Dookoła świata z przyjaciółmi

Okładka książki Dookoła świata z przyjaciółmi Philip Waechter
Okładka książki Dookoła świata z przyjaciółmi
Philip Waechter Wydawnictwo: Tako literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Tako
2024-04-15
2024-04-15
32 min.
Łukasz Musiał

Lubię, gdy z książki dla dzieci wyczuwam pewnego rodzaju swobodę. Często używam tego określenia dla książek, które wydaje mi się, że pisane są z potrzeby serca, z pasji i dzięki radości, jaką daje tworzenie. Bije z nich wtedy wyjątkowa energia, spokój i harmonia. Takie właśnie wrażenia wywołuje we mnie książka „Dookoła świata z przyjaciółmi”, czyli kontynuacja wcześniejszego tytułu, „Dzień z przyjaciółmi” autorstwa Philipa Waechtera.

„Dookoła świata z przyjaciółmi” to historia, do której ma się ochotę wskoczyć, aby razem z grupką przyjaciół poczuć dreszczyk emocji, przeżyć przygodę. Choćby to było tylko wspólne pływanie pontonem po rzece, to może dostarczyć wrażeń niemal jak podróż dookoła świata. Bo deszcz, który nagle się rozpadał, bo szybki prąd rzeczny, bo te całe przygotowania, i jeszcze osy, które wydawać by się mogło, również chcą dołączyć do tej zgranej ekipy.

W tej podróży każdy z przyjaciół dokłada od siebie cegiełkę. Lis zadba o prowiant (następnym razem weźmie sól, aby omlet był jeszcze smaczniejszy),Niedźwiedź będzie odstraszał morskie potwory (a przynajmniej osy),Wrona będzie miała oczy dookoła głowy (i znajdzie zioła do omletu),Borsuk opowie śmieszne historyjki (albo będzie psioczył, że trzeba było zabrać parasol),a pomysłodawcą tej całej wyprawy będzie Szop, którego zainspirowała pewna wciągająca książka.

Pogodna jest to podróż (i cała historia),nawet mimo deszczu. Są tu radości z małych rzeczy, wsparcie i momenty, które składają się na dobre wspomnienia. To wspólne rozkładanie pontonu, spotkanie jadowitego węża wodnego (bzdura, to zaskroniec),przygotowywanie posiłku, gra w piłkę, moknięcie w deszczu, a w końcu planowanie kolejnej wyprawy.

„Dookoła świata z przyjaciółmi” daje poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. W serca dzieci wlewa radość, luz i szczęście. A w dorosłych wywołuje tęsknotę za beztroską i brakiem oczekiwań. Jeśli więc chcesz poczuć lekkość w głowie i sercu, to czytaj z dzieckiem „Dookoła świata z przyjaciółmi”.

"Chciałbym doświadczyć przygody, przeżycia, dreszczyku emocji..." pomyślał szop pracz podczas lektury. Więc wstał i ruszył ku przygodzie, przeżyciu, dreszczykowi emocji. Jak często dajecie się ponieść takiej potrzebie? A jak często odkładajcie ją na później, bo nie ten czas, bo to kłopotliwe, bo będzie lepszy moment i... obrasta kurzem zapomnienia rzucona w kąt...

"Dookoła świata z przyjaciółmi" Philipa Waechtera to piękna, pełna spokoju i entuzjastycznej akceptacji tego, co przynosi dzień. Szop pracz czując zew przygody porywa w nią (przy ich absolutnej zgodzie) swoich przyjaciół, bo w grupie zawsze raźniej podbijać świat, a i wspólne przygody smakują intensywniej.

Wielkie i dalekosiężne aspiracje okazują się nieco płonne, lecz historia piątki przyjaciół pokazuje, że przygodę można znaleźć też tuż za rogiem, a zmiana planów nie jest niczym złym. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i piękne wspomnienia tkające się z pozoru z prostych, zwyczajnych chwil, które pełne są radości.

To zarówno pochwała dla wielkich marzeń, jak i prostych przyjemności, ale też dla przyjaźni i wspólnoty. Pokazująca, że zmiana planów nie zawsze jest zła, a każda, nawet mała wyprawa może być wielką przygodą.

Wyjątkowa, mądra, otulająca spokojem. Polecamy! Nie tylko na majówkę 🙂

"Dookoła...

Czy może być coś bardziej ekscytującego niż podróż dookoła świata?! Cała ta droga, którą przebędziemy i uczucie satysfakcji, gdy uda się osiągnąć metę!

A może… może jednak nie droga, ani nie cel są w podroży najważniejsze. Może jest coś o wiele cenniejszego?

Zainspirowany czytaną książką szop pracz, postanawia wyruszyć w podróż dookoła świata. Marzą mu się zamorskie przygody i dreszczyk emocji. Gdy idzie do borsuka, pożyczyć łódkę, z miejsca zaraża go swoim pomysłem. Zresztą, na pokładzie przyda się ktoś, kto opowiada różne historie i przyjdzie z pomocą, gdyby wiosło wpadło do wody. Chwilę później do ekipy dołączają lis, który oferuje, że zadba o prowiant i niedźwiedź, który ma chronić podróżników przed morskimi stworami. Gdy rozkładają ponton, nadlatuje wrona, która też zostaje przyjęta do załogi.

I tak, piątka przyjaciół rusza w podróż ku morzu i przygodzie. Każdy ma swoje zadanie. Humory im dopisują. Udaje im się też poczuć dreszczyk emocji. A gdy droga zaczyna się dłużyć i wszyscy potrzebują odpoczynku, znajdują zaciszne miejsce i schodzą na brzeg. Grają w piłkę, lis smaży omlety, kąpią się i wspaniale spędzają czas. Jednak, gdy zaczyna padać deszcz, przypominają sobie o pozostawionych w domu lisa kurach i postanawiają wrócić. Z poczuciem, że to była, ponad wszelką wątpliwość, najlepsza podróż dookoła świata, w jaką kiedykolwiek się wybrali i że warto wkrótce wybrać się w kolejną.

Ta pełna uroku, przepięknie zilustrowana książka, uświadamia dzieciom, że nie cel podróży, ani nie droga są najważniejsze, a ludzie, z którymi wędrujemy. Że to przyjaciele i czas z nimi spędzany jest najcenniejszy. Na każdej stronie czuć tu ciepło i radość z prostego „tu i teraz”. Nawet ta, jakże oczywista „porażka” wyprawy i powrót do domu są ciepłe, lekkie i bez poczucia klęski.

Gorąco polecam Wam tę niesamowitą, mądrą książkę. Podobnie zresztą, jak jej pierwszą część „Dzień z przyjaciółmi”. Obie zaliczam do najlepszych książek o przyjaźni, jakie mam w naszej biblioteczce!

Prawdziwa perełka!

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Dookoła świata z przyjaciółmi