Ostatnia wiadomość

2023-11-15
2023-11-15
Romans

„Ostatnia wiadomość” Magdalena Krauze

Jagoda i Przemek byli zgodnym małżeństwem z długoletnim stażem jednak kiedy ich dorosłe już dzieci wyprowadzają sie z rodzinnego domu coś zaczyna się między nimi psuć. Jagoda próbuje ratować małżeństwo i zbliżyć się do męża. Co kończy się kolejną kłótnią. Jagoda zraniona słowami męża, że nie ma żadnych pasji razem z koleżanką zapisuję się na kurs krav magi. Tam przyjaciółki poznają przystojnego trenera Jacka. „ Ostatnia wiadomość” to bardzo mądra i pouczająca książka o tym, jak rutyna, brak wspólnych rozmów i zainteresowań mogą zniszczyć nawet najsilniejsze uczucie. To książka o zdradzie, miłości, próbie ratowania związku. Zachęcam Was do przeczytania tej skłaniającej do przemyśleń powieść.

„Ostatnia wiadomość” Magdalena Krauze

Mogę śmiało powiedzieć, że z książkami Magdaleny Krauze jestem prawie na bieżąco.
"Ostatnia wiadomość" to książka która troszkę leżała na półce, ale w końcu i na nią przyszedł czas.
To historia małżeństwa z długoletnim stażem, która wciągnęła mnie od pierwszych swoich stron. Jagoda i Przemek stanowią idealną parę z dwójką dorosłych już dzieci. Jednak w tym związku zaczynają pojawiać rysy i pęknięcia. Mężczyzna coraz bardziej oddala się od żony, poświęcając czas swoim pasjom a ślad po dawnej czułości zaniknął.
Jagoda łatwo się nie poddaje i walczy o uwagę i zainteresowanie męża, co nie przynosi porządnych efektów. Do tego podsłuchane słowa wypowiedziane przez ukochanego mężczyznę, ranią serce kobiety. Zaczyna wątpić czy warto jeszcze walczyć o ten związek.
Zawsze z przyjemnością czytam książki p. Madzi, nie inaczej było również w tym przypadku. W historii Jagody i Przemka pewnie nie jedna kobieta odnajdzie kawałek swojego życia, jak również mierzyła się z podobnymi dylematami jak bohaterowie. A dlaczego? Bo jest to pięknie napisana życiowa historia, która zapewniła mi pełen wachlarz emocji. Sprawiając, że płynęłam przez kolejne strony przyglądając się dokonanym wyborom przez bohaterów i ich konsekwencjom. Powiem Wam tylko, że zakończenie sprawiło iż na chwilę wstrzymałam oddech.
P. Madzia po raz kolejny zauroczyła mnie swoim piórem. Kto nie czytał, niech dłużej nie zwleka i czyta tę wspaniałą powieść. Gorąco Wam ją polecam.

Zupełnie przypadkiem trafiła do mnie ostatnio powieść „Ostatnia wiadomość” Magdaleny Krauze. Do tej pory nie miałam okazji przeczytać żadnej z książek autorki, dlatego chętnie zabrałam się za czytanie. Czy to kolejny tytuł z tych „typowych obyczajówek”, czy może niesie pewne przesłanie?

Jagoda i Przemek to małżeństwo idealne od wielu lat. Pewnego dnia kobieta zauważa, że oddalają się od siebie coraz bardziej, a jej mąż zaczyna przejawiać nietypowe dla siebie zachowania. Nowi znajomi, nowe pasje, nowa dieta, a przy tym wszystkim obojętność wobec żony. Jagoda postanawia zmienić ten stan rzeczy, jednak bez skutku. Wreszcie sfrustrowana całą sytuacją podejmuje spontaniczną decyzję o kursie krav magi. Zapisuje się razem z przyjaciółką, a trenerem okazuje się dawny znajomy Renaty - Jacek.

Niedługo później podsłuchana rozmowa zmienia wszystko. Jagoda nie może uwierzyć w to, co słyszy. Zaczyna wątpić, czy warto jeszcze walczyć o swoje małżeństwo. Tym bardziej, że powoli odzyskuje wiarę w siebie. Jak potoczą się dalsze losy Jagody i Przemka? Czy kobiecie uda się odzyskać miłość? Czy może los ma w zanadrzu inne zakończenie?

„Ostatnia wiadomość” to powieść, która zafundowała mi naprawdę spory rollercoaster emocji. Tak bardzo współczułam Jagodzie. Widziałam, jak jej starania spełzają na niczym, a mąż traktuje jak służącą. Nie ma nic bardziej dołującego niż niewspierający mężczyzna u boku. Widać, jak kobieta przy takim marnieje tracąc swój cały blask. Na szczęście Jagoda podejmuje słuszną decyzję zadbania o siebie samą. Swoją postawą pokazuje, że nie warto zatracać własnego ja, zwłaszcza dla kogoś, kto w najmniejszym stopniu tego nie docenia.

Niemniej czasami los płata figle. I tutaj nie jest łatwo. Sytuacja zmienia się i gdy wszystko wydawałoby się jasne, Jagoda staje przed ogromnym życiowym dylematem. Przyznaję, że nie do końca zgadzam się z jej wyborem. Biorąc pod uwagę własne doświadczenia, prawdopodobnie zrobiłabym inaczej. I właśnie to jest wspaniałe w tej powieści. Można się utożsamić z bohaterką i wejść w polemikę, jakie wyjście byłoby rzeczywiście lepsze. Oczywiście, temu wszystkiemu towarzyszy ogrom emocji. Smutek, gniew, rozczarowanie, a z drugiej strony radość, ekscytacja, szczęście. To jest to, co uwielbiam w tego typu powieściach. Tym bardziej, gdy zakończenie dosłownie zwala z nóg...

Autorka wykreowała bardzo charakterystycznych bohaterów. Jagoda stała się jedną z moich ulubionych postaci literackich i choć nie popieram niektórych z jej działań, podziwiam za determinację i ustalenie priorytetów. Również jej przyjaciółka Renata jest warta uwagi. To ciekawa bohaterka o niebywałym poczuciu humoru. To kobieta, która również ma za sobą pewne przejścia. Natomiast jeżeli chodzi o panów... Przemek stracił w moich oczach wszystko już od samego początku. Jest to jeden z najgorszych typów mężczyzn, o jakich miałam okazję przeczytać. Na szczęście dla kontrastu autorka umieściła w swojej powieści Jacka.

„Ostatnia wiadomość” to historia o miłości. Miłości zaniedbanej i nowonarodzonej. Opowieść o próbach ratowania rutyny, gdy na horyzoncie pojawia się wizja zupełnie innego życia. Mnóstwo emocji i skomplikowanych relacji pomiędzy bohaterami. Życiowe dylematy i trudne wybory. Jest to jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Polecam!

Współpraca recenzencka z wydawnictwem Mięta

Zaczęłam czytać tą książkę i tak się zastanawiam skąd te zachwyty nad nią. Przeczytałam ją na raz i przez połowę książki nie czułam żadnych emocji przez co uznałam, że to będzie kolejna nic nie wnosząca w moje życie lektura.
Też tak czasem macie?
W tym momencie dziękuję sobie, że nie mam w zwyczaju rezygnować z książki po 100 stronach, bo straciłabym piękna, wartościową historię.
Historię nie tylko dwójki, ale powiedziałabym 3 ludzi, a nawet więcej, bo całej rodziny.

Bohaterka okazała się silną kobietą, która walczy do końca i wiecie co? Sądziłam, że przecież podjęcie decyzji w takiej sytuacji jest niesamowicie proste, ale po tej lekturze wiem, że tak nie jest.
Dojrzałość bohaterów nie tylko tych głównych, ale i tych pobocznych bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
To moja pierwsza książka od Autorki, ale myślę, że nie ostatnia. Dawno żadna książka nie wywołała we mnie takich skrajnych emocji. Długo teraz będę o niej myślała.

Też tak czasem macie?

Książka dobra i poruszająca. Słuchałam audiobooka, który bardzo mi się podobał. Polecam !

Ciekawa historia . Rozterki i przemyślenia . Zakończenie , mnie zdziwiło

Ciekawa historia . Rozterki i przemyślenia . Zakończenie , mnie zdziwiło

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To moja pierwsza powieść Magdaleny Krauze, która sprawiła, że nabrałam ochoty na więcej. Biorąc do ręki tę książkę, a nie znając jeszcze „pióra” autorki spodziewałam się lekkiej, łatwej i przyjemnej historii miłosnej (chyba zasugerowałam się śliczną okładką, która w pierwszej kolejności przyciągnęła moje oko) i przyznam szczerze, że momentami jest lekko i przyjemnie, a nawet nieco zabawnie, ale momentami emocje tak biorą górę, że trudno mówić o lekkości przekazu treści.
Historia przedstawiona w tej książce mogłaby się wydarzyć niejednej kobiecie i myślę, że wiele czytelniczek odnajdzie w niej cząstkę siebie.
To zgrabne połączenie powieści psychologicznej, romansu i dramatu i myślę, że takie właśnie połączenie jest magnesem przyciągającym do takich lektur.
Autorka w ciekawy, chociaż muszę przyznać, że w nietuzinkowy sposób przedstawiła rutynę małżeńską, która w pierwszym momencie doprowadziła do czegoś co zrujnowało kilkanaście szczęśliwych wspólnie spędzonych lat.
Główna bohaterka jest kobietą, która nie chce poddać się obojętności pojawiającej się w związku, początkowo próbuje wszystkiego, aby odbudować coś, co powoli przestaje istnieć. Nie rozumie zachowania męża, z którym już nawet nie potrafi rozmawiać.
A on? Pogubił się w życiu, chciał zaimponować wszystkim oprócz żony, zatrzymać młodość i witalność, czy postawił na bezmyślność?
Czasami człowiek uciekając przed przemijającym czasem stara się coś sobie udowodnić. A gdy pojawia się w jego otoczeniu ktoś, kto pięknie potrafi karmić pochlebstwami, przestaje zauważać to, co w jego życiu jest naprawdę ważne.
Małżeństwo Jagody i Przemka przechodzi wewnętrzny kryzys, ale aby go pokonać oboje powinni to zauważyć. Niestety często jedna strona widzi i chce zmiany, a druga egoistycznie dba tylko o własne dobro.
Czytając tę książkę z jednej strony współczułam głównej bohaterce, a z drugiej kibicowałam jej w dążeniu do szczęścia. Ale czym tak właściwie było dla niej to szczęście?
Magdalena Krauze świetnie wykreowała osobowości głównych bohaterów, może trochę wyidealizowała jednego z nich, ale myślę, że zrobiła to dla lepszego odbioru fabuły jako całości.
Mamy w tej powieści smutnie ukazany kryzys wieloletniego związku małżeńskiego, mamy piękny, zmysłowy romans z nutką erotyki i mamy bolesny dramat. To wszystko sprawiło, że czytałam tę powieść z wielkim zaangażowaniem w losy bohaterów.
Moją uwagę przyciągnął również wątek prawdziwej, szczerej przyjaźni. Myślę, że każda kobieta powinna mieć obok siebie kogoś, na kogo może liczyć w każdej sytuacji i komu może ze wszystkiego się zwierzyć.
Lekki styl jakim pisze Magdalena Krauze to plus tej powieści, a w połączeniu z często zabawnymi dialogami i ciekawą fabułą stanowi lekturę, którą czyta się z przyjemnością, mimo trudnych tematów w niej poruszanych.

"Przyjdzie taka chwila, gdy stwierdzisz, że wszystko się skończyło. To właśnie będzie początek." (L.L.)

⬇️

"Ostatnia wiadomość."
Autor:@magdalenakrauzeautor
Wydawnictwo @wydawnictwo_mieta

40letnia Jagoda, aby obudzić dawne uczucia w małżeństwie, przygotowuje romantyczną kolację przy winie. Przez dłuższy czas, czuje chłód od męża, który ją unika na każdej płaszczyźnie życia.

Brak adoracji, zero intymności między nimi bardzo ją przytłacza. Ma nadzieję na przeprowadzenie szczerej rozmowy, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Przemek zachowuje się inaczej. Zmienił nawyki żywieniowe, zaczął sporo czasu spędzać na siłowni z chłopakami i bardzo dbać o swój wygląd.

Jagoda, by pokazać, że świat nie kręci się wokół męża, zapisuje się z przyjaciółką na kurs krav magi, zostawiając małżonkowi pewne obowiązki, z czego on nie jest zadowolony.

To moje kolejne starcie z książkami autorki. "Ostatnia wiadomość " to mocno życiowa powieść, z motywem drugiej szansy i trójkąta miłosnego. Przedstawiona historia opowiada o problemach w małżeństwie z wieloletnim stażem i dwójką dorosłych dzieci. Niestety życie nie jest łatwe i nawet idealne pary mierzą się z kryzysami. Widzimy tu walkę z rutyną i nudą, nieustającą Samotnością ale też i z bólem i stereotypami. Przez budowanie na nowo hierarchi wartości, możemy stracić to, co wcześniej było najważniejsze. Decyzje podejmowane tylko dla swoich wygód, doprowadzają do kłótni, a nawet do rozwodów. Kłamstwa mowione prosto w oczy, mijanie się z prawdą bolą najbardziej. Czytając czujemy te wszystkie emocje I wyobrażamy sobie każde Cierpienie, ból czy wstyd.Bohaterka zmaga się z brakiem poczucia własnej wartości, z wyborem między fascynacją a miłością. Kluczową rolę gra tutaj zaufanie a nawet jej brak i słowa, które mogą ranić bardziej niż nóż. Książka przedstawia realną historię, z którą może utożsamić się większość czytelników. Smutna, chwilami dołująca ale pełna wiary w lepszy czas Książka. Nie brakuje w niej zabawnych historyjek i spokojnego romansu. Polecam przeczytać i przekonać się jak przebiegły i okrutny bywa los.

meggi.books

⬇️

"Ostatnia wiadomość."
Autor:@magdalenakrauzeautor
Wydawnictwo @wydawnictwo_mieta

Mimo, że powieści autorki to nie są ambitne lektury to kurczę potrafią zaskoczyć.
Fabuła pełna lukru, ale nie tylko 😉

Fabuła pełna lukru, ale nie tylko 😉

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jagoda i Przemek przez lata tworzyli idealną parę. Jednak gdy dzieci opuściły rodzinne gniazdo, ich małżeństwo zaczęło tracić blask. Jagoda czuje się odtrącona, a jej mąż coraz więcej czasu poświęca na nowe pasje.
Jagoda stara się przywrócić iskrę w swoim związku. Kiedy jednak żadne próby zbliżenia się do męża nie przynoszą skutku, razem z przyjaciółką zapisuje się na kurs krav magi. Trenerem okazuje się dawny znajomy Renaty, Jacek.
Wtedy wszystko się zmienia… Podsłuchana przypadkiem rozmowa Przemka z tajemniczym mężczyzną wywraca świat Jagody do góry nogami. Kobieta staje przed dylematem: czy warto walczyć o gasnące uczucie, które kiedyś skrzyło gorącym płomieniem?
Poruszająca opowieść o miłości, zdradzie, poświęceniach i próbach odbudowania tego, co zostało utracone. Ostatnia wiadomość wciąga w wir emocji i skomplikowanych relacji, zadając pytanie o to, czy miłość przetrwa nawet najtrudniejsze chwile.

• Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Ostatnia wiadomość