Moje życie na krawędzi

Okładka książki Moje życie na krawędzi Reinhold Messner
Okładka książki Moje życie na krawędzi
Reinhold Messner Wydawnictwo: Stapis Seria: Literatura górska na świecie biografia, autobiografia, pamiętnik
Literatura górska na świecie
Mein Leben am Limit: eine Autobiographie in Gesprächen mit Thomas Hüetlin
Stapis
2008-11-28
2008-11-28
Małgorzata Kiełkowska
góry podróże

Przeczytać trzeba i warto. Aż dziwne, że jakoś, do tej pory, na nią nie trafiłem.

Dobrze się czyta, mówcą był zawsze świetnym, ale niestety znam go z opowieści innych himalaistów, innej literatury i już nie jest tak kolorowo.

Właściwie nie wiem jak ocenić tę książkę... Jest to w zasadzie kolejny pean pod tytułem "jestem najwspanialszym i jedynym prawdziwym himalaistą na Świecie". Mam problem z człowiekiem, który w każdej swojej kolejnej książce coraz bardziej zmienia wersję wydarzeń na temat początków swojej kariery i tego co się wydarzyło w 1970 roku na Nanga Parbat, kiedy to zginął jego brat... (i w tej książce też kilka faktów uległo zmianie) za każdym razem jednak przedstawiając swoje ówczesne - moim zdaniem - ewidentnie ryzykowne i egoistyczne postępowanie, jako jedyne możliwe wyjście z sytuacji. Nie będę się już wypowiadać na temat jego mało chlubnego życia prywatnego, ale przede wszystkim razi mnie jego podejście do innych himalaistów... dawanie do zrozumienia, że wszyscy mu zazdroszczą... A już całkowicie stracił w moich oczach, gdy - zaprzeczając faktom - w wywiadzie dla National Geographic z 2012 roku stwierdził, że nigdy nie ścigał się z Kukuczką o Koronę Himalajów, bo "Kukuczka był bez szans" (dosłowny cytat). "Zapomniał" o tym, że Kukuczka zdobył Koronę zaledwie rok później od niego, a jej zdobycie zabrało mu zaledwie 8 lat (podczas gdy Messnerowi - 16),i - w przeciwieństwie do Messnera - Kukuczka na 8 ośmiotysięczników wszedł nowymi drogami. Messner ma (niestety) tę zdolność przedstawiania sytuacji (zarówno jeśli chodzi o książki, jak i podobno bezpośrednią rozmowę) że czytając zaczyna się mu wierzyć, i że wszystko wydaje się być logiczne. Gdybym nie czytała innych książek ludzi którzy mieli okazję się z nim wspinać, i którzy mieli okazję go poznać, zapewne uznałabym go za wybitnego himalaistę, Człowieka Gór... Ale czytałam. I w tym kontekście mogę powiedzieć że książkę Messnera czytało mi się z przykrością... może z ciekawością - ale i z przykrością...

Wow, co za facet, tez bym takiego chciala miec :-) i nawet trojke dzieci tez moglabym z takim facetm miec ;-)
Dobrze wiedziec co nas kreci w zyciu i realizowac to.

Ksiazka podobala mi sie, chociaz nie jestem fanka gor itp.., ale tez czytalam ksiazke z innymi intencjami. Czytalam, bo interesowaly mnie pobudki, dla ktorych Messner robil, co robil. No i dowiedzialam sie, a przy okazji poznalam go troche od strony prywatnej....

Biografia Reinholda Messnera w postaci wywiadu-rzeki okazała się ciekawsza niż historia wspinaczki na Nanga Parbat z 1970 roku opowiedziana przez samego alpinistę w "Nagiej górze".
Życiorys tego Tyrolczyka jest bardzo ciekawy. Z książki dowiadujemy się nie tylko o sukcesach wspinaczkowych, ale i o zmaganiach z krainami lodu, pustyniami, działalności politycznej i kulturalnej. Poznajemy też losy młodego Reinholda i rodzinę Messnerów - gospodarzy hodujących drób, posiadających liczne potomstwo, uwikłanej w specyficzną sytuację geopolityczną. Poczytać też można co nieco o dorosłym życiu prywatnym zdobywcy Korony Himalajów - hierarchii wartości, związkach z kobietami, problemach ze środowiskiem alpinistycznym i sąsiedztwem...
Wszystko jest interesujące, ale moim zdaniem Messner ujawnia tylko tyle ile chce. Łatwo daje się zauważyć, że "zjada" swojego rozmówcę odpowiadając na niektóre pytania w bardzo wymijający sposób, zmieniając temat lub unikając jakiejkolwiek odpowiedzi.
Na podstawie tej książki Messner jawi mi się jako bardzo silna osobowość, której nie zależy na akceptacji otoczenia, ale jednak trudno znosząca krytykę. To człowiek, który wzbudza podziw, ale nie koniecznie sympatię. Chwilami wydaje mi się bliski, by za chwile pokazać swoją inną twarz.
Tak bezkompromisowa postać zasłużyła sobie na biografię. Ta biografia zasłużyła sobie na to, aby ją przeczytać, zatem polecam.

Messner to niewątpliwie wybitna postać, ale też dziwak i outsider. Nie można ocenić go tylko w oparciu o ten wywiad rzekę. Budzi spore kontrowersje w środowisku zdobywców gór wysokich. Ale nie można zaprzeczyć, że jest kimś wyjątkowym, chociaż nie chce mu się samemu zrobić sobie kawy...hmmm. Dziwak.

Wielka spowiedź człowieka - legendy. Hüetlin w zręcznie zadawanych pytaniach zmusza Messnera do weryfikacji wielu alpinistycznych i niealpinistycznych mitów, które powstały na jego temat, od okoliczności śmierci brata, Günthera, po zarzucany Reinholdowi snobizm i egoizm w związku z kupowaniem i zarządzaniem alpejskimi zamkami. Kawał historii alpinizmu wysokościowego, a także ciekawe opowieści z biegunów. Trochę jestem rozczarowana niewielką ilością informacji na temat Tybetu, którego Messner jest ogromnym fanem. Na pewno sięgnę po kolejne książki autora, zdecydowanie ma on wiele historii do opowiedzenia, niewielu ludzi przeżyło tak barwne życie jak Reinhold Messner.

Pierwsza "górska" książka jaką przeczytałem. Polecam gorąco.

Pierwsza "górska" książka jaką przeczytałem. Polecam gorąco.

Witam. Wiem, że to nie na temat ale bardzo bym chciała kupić tą książke. Jednak w sklepach stacjonarnych i internetowych jej nie ma. Może ktoś przeczytał i chciałby odsprzedać? Jeśli ktoś sie zdecyduje to bardzo bym prosiła o kontakt :)

Krótka historia jak polubić Messnera. Da się :)

Krótka historia jak polubić Messnera. Da się :)

• Góry
  • Literatura górska