Prokuratorka

Okładka książki Prokuratorka Maciej Klimarczyk
Okładka książki Prokuratorka
Maciej Klimarczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Literackie
2024-05-15
2024-05-15
thriller psychologiczny

Nie często zdarza mi się sięgać po thrillery. Najlepiej czuję się w literaturze pięknej. Są jednak autorzy, których dzieła zostają w meandrach ciała. Debiut Macieja Klimarczyka zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie bez znaczenia jest erudycja autora, sprawność językowa, wnikliwość w uwypuklaniu rodzimych realiów i chorób duszy, które należy normalizować. Decyzja o przeczytaniu „Prokuratorki”, w której wraca do bohaterów (i rozwija ich) ze „Śpiewaczki” była więc oczywista. Jednak nie lękajcie się. Można z powodzeniem przeczytać tylko „Prokuratorkę” bez znajomości poprzedniej- tylko po co zabierać sobie tę przyjemność. Kluczową postacią tym razem uczynił prokurator Alicję Zakliczyńską, która podejmie się rozwiązania enigmatycznej śmierci w biurze wiceministra sprawiedliwości-syn polityka podejrzewany jest o morderstwo młodej kobiety. Będzie to dodatkowym problemem do rozsupłania. Jakby rozterki o stawianiu na szali własnego jestestwa nie były wystarczające... Od czego ma przyjaciółkę znającą się na głębinach psychiki ludzkiej i demonach, czyhających aż wyjdą z ukrycia. Klimarczyk jest wnikliwym obserwatorem rodzimej rzeczywistości, sytuacji politycznej oraz zgnilizn i pragnień rządzących, co ma tubalne odzwierciedlenie w fabule. Opowiada o Temidzie i błędach, za które należy zapłacić. O żądzy pieniądza i ludziach piastujących najważniejsze stanowiska, którzy wyzbyli się człowieczeństwa na rzecz dobrobytu i manipulowania, coraz to głupszym narodem. Dojrzałam też rolę kościoła w małych aglomeracjach. Istotą powieści jest pokazanie, do czego doprowadza pragnienie bycia na świeczniku, podsycane problemami natury psychicznej. Autor kreśli zdania o dwoistości ludzkiej natury. O potrzebie sprawiedliwości, którą należy wymierzyć za krzywdy mimo kosztów, jakie trzeba będzie zapłacić za prawdę. Postacie charakterne, wielowymiarowe, żywo nakreślone. Intryga kryminalna i warstwa psychologiczna poprowadzone, jak trzeba. Nie oczekuję niczego więcej od tego gatunku literackiego. Czapki z głów za wartką akcję, twisty fabularne i zakończenie, które zwieńcza kanonadę emocji. Skoro takiego starego wyjadacza, jak ja udało się wrzucić niejednokrotnie w maliny, to nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejną powieść.Oby nie aż trzy lata... Wiem, że czas oczekiwania zostanie ukoronowany rozrywką w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Maciej Klimarczyk wdarł się do literackiego świata dzięki "Śpiewaczce", która została ciepło przyjęta przez czytelników. Długo było nam czekać na kolejną książkę autora i w końcu miałam przyjemność zaczytywać się w "Prokuratorce".
Historia ta opiera się na manipulacjach, które mogą dotykać człowieka w każdej sferze życia. Bohaterowie są ofiarami niebezpiecznej gry prowadzonej przez człowieka dla którego władza jest najważniejsza. Można nawet stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju obsesja, skoro poświęca temu czas i, w sposób negatywny, ludzi. Nie interesują go półśrodki. Każdą korzyść zagarnia dla siebie, nie licząc się z krzywdą innych. Wywiera silny nacisk na to, co mają uczynić osoby "słabsze" od niego.
Tytułowa prokuratorka zajmuje się sprawą, która na pierwszy rzut oka jest przesądzona. Co ciekawe, także ona zostaje poddana próbie, aż w końcu macki manipulacji dosięgają Zakliczyńską, jej współpracowników i bliskich.
Klimarczyk stworzył powieść, która również zwraca uwagę na sferę psychologiczną. Zawód autora tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że aspekt ten stał się wiarygodny dla czytanej przeze mnie historii. Z wielkim zaangażowaniem przewracałam kolejne strony książki, by móc zagłębiać się w psychologiczne zagrywki.
"Prokuratorka" skłania do zastanowienia się nad tym, czy warto walczyć o prawdę. Jak daleko można posunąć się w grze, w której ofiara mocno ucierpi. Gdzie jest granica, którą chcąc nie chcąc, można przekroczyć i gorzko tego żałować.
"Prokuratorka" to thriller napisany na wysokim poziomie, trzymający napięcie do ostatniej strony. Maciej Klimarczyk po raz kolejny wciąga czytelnika w świat, który nie odbiega od rzeczywistego. Mimo że polityka i Kościół to tematyka, od której stronię, to jestem zachwycona tym, jak fabuła została rozwinięta i na jak wielu płaszczyznach zwracała szczególną uwagę czytelnika. Jeśli lubicie tego typu historie, to sięgajcie bez zastanowienia!

Lubicie thrillery psychologiczne?

Ja tak i pierwsza książka autora bardzo mi się podobała, dlatego po drugą chwyciłam bez wahania.
Ta jednak była odrobinę inna, ponieważ dostajemy w niej całkiem sporą dawkę polityki.

Wszystko zaczyna się od Pawła Janickiego, syna wiceministra, który trafia na oddział psychiatryczny podejrzany o zabicie swojej narzeczonej. Choć prokuratorka Alicja Zakliczyńska zamierza prowadzić tę sprawę jak każdą inną, jej działania zostają sprawnie zablokowane, a ona sama odsunięta i wysłana na delegacje do Pucka. Na placu boju o sprawiedliwość pozostaje Dorota Darecka, lekarka, która przyjmowała Pawła na oddział, a prywatnie przyjaciółka Alicji.
Czy młody Janicki faktycznie jest niepoczytalny? Czy po prostu taka narracja jest potrzebna jego ojcu? Do czego posunie się pragnący władzy wicepremier by wspiąć się na szczyt? Czy kobietom uda się dotrzeć do prawdy i jaką cenę zmuszone będą zapłacić?
Przekonajcie się sami!

Historia opowiedziana jest z kilku perspektyw, głównie Alicji i Doroty, ale także obu Janickich. Znakomicie wykreowani bohaterowie z niesamowitą głębią psychologiczną, ale przecież nie mogło być inaczej, gdy pisze specjalista! Ta książka wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się od niej oderwać.

Lubicie thrillery psychologiczne?

"Prokuratorka" to thriller psychologiczno-polityczny. Ktoś powiedział, że dużo się tu dzieje i trudno się z tym nie zgodzić ;)

"Prokuratorka" wprowadza nas częściowo w brudny świat polityki, gdzie każdy na każdego ma haki, a ważne decyzje wynikają ze stachu przed kompromitacją. I tu puszcza nam oko Pegasus ;)

W tym świecie bryluje Józef Janicki, wiceminister sprawiedliwości, który bardzo chce zostać premierem, a przeszkodą do sukcesu staje się jego własny syn. Paweł Janicki sprawia problemy wychowawcze. Nie chce się podporządkować ojcu w wyborze studiów, nie chce słuchać rad, a przecież to on, OJCIEC, wie co dla syna jest najlepsze. Nieposłuszeństwo, to przecież brak inteligencji, zerowe wyczucie i młodzieńcza głupota. On, jako OJCIEC, ustawi życie syna tak, ze bedzie spełniał jego wszystkie polecenia. No, ale coż...syn go rozczarował, po raz kolejny...tym razem posunął się do morderstwa swojej narzeczonej i to w dodatku w biurze wiceministra. Tu może pomóc tylko psychiatra, zresztą przecież jest mu winien przysługę...Szkoda tylko, że na drodze staje mu ta przeklęta prokuratorka Zakliczyńska...ale spokojnie, po znajomości i na ten problem znajdzie się rozwiązanie, bo przecież z każdej sytuacji jest jakieś dobre wyjście.

Przyznacie, że autor zręcznie knuje intrygę?

Uważam, że książkę warto przeczytać, tym bardziej, że @dr_klimarczyk jest psychiatrą i seksuologiem. Na kartach przemyca nam ciekawostki ze swojej branży. I daje do myślenia, że nawet twarde szkło, w pewnym momencie może pęknąć.

W tym świecie bryluje Józef Janicki, wiceminister...

Dzień dobry! Takie książki uwielbiam!
Akcja, reakcja, ciekawi bohaterowie (to wcale nie jest oczywiste, zazwyczaj jedni zwracają uwagę czytelnika bardziej, inni mniej, a tutaj naprawdę o każdym czytałam z zaciekawieniem i chciałam się dowiedzieć jak najwięcej).
Tytułowa pani prokurator zderza się ze ścianą zwaną "polityką" i "ponad prawem", ale Autor nie tylko tym nas raczy. Jest wiele wątków, wiele spraw, dzieje się!
Mnie jednak najmocniej poruszył temat psychiatrii i oceniania niepoczytalności.
To jedna z tych książek, które oprócz tego, że są nieodkladalne, również nie dają o sobie zapomnieć.
Wielka czytelnicza przyjemność.

Dzień dobry! Takie książki uwielbiam!

ᴋɪᴇᴅʏ ᴡᴌᴀᴅᴢᴀ ꜱᴛᴀᴊᴇ ꜱɪę ᴏʙꜱᴇꜱᴊą, ᴍᴏʀᴀʟɴᴏść ꜱᴄʜᴏᴅᴢɪ ɴᴀ ᴅᴀʟꜱᴢʏ ᴘʟᴀɴ...
---------------

"Prokuratorka" to drugi i podobno bardziej mroczny #thrillerpsychologiczny autorstwa Macieja Klimarczyka.
Thriller dosadnie odsłaniający mechanizmy politycznych manipulacji.
Przekupstwo, szantaż, korupcja czy chociażby terror polityczny. 🤯

Już od pierwszych stron dostajemy pakiet konkretnych postaci. Postaci, z których każda kolejna różni się od poprzedniej. Dobrze przemyślana fabuła. Spora ilość wątków pobocznych, dzięki którym nie ma czasu na nudę. 😉
Ważnym punktem w #prokuratorka jest aspekt psychologiczny i to w odniesienie do więcej niż jednego z bohaterów. Autor porusza kilka ciekawych tematów takich jak mitologia słowiańska i kaszubska, konflikt miejscowego rzeźbiarza z proboszczem parafii, zdrada czy chociażby niepełnosprawność. Jak to mówią dla każdego coś miłego/innego. 😉

Podsumowując, Maciej Klimarczyk nie boi się trudnych tematów! #research który ewidentnie dość solidnie przeprowadził, sprawia, że całość czyta się z przyjemnością. Z chęcią sięgnę po więcej!

ᴋɪᴇᴅʏ ᴡᴌᴀᴅᴢᴀ ꜱᴛᴀᴊᴇ ꜱɪę ᴏʙꜱᴇꜱᴊą, ᴍᴏʀᴀʟɴᴏść ꜱᴄʜᴏᴅᴢɪ ɴᴀ ᴅᴀʟꜱᴢʏ ᴘʟᴀɴ...
---------------

Thriller dosadnie odsłaniający mechanizmy politycznych manipulacji.
Przekupstwo, szantaż, korupcja czy chociażby terror polityczny. 🤯

Już od pierwszych stron dostajemy pakiet...

Prokuratorka Alicja Zakliczyńska zostaje wezwana do morderstwa młodej kobiety. Podejrzanym jest syn wiceministra sprawiedliwości Paweł Janicki. Mężczyzna trafia do kliniki psychiatrycznej. Zakliczyńska już na samym początku trafia na działanie ponad prawem a jej decyzje zostają zakwestionowane.
W jakiej rzeczywistości przebywamy? W takiej, w której jeszcze do niedawna żyliśmy. Władza kłamie, manipuluje, wykorzystuje, niszczy ludzi, którzy się jej przeciwstawiają. Nie ma prawdy, moralności, wstydu, wyrzutów sumienia. Jest za to wszechogarniająca autorytarna, dezinformacyjna, bezkarna machina.
Gotuje się we mnie jak o takiej Polsce czytam. Trzeba o tym pisać, trzeba czytać i pamiętać.
Książka jest polecana jako połączenie thrillera psychologicznego i politycznego - według mnie zdecydowanie jest przewagą jednego... I tu Was zaskoczę, bo nie przeważa warstwa psychologiczna. Jest to rozbudowana historia dotykająca wielu problemów i dziedzin w świecie, w którym drogę toruje sobie autorytaryzm i terror polityczny.
Jest to też powieść z silnymi bohaterkami i bohaterami, mocne osobowości, interesujący ludzie, twarde charaktery. Jednak też tu się natkniecie na ludzi pozbawionych kręgosłupa moralnego, ignorantów, chciwych, żadnych władzy i pozbawionych skrupułów.
Jest parę pobocznych wątków, które jeszcze bardzie dynamizują i różnicują narrację, chociażby artystyczny, traktujący o rzeźbach z mitologii słowiańskiej i kaszubskiej czy też informatyczny;) a raczej hakerski. Natkniecie się też na wtręty opisujące nasz surrealistyczny świat, na przykład bezprawne finansowanie przez fundację działań polityków. Pamiętacie Fundusz Sprawiedliwości i malwersacje naszych pieniędzy?
Świetna, wciągająca książka. Nie określiłabym tej powieści jako thriller psychologiczny, bardziej społeczny i polityczny.
"Śpiewaczka" zrobiła na mnie ogromne wrażenie, "Prokuratorkę" pochłonęłam w dwa dni. Przez osadzenie w naszej rzeczywistości politycznej jest to dotykająca historia, wywołująca przyspieszone bicie serca, przywołująca uczucie niezgody.

W jakiej rzeczywistości przebywamy? W takiej, w której jeszcze do niedawna...

"W życiu najwięcej szczęścia daje poczucie sprawczości, a nieszczęścia – jego brak”. Przekona się o tym Alicja Zakliczyńska, tytułowa bohaterka „Prokuratorki”, która mierzyć się będzie nie tylko ze sprawą zabójstwa w biurze wiceministra sprawiedliwości, o dokonanie którego podejrzewany będzie syn polityka, ale także z systemem, którego jest częścią. W tej nierównej walce Alicję wspierać będzie Dorota Drecka, lekarka psychiatrii, a prywatnie jej przyjaciółka. Czy uda im się dotrzeć do prawdy? Czy znajdą w sobie dość odwagi, by doprowadzić sprawy do końca?

Ucieszył mnie fakt, że bohaterowie „Śpiewaczki”, debiutanckiej powieści Macieja Klimarczyka, powracają na kartach Jego drugiej powieści. Niektórzy, jak tytułowa prokuratorka, dostają nowy rys. Alicja Zakliczyńska, która dotąd dała się poznać jedynie na gruncie zawodowym, w „Prokuratorce” odkrywa przed czytelnikiem swoje prywatne oblicze. Ten nieoficjalny rys, zajrzenie do jej mieszkania, przyjrzenie się relacji z partnerem i rodziną, odkrycie trudnej przeszłości, pozwalają nie tyle lepiej ją poznać, co zrozumieć motywacje, sposób postępowania, a w moim przypadku – także obdarzyć ją sympatią. Powraca doktor Jan Drecki ze swoją – wynikającą z wieku i trudnych życiowych doświadczeń – mądrością, bezpośredniością i ciętym językiem, a także jego córka, Dorota, która zawodowo poszła w ślady ojca. Last but not least - powraca również Józef Janicki, aktualnie piastujący urząd wiceministra sprawiedliwości, którego nomen omen, sprawiedliwość w końcu dosięgnie. Zanim jednak się to stanie, zdoła wyrządzić jeszcze więcej zła.

„Prokuratorka” klasyfikowana jako thriller psychologiczny z wątkiem politycznym, w istocie pokazuje jak władza staje się obsesją, a moralność ustępuje miejsca politycznym ambicjom. Choć to literacka fikcja, ma zaskakująco wiele wspólnego z polityczną rzeczywistością, w której do niedawna funkcjonowaliśmy. Układy, kłamstwa, szantaże, mniej lub bardziej wyrafinowane formy manipulacji opinią publiczną. Brzmi dziwnie znajomo, prawda? Autor z psychiatrycznym zacięciem zagląda w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, obnaża głębię politycznych manipulacji. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek owładnięty obsesją władzy, jak fasadowe bywa oblicze rodzin polityków, jak mało znaczy ludzkie życie i rodzicielska miłość w obliczu spadku poparcia.

Nowa powieść Macieja Klimarczyka to także obraz tego, do czego prowadzi brak poczucia sprawczości, kontroli nad własnym życiem.

Autor dotyka w „Prokuratorce” wielu istotnych problemów społecznych. Przede wszystkim normalizuje choroby i zaburzenia psychiczne. Uzmysławia, że zachorować może każdy, niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu, statusu materialnego. Zwraca uwagę na wciąż niską świadomość społeczną, pokazuje, że przypadki piętnowania i wykluczenia chorych ciągle się zdarzają, że wciąż, nawet w lekarskich kręgach, pokutuje przekonanie, że jeśli czegoś nie widać, to nie istnieje, że „psychiatria to jest szarlataneria, nie medycyna”.

Maciej Klimarczyk bezlitośnie obnaża jak w mniejszych miastach Kościół sprawuje rząd dusz. Pokazuje jak słabo zabezpieczone bywają sieci komputerowe. Interesująco prowadzi wątki dotyczące mitologii słowiańskiej, czy przybliżające kulturę kaszubską. Doceniam feminatywy, znakomicie wykreowane, silne niezależne, inteligentne postaci kobiece. Rozdział 9 – absolutny majstersztyk!

Autor "Śpiewaczki" po raz kolejny oddał w ręce czytelników angażujący, sprawnie napisany, do samego końca trzymający w napięciu thriller, który oferuje znacznie więcej niż znakomicie skonstruowaną zagadkę kryminalną. Trwam w zachwycie i najmocniej polecam.

na jej szyi zaciśnięty ślad

ale w końcu to poczuje
ból się w nim rozleje
latami narastający gniew
znajdzie swoje ujście

Chęć władzy umysł przysłania tak, że aż skrupuły wszelkie odbiera, sumienie z wyrzutów wyzbywa, ojcowskie uczucia wymazuje. To wszystko w otoczce kierowania się ważną ideą, w imię „ wyższych celów ” , by „ wziąć ten kraj za pysk ” i wspiąć się na sam szczyt. I tylko szkoda, że po drodze miłość do syna się gdzieś zagubiła, rozwiała pośród żądzy władzy, rozpłynęła między politycznymi układami i ludźmi pozbawionymi skrupułów, w pył się rozprysła obsesją owiana.

Spirala złych wydarzeń napędzana tłem choroby psychicznej zagarnia emocje. Ludzki umysł gubi się pośród tego, co rzeczywiste, a co urojone. Domysły i niepokoje trzymają w czytelniczym napięciu. Mocno i nieustannie. Psychologiczna gra wciąga w swoje ramiona, by na koniec wybrzmieć refleksją. Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się ludzka moralność? Do czego jest w stanie posunąć się człowiek, by dotrzeć na szczyt?

„ Prokuratorka ” to niezwykle intrygująca literacka odsłona thrillera odkrywającego oblicza politycznych układów, niepohamowanej żądzy władzy i determinacji w dążeniu do przerwania machiny, która ubiera w fałsz wszystko to, co może przyczynić sie do jej zatrzymania. Wątek polityczny nie jest tym, po który zazwyczaj sięgam w książkach, z reguły rzadko to robię. Jednak w tym przypadku został on tak inteligentnie i nienachalnie przedstawiony, że skradł moją uwagę. Polecam.

na jej szyi zaciśnięty ślad

w wyścigu po przewagę
własnego syna
w bagnie chorych pragnień
utopić...

Ta książka jest jeszcze lepsza niż poprzednia! Zaciekawiła mnie od pierwszej strony i nie mogłam się od niej oderwać. Warto było czekać na nowy thriller autora tak długo. Podobała mi się fabuła jak i bohaterowie. Nie nudziłam się nawet przez minutę! Jeśli spodziewajcie się wartkiej akcji to jej tutaj nie znajdziecie, historia toczy się pomału ale bardzo interesująco. Poruszane wątki są niezwykle ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Problemy psychiczne często są lekceważone albo wyśmiewane a choroba nie wybiera. Autor pokazał jak łatwo jednak oszukać system i udawać niepoczytalność. Ludzie dla władzy są w stanie zrobić dosłownie wszystko, nawet poświęcić najbliższe osoby. Książka jest mroczna a z każdą stroną czuję się narastające napięcie. Razem z bohaterami czytelnik zagłębia się w niebezpieczny, bezwzględny i pozbawionym moralności świat polityki.
Alicja Zakliczyńska to bydgoska prokurator, która za wszelką cenę walczy z przestępczością i kłamstwem. Nie spodziewa się, że pewnego dnia jej życie może przez to się całkowicie zmienić. Kiedy w biurze wiceministra sprawiedliwości znalezione zwłoki młodej kobiety, głównym podejrzanym staje się syn polityka. Co ciekawe mężczyzna słyszy głosy, które są odpowiedzialne za jego czyny. Zachowanie mężczyzny jak i jego lekarza prowadzącego skłania Alicję do wielu podejrzeń. Prokuratorka podejmuje niebezpieczną walkę o prawdę. Wiceminister chce uratować syna i utrzymać się przy władzy. Kto wygra to starcie i do czego ono doprowadzi? 9/10⭐️

• Empik Go
  • Recenzenckie