Historia Powszechna XX Wieku

Wydawnictwo Poznańskie
2006-01-01
2006-01-01
978-83-7177-432-X
historia najnowsza historia powszechna XX wiek

Podręcznik akademicki, czyli jakby nie patrzeć trudny do oceny. Zwłaszcza, że bardzo obszerny i traktujący o okresie historycznym niezwykle długim i obfitującym w wiele ciekawych wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na obecny kształt świata. Według mnie miejscami przydałoby się więcej, a miejscami mniej informacji, natomiast w wielu miejscach książka Antoniego Czubińskiego ma mocno politycznie niepoprawny charakter. Autor nie wzbrania się bowiem przed krytyką dawnych systemów politycznych, ale jednocześnie w wielu momentach zwraca uwagę na hipokryzję tak zwanego świata zachodniego.

Przeczytana częściowo jako podręcznik akademicki. Dziwne to, ale mimo swoich rozmiarów czytało się ją nawet dobrze. Trudno oczywiście ująć 100 lat wybujałej historii na mniejszej liczbie stron, jednakże gdyby nie nieistotna ilość szczegółów typu statystyki, byłaby ona przyjemniejsza dla przeciętnego czytelnika, niekoniecznie pasjonata historii bądź studenta.

Ciężko oceniać publikacji historyczne, jednak w moim odczuciu ta jest wykonana naprawdę dobrze. Jest szczegółowa, choć w niektórych miejscach czuje się niedosyt i chciałoby się nieco większej ilości detali; podobna zależność zachodzi też w drugą stroną, ponieważ gdzieniegdzie wydaje się być nieco "wodolejstwa", a to nie powinno się zdarzać w tego typu książkach. Błędów zbyt wielu nie ma, jeśli są to nieliczne - godne pochwały, bo coraz więcej historycznych opracowań powiela pospolite błędy.
Wydanie solidne, książka pomimo częstego używania dobrze się trzyma.

• historia
  • Historyczne