Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?

Okładka książki Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku? Edward Chisholm
Okładka książki Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?
Edward Chisholm Wydawnictwo: Otwarte reportaż
reportaż
Otwarte
2024-03-27
2024-03-27
Jakub Jedliński

„Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku” Edward Chisholm to niezwykle poruszający reporaż, który odkrywa przed nami kulisy życia na emigracji. Jakże łatwo ludzie oceniają: ale im się powodzi, Ci to mają pieniądze…. Nikt nigdy nie zastanowi się ile to kosztuje pracy, gdy ludzie z dala od domu i bliskich, w pocie czoła, każdą swoją wolną chwilę poświęcają na ciężką pracę, a i to nie zawsze gwarantuje możliwość godnego zarobku…
Chrisholm wyruszył z Anglii do Francji za ukochaną, w nadziei spełnienia się, jako pisarza i rozwinięcia skrzydeł. Niestety życie radyklanie weryfikuje jego plany. Mężczyzna zostaje zatrudniony jako pikolak, czyli pomocnik kelnera. To właśnie tam odkrywa prawdziwe realia życia na emigracji. Dowiaduje się jak w rzeczywistości wygląda życie od kuchni w takowej restauracji, którą wszyscy postrzegają jako mlekiem i miodem płynącą! Przekonuje się o uprzedzeniach rasowych, klasowych, czy wykorzystywaniu pracowników bez granic.
Jest to niezwykle poruszający reportaż, który otwiera czytelnikowi oczy, a przy tym bardzo przyjemny do czytania. Autor zaintrygował, zaciekawił i myślę, że również zaskoczył czytelników. Dla mnie to niezwykle wartościowa książka, którą powinien przeczytać każdy, który marzy o dużych i łatwych pieniądzach zarabianych za granicą!
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję wydawnictwu.

"Kelner w Paryżu.Co ukrywa stolica smaku?" autorstwa Edwarda Chisholma to przejmujący reportaż, który odkrywa tajemnice kulinarnej stolicy świata, ukazując jej mroczne zakamarki i brutalną rzeczywistość zza kuchennych drzwi. To co nie widoczne dla naszych oczu, potrafi być bardzo mylne...

Chisholm wyrusza do Paryża z Anglii w poszukiwaniu przygody i swojego miejsca na ziemi. Jednak zamiast spełnienia marzeń o wielkiej literackiej karierze, zostaje zatrudniony jako pikolak w jednej z paryskich restauracji. Bez znajomości języka i doświadczenia w branży, staje w obliczu surowych warunków pracy, rywalizacji oraz uprzedzeń rasowych i klasowych.

Autor wnikliwie opisuje swoje przeżycia, odsłaniając brutalną prawdę o życiu za kulisami restauracyjnej sceny Paryża. Odkryłam świat wyzysku, gdzie każdy troszczy się jedynie o własne przetrwanie, a sentymenty są luksusem, na który nie można sobie pozwolić. Chisholm bezlitośnie obnaża mit romantycznej emigracji, prezentując jej gorzki wymiar i walkę o przetrwanie w obcym kraju.

"Kelner w Paryżu" nie tylko wciąga w opowieść o trudnym życiu za kulisami restauracji, ale również zmusza do refleksji nad rzeczywistym obliczem tego urokliwego miasta. Książka, choć trudna i przygnębiająca, jest niezwykle porywającą lekturą, która otwiera oczy na niewidoczne dla turystów nierówności i niesprawiedliwości, ukryte pod fasadą paryskiego blasku.

Chisholm udowadnia, że z pozoru prozaiczny temat może być przetworzony w fascynującą historię o ludzkich zmaganiach, wyzysku i nierównościach społecznych. "Kelner w Paryżu" to lektura, która pozostawiła trwały ślad w moim sercu, skłaniając do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa i ceną, jaką płacimy za nasze marzenia.

"Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?" to reportaż opowiadający o Paryżu od kuchni. Autor - Edward Chishol przyjechał do Francji z Anglii za dziewczyną. Szukając dobrej pracy, zaczął pracować w restauracji jako pikolak czyli asystent kelnera.

To opowieść o ludziach, pracujących w restauracjach po drugiej stronie, gdzie klient nie ma wejścia. Nie jest to łatwa praca czy życie. To historia o wyzysku, podziałach klasowych i rasowych do tego pełnym rywalizacji. To opowieść o biedzie, złych warunkach mieszkalnych.

To naprawdę ciekawy tytuł, który ukazuje nam społeczeństwo, kuchnię, a przede wszystkim Paryż w innym świetle. I to wszystko zostało pokazane na podstawie pracy w restauracji. Jest to centrum tego tytułu.

Autor z humorem i dystansem stara przedstawić nam ten drugi świat. Książkę czyta się dobrze i dosyć szybko, chociaż porusza trudne tematy i może powodować dyskomfort u czytelnika. Bardzo podobało mi się, że zostały zawarte francuskie wyrażenia i słowa w tekście (oczywiście wraz z tłumaczeniem). To dodało tej lekturze klimatu.

Byłam w szoku, że tak to wszystko wygląda. To smutne i ciężkie kiedy się o tym czyta, a u niektórych tak wygląda rzeczywistość.

Uważam, że jest to tytuł po który każdy powinien sięgnąć. To wartościowy i dobry reportaż. Polecam!

Z czym kojarzy Ci się Paryż? Co prawda nigdy w nim nie byłam, ale wyobrażam go sobie jako miasto klasy, szyku, elegancji, ale też odrobiny luzu czy nonszalancji. I oczywiście kojarzy mi się z pysznym jedzeniem, uroczymi knajpkami czy pięknymi restauracjami.

Dziś przychodzę do Was z książką, która nieco zmienia to wyobrażenie i pokazuje Paryż z innej perspektywy - od kuchni, a precyzyjniej od strony kelnerskiej.

Edward Chisholm - autor i narrator w jednej osobie - przyjeżdża do Francji, gdzie chce się wybić jako pisarz. Ledwo wiąże koniec z końcem, a jego francuska przygoda wcale nie wygląda tak jakby tego chciał. Co więcej, Chisholm będący Anglikiem praktycznie nie zna języka francuskiego, co nie ułatwia poszukiwań pracy, a w późniejszym czasie utrudnia komunikację ze współpracownikami. A gdzie zatrudnia się nasz bohater? Postanawia zostać kelnerem. Jednak znalezienie pracy wcale nie okazuje się takie łatwe, a oszczędności topnieją w zawrotnym tempie. Koniec końców Edward trafia do eleganckiej restauracji, gdzie zostaje pikolakiem, czyli asystentem kelnera. I tu zaczyna się historia, która obnaża to co dzieje się w restauracjach od zaplecza. Wraz z podjęciem pracy, Chisholm trafił do świata pełnego upokorzeń, wyzysku, rywalizacji, uprzedzeń rasowych i klasowości. Obnaża przed czytelnikami to co dzieje się za drzwiami z napisem privé. A dzieje się tam naprawdę dużo i nie chodzi tu jedynie o ciężką pracę.

Mnie książka pochłonęła i byłam bardzo ciekawa jak potoczą się losy autora. Jednocześnie zmieniłam nieco moje wyobrażenie o Paryżu.

Choć książkę czytało mi się dobrze, to mam pewne zastrzeżenie. W tekście jest bardzo dużo francuskich zwrotów, które świetnie pokazują jak autorowi ciężko było się porozumiewać z innymi, gdyż wiele zdań ma pozostawione puste miejsca wynikające z nieznajomości języka przez Chisholma. Jednak dla mnie, jako osoby nieznającej języka francuskiego, uciążliwością było to, że francuskie zwroty tłumaczone były na końcu danego rozdziału, a nie na konkretnej stronie, gdzie zostały użyte. Część z nich tłumaczona była na bieżąco, część wynikała z kontekstu, jednak przy sporej ilości zwrotów konieczne było ciągle wertowanie książki. Niemniej lekturę czytałam z dużym zaciekawieniem.

Kelner w Paryżu to książka, która realistycznie opisuje przeżycia tytułowego kelnera, który przeprowadził się z Anglii do Francji. Mówi o walce o życie i swoje cele. Bardzo podoba mi się że nie ma tematu, który zostaje nie omówiony w tej książce. Autor nie boi się opowiedzieć o swoich porażkach, które były strasznie dołujące, ale udało mu się przezwyciężyć swoje obawy i nie poddał się przewidywanią Francuzów, że odniesie porażkę. Jest to o prawdziwych realiach młodych ludzi po studiach, którzy przeprowadzają się do innego kraju i nie potrafią języka.

"Gdy piszę te słowa, cisza spowija Paryż."

Tak zaczyna swoją debiutancką opowieść Ewdard Chishom, w której stara się przekazać historię ludzi pracujących po drugiej stronie wahadłowych drzwi, oznaczonych tabliczką PRIVE.
"Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku" autorstwa Edwarda Chishona i pod skrzydłami Wydawnictwa Otwartego, pokazuje nam czytelnikom, tę drugą, mniej znaną twarz Paryż

Jak podpowiada notka od wydawcy:
Edward Chisholm przyjechał do Francji, marząc o przygodzie i znalezieniu swojego miejsca w świecie. Próbując związać koniec z końcem i wybić się jako pisarz, podjął decyzję, która okazała się przełomowa: rozpoczął pracę jako pikolak – asystent kelnera – w jednej z paryskich restauracji. Po drugiej stronie kuchennych drzwi, z dala od oczu gości, poznał oblicze paryskiej gastronomii, które w niczym nie przypomina tego oficjalnego. To świat wyzysku, rywalizacji, klasowości i rasowych uprzedzeń. Świat, z którego tylko nielicznym uda się wydostać.

"Kelner w Paryżu" to która postała na podstawie własnych doświadczeń autor, co z pewnością sprawia, że przekaz trafia do czytelnika w spotęgowany sposób. Reportaż ten jest obrazem codziennego życia, ludzi pracujących w słynnych bardziej lub mniej paryskich restauracjach. Zaskoczył mnie ten kompletny brak czasu na prywatne życie i ciągły brak snu. Ponadto rasizm i ciągle powracająca obawa o to, jak znowu związać koniec z końcem.

Reportaż ten zdecydowanie otwiera oczy i sprawia, że inaczej od tej chwili będziemy postrzegać miejsca znane z pięknych zdjęć paryski restauracyjny. Autor bowiem przedstawia w swojej książce to oblicze Paryża, którego normalnie nie pokazuje się turystom.
Czy polecam Wam tę książkę?

Przyznaję, że ja nie często sięgam po reportaże, ale ten konkretny naprawdę mnie zaintrygował. Nurt tej błyskotliwej fabuły wciągnął mnie bardzo szybko, że pochłaniałam stronę za stroną, niczym rasową sensację.
Cenię sobie to, że autor bez zbędnego koloryzowania przedstawia szarą rzeczywistość w tym wyidealizowanym Paryżu.

Mimo wszystko autor sprawił, że czytelnik nadal czuje ten wyjątkowy klimat jednego z najsłynniejszych miast świata.
Wracając zatem do mojego pytania, czy polecam?
Tak, polecam zdecydowanie i nie tylko pracownikom gastronomi.

Kuchnia francuska słynie z niebanalnych smaków połączonych z elegancją. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jakim kosztem jest osiągnięty ten ów najwyższy splendor?
Ile elementów się na niego składa i kto jest tym ostatnim ogniwem tuż przed podaniem naszego dania na stół.
Zapraszam Cię do świata, który pokazała nam Edward Chisholm w swojej książce "Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku".

Polecam
Zaczytana Joana

"Gdy piszę te słowa, cisza spowija Paryż."

Edward Chisholm przyjechał do Francji, marząc o przygodzie i znalezieniu swojego miejsca w świecie. Próbując związać koniec, rozpoczął pracę jako asystent kelnera jednej z paryskich restauracji. Autor ukazał prawdziwe oblicze paryskiej gastronomii i Paryża. Czasami było zabawnie i nostalgicznie, ale bywało przede wszystkim przerażająco. Dzięki tej książce można poznać nie tylko tę kolorową stronę tęczy, wypełnioną napiwkami, ale też przejść na drugą stronę, po której panuje mrok i trzeba uważać na każdy swój krok. Autor nie szczędzi szczegółów, w niezwykle wnikliwy sposób ukazuje tę profesję.

Paryż większości kojarzy się z Wieżą Eiffla, Luwrem, dobrym jedzeniem, pięknymi Francuzkami i wspaniałym życiem. Wielu zapomina m.in. o nierównościach czy konfliktach, które nękają to miasto. Chisholm w świetny sposób przedstawił prawdziwy obraz stolicy Francji. Ponadto rozprawił się z powszechnie panującymi mitami o Paryżu, którymi karmią się ludzie z całego świata.

Książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Wystawiła na próbę moje pozytywne postrzeganie świata. Nie wszystko złoto, co się świeci, wiele miast ma swoje brudne tajemnice, które ludzie próbują zamieść pod dywan. Dlatego upublicznianie takich historii jest potrzebne.

Autorowi udało się stworzyć wnikliwy, napisany z pasją obraz specyficznego środowiska i obowiązujących w nim reguł. Polecam!

Od jakiegoś czasu uczę się języka francuskiego, tak sama dla siebie, bo jakoś tak podoba mi się brzmienie tego języka. Zaczęłam też więcej interesować się tym krajem i jego kulturą.

Jednym z moich marzeń jest pojechać, na jakąś francuską prowincję lub wybrzeże. Może sam Paryż nie jest stricte moją topową destynacją, ale kiedy więc pojawiła się możliwość sięgnięcia po książkę i poznania skrawka tego miasta “od kuchni, bardzo chętnie się za to zabrałam.

Po “Kelnera z Paryża” sięgnęłam w zasadzie tuż po przesłuchaniu jednej z książek Orwella, którego uwielbiam. Kiedy, więc na początku książki autor nawiązał do jednej z jego powieści, a mianowicie do “Na dnie w Paryżu i w Londynie”, którą mam na swojej liście “do przeczytania”, jakoś tak podświadomie poczułam, że ta historia mi się spodoba. 🙂

Książka podzielona jest na 9 części, które nawiązują do kolejnych części posiłku, od Amouse Bouche po Le Digestif. Każda część podzielona jest na króciutkie rozdzialiki, które ułatwiały czytanie książki i sprawiały, że strony same się przewracały.

Autor opowiada tu kawałek swojej francuskiej przygody. Przyjechał do Paryża z dziewczyną spełniać marzenia, lecz życie niestety postawiło go przed ciężką próbą.

Anglikowi, niedoszłemu pisarzowi, bez znajomości języka, bez pracy, bez bliskiej osoby, ciężko było odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jednak był zdeterminowany by przetrwać za wszelką cenę i trafił na posadę pikolaka - pomocnika kelnera, w pewnej francuskiej restauracji. Opowiada nam, co przeżył, kogo poznał i jak to doświadczenie go zmieniło.

Na początku ciężko mi było wciągnąć się w tę opowieść. Jednak im bardziej zagłębiałam się w ten świat wraz z autorem, tym bardziej chciałam wiedzieć więcej.

A świat, który ukazywał nam nie był jasny i radosny. To raczej ta mroczniejsza odsłona życia i pracy. Nie tylko w gastronomii.

Momentami czułam, że znam to, o czym pisze. Miałam wrażenie, że niektóre fragmenty można odnieść i do naszych realiów. Niesprawiedliwość i wyzysk można spotkać w każdym zawodzie i w każdym miejscu na świecie.

Bierność wobec życia, brak odwagi do spełniania marzeń, rzucenia wszystkiego i robienia tego, o czym się marzy, praca ponad siły, by przetrwać, to kwestie bliskie niejednemu z nas. A przynajmniej tak mi się wydaje i być może, dlatego, że ta książka to wszystko porusza, była dla mnie trochę bliższa.

Rozmowy, które autor przytacza niejednokrotnie dają do myślenia i sprawiają, że czytelnik zatrzyma się, by zastanowić się nad sobą.

Moim zdaniem to bardzo udany debiut i na pewno sięgnę po kolejną książkę autora. Wydaje mi się, że może mieć jeszcze niejedną historię w zanadrzu.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwo Otwarte, za co bardzo serdecznie dziękuję.

[Współpraca recenzencka]

Paryż niezmiennie kojarzy się nam z przepychem i centrum francuskiej socjety – to miasto tętniące życiem i od wieków zwane, nie bezpodstawnie, miastem miłości. Jednak na kartach reportażu Edwarda Chisholma poznajemy Paryż zgoła odmienny. „Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?” to bowiem tytuł ukazujący także tę nie do końca idealną stronę stolicy mody, poznaną przez pryzmat pracy w gastronomii.

Książka, o której chciałabym napisać parę słów to w dużej mierze urywek z życia autora, który gnany brakiem perspektyw i kryzysem ekonomicznym w jego ojczystym kraju, zdecydował się na przyjazd do stolicy Francji i na pracę w jednej z renomowanych paryskich restauracji. Zatrudniony jako podrzędny pikolak, czyli pomocnik kelnera, swoje doświadczenia oraz obserwacje zebrał i wydał w niniejszym dziele. Dzięki niemu czytelnik ma okazję poznać zawód „od kuchni”, bo choć my jako turyści poznajemy jedynie splendor takich miejsc, mamy okazję przekonać się, że każdy zawód ma swoje mroczne strony. Zmagając się z nietolerancją, rasizmem oraz wyzyskiem przełożonych, autor ostatecznie wsiąknął w to środowisko, obnażając jednocześnie zawód kelnera i ukazując codzienność zatrudnionych w restauracjach ludzi – od pomywaczy, kucharzy, po kelnerów serwujących klienteli wyśmienite potrawy.

Czy polecam Wam ten reportaż? Przyznaję, że choć rzadko sięgam po ten rodzaj literatury, to „Kelner w Paryżu…” naprawdę mnie zainteresował. Przede wszystkim na ogromny plus zasługuje tu sama próba demaskacji i odromantyzowania portretu Paryża, a dokładniej półświatka paryskich restauracji. Choć jest to temat dosyć ciężki i niespotykany, otwiera czytelnikowi oczy na sprzeczności i fakt, że „nie wszystko złoto co się świeci”. Jest to szczery portret człowieka zaharowującego się dniami i nocami, jednocześnie potrafiącego dostrzec magię i niezapomniany klimat miasta, a całość pochłania się jednym kęsem 😊 Szczerze polecam 😊

☆ okładka: nawiązująca do tematu, ale bez szału
☆ ilość stron: 462
☆ tempo czytania: średnie
☆ treść: mam mieszane uczucia po tej lekturze... z jednej strony wkurzały mnie francuskie wstawki (raz tłumaczone w tekście, raz tłumaczone na końcu rozdziału),ale sama historia intryguje. Pokazuje zupełnie inne oblicze Paryża. To w cieniu, brudne, trudne, ktorego nie chce się doświadczyć, ale jest wciągające. Nie do końca wierzę, we wszystko co zostało napisane, czasem niektóre aspekty są przerysowne. Ale całość sie spina! Bycie kelnerem w Paryżu to wyzwanie, bycie kelnerem jest wyzwaniem. Każdy kto pracował w gastronomi czy handlu, znajdzie tam coś dla siebie. A kto nie miał tej "przyjemniści", na pewno nie będzie się nudził podczas lektury. Polecam!

☆ okładka: nawiązująca do tematu, ale bez szału
☆ ilość stron: 462
☆ tempo czytania: średnie

• Reportaż
  • Elitki
  • Od Wydawcy
  • MBiblio
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?