Przecinaczka

Okładka książki Przecinaczka Kika Hatzopoulou
Okładka książki Przecinaczka
Kika Hatzopoulou Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Threads That Bind (tom 1) fantasy, science fiction
Threads That Bind (tom 1)
Threads That Bind
Uroboros
2024-01-24
2024-01-24
2023-05-30
9788383194509
Katarzyna Agnieszka Dyrek
fantastyka retelling mitologia przemoc tajemnice young adult

Po nitce do kłębka

Bardzo przyjemne fantasy z ciekawa fabułą i światem. Całość nawiązuje do kultury i bóstw starożytnej Grecji, a nasza tytułowa Przecinaczka jest potomkinią Mojr posiadającą możliwości przecinania linii życia. Mamy tu zatem świeży pomysł i bardzo ciekawą historię.

Worldbuilding jest bardzo ciakawy, niemniej jednak momentami miałam wrażenie, że jest nieco chaotyczny (może przez ilość bóstw, których potomków spotykami i ich nazwy),ale w taki sposób, że mam po prostu ochotę dowiedzieć się więcej.

Główna bohaterka przeżywa dużo emocji i jesteśmy świadkami przemiany jaką przechodzi. Łatwo się z nią utożsamić i jej kibicować. Jej relacje zarówno z siostrami, jak i z Edeiem są mocno skomplikowane, a autorka z gracją je opisuje. Dobrze jednak, że wątek romantyczny nie był tym głównym, bo przyćmiłby bardzo ciekawą historię. Zagadka, którą rozwiązuje nasza bohaterka jest dość skomplikowana, niemniej jednak czegoś tam można się domyślić ;)

Podsumowując jest to bardzo przyjemna lektua: ciekawa, wciągająca i pozostawia czytelnika w oczekiwaniu na więcej. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Książkę męczyłam z dwa miesiące. W mojej ocenie dość niespójna i infantylna raczej nie sięgnę po kolejne utwory tej autorki

Uniwersum ma potencjał, ale bohaterowie niezbyt, chyba że się rozwiną. Na razie jest słabo; bohaterka jest infantylna i nie ma pewności, że to kiedykolwiek nastąpi. Nie wiem, czy chce mi się na to czekać, ale pomysł na świat niezły. Może jakby tę historię napisać dla dorosłych, to kto wie....

Książka , która zaczynała się z dużym potencjałem ale rozwinęła się bez polotu. Ni to romans, ni detektywistyczna, a tylko trochę post-apokaliptyczna. Niby fantasy ale tam, gdzie to pasuje do fabuły, w większości nie ma i tak znaczenia. Główna bohaterka (jak lubi to przyznawać kilka razy) pod wpływem tych kilku dni staje się zupełnie inną osobą, po czym i tak podejmuje decyzje, które wydają się albo losowe, albo prowadzą (jak po nitce do kłębka) do tego samego typu problemów, które już napotkała na swej drodze. I tak - tym razem też nie radzi sobie z ich rozwiązaniem lub interpretuje je błędnie. Mam wrażenie, że tylko po to, by namieszać trochę w fabule. Bo na dobry plot twist to nie ma co tu liczyć.

Jeśli ktoś lubi mało skomplikowane historie, w których bohaterowie kręcą się od punktu do punktu rozwiązując zagadki to może znajdzie tu coś dla siebie.

Ocena 5/10, za dobre chęci.

Ach te barwione brzegi ❤❤❤

Choć powiązania z mitologią, postapokaliptyczny świat, wątek detektywistyczny i w tle romans były bardzo zachęcające to jednak historia sama w sobie wydaje sie trochę niedopracowana.
Dużo sie dzieję, jest dużo postaci, ciężko się do którejkolwiek przywiązać, motywy nie do końca są jasne i logiczne i sporo niedopowiedzeń.

Historia ma duży potencjał, ale po kolejną część raczej nie sięgnę.

Ach te barwione brzegi ❤❤❤

Historia ma duży...

Fajna książka z postapokaliptycznym klimatem i zagadką do rozwiązania. Bardzo lubię fabułę z tajemnicą i świetnie się z tą książką bawiłam. Pojawia się też mały wątek romantyczny. A rozwiązanie zagadki mocno szokuje.

Jeśli Wam powiem, że istnieją książki niewygodne do czytania to mi uwierzycie, czy muszę wyjaśniać?

Przecinaczka to historia Io, najmłodszej z rodu Mojr, która ma moc przecinania nici życia. Jest młoda, cicha i pracuje jako detektywka, w książce przyjdzie jej rozwikłać zagadkę dziwnych zabójstw.

Nie wiem, jak Wy odbieracie książki, ale ja czytając mam wrażenie, że otoczenie dookoła mnie zmienia stan skupienia. Kiedy czytam coś świetnego, to mam wrażenie jakby otaczała mnie mięciutka bańka, w której jest bardzo wygodnie i milutko się czyta. Przy „Przecinaczce” wszystko było kanciaste i niewygodne. Wiem, jestem dziwna, moja mama też tak uważa.

Nie przekonała mnie do siebie ta książka, bohaterowie i historia. Wszystko miało potencjał na świetną lekturę, ale wykonanie w ogóle temu nie sprostało. Największą bolączką jak dla mnie jest tutaj główna bohaterka, Io ma osiemnaście lat, wychowywały ją patologiczne siostry a teraz dziewczyna zarabia na życie jako detektywka. Jest głupia, irytująca, lekkomyślna a momentami wręcz bezmyślna. Uniwersum ma potencjał, to świat, w którym dzieci bogów dziedziczą ich moc, to miasto zarządzane gangami, bogate dzielnice i slumsy, różnorodność etniczna i paranormalna. Potencjał jest, ale już pióro autorki zdecydowanie do mnie nie trafia. Nie wiem, czy powinnam wspominać o tym, że sam tekst też nie jest łatwy w odbiorze, nie wiem czy jest to kwestia tłumaczenia, korekty czy oryginału, ale dialogi są sztywne, imię głównej bohaterki na jednej stronie potrafi powtórzyć się 7 razy z czego 3 w jednym akapicie, nie brakuje zdań z dziwnym szykiem i innych perełek. Historia ma potencjał, świat ma potencjał więc całkiem możliwe, że książka znajdzie swoich fanów, ale ja się niestety do tego grona zaliczyć nie mogę. Uniwersum to nie wszystko, tak samo dobry pomysł na historię, to musi się bronić dobrym piórem oraz bohaterami, do których poczujemy sympatię i będziemy chcieli o nich czytać. Niestety, ale tutaj nie wszystko się udało.

Nie wiem, jak Wy odbieracie książki, ale ja czytając mam wrażenie, że...

3,5/5 ⭐️
Jeżeli zaczynacie przygodę z fantastyką to zacznijcie ją tą książką. Jest bardzo fajna i przyjemna. Dosyć szybko mi się ją czytało. Lecz później nie byłem w stanie wgryźć się, wciągnąć się w historię książki, ale jeszcze później już byłem i było bardzo fajnie. Będę z chęcią kontynuować drugi tom.

3,5/5 ⭐️

Książka gdzie co chwilę coś się działo, bez momentu rozluźnienia. Lubię książki z podstawą na mitach więc idealna dla takich ludzi jak ja. Były momenty że zmieniłam pozycje przez rozwój wydarzeń, więc ogólnie polecam.

Nie oceniaj książki po okładce. To prawdziwe stwierdzenie. Kolorowa okładka skrywa w sobie mroczna, klimatyczna opowieść. Wciągnęła mnie bardzo, czytało się lekko i szybko. To bardzo dobra pozycja.
Nie wiem o co chodzi w tym trendzie, ze w każdej nowej książce zawarte są niebinarne osoby. Całe szczęście autorka nie skupia się jedynie na różnorodności, jest to tylko dodatek, a fabuła jest bardzo ciekawa i dopięta.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2024