Eris

Okładka książki Eris Katarzyna Amber
Okładka książki Eris
Katarzyna Amber Wydawnictwo: Wydawnictwo Żywioł Seria: Boginie fantasy, science fiction
Boginie
Wydawnictwo Żywioł
2024-05-25
2024-05-25
boginie

„Dawno, dawno temu w odległej krainie…
– Litości! Skończ chrzanić te farmazony! Co ty, bajkę dla dzieci piszesz?!”.
🏺
O nie! Historie czterech boskich sióstr z Olimpu z pewnością nie są bajkami dla dzieci.
Wiem, co mówię, bo poznałam już dwie z nich i cóż, mogę rzec… to są niezłe ziółka 😏.
🏺
O mojej ulubienicy Hebe już wam opowiadałam teraz kolej na Eris – skrzydlatą boginię niezgody.
Tam gdzie pojawia się Eris leje się krew i łamią kości… No dobra, trochę mnie poniosło. 🙈 Ale faktem jest, że Eris jest, a raczej była pupilkiem Zeusa. Tatuś stworzył córkę idealną w każdym calu, która otrzymała talent do rozpętywania wojen. Dzięki temu zyskała uznanie i szacunek niemal całego Olimpu. Wydawało się, że idealnie nadaje się na zastępczynię ojca. Ale nie! On wybrał Aresa! W czym brat bliźniak jest od niej lepszy? Eris poczuła się upokorzona i zła decyzją ojca. Emocje zawładnęły nią do tego stopnia, że postanowiła go ukarać. Udała się na Ziemię by tam zbudować własne królestwo…
🏺
To była szalenie wciągająca i komfortowa książka. Uwielbiam połączenie mitologii ze światem współczesnym, dlatego bez zastanowienia sięgnęłam po #seriaboginie. Z całej czwórki autorek, które tworzą ten projekt Katarzyna Amber jest tą, której twórczości nie miałam jeszcze okazji poznać, więc Eris była niejako skokiem w nieznane. Ale, jaki to był przyjemny lot, kochani. Na pewno będę chciała go jeszcze powtórzyć.
🏺
„Eris” podzielona została na dwie części. Pierwsza to koniec XIX wieku, gdzie początek miała znajomość bogini niezgody z tytanem Notusem. To, co się tu wydarzyło mocno mnie poruszyło. Z kolei druga część to czasy współczesne, w których obserwujemy, w jaki sposób Eris tworzy i rządzi swoim Olimpem oraz jak radzi sobie z uczuciami atakującymi ją na widok tajemniczego i niesamowicie frapującego Cadena.
🏺
W tej książce nieustannie coś się dzieje, a to sprawia, że angażujemy się w historię i nie jesteśmy w stanie rozstać się z książką nawet na moment. Zaznaczyć trzeba, że autorka wlała w swoją powieść mnóstwo humoru, dzięki czemu staje się ona lekką, dającą wiele przyjemności lekturą.
🏺
Postać Eris wykreowana została na arogancką, pewną siebie, może nawet narcystyczną kobietę, która lubi siać zamęt. Dokładnie tak, jak na boginię niezgody przystało. I choć działała mi czasem na nerwy to zaufałam jej i polubiłam. Może dlatego, że przypomina mi trochę moją siostrę. 🙈
Podobają mi się postacie męskie w tej książce. Caden od początku intrygował nie tylko Eris, ale również mnie. Od momentu jego pojawienie się w klubie czuć było, że ten facet coś namiesza. Pytanie tylko, czy w pozytywnym tego słowa znaczeniu, czy wręcz przeciwnie. A poza tym, hello, to motocyklista i do tego tatuażysta. Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania? 😍
Jest jeszcze Proklos, który z automatu zyskał moją sympatię. Oddany, opiekuńczy i z poczuciem humoru. Uwielbiam typa.
🏺
Zostawiam wam jeszcze mój ulubiony cytat i gorąco zachęcam do lektury.
🏺
„-… Żyj dla mnie – powiedział, po czym pochylił się i pocałował mój nadgarstek w miejscu rysunku. – Będę odnawiał go każdego dnia. To symbol mojej tęsknoty. Bo tęskniłem wtedy, gdy nie wiedziałem, na kogo czekam. Tęsknię za tobą w każdej sekundzie, gdy tracę cię z oczu i tęsknię za tobą nawet wtedy, gdy jesteś obok. Zawsze będę”.

„Dawno, dawno temu w odległej krainie…
– Litości! Skończ chrzanić te farmazony! Co ty, bajkę dla dzieci piszesz?!”.
🏺
O mojej ulubienicy Hebe już wam opowiadałam teraz kolej na Eris – skrzydlatą...

W czasach szkolnych bardzo lubiłam mitologię grecką. Dla mnie mimo, że byłam w tym trochę odosobniona czytanie mitów greckich, szukanie informacji, kto był z kim spokrewniony, jakie miał atrybuty było czystą przyjemnością! Obecnie, kiedy mam przeczytanych trochę książek nawiązujących do starożytnych mitów, moje wrażenia bywają różne. Nie odnajdywałam się za bardzo w tej formie, bo wtrącenie w fabułę elementów mitologii greckiej jakoś mnie nie przekonywało. Do czasu!

Bogini Eris, jedna z wersji mówi o tym, że jest ona córką Zeusa, siostrą Aresa- boga wojny. Uskrzydlona bogini niezgody, chaosu, podburzająca do wielu konfliktów. Według mitologii odpowiedzialna za wojnę trojańską. W książce Katarzyny Amber, jak podkreśla autorka śledzimy losy Eris, które są tylko nawiązaniem do mitologii. Z całą pewnością nie jest to źródło wiedzy o starożytnych bogach, a jedynie luźna interpretacja autorki. Jak dla mnie zaskakująco wręcz udana! Nie byłam jak wspomniałam wcześniej wielką fanką przenoszenia mitologii greckiej do współczesnej literatury i prób osadzenia jej w obecnych czasach, ale mimo to z miłości do mitów nie traciłam nadziei, że to może się udać, że mogę zachwycać się taką książką. Kasi się udało!

Boginii Eris- ukochana córka Zeusa, po tym jak dowiaduje się, że na swojego następcę ojciec wybiera jej brata, czuje się upokorzona i na zawsze postanawia opuścić Olimp. Żyjąc wśród śmiertelników Eris odnajduje miłość...

Kiedyś z przyjemnością czytałam mity greckie, teraz czułam ogromną przyjemność czytając o miłosnych zawirowaniach Eris! Emocji nie brakuje! Ciekawie i fajnie napisana książka, w której pojawia się dużo humoru i jeszcze więcej emocji. Podobało mi się bardzo jak autorka przedstawiła postać ukochanego Eris, bo od początku, gdy pojawił się w fabule czułam się nim zaintrygowana, wiecie tak na zasadzie- z nim coś będzie, będzie się działo, czy to już?Bardzo doceniam, kiedy fabuła mnie do tego stopnia uzależnia! Ode mnie 10/10 za odczarowanie mi mitologii we współczesnym wydaniu. Wspaniała, polecam!

Eris, bogini niezgody i chaosu, córka i jednocześnie oczko w głowie Zeusa. Siostra bliźniaczka, boga wojny Aresa.
Gdy ojciec zamiast niej, wybiera jej brata, bogini czuje się upokorzona i Ucieka z Olimpu, całkowicie odcinając się od bogów.
Znajduje schronienie na ziemi.
Tu poznaje Notusa, który pokazał jej, czym jest miłość.

“Kar­mi­łam się każ­dym jego za­pew­nie­niem jak naj­lep­szym ja­dłem. Pra­gnę­łam za­ry­zy­ko­wać, nawet jeśli miało przyjść mi za­pła­cić za chwi­lę sła­bo­ści. Na­iw­na bo­gi­ni…”

Niestety przed bogami nie można się ukryć, a nieposłuszeństwo zostanie ukarane.

Jakie konsekwencje przyniesie ze sobą ucieczka?
Czy bogini uda się odnaleźć spokój?

Zacznę od tego, że książka podzielona jest na dwie części.
W pierwszej dowiadujemy się jak poznali się Notus i Eris.
Za to w drugiej dostajemy czasy współcześnie. Tu poznajemy boginie w innej odsłonie oraz jej Olimp dla śmiertelników.
Co do bohaterów…
Bez dwóch zdań moje serce podbił bożek Proklos, podobało mi się jego oddanie i poczucie humoru. Eris za to na początku strasznie mnie irytowała swoją próżnością i wyższością, choć z czasem przekonałam się i do niej.
Przyznam, że książkę czyta się szybko, choć nie jest ona bez wad. Wkrada się dużo literówek, niektóre zdania są niedokończone, co niektórym może przeszkadzać (Dodam, że czytałam ebook).
Sama fabuła bardzo mnie wciągnęła, z wielką przyjemnością śledziłam losy bohaterów. Bardzo podobało mi się połączenie mitologii z czasami współczesnymi, magią i miłością.
Emocje, które towarzyszą podczas czytania, są tak różnorodne, że ciężko je opisać.
Autorka pomimo tych paru minusów stworzyła cudowną historię, która wciąga w swoje sidła.
Jest to idealna książka na kilka godzin odpoczynku.

Polecam ❣️ a ja lecę poznać kolejną z bogiń ❤️

Znajduje schronienie na ziemi.
Tu poznaje Notusa, który pokazał jej, czym jest miłość.

“Kar­mi­łam się każ­dym jego za­pew­nie­niem jak...

Książka bardzo przyjemna, jeżeli chodzi o fabułę, ale błędy strasznie mnie irytowały. Praktycznie co rozdział mnóstwo literówek, a momentami miałam wrażenie, że zdanie urywało się w połowie i wprowadzało mnie w konsternację. Być może jest tak tylko w formie e-booka. Mimo wszystko polecam książkę :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po przeczytaniu tej książki, pierwsze słowo jakie przyszło mi do głowy to genialne. Wspaniałe połączenie lekkiego wątku mitologicznego ze światem współczesnym. Książka tylko nawiązuje do mitologii, co autorka podkreśla już na samym początku.

Historia Eris, bogini niezgody i chaosu, siostra bliźniaczka Aresa, a także idealna córka Zeusa, jego pupilka, która po jednej decyzji ojca, opuszcza Olimp, odcina się od pozostałych bogów, i wiedzie życie na ziemi.

Książka podzielona jest na dwie części, pierwsza rozgrywa się w XIX wieku, gdzie Eris wpada na jednego z tytanów Notusa, który jej pomaga dojść do siebie, po licznych ucieczkach przed Zeusem i Aresem. Bogini poznaje smak miłości, poznaje także przepowiednię, która dotyczy jej i tytana, zaczyna rozumieć sytuację w której się znalazła. Szczęście nie trwa jednak zbyt długo, a brat w końcu ją znajduje.

Druga część rozgrywa się w świecie współczesnym, Eris stworzyła swój prywatny Olimp na Ziemi. Z czasem pogodziła się z przeszłością, choć planuje zemstę na bracie. W jej życiu znów pojawia się mężczyzna, który zawraca jej w głowie. Jednak życie bogini nie może być proste, a prawda okazuje się bardzo bolesna.

Książka jest fantastyczna. Połączenie mitologi i rzeczywistości jest świetne, oba światy wspaniale ze sobą współgrają. Piękna i zajmująca historia o miłości, zemście, magii i walki o swoje szczęście.

Historia wciąga od początku, bawi i wzrusza, niektóre sytuacje łamią serce. Czytało mi się ją bardzo dobrze i szybko bo nie jest najgrubsza. Akcja toczy się w fajnym tempie, a przede wszystkim ciągle zaskakuje. Dla mnie fanki mitologii to zdecydowanie idealna lektura.

• Zapowiedzi/Czekam
  • Ebooki