Lśnij

Świetlik
2023-01-01
2023-01-01
Ernest Kacperski

Okładka książki Sekretne życie zębów Marta Lorés Maragall, Mariona Tolosa Sisteré
Sekretne życie... Marta Lorés Maragal...
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...

Popatrzymy sobie dziś w niebo. Widzimy na nim mnóstwo świecących punkcików, ale czym one właściwe są. Może to gwiazdy, planety, albo jakieś obiekty wysłane w kosmos przez człowieka? Za przewodnik posłuży nam książka autorstwa Noeli González pt. „Lśnij”. Autorka opisuje wiele obiektów, które możemy zobaczyć gołym okiem.

Publikacja jest zbiorem ciekawostek z zakresu astronomii. Bardzo podoba mi się przejrzysta kompozycja. Mianowicie każdy rozdział jest poświęcony jakiemuś obiektowi np. Słońcu, Merkuremu, Syriuszowi itp. Autorka opisuje głównie planety i gwiazdy, ale znajdziemy też fragment na temat Drogi mlecznej, atmosfery, satelitów, komety Halleya. Każdy rozdział to zbiór najważniejszych informacji na temat danego obiektu. Poza wiadomościami stricte fizycznymi, jak np. właściwości, budowa, orbita, itd., znajdziemy arcyciekawy dział „Jak znaleźć...”, gdzie autorka tłumaczy, jak wypatrzyć np. daną gwiazdę na niebie. Do tego całkiem ciekawe są fragmenty „Krótka historia...”, w których możemy prześledzić, jaką rolę odgrywał dany obiekt w dziejach. Może był synonimem jakiegoś bóstwa, albo został odkryty w ciekawych okolicznościach.

Noelia González zebrała gros ciekawostek na temat nieba. Ja bym w niektórych momentach podrążyła „dlaczego tak się dzieję”, ale charakter publikacja nie pozostawia miejsca na rozwinięcie wszystkich tematów. Niewątpliwie autorka w interesujący sposób przedstawiła nam niektóre obiekty kosmiczne i skutecznie zachęciła do samodzielnych obserwacji. Pomogła jej w tym ilustratorka, Sara Boccaccini Meadows, która zadbała o piękną oprawę graficzną, ale też uzupełnia swoimi rysunkami wywód Noeli González.

Nauka i technika ciągle idą do przodu, dzięki czemu mamy coraz więcej narzędzi do obserwacji nieba. Jednak nie wszystkie są dla nas dostępne, dlatego warto zacząć od tego, co mamy przy sobie, czyli własnych oczu. Noelia González pokazuje, że nimi też wiele dostrzeżemy. Musimy tylko wiedzieć, gdzie i kiedy patrzeć.

Publikacja jest zbiorem ciekawostek z zakresu...

Trochę nauki, trochę wskazówek astronomicznych, więcej mitów, eleganckie rysunki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna ciekawa propozycja dla młodych czytelników od Wydawnictwa Świetlik napisana tym razem przez pisarkę naukową NASA, Noelię González - „Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie”. Lektura tej książki będzie gratką dla wszystkich fanów Kosmosu! To pięknie zilustrowany album zawierający mnóstwo ciekawostek na temat gwiazd, planet, komet i konstelacji. Można powiedzieć, że to pozycja obowiązkowa dla dzieci, które uwielbiają książki o Kosmosie. Dzięki tej książce ich wiedza o Układzie Słonecznym znacząco się pogłębi. Czytelnicy dowiedzą się na przykład jakie są fazy Księżyca, skąd wzięły się nazwy gwiezdnych konstelacji, nauczą się odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną i poznają inne ważne informacje z tej dziedziny. Dzieci dowiedzą się, że z Ziemi można zobaczyć aż 5 planet - Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, a deszcze meteorów zdarzają się co roku mniej więcej o tej samej porze! Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/lsnij-przewodnik-po-nocnym-niebie.html

Jedna z piękniejszych książek o kosmosie jakie miałam w rękach. „Lśnij” to arcydzieło o kosmosie. Przepięknie wydana, zilustrowana i ciekawie napisana.

Przeczytacie w niej o 15 bohaterach wszechświata. Dla każdego z nich poświęcono jeden rozdział, w którym dowiecie się najważniejszych informacji, kilka ciekawostek, a także krótką historię. Każdy z nich jest bohaterem czegoś innego. Na przykład słońce to bohater życia i światła, bo bez niego nic by nie istniało, a satelity to bohaterowie współpracy i komunikacji, ponieważ dzięki nim mamy takie niesamowite możliwości komunikacyjne.

Zachwycające wydanie, twarda oprawa, matowy papier, ciekawe czcionki i piękne ilustracje zdecydowanie zachęcają do lektury.

Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie jest dokładnie tym, co sugeruje podtytuł - fascynującym, bogatym w merytoryczne informacje (autorka jest pisarką naukową NASA) oraz pięknie ilustrowanym zbiorem wiedzy o ciałach niebieskich widocznych z Ziemi. W kilkunastu mini-rozdziałach zebrano informacje na temat Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa i Jowisza, a także Drogi Mlecznej, Pasu Oriona, Gwiazdy Polarnej, Krzyża Południa i Syriusza. Nie zabrakło miejsca dla satelit i komety Halleya, a całość podsumowano w zwięzłym słowniczku.

Cała opinia:

"Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie"
Autor: Noelia Gonzalez
Ilustracje: Sara Boccaccini Meadows
Wydawnictwo Świetlik

Ludzie obserwowali niebo od zarania dziejów. Wpatrywanie się w ciemne niebo usiane tysiącami jasnych punktów to wyjątkowe przeżycie

Aby lepiej poznać opowieści, które opowiada nam nocne niebie, sięgnijcie po książkę "Lśnij". To wyjatkowy przewodnik, który spodoba się zarówno tyn, którzy dopieto rozpoczynają swoją przygodę z kosmosem jak i tym, którzy znają się bardziej na tym temacie.

W książce znajdziecie, aż 15 rozdziałów, z których każdy dostarcza wielu ciekawostek na temat planet, gwiazd i konstelacji.

Przepiękne ilustracje niezwykle pobudzają wyobraźnię i zachęcają do własnych obserwacji.

"Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie"
Autor: Noelia Gonzalez
Ilustracje: Sara Boccaccini Meadows
Wydawnictwo Świetlik

Co wyniknie ze spotkania świata nauki i sztuki? Najpiękniejsza książka o kosmosie, jaką trzymaliście w dłoniach! Jej autorką jest pisarka naukowa NASA Noelia González, a ilustracje stworzyła artystka Sara Boccaccini Meadows.

Jak często patrzycie w nocne niebo? A Wasze dzieci? My zdecydowanie za rzadko, a przecież to wspaniałe i zupełnie darmowe okno na kosmos! Aby go obserwować wcale nie potrzebujemy specjalnych teleskopów. Wystarczy odrobina wiedzy i bezchmurna pogoda.

„Lśnij” to przepiękny i praktyczny przewodnik po nocnym niebie. Książka, która nie tylko przedstawia różne obiekty niebieskie, ale także wyjaśnia, gdzie i kiedy ich szukać. Znajdziecie tu całe mnóstwo ciekawostek o planetach, gwiazdach i galaktykach. Wszystkie podane w ciepły i przystępny sposób. Każdy rozdział wzbogacony jest też o fragmenty, które pokazują, jak na przestrzeni dziejów i w różnych kulturach interpretowano to, co dzieje się na niebie.

Wiedzieliście, że:
⭐️ z Ziemi gołym okiem można dojrzeć aż 5 planet?! Są to Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Każdy z nich świeci różnymi kolorami, a Wy nauczycie się, jak odróżnić je od gwiazd i gdzie ich szukać,
⭐️ spadające gwiazdy, to tak naprawdę meteory? Ich „deszcze” zdarzają się co roku mniej więcej o tej samej porze, a sierpniowe perseidy to jedne z wielu. Poznacie kalendarium tych niezwykłych spektakli,
⭐️ gołym okiem wypatrzysz ISS - największego i najjaśniejszego satelitę, stworzonego przez człowieka. Najłatwiej dostrzec go o wschodzie słońca lub wieczorem, a w przeciwieństwie do samolotu nie ma migoczących świateł.

Jeśli szukacie książki z efektem WOW, która przy okazji jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i inspiracją do spojrzenia w nocne niebo - nie możecie trafić lepiej! Ja jestem pod jej ogromnym wrażeniem i serdecznie Wam polecam.

Myślę, że najlepiej sprawdzi się u dzieci w wieku ok. 6+.

"Lśnij" przewodnik po nocnym niebie to książka, która wprowadza Nas i zapoznaje z wieloma zagadnieniami na niebie. Książka została podzielona na takie rozdziały jak: Księżyc, Słońce, Gwiazda Polarna, , Merkury, Pas Oriona, Wenus, Kometa Halleya, Mars Alioth, Jowisz, Syriusz, Satelity, Acrux, Droga Mleczna i Atmosfera. Na końcu książki znajduje się również słowniczek z trudniejszymi zagadnieniami
Wiedzieliście na przykład, że światło Słońca potrzebuje 8 minut by pokonać 150 milionów kilometrów na dzielącą odległość Ziemi od Słońca. A wiecie jaka jest najgorętsza planeta- choć Merkury znajduje się najbliżej Słońca, to jednak Wenus uznaje się na najgorętszą planetę, bo nie jest otoczony wystarczająco grubą atmosferą, która mogłaby zatrzymywać ciepło.

To tylko dwie ciekawostki, a w całej książce znajdziecie ich naprawdę mnóstwo. W środku jest również wiele kolorowych ilustracji, które sprawiają, że zawartość jest jeszcze ciekawsza. Sama książka ma twardą oprawą, co chroni ją przed zniszczeniem. Jest to prawdziwy przewodnik po nocnym niebie. Z doświadczenia wiem, że już małe dzieci interesują się planetami. Także ta książka będzie stanowiła idealny prezent.

Nocne niebo otwiera nam drogę do poznawania, odkrywania i obserwowania. Możemy zobaczyć gwiazdy, Księżyc, Słońce, dostrzec spadającą gwiazdę, czy satelitę wystrzeloną w kosmos.

Właśnie, to, co możemy dostrzec spoglądając w górę, opisała w swojej książce Noelia González - pisarka naukowa NASA. Swoją wiedzę przekazuje w sposób niezwykle zrozumiały i czytelny. Nie podaje na raz wszystkich informacji, a dozuje je. Dlatego też każdy rozdział poświęcony jest innemu tematowi.

W książce znajdziecie mnóstwo informacji, ciekawostek i ilustracji. Bohaterami kolejnych rozdziałów są: Księżyc, Słońce, Gwiazda Polarna, Pas Oriona, kometa Halleya, Alioth, Syriusz, Satelity, Droga mleczna, Atmosfera oraz Merkury, Wenus, Mars, Jowisz. Na końcu jest słowniczek wyjaśniający nowe pojęcia.

Książka "Lśnij" może stać się początkiem waszej niezwykłej przygody. Informacje w niej zawarte przybliżają dzieciom tajemnice wszechświata i zachęcają do dalszego poznawania i poszerzania wiedzy. Tekst w książce jest niezwykle przemyślany. Autorka przekazuje to, co ważne i ciekawe, jednocześnie nie przytłaczając młodego czytelnika natłokiem informacji.

Muszę przyznać, że już sama okładka robi wrażenie. Piękna, tłoczona sprawia, że książka może stać się wyjątkowym prezentem.

Niebo, a w zasadzie to co na nim ujrzeć możemy fascynuje od lat wielu ludzi. Próbujemy dowiedzieć się więcej o otaczającym nas wszechświecie. To miejsce bardzo odległe , ale często znajdujemy ukojenie spoglądając na nie .

"Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie" autorstwa Noelia Gonzales oraz Sara Boccaconi Meadows to rewelacyjny przewodnik, z pomocą którego poznamy lepiej niebo.

Książka została podzielona na 15 rozdziałów. Każdy z nich przybliża nam inne miejsce w kosmosie . Poznamy wiele ciekawostek związanych m.in z księżycem, słońce, marsem, Pasem Oriona, Kometą Halleya czy Drogą Mleczną.

Dowiecie się m.in. :
☄️z czego zbudowana jest kometa
☄️Jak znaleźć syriusza
☄️Jak nazywa się największą sztuczna satelita
☄️Kiedy nastąpi zderzenie Drogi Mlecznej oraz Andromedy
☄️ Którą planetę jako pierwszy dotknął ziemski statek kosmiczny

"Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie" to niezwykły poradnik, który zachwyci młodych odkrywców świata, a przede wszystkim poszerzy ich wiedzę na temat kosmosu .

Książka jest dużego formatu w trwardej oprawie. Posiada wiele interesujących ilustracji, jest barwna , przejrzysta co z pewnością ułatwia poruszanie się po niej.

Ta pozycja z pewnością Was oczaruje 🙂

Dodaj cytat z książki Lśnij