Beton

2024-04-10
48 min.
Bożena Kojro

Okładka książki Wilhelmina i aksamitny nosek Tove Appelgren, Salla Savolainen
Wilhelmina i a... Tove Appelgren, Sal...

Wytwórnia betonu, pompogruszka, betonomieszarka, żelbeton, szalunek, zbrojenie – to wszystko, oraz o wiele, wiele więcej, spotkacie na naszej wycieczce. Czeka na nas niejedna budowa, wytwórnia betonu, cementowania. Zapewniam, że nie ma tu miejsca na nudę.

Robi się go z kruszywa, wody i cementu. Czym jest beton? To taki sztuczny kamień. Wraz z Koistinenem i jego psem Piki przyjrzymy się wszystkiemu co ma związek z betonem. Czas zacząć wycieczkę.

Zaczynamy od wytwórni betonu, by podglądać proces jego tworzenia oraz budynki i maszyny, które są do tego potrzebne, a także samochody, które służą do jego transportu i rozładunku na placu budowy. Ale żeby beton mógł powstać, potrzebny jest cement. Odwiedzimy też więc cementownię, gdzie będziemy świadkami pozyskiwania wapienia, z którego powstaje cement. Oczywiście zajrzymy też na kilka budów, gdzie dostarczany jest beton, m.in na tę, gdzie powstaje most.

Po co do betonu dodaje się stalowe nici? Czym jest szalunek i zbrojenie? Dlaczego warstwę betonu trzeba wyrównać wibratorem? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze więcej ciekawostek czeka na ponad 40 stronach świetnie skonstruowanej popularno-naukowej książki, którą czyta się jak fajną historię przygodową.

Ta książka jest rewelacyjna. Tekstu nie jest dużo, za to świetne ilustracje wypełniają strony. Skierowana jest do czytelnika 3+ i muszę zwrócić waszą uwagę na fakt, że tak samo spodoba się 3-latkowi jak i zdecydowanie starszym dzieciom. Dzięki temu czytelnik tak szybko z niej nie wyrośnie (chyba, że pozna już całą na pamięć),ale też fantastycznie się sprawdzi w domach, gdzie między dziećmi jest różnica wieku.

Dodaj cytat z książki Beton