Kto zabił Kurta Cobaina? Tajemnicza śmierć legendy rocka

Okładka książki Kto zabił Kurta Cobaina? Tajemnicza śmierć legendy rocka Max Wallace
Okładka książki Kto zabił Kurta Cobaina? Tajemnicza śmierć legendy rocka
1999-01-01
Bogusław Lubański
nirvana Cobain biografia

Okładka książki Kto zabił Kurta Cobaina? Ian Halperin, Max Wallace
Kto zabił Kurt... Ian Halperin, Max W...
Okładka książki Miłość i śmierć - morderstwo Kurta Cobaina Ian Halperin, Max Wallace
Miłość i śmier... Ian Halperin, Max W...

Książka przybliża nam życie Kurta oraz jego żony Courtney Love od najwcześniejszych lat, ich relacje z rodziną i przyjaciółmi, początki fascynacji muzyką, wzloty i upadki. Pozwala zobaczyć w nich ludzi, z własnymi problemami i nałogami, a nie tylko parę muzyków uśmiechających się do obiektywu. Jest w niej też sporo ciekawostek na temat Nirvany, wypowiedzi osób, które znały osobiście małżeństwo Cobain’ów, a nawet zdjęcia policyjnych raportów. A wszystko to zmierza do jedynego i nieuchronnego końca, o który autorzy pytają w tytule. W tym roku minęło 27 lat od samobójstwa Cobaina, ale czy na pewno było to samobójstwo? Ian Halperin i Max Wallace poddają w wątpliwość oficjalną przyczynę śmierci legendy rocka, a wiele tropów podsunął im Tom Grant, prywatny detektyw wynajęty przez Courtney jeszcze przed śmiercią jej męża. Według autorów książki na broni, z której padł strzał, nie było wyraźnych odcisków palców, a w organizmie muzyka wykryto śmiertelną dawkę heroiny, po której nie byłby w stanie utrzymać strzelby. Dodatkowo list pożegnalny był napisany dwoma różnymi charakterami pisma, a niedługo przed śmiercią, muzyk uporał się z męczącym go od lat bólem. Te oraz inne sytuacje przytoczone przez autorów pozwalają wątpić w oficjalną wersję o samobójstwie, jednak zachęcam, by każdy wyrobił sobie własną opinię.

Mimo że książka ma zaledwie 255 stron, momentami nudziła mnie na tyle, że odkładałam ją na kilka tygodni. Nie jest to jednak kwestia opisanych wydarzeń, a sposobu prowadzenia narracji. Dodatkowo trafiłam na sporo literówek, choć podejrzewam, że te zostały poprawione w nowym wydaniu. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Nirvany i miłośników teorii spiskowych. Osoby zainteresowane Stanami w latach 80 i 90 (choć głównie Seattle) oraz muzyką z tamtego okresu, też powinny znaleźć tu coś dla siebie.

Na półkach: , , , , , ,

Wielce zastanawiające jest to, że - według autorów - na strzelbie, z której zastrzelił się Cobain nie znaleziono ŻADNYCH odcisków palców. Nie wierzę w teorie spiskowe, ale ta jedna rzecz budzi we mnie nie lada konfuzję.

Świat nie jest sprawiedliwy. Chaotyczne potwory kroczą pośród nas. A kobiety potrafią być niebezpieczne.

Pokolenie X, era walkmanów i słuchawek w uszach. Dźwięki zmieniające ciśnienie baryczne i wszystko wokoło nabierało tempa. Jeden dzień to sprawił - nastąpił krach. Było to 8 IV 1994 - od tej daty świat został bez Kurta Cobaina. Miliony łez wylane na pierwsze w życiu martensy i dylemat - "Jak żyć dalej, bez głosu pokolenia?". Dla wielu był to klej, co nie pozwalał im się rozpaść.
Jak wiadomo wszystko mija, nawet najdłuższa żmija. W ciepłych kapciach, bez emocji, po latach, można zasiąść do lektury.
Latali jak latawce - wiadomo.
Otoczenie interesujące się jak Drakula swoją ostatnią ofiarą - nie dziwi, w pewnych kręgach.
Trochę zaglądania pod kamienie, ale i faktów oczywistych niemało. Prawdopodobnie w Seatle nie działo się najlepiej. Prowadzili się jakby każdy dzień miał być ostatnim, co wprowadzało pośpiech i niezdrową intensywność w ich życie. Autorzy w realistyczny sposób ukazali klimat tamtych dni. Pojawiły się i teorie spiskowe, ale sprytnie i subtelnie umieszczone w tekst, nie tak jakby uczyniły to brukowce, z nieskończoną ilością pikantnych kąsków.
Kto łzę uronił kiedyś, przeczyta w czasie krótszym niż płakał. Kto sięgnął, bo twarz z okładki wydała mu się znajoma, zapłacze, że czas stracił.

Ciekawa i wciągająca książka dla fanów zespołu Nirvana i jego wokalisty, a także zainteresowanych historią rocka. Wydaje się, iż autorzy powątpiewają w samobójstwo Kurta Cobaina, jednakże ich dzieło nie odpowiada na tytułowe pytanie, choć jednocześnie przybliża biografię Cobaina, jego żony - Courtney Love oraz historię samej Nirvany. Przedstawia też różne wątpliwości i teorie towarzyszące zagadkowej śmierci gwiazdora, wskazujące na możliwość zabójstwa, w które zaplątana może być nawet żona Kurta. Nieco uwagi autorzy poświęcają właśnie także dalszemu życiu Courtney Love.

Znów muszę się jednak przyczepić do tłumaczenia, które jest wyjątkowo nieudane. Liczne literówki, niezliczone poważne błędy interpunkcyjne, a także pojedyncze błędy ortograficzne utrudniają czytanie. Ponadto wszechobecne są błędy tłumaczeniowe, m.in. całkowicie źle dobrane tłumaczenia słów i zwrotów, sztuczne tłumaczenie nazw własnych i terminów angielskich, które w języku polskim funkcjonują w wersji oryginalnej, brak odmiany nazwisk oraz kalki językowe i składniowe. Przez to zdania brzmią często nienaturalnie, a niekiedy nawet bezsensownie. Osobom uczulonym na niepoprawność językową będzie to przeszkadzać.

Temat bardzo ciekawy niestety opisany w jakiś taki chaotyczny sposób - mało wciągający. Jeżeli ktoś lubi Nirwanę to gorąco polecam. Dużo ciekawostek.

Nie najgorsza książka. Jeśli ktoś jest prawdziwym fanem Kurta Cobaina i zastanawiał się niejednokrotnie jak naprawdę potoczyła się historia z jego rzekomym samobójstwem, z pewnością powinien ją przeczytać. Autor przedstawia ciekawe fakty, dziwne zbiegi okoliczności oraz kilka zdjęć z pamiętnika Kurta, które są taką "wisienką na torcie". Polecam.

Chwilami nudnawa,ale godna polecenia jak najbardziej!

Chwilami nudnawa,ale godna polecenia jak najbardziej!

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że ktoś robi ze mnie idiotę. A po za tym jest potwornie nudna, a żeby napisac tak nudną książkę o kimś takim jak Kurt trzeba mieć talent.

• Muzyka
  • Biografie