Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Okładka książki Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto Agnieszka Frączek
Okładka książki Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto
Agnieszka Frączek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2024-02-22
2024-02-22
9788382082371

„Nie krokoduluj” to książka, która w formie bardzo ciekawej fabuły, pokazuje drogę, jaką przebył Ludwik Zamenhof od pomysłu o nowym języku, aż do wydania podręcznika. Widać ogrom zaangażowania, pasji i przekonania do swojego pomysłu.

Z ciekawostek dowiemy się co nieco na temat anagramów, szyfrowania, zapożyczeń, pidżynów, intercjonalizmów i idiolektów.

Czy pomysł, który zrodził się jak Ludwik miał kilkanaście lat ma szansę na sukces? Jak to jest być twórcą najbardziej popularnego języka międzynarodowego?

Książka jest częścią serii „Nieprzeciętni”, w których autorzy przedstawiają sylwetki wielkich Polaków.

Czy pomysł, który...

„W wielokulturowym Białymstoku, gdzie urodził się i mieszkał mały Ludwik, panował niezły językowy galimatias. Zafascynowany mieszanką języków i biblijną opowieścią o wieży Babel chłopiec wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Tak powstało esperanto”

Urodzony w Białymstoku, będącym wówczas częścią Imperium Rosyjskiego, Zamenhof był głęboko dotknięty podziałami etnicznymi i językowymi, które zaobserwował w swoim rodzinnym mieście, co zainspirowało go do opracowania języka, który będzie promował pokój i zrozumienie między ludźmi o różnym pochodzeniu.

Esperanto, które Zamenhof wprowadził w 1887 roku, zostało zaprojektowane tak, aby było łatwe do nauczenia się i neutralne kulturowo, czerpiąc ze słownictwa i elementów gramatycznych z różnych języków europejskich. Zamenhof wierzył, że esperanto może służyć jako uniwersalny drugi język, ułatwiający komunikację i sprzyjający harmonii między ludźmi z różnych krajów i kultur.

Chociaż esperanto nie stało się globalnym lingua franca, jak przewidywał Zamenhof, przyciągnęło oddaną społeczność użytkowników na całym świecie i nadal jest wykorzystywane do komunikacji, wymiany kulturalnej i przyjaźni ponad granicami. Stworzenie esperanta przez Zamenhofa przyniosło mu uznanie jako pioniera w dziedzinie języków sztucznych i co roku 15 grudnia, w dniu jego urodzin, jest obchodzony przez esperantystów na całym świecie jako Dzień Zamenhofa.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Samodzielne
  • Dzieci 8+

Dodaj cytat z książki Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto