rozwińzwiń

Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu

Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu
Antoni DudekZdzisław Zblewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
373 str. 6 godz. 13 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
373
Czas czytania
6 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374466677
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Ocena 7,4
Utopia nad Wis... Antoni Dudek, Zdzis...
Okładka książki Komunizm w Polsce. Zdrada Zbrodnia Zakłamanie Zniewolenie. Włodzimierz Bernacki, Henryk Głębocki, Maciej Korkuć, Filip Musiał, Jarosław Szarek, Zdzisław Zblewski
Ocena 7,0
Komunizm w Pol... Włodzimierz Bernack...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
50 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
498
274

Na półkach:

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to wznowienie książki wydanej w 2008 r. Pozycji o historii Polski w latach 1945-1989, momentu, który jak podkreślają sami autorzy, przez tysiące naszych rodaków wspominany jest z wielkim sentymentem, a nawet rozrzewnieniem. Czy w swoich domach od rodziców zdarzało Wam się słyszeć: „a kiedyś za komuny to było!”? A może w ogóle okres PRL nad Wisłą nie był u Was wspominany, a sami go nie pamiętacie, bo jesteście pokoleniem Y albo Z?

Niesamowite w przypadku książki Dudka i Zblewskiego jest to, że bez względu na to, do którego pokolenia czy też grupy ludzi możecie siebie zaliczyć, pozycja „Utopia nad Wisłą” jest skierowana do każdego z Was. Dlaczego? Głównie z uwagi na to jak została wydana i w jaki sposób opowiada ona o PRL. W internecie spotkałem się z wieloma głosami, że książka duetu historyków nazywana jest Encyklopedią. Pod względem faktograficznym jestem w stanie się z tym zgodzić, ale sposób opowiadania nie ma nic wspólnego z nudnymi encyklopediami czy też podręcznikami do historii.

Dudek i Zblewski w swojej pozycji przyjęli formę doskonale znaną fanom twórcy kanału na YT „Dudek o historii”.
Mianowicie jest to zajrzenie za kulisy wydarzeń sprzed lat, gdzie w oparciu o najważniejsze fakty, dokumenty, teksty, przemówienia, notatki i zapiski bohaterów epoki PRL omówione są te zdarzenia. Dodatkowo wsparte o analizy największych kryzysów polityczno-społecznych oraz wyraźnie wyliczone zarówno plusy, jak i minusy tamtych 45 lat.

Książka jest podzielona na osiem najważniejszych okresów w dziejach PRL, każdy z nich poprzedzony jest zdjęciową syntezą tej części wraz z najważniejszymi faktami ze świata. Dzięki temu łatwiej można osadzić opowieść w sytuacji geopolitycznej. Dodatkowo w pozycji znajdziecie mnóstwo archiwalnych zdjęć, przytoczonych wypowiedzi lub tekstów i wyjaśnień najważniejszych organizacji czy wydarzeń.

To wszystko ułatwia lekturę, pokuszę się o to określenie, opowieści o PRL-u i wyciąganie wniosków z pogłębionych analiz historyków. „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” nie tylko może być źródłem informacji dla tych, którzy nie wiedzą za wiele o tym okresie, ale również znakomitą pozycją, która uporządkuje to wszystko, co dotychczas usłyszeliście (a w wielu przypadkach wyprowadzi z błędu). Sam złapałem się na tym, że chociaż interesuję się historią, to książka Dudka i Zblewskiego nie tylko dotychczasowe informacje ułożyła w idealnej linii czasowej, ale również sporo nowych faktów dołożyła. Trzeba jednak mieć świadomość, że mimo wszystko mamy do czynienia z historią, dlatego biorąc tę książkę do ręki nie można nastawiać się na lekturę w jeden wieczór. Gwarantuję jednak, że jak już po „Utopię nad Wisłą. Historię Peerelu” sięgniecie, to będziecie zaciekawieni, a w niektórych przypadkach otworzą Wam się oczy. Również na to, dlaczego obecna Polska wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to wznowienie książki wydanej w 2008 r. Pozycji o historii Polski w latach 1945-1989, momentu, który jak podkreślają sami autorzy, przez tysiące naszych rodaków wspominany jest z wielkim sentymentem, a nawet rozrzewnieniem. Czy w swoich domach od rodziców zdarzało Wam się słyszeć: „a kiedyś za komuny to było!”? A może w ogóle okres PRL...

więcej Pokaż mimo to

avatar
269
269

Na półkach:

Druga połowa XX wieku to w Polsce czas kontroli, cenzury, represji, łamania praw człowieka, niekończących się kolejek i pustych półek. To również nieustana aktywność społeczeństwa zmierzajaca do osłabienia, obalenia systemu komunistycznego. 45 lat Perelu to bardzo różnorodny wewnętrznie okres - budowa totalitaryzmu, epoka stalinizmu, małej stabilizacji, siermiężnego komunizmu, festiwal solidarności i powolny upadek wynikający z degrengolady systemu i totalnego kryzysu ekonomicznego. “Utopia nad Wisłą” porusza wszystkie te kwestie.

Encyklopedyczna historia PRLu od pierwszego dnia do ostatnich chwil. NIe jest to tylko kompendium wiedzy i faktów, zawiera wiele zdjęć, kolorowych reprodukcji dokumentów, gazet, plakatów, map, wykresów z czasów komunizmu. Nie ogranicza się do opisu wydarzeń politycznych, gospodarczych, prezentuje również codzienne życie. Ukazuje ich przyczyny, skutki, konsekwencje podejmowanych decyzji; dygresje na marginesach pokazują epizodyczne wydarzenia, wierszyki, piosenki z epoki, cytaty z dokumentów, odezw, przemówień; kolorowa i różnorodna czcionka również sprzyja przyswajaniu wiedzy; przystępny język sprawia, że stanowi świetne kompendium wiedzy dla każdego, kto interesuje się historią. Może być również przydatna przy powtórkach do wszelkiego rodzaju egzaminów.

Wszystko co najważniejsze na temat historii Polski po 1945 roku bez trudu można znaleźć w tej książce, dzięki temu może stanowić nie tylko wspomnianą wcześniej rolę repetytorium, ale również świetny punkt wyjścia do poznawania najnowszej historii, poszukiwania przyczyn różnych postaw, zachowań, zaniechań, które miały, mają swoje miejsce w III RP.

Druga połowa XX wieku to w Polsce czas kontroli, cenzury, represji, łamania praw człowieka, niekończących się kolejek i pustych półek. To również nieustana aktywność społeczeństwa zmierzajaca do osłabienia, obalenia systemu komunistycznego. 45 lat Perelu to bardzo różnorodny wewnętrznie okres - budowa totalitaryzmu, epoka stalinizmu, małej stabilizacji, siermiężnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
677
235

Na półkach: , ,

Nie wiem jak wygląda dziś nauka historii w szkołach, ale za moich czasów o powojennej historii Polski mówiono niewiele, nie dlatego, że nie można było, ale dlatego, że na historię najnowszą nigdy nie starczało czasu. Dlatego myślę, że książka "Utopia nad Wisłą" nadrabia wszystko to, co powinniśmy wynieść ze szkoły. Sama konstrukcja książki przypomina i trochę podręcznik do historii, swoją drogą ciekawie i przejrzyście napisany a do tego bogato ilustrowany. To bardzo dobry podręcznik i kronika najważniejszych wydarzeń w historii Polski po II wojnie światowej. Nie czyta się może i tego tekstu jak wciągającą powieść, ale jest w nim wiele istotnych rzeczy - jak dla mnie esencja historii, która każd_ powinien znać.

Mnie najbardziej interesowały pierwsze rozdziały i historia naszego kraju zaraz po wojnie, plus mieszkam na ziemiach, które polskie stały się dopiero po wojnie i na których został podpisany układ zgorzelecki. I jest to też historia Peerelu najmniej przeze mnie znana, bo o ile znam historię swojego miasta, o tyle o powojennych represjach wiedziałam rzeczywiście dość mało. Więc najwięcej dla siebie wyciągnęłam właśnie z tych rozdziałów.

"Utopia nad Wisłą" to, jak już wspomniałam, esencja historii Polski lat 1945-1989, nie jest to historia bardzo szczegółowa, raczej podstawy wiedzy na temat naszego kraju, mogłaby być podręcznikiem do historii w liceum, jest w niej wszystko co najważniejsze i wszystko co powinno się wiedzieć, więc jak ktoś czuje jakiekolwiek braki, to bardzo polecam.

Nie wiem jak wygląda dziś nauka historii w szkołach, ale za moich czasów o powojennej historii Polski mówiono niewiele, nie dlatego, że nie można było, ale dlatego, że na historię najnowszą nigdy nie starczało czasu. Dlatego myślę, że książka "Utopia nad Wisłą" nadrabia wszystko to, co powinniśmy wynieść ze szkoły. Sama konstrukcja książki przypomina i trochę podręcznik do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
212

Na półkach:

Mimo że od upadku PRL minęło już kilkadziesiąt lat, to rządy komunistów w Polsce wciąż wzbudzają wiele skrajnych emocji łącznie z tęsknotą i nostalgią. Bo w końcu ‘kiedyś było jakoś lepiej’. Czy na pewno? Trudno nie pamiętać o systemie totalitarnym, stalinizmie, kryzysach, strajkach i ofiarach.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” stanowi encyklopedię wiedzy o historii ‘komuny’, a przy tym jest to wznowienie dobrze znanej książki. Nie czaruje, nie próbuje uwieść nostalgią ludzi żyjących w tamtym czasie. Autorzy po kolei omawiają najważ­niejsze wydarzenia tego okresu pokazując zarówno mocne, jak i słabe strony tamtych lat.

Dzięki swojej przystępnej szacie graficznej i czytelnej formie, mogłam przybliżyć sobie ten kawałek historii, bo, co tu dużo mówić, w szkole temu okresowi nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Sama urodziłam się już u samego schyłku tych lat, można wręcz powiedzieć, że tuż po upadku ‘komuny’ i moje lata dzieciństwa to raczej szaleństwo dzikiego i ledwo raczkującego kapitalizmu.

Książka w sposób prosty i przystępny wyjaśniła mi wiele kwestii, które niby znamy, ale nie tak do końca. Wyjaśnia procesy i zależności polityczne, jakie wtedy zachodziły.

Bardzo ciekawa jest też forma książki. Jest pięknie wydana! Oprócz zdjęć, pełna jest anegdot, dokumentów, a także fragmentów przemówień co ważniejszych obywateli. Dzięki niej łatwiej mi było uwierzyć, że PRL mógł być wspomnieniem czyjejś młodości i energii do których chętnie wracamy wspomnieniami. Jednak utrzymała mnie również w przekonaniu, że był to czas, który nie powinien się już nigdy powtórzyć.

Sandra

Mimo że od upadku PRL minęło już kilkadziesiąt lat, to rządy komunistów w Polsce wciąż wzbudzają wiele skrajnych emocji łącznie z tęsknotą i nostalgią. Bo w końcu ‘kiedyś było jakoś lepiej’. Czy na pewno? Trudno nie pamiętać o systemie totalitarnym, stalinizmie, kryzysach, strajkach i ofiarach.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” stanowi encyklopedię wiedzy o historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1787
1453

Na półkach:

Czy zastanawiał_ś się kiedyś, jak kształtowały się losy Polski w okresie PRL-u, a także jakie wydarzenia i decyzje wpłynęły na oblicze kraju? Dla mnie, studentki dziennikarstwa, historia odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu współczesnych wydarzeń i kontekstu społeczno-politycznego. Dlatego też z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” autorstwa Antoniego Dudka i Zdzisława Zblewskiego.

To niezwykłe kompendium wiedzy na temat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przenosi czytelnika w głąb wydarzeń minionych lat, analizując nie tylko kluczowe momenty, ale również ukazując codzienne życie podczas rządów komunistycznych. Zawiera nie tylko suchą narrację, lecz także obrazy z ówczesnej prasy i propagandy, co sprawia, że historia staje się bardziej realistyczna i zrozumiała. Jako, że na studiach niejednokrotnie wracamy do tych wydarzeń, ta książka po prostu musiała znaleźć się w mojej biblioteczce. 📖

Dla mnie to nie tylko podręcznik, ale również źródło fascynujących faktów i ciekawostek, które pozwalają na pełniejsze zrozumienie wydarzeń historycznych.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce przypomnieć sobie minione wydarzenia i dowiedzieć się jaki wpływ miały na kształtowanie naszego kraju. Nowe wydanie wzbogacone zostało o archiwalne zdjęcia, wycinki z prasy i mapy. Polecam!

Czy zastanawiał_ś się kiedyś, jak kształtowały się losy Polski w okresie PRL-u, a także jakie wydarzenia i decyzje wpłynęły na oblicze kraju? Dla mnie, studentki dziennikarstwa, historia odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu współczesnych wydarzeń i kontekstu społeczno-politycznego. Dlatego też z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”...

więcej Pokaż mimo to

avatar
860
189

Na półkach:

Bardzo rzetelnie przedstawiona historia polityczna i powszechna PRL. Jasno wytłumaczone powiązania pomiędzy ludźmi, partiami i układami. Do tego skutki i przyczyny podjętych decyzji politycznych w różnych obszarach życia obywateli. Bardzo solidna lektura!

Bardzo rzetelnie przedstawiona historia polityczna i powszechna PRL. Jasno wytłumaczone powiązania pomiędzy ludźmi, partiami i układami. Do tego skutki i przyczyny podjętych decyzji politycznych w różnych obszarach życia obywateli. Bardzo solidna lektura!

Pokaż mimo to

avatar
273
44

Na półkach:

"Utopia nad Wisłą" jest jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym "podręcznikiem" do PRLu. Jej najmocniejsze strony to obszerne omówienie wszystkich rządów, wzmiankowanie i opisywanie wydarzeń "epizodycznych", które do dziś żyją w naszej pamięci, często wyrwane z kontekstu (np. samospalenie Ryszarda Siwca) oraz mnogość ilustracji, często mało znanych. Nie bardzo przemawia do mnie "prasowa" koncepcja, w jakiej zrealizowano grafikę, ale być może to rzecz gustu.

"Utopia nad Wisłą" jest jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym "podręcznikiem" do PRLu. Jej najmocniejsze strony to obszerne omówienie wszystkich rządów, wzmiankowanie i opisywanie wydarzeń "epizodycznych", które do dziś żyją w naszej pamięci, często wyrwane z kontekstu (np. samospalenie Ryszarda Siwca) oraz mnogość ilustracji, często mało znanych. Nie bardzo przemawia do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
634
97

Na półkach:

Nie jest to książka idealna, alej jej mocne punkty są naprawdę mocne. Przystępny język (no, może poza pierwszą częścią),dużo materiałów dodatkowych i świetne wydanie robią dobrą robotę. Nie mam też zastrzeżeń do treści, to rzetelne opracowanie faktów, a autorzy starają się zachować obiektywizm. Jeśli ktoś chciałby uzupełnić lub odświeżyć wiedzę na temat epoki PRL-u, to absolutnie może skorzystać z tej pozycji i nie powinien być zawiedziony.

Więcej tutaj: https://przeczytane2015.blogspot.com/2020/03/62020-utopia-nad-wisa-historia-peerelu.html

Nie jest to książka idealna, alej jej mocne punkty są naprawdę mocne. Przystępny język (no, może poza pierwszą częścią),dużo materiałów dodatkowych i świetne wydanie robią dobrą robotę. Nie mam też zastrzeżeń do treści, to rzetelne opracowanie faktów, a autorzy starają się zachować obiektywizm. Jeśli ktoś chciałby uzupełnić lub odświeżyć wiedzę na temat epoki PRL-u, to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka przedstawiająca historię PRL w dość przystępny ale jednocześnie obszerny sposób; autorzy ukazują bowiem nie tylko względy czysto polityczne, lecz również społeczne i gospodarcze co pozwala zrozumieć tamte czasy od wielu stron osobie, która nie może ich pamiętać.
Jednak zawiodłem się trochę na zakończeniu - uważam, że wpływ PRL na III RP powinien zostać szerzej omówiony bo dotyczy w końcu czasów współczesnych, dotyczących nas wszystkich.
Niemniej jednak mogę tę książkę polecić z czystym sumieniem każdemu, kto chcę poznać historię tamtych ciężkich czasów.

Bardzo dobra książka przedstawiająca historię PRL w dość przystępny ale jednocześnie obszerny sposób; autorzy ukazują bowiem nie tylko względy czysto polityczne, lecz również społeczne i gospodarcze co pozwala zrozumieć tamte czasy od wielu stron osobie, która nie może ich pamiętać.
Jednak zawiodłem się trochę na zakończeniu - uważam, że wpływ PRL na III RP powinien zostać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
208

Na półkach:

Książka spełniająca dla mnie formę podręcznika, który pomógł mi w nauce na konkurs wiedzy o "Solidarności" i PRL-u. Dobrze oddaje oblicza Polski Ludowej, patrząc (moim zdaniem) lekko krytycznie.
Dobrze się ją czyta, gorąco polecam każdemu interesantowi historii Polski powojennej. Dużo się dowiedziałam, wiele mi ta książka uświadomiła.
Momentami może wydawać się jednak nudnawa, ze względu na jej obszerność, długie rozdziały i czasem nieciekawe tematy.

Książka spełniająca dla mnie formę podręcznika, który pomógł mi w nauce na konkurs wiedzy o "Solidarności" i PRL-u. Dobrze oddaje oblicza Polski Ludowej, patrząc (moim zdaniem) lekko krytycznie.
Dobrze się ją czyta, gorąco polecam każdemu interesantowi historii Polski powojennej. Dużo się dowiedziałam, wiele mi ta książka uświadomiła.
Momentami może wydawać się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    207
  • Przeczytane
    72
  • Posiadam
    36
  • Historia
    11
  • Chcę w prezencie
    6
  • Teraz czytam
    6
  • PRL
    3
  • Zbiblio
    2
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
    1
  • Polecone
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne