Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Okładka książki Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej Georges Dumézil
Georges Dumézil Wydawnictwo: Oficyna Naukowa historia
83-7459-014-9
Anna Gronowska
historia religii skandynawia mitologia

Lisiołowie Germanów – szkice o kształtowaniu się lisioizmu skandynawskiego
Lisioł lubi mity i historie o bogach – zwłaszcza jeżeli dotyczą lisów. Jako że futrzak nie pierwszy raz wsadza nos między strony, nazwisko pana Dumézila nie jest mu obce – podobnie jak wszystkim studentom religioznawstwa oraz kulturoznawstwa. Zatem jest to spotkanie z autorem, który wywarł gigantyczny wpływ na to, w jaki sposób myśli się o mitach indoeuropejskich. Lisioł aż sobie wyszczotkował wąsy przed otwarciem tej książki, tak był przejęty!
Książka jest wszystkim, czego Lisioł oczekuje po tego typu publikacji. Mamy słowo wstępne podpisane innym znanym futrzakowi nazwiskiem – Jacek Banaszkiewicz – które przybliża nam nieco postać imć Dumézila, po czym przechodzimy do dania głównego. Wielu z Was zapewne kiedyś odbiło się od podobnych pozycji ze względu na nadmiar naukowego języka lub wyjątkowo hermetyczne tłumaczenia – tutaj tego nie ma! Dumézil pisze lekko jak na akademika, przytacza wiele przykładów, tłumaczy i argumentuje w bardzo przystępnym tłumaczeniu Anny Gronowskiej. Oczywiście, jak to bywa w przypadku badania mitów, mamy do czynienia z teoriami, więc nie oczekujcie twardych, rozstrzygających dowodów, ale o staranności autora niech świadczy fakt, że kilkanaście lat po pierwszym wydaniu książki wzbogacił ją o nowe przemyślenia oraz wątki.
O czym jednak są „Szkice…”? Jak sam tytuł wskazuje, są to eseje poświęcone strukturze wiary germańskiej i skandynawskiej – głównie w porównaniu do innych mitologii z pnia indoeuropejskiego. Brzmi to na złożoną kwestię, ale Dumézil tłumaczy te zagadnienia w bardzo przystępny sposób. Lisioł mógł dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy na temat funkcjonowania panteonu – bardzo istotne, gdy samemu chce się zostać bogiem – a szczególnie interesujące były rozdziały poświęcone Thorowi (mocna głowa do picia),Tyrowi (oraz rozdawania truskawek prawą ręką) oraz przebiegłemu Lokiemu (chociaż do Lisioła mu brakuje spektakularnej kity).
„Szkice…” bardzo przypadły Lisiołowi do gustu i uważa, że teksty Dumézila to świetny wybór dla wszystkich osób, które interesują się mitologią oraz dawnymi wierzeniami jako takimi.

Lisiołowie Germanów – szkice o kształtowaniu się lisioizmu skandynawskiego

Ci którzy mnie znają dłużej wiedzą o moim zamiłowaniu do mitologi słowiańskiej jak i skandynawskiej. Mam już tyle książek w tej tematyce ale każda jedna jest wspaniała i chyba rozumiecie że muszę mieć je wszystkie 🤩 Wydawnictwo @wydawnictworeplika ma naprawdę świetną serię Wierzenia i Zwyczaje i powiem Wam szczerze ze zarówno puekne okladki jak i bogate wnętrze przyciągają jak magnes.

Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Bardzo podoba mi się szeroki opis Bóstw jak i mitów z nimi związanych. Przyznam szczerze ze człowiek całe życie się uczy a ja uwielbiam poznawać mitologię jak i inne wierzenia i kultury.
W książce znajdziecie szeroki przekrój historyczny oraz wiele ciekawostek związanych z tradycją w mitologii. Dla wielu będzie wspaniała inspiracją do odkrywania innych światów tak odległych a zarówno bliskich.
Jestem pozytywnie nastawiona do całej serii i czekam na dalsze wspaniale tomy i kolejne ciekawostki z całego świata ✨
Czytaliście? Może macie w planach albo znacie coś podobnego?
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika 🤩

Hmm... Z pewnością nie jest to mitologia germańska, tylko właśnie szkice, gdzie więcej jest porównywania z motywami z innych religii według teorii autora. Teoria Dumézila jest z pewnością bardzdo ważna w badaniu religii, ale niektórzy krytycy wytykają, że jest nieweryfikowalna (i ja też miałem takie wrażenie, bo w zasadzie każde bóstwo można przyporządkować do trzech funkcji, był to cały obszar zainteresowania ówczesnych ludzi).

Jako laik trudno mi to dokładnie ocenić, jednak przestrzegam zachęconych okładką: nie jest to prosta lektura, bardziej (jak w podtytule) eseje. I to eseje specjalistyczne napisane początkowo 90 lat temu, a sfinalizowane w 1959 roku. Z trudnym do uchwycenia dla laika rozróżnieniem, co w danej teorii jest do utrzymania, a co jest wróżeniem z fusów.

A najgorsze, że niezbyt porywające.

Książka to tak naprawdę niezbyt szeroki i niezbyt treściwy opis bóstw germańskich i mitów z nimi związanych. Jako, że mitologia germańska jest mocno powiązana z mitologią nordycką, wiele historii się powtarza, natomiast można również poznać jakie są podstawowe rozbieżności pomiędzy tymi dwiema. Wszystko jest opatrzone dodatkowymi komentarzami autora i wydane w całkiem przystępnej formie (w porównaniu do innych pozycji z serii :) ).

Fascynujące opracowanie pomagające w przejrzysty sposób poukładać sobie (w głowie ;) ) szczegóły dotyczące mitologii skandynawskiej/germańskiej. Warte przeczytania również ze względu na dodatkowe informacje o społeczeństwach minionych epok, którzy zamieszkiwali tereny, gdzie te wzorce religijne miały zasięg. Dla mnie - komplementarne dzieło do mitologii Parandowskiego.

Każda osoba zainteresowana wierzeniami pogańskich Skandynawów powinna zacząć od tej pozycji. Wszyscy czołowi skandynawiści, czy to polscy czy zagraniczni, opierają swoje badania na teorii stworzonej przez Georgesa Dumezila. Polecam by poznać podstawy wspaniałego, bogatego świata mitologii skandynawskiej.

Książa w sposób naukowy i dość kompleksowy przedstawia czytelnikowi ważniejsze zagadnienia związane z mitologią germańską. Książka uwzględnia przede wszystkim trypartycję bogów, której pomysłodawcą jest autor, eschatologię (choć w rzeczywistości nie mam o niej w książce zbyt dużo). Jest w niej za to bardzo dużo nawiązań do religii indoeuropejskich. Duży plus za profesjonalizm autora, merytorycznie bez zarzutu. Natomiast jak na tak małą książeczkę, cena stanowczo za wysoko. Poza tym książka napisana małą czcionką, nie ma tragedii, ale trochę nie wygodnie się czyta. Tak czy siak polecam!

• Skandynawia
  • Mitologie
  • Mitologia
  • Studia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej