświęcić człowiek, żeby zachować przy sobie osoby, na których mu zależy. Historia niewielkiej, mało zaludnionej osady gdzieś na krańcu świata, opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek, jednej jak najbardziej ludzkiej majacej problemy z zaufaniem komukolwiek i tej spoza świata śmiertelników, stworzonej z białego puchu, marzeń i potrzeby bliskości. A wszystko to okraszone aurą magii sięgającej słowiańskiego, rosyjskiego folkloru i zimowej panny.

Lektura idealna dla nieco starszych dzieci, ale i dla dorosłych szukających czegoś spokojniejszego, z przesłaniem.

Śnieżna dziewczynka to magiczna powieść Sophie Anderson, która rozwija wyobraźnię dzieci. To historia Taszy, która przenosi się z rodzicami do domu dziadka. Tam poznaje powoli ludzi i otoczenie, jednak ma w sobie dużo leków, trudno jej nawiązywać nowe znajomości. Spędza czas z dziadkiem i pewnego mroźnego dnia lepią ze śniegu postać dziewczynki, która w niesamowity sposób ożywa i razem z Taszą poznaje okolicę. Powoli rodzi się między nimi przyjaźń, a tymczasem zima daje się we znaki mieszkańcom wioski - pada śnieg i robi się nawet zamieć śnieżna. Czy wiosna kiedyś tu zawita i co stanie się że śnieżną dziewczynką? ☃️ Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2023/12/sniezna-dziewczynka.html

Zima z lekkością i ulotnością płatków śniegu jawi się jako czas radości. Lecz pod tym lekkim płaszczykiem kryje podszycie utkane srogich wichrów, trzaskającego mrozu, głębokich zasp i podążające za nimi głód i niebezpieczeństwo.

Iskrząca i kusząca śnieżną bielą okładka zaprasza do świata skutego lodem i zasypanego śniegiem. Sroga zima jest tu tłem do baśniowej opowieści o samotności, od której drży serce, o tęsknocie za bliskością i jednoczesnym paraliżującym lęku przed zaufaniem drugiemu człowiekowi, o przyjaźni ponad granicami i umiejętności pogodzenia się ze stratą, w wyniku wyboru pomiędzy egoistycznymi pragnieniami, a dobrem ogółu.

W opowieści snutej przez Sophie Anderson nie ma wyraźnego podziału na dobro i zło. Świat realny i magiczny równie silnie oddziałują na główną bohaterkę Taszę, a granice pomiędzy nimi nieustannie przesłania gęsta zasłona śniegowych chmur. Czy Aliana, tytułowa śnieżna dziewczynka, jest dobra, bo zaopiekowała się tętniącą tęsknotą za przyjaźnią duszą Taszy, czy zła, bo dopóki nie odejdzie świat spowija śnieżna zamieć niosąc strach i niebezpieczeństwo dla mieszkańców doliny? Autorka nie stawia jednoznacznych odpowiedzi obligując czytelnika do osobistego rozstrzygania kłębiących się w trakcie lektury wątpliwości.

Głęboka niczym przepastna zaspa, trzymająca w napięciu, powodująca drżenie serca niczym ściskający mróz, a jednocześnie ciepła niczym trzaskający w kominku ogień. Piękna, porywająca i pozostająca w pamięci. Po "Śnieżną dziewczynkę" warto sięgnąć i dać się otulić jej baśniową, zimową aurą.

To książka, która w pełne śniegu dni doskonale wpasuje się w panującą dookoła aurę, a w dni bezśnieżne zabierze Was prosto w objęcia mroźnej zimy.

Tasza to dziewczynka nieufna, pełna lęku, strachu i do tego niezwykle samotna z uwagi na bolesne przeżycie i wspomnienia, przez które zbudowała wokół siebie mur. Wraz z rodzicami zamieszkała w gospodarstwie dziadka, by pomóc schorowanemu staruszkowi podczas zimy.

Dziewczynka czuła się dobrze tylko w towarzystwie najbliższych, stroniąc jednocześnie od innych, chociaż w głębi serca pragnęła znaleźć przyjaciela.

Wszystko się zmienia, gdy za sprawą życzenia i niezwykłej magii ożywa śnieżna dziewczynka, którą Tasza ulepiła z dziadkiem. Tajemnicza śnieżna panna okazuje się być przyjazną i cudowną postacią, z którą Tasza błyskawicznie się zaprzyjaźnia, obdarzając ją zaufaniem.

Tasza marzy o tym, aby zatrzymać nową przyjaciółkę przy sobie, chociaż ta zapowiedziała, że odejdzie wraz pojawieniem się przebiśniegów. Zima panujący w dolinie dają się we znaki mieszkańcom, a zimowa magia zaczyna wprowadzać niepokój w sercu Taszy... Jak zakończy się ta osnuta mrozem i śnieżnym puchem historia?

Powolna, stopniowo rozkręcająca się opowieść, w której zima może przynieść strach jak i ocieplić serce czytelnika za sprawą oddania, troski i poświęcenia bohaterów. Wiele w niej opisów przyrody, emocji, uczyć i relacji, które sentymentalnie nastrajają.

Doskonała na zimowe wieczory!

Chociaż śniegu za oknem już nie mamy i zima straciła nieco magii to na szczęście mamy ją w lekturze ,,Śnieżna dziewczynka" od @wydawnictwo.swietlik.

W tej książce znajdziecie też wiele śniegu, zimowego klimatu i ciepła płynącego z przyjaźni i troski.

Tasza zainspirowana opowieścią dziadka postanawia, że ulepi ze śniegu śnieżną dziewczynkę. Wspólnie z dziadkiem tworzy idealną postać, nadając jej imię Śniegotka. Gdy była już gotowa, dziewczynka zamarzyła o tym, by owa postać ożyła i stała się jej prawdziwą przyjaciółką, dzięki której nie czułaby się już dłuzej samotna. Śniegotka coraz bardziej sprawiała wrażenie jakby spoglądała na dziewczynkę, aż pewnego dnia zniknęła.

Pojawiła się natomiast Aliana, co sprawiło że Tasza nie miała już żadnych wątpliwości że prawdziwa magia istnieje....

Magia zimy, magia wagi wypowiedzianych słów i magia prawdziwej przyjaźni... Tyle pięknej magii na 267 stronach książki!

Polecamy

[Współpraca recenzencka]

Wydawca: @wydawnictwo.swietlik
Data premiery: 25.10.2023
Wiek: 9+

#swietlik #wydawnictwoswietlik #snieznadziewczynka #czytam #ksiazkidladzieci #czytaniejestfajne #czytamdzieciom #czytajzemna #czytamsam #lubieczytac

To pozycja dla tych, którzy kochają baśnie, przygody, zimę i szczęśliwe zakończenia.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Lubicie baśnie?
Lubicie długie baśnie?
A współczesne baśnie, z przygodami, pejzażami, przyrodą,
z nutą magii, szczyptą wątpliwości, kroplą niebezpieczeństwa?
Lubicie baśnie, czytane podczas jesiennych / zimowych wieczorów,
gdy za oknem plucha / śnieżyca, a w domu ciepło i przytulnie?

Jeśli lubicie, to sięgnijcie po książkę Sophie Anderson
"Śnieżna dziewczynka".

Tu noc splata się z dniem, marzenia z rzeczywistością.
Nocą Tasza spotyka się z dziewczyną ulepioną ze śniegu,
która osładza jej samotność i z którą poznaje las i samą siebie.
Dniem zaś Tasza pomaga w prowadzeniu gospodarstwa dziadka,
opiekuje się zwierzętami i unika ludzi spoza rodziny.

Nie od początku wiadomo, dlaczego dziewczynka jest taka wycofana.
Rok temu pewne wydarzenie sprawiło jej ból i odebrało zaufanie do ludzi.
Ale dziś Tasza też cierpi, czuje się ograniczona własnym lękiem, czuje się samotna.
Czy dlatego zaprzyjaźnia się ze śniegową Alianą?
A dlaczego trzyma tę przyjaźń w sekrecie?
I co się stanie, gdy nadejdzie wiosna?

Baśń o śnieżnej dziewczynie ma powolne tempo,
autorka opisuje wszystkie okoliczności i uczucia.
Z każdej strony przebija zachwyt przyrodą :-)
To magiczna opowieść o rodzinie, przyjaciołach, sąsiadach.
O znaczeniu współpracy, zaufania i wiary w samego siebie.

Dużo tu współczucia, przywiązania, troski, nadziei.
Dużo tu radości, ale i smutku, dużo zimna, ale i ciepła :-)

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Lubicie baśnie?
Lubicie długie baśnie?
A współczesne baśnie, z przygodami, pejzażami, przyrodą,
z nutą magii, szczyptą wątpliwości, kroplą niebezpieczeństwa?
Lubicie baśnie, czytane podczas jesiennych / zimowych wieczorów,
gdy za oknem plucha /...

Śnieżna dziewczynka od pierwszych stron pozwala poczuć klimat zimy. Właśnie zaczyna padać śnieg i autorka za pomocą słów, pozwala dostrzec jego piękno, ale również poczuć zimno i jak niebezpieczny może być. Sophie Anderson ma niebywały talent do tworzenia baśniowego klimatu. Ponownie stworzyła historię, która zachwyca każdym zdaniem, bo opowieść jest dopracowana w każdym najmniejszym detalu. Autorka zadbała o emocje, akcje, ale przede wszystkim o to, by było ciekawie i mądrze. Bo warto zaznaczyć, że chociaż fantastyczna i przygodowa otoczka wychodzi tutaj na pierwszy plan, to nie można nie wspomnieć o morale ukrytym pośród myśli i dialogów.

Całość na https://zapatrzonawksiazki.pl/index.php/2023/11/26/sniezna-dziewczynka-sophie-anderson/

• Literatura dziecięca
  • W planach ebook
  • Brak Legimi A
  • Zosia

Dodaj cytat z książki Śnieżna dziewczynka