Folwark zwierzęcy

Okładka książki Folwark zwierzęcy George Orwell
Okładka książki Folwark zwierzęcy
George Orwell Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Ekranizacje: Folwark zwierzęcy (1954) fantasy, science fiction
Animal farm
Folwark zwierzęcy (1954)
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie wiem co jest gorsze i co bardziej mnie irytuje w ludziach, zło jakie wyrządzają czy ich głupota.
Zło jest z zasady potępiane i uważane za to "gorsze" lecz, czy aby na pewno? Czy przypadekiem nie jest tak, że to głupie społeczństwo wywołuje TO ZŁO. Ludzie zaś, których określamy jako tych czyniących zło są w rzeczywistości sprytni, ale i o ironio mądrzy skoro potrafią w umiejętny sposób wykorzystać głupotę społeczeństwa. Zawsze łatwiej jest manipulować osobami mniej inteligentnymi, mniej rozważnymi. Tacy ludzie idą przez całe swoje życie za "stadem", rzadko mają swoje zdanie, głosując jak większość, a z kolei ta większość słucha pozornie niewinnych rad manipulanta.
I może właśnie dlatego ludzie źli są w stanie czynić zło. Może gdyby ze świata znikneło całe społeczeństwo naiwniaków i osób zwyczajnie niemyślących i niemających własnych poglądów, nie patrzących głębiej i zastanawiających się nad zachowaniem złych ludzi, ci nie byliby w stanie zawładnąć społeczeństwem i tym samym krajem, czy światem.

Nie sądziłem, że kiedykolwiek dobrowolnie wrócę do lektury z czasów szkolnych. Z perspektywy czasu zmieniło się wszystko. Podejście do książki jako wybór a nie przymus oraz postrzeganie objętości tekstu jako historię na dwa dłuższe wieczory a nie dwutygodniowy termin jaki zwykle dostawało się w szkole.

Historia? Bardzo czytelna. To opowieść o folwarku, gospodarstwie, które zostaje przejęte przez mieszkające tam zwierzęta. Świnie, konie, krowy, ptactwo przejmują dowodzenie wypędzając dotychczasowego gospodarza i wprowadzają swoje rządy. Pracują, dbają o plony a nawet budują młyn. Wszystko wygląda idealnie, pomijając fakt, że to nadal zwierzęta.

Jeśli zajrzymy do Wikipedii, znajdziemy w niej szereg analiz powyższego tytułu. Porównań bohaterów do realnych postaci, mało tego, ukazujących ten tytuł jako antyrosyjski front. Jeśli w szkole był ten fakt wspomniany, dawno o nim zapomniałem. Jeśli nie, może interpretacja miała iść w innym kierunku. W każdym razie, czytając "Folwark zwierzęcy" odebrałem tę historię w prosty sposób. Zwierzęta niezadowolone ze swojego losu, przejmują dowodzenie. Wycinają człowieka z łańcucha hierarchii i same zaczynają dbać o swoje potrzeby. Nie są już podległe, a równe, choć i ten stan z biegiem czasu zaczyna mocno ewoluować.

"Folwark zwierzęcy" jak oceniłem, to dobra pozycja. Nie trzeba wielce się przestawiać czytając o gadającej świni czy krowie. Buntującej się kurze czy o szczerzącym pysku psie. Wszystko to pasuje i nie wzbudza większych niepokojów. Zaserwowana historia jest bardzo wyraźna i ciągle pomijając znaczenie polityczne, świetnie ukazuje relacje międzyspołeczne, a w tym przypadku i międzygatunkowe.

Książka wzbudza wiele refleksji. O człowieku, bo nie raz pewnie słyszeliśmy określenie "O! Ten to jest bydle" albo "Co za krowa/świnia". Osioł też często używane jest jako etykieta względem kogoś upartego bądź głupiego. Gdyby tego było mało, to autor daje swoim bohaterom głos, dzięki któremu mogą jasno wygłaszać swoje poglądy. W takim zestawieniu i mając w pamięci polityczny aspekt, folwark robi się wielkim garem, w którym wystarczy zamieszać i w każdej porcji znajdzie się kilka smaków. W ostateczności ciężko jest się połapać, gdzie kończy się zwierzęca natura, a gdzie zaczyna człowieczeństwo. A może odwrotnie? Ostatnie zdanie wali na kolana.

"Zwierzęta na zewnątrz przenosiły wzrok ze świń na ludzi, z ludzi na świnie i znowu ze świń na ludzi, ale nie potrafiły dopatrzyć się różnicy miedzy nimi."

Największym minusem, to nowe wydanie jako składowa serii Wehikuł czasu od wydawnictwa Rebis, do którego pasuje jak (i tu muszę użyć folwarcznego określenia)"świni siodło". To głównie dlatego nabyłem ten tytuł, bo przecież idealnie komponuje się szatą graficzną z pozostałymi tytułami. Treścią, już niekoniecznie.

Historia? Bardzo czytelna. To opowieść o folwarku, gospodarstwie, które...

Zawsze aktualna. :(

Zawsze aktualna. :(

Ponadczasowa lektura obowiązkowa dla dojrzałych czytelników.

Ponadczasowa lektura obowiązkowa dla dojrzałych czytelników.

Pozycja klasyczna z tzw. literatury światowej. Książka nie jest w żadnym stopniu nużąca.

Początkowo mamy tu rewolucję tj. bunt zwierząt, jaki zapowiedział stary Major. Do buntu doszło właściwie spontanicznie, tuż po śmierci Majora. Początkowo wszystko układa się dobrze na zasadach równości i braterstwa, powstaje siedem przykazań, które jest respektowane. Wszelkie decyzje podejmowane są z udziałem wszystkich zwierząt. Potem jednak Snowball zostaje wypędzony przez Napoleona i stopniowo wprowadzona zostaje dyktatura. Ostatecznie zatem to świnie przejmują władzę i traktują swoich dawnych towarzyszy identycznie, jak Jones. Przykazania są stopniowo wypaczane, zaś końcowo powstaje tylko jedno, że "wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze". Mamy tu więc wiele odniesień do systemów totalitarnych np. policję polityczną stanowią wychowane przez Napoleona psy.

Wspaniała, obowiązkowa, wyjątkowa.

Wspaniała, obowiązkowa, wyjątkowa.

Więcej znajdziesz na www.jakeczyta.blogspot.com

George Orwell po raz kolejny tworzył książkę ponadczasową. Pierwotnie wydana w 1945 roku książka miała być satyrą na rewolucję październikową i konflikt Stalina z Trockim. Czytając 'Folwark zwierzęcy' w 2024 roku nie sposób znaleźć podobieństw do współczesnej sytuacji politycznej na świecie. chociażby to co dziej się w Rosji, co do złudzenia przypomina akcję książki.

Fabuła książki przedstawiona jest w formie bajki, w której zwierzęta mając dość pracy dla człowieka szykują przewrót i odbierają gospodarstwo. Początkowe założenie równości i wspólnego dobra bardzo szybko zostaje naginane i modyfikowane przez przywódców 'rewolucji' - dwie świnie, Napoleona i Snowballa. Mniej inteligentne zwierzęta chłoną propagandę i manipulacje rządzących, a ci którzy próbują chociaż w drobnym stopniu kwestionować decyzje świń zostają momentalnie spacyfikowani. Pierwotna równość bardzo szybko zmienia się w rządy jednostki, która również jest przykładem totalitaryzmu.

'Folwark zwierzęcy' to książka zupełnie inna niż '1084'. Styl pisania jest inny, ale to może wynikać z faktu, że sama forma tekstu jest odmienna. Niewiele więcej można dodać do opisu tej książki, bo wszystko sprowadza się do kilku zdań podsumowania: Folwark to metafora totalitaryzmu, a na świecie są równi i równiejsi. Dobra i ponadczasowa książka, która niekoniecznie sprawi przyjemność, a raczej zmusi czytelnika do rozmyślań.

Więcej znajdziesz na www.jakeczyta.blogspot.com

Co tu dużo mówić - klasyka, w dodatku dobrze napisana. Wiadomo, że jest to krytyka totalitaryzmu i to główny powód powstania tej książki. Natomiast oprócz tego jest karykaturalna i dobrze "wchodzi" do głowy, ale pod pozorem humorystycznych scenek (czytający osioł itd.) tak naprawdę po prostu smuci i daje do myślenia.

To nie jest książka, gdzie należy liczyć na zwroty akcji i niespodziewane zdarzenia. Raczej z góry wiadomo, do czego będzie dążyć historia, choć finał to akurat najsłabsza część tej powieści (podobnie zresztą, jak było z 1984). Natomiast są tutaj sceny chwytające za serce, jest krytyka pewnych postaw i ustroju, a także obrazowe przedstawienie zakłamania, którego dopuszczają się rządzący, właściwie w każdym rodzaju rządów. No i ta książka pokazuje też, że... warto czytać.

A żeby tego było mało, to krótka opowieść, do przeczytania w wieczór. Krótka, ale tak treściwa i tak pouczająca, że mam nadzieję, iż jest lekturą szkolną. Gdyż akurat ona zasługuje jak mało która.

To nie jest książka, gdzie należy liczyć na zwroty...

Alegoryczna historia stalinizmu, z drobnym tekstem na końcu.
Krótka, przystępna, ale całkiem złożona.

Alegoryczna historia stalinizmu, z drobnym tekstem na końcu.
Krótka, przystępna, ale całkiem złożona.

Fajna książka, ale nie mój gatunek.

Fajna książka, ale nie mój gatunek.

• Lektury
  • Klasyka