Okładka książki Homo patiens. Logoterapia i jej kliniczne zastosowanie. Pluralizm nauk a jedność człowieka. Człowiek wolny Viktor E. Frankl
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Homo patiens. Versuch einer Pathodizze. Logotherapie und ihre klinische Anwendung. Der Pluralismus der Wissenschaften und die einheit des Menschen. Der Unbedingte Mensch. Metaklinische Vorlesungen
Instytut Wydawniczy PAX
1998-01-01
1976-01-01
Roman Czernecki, Zdzisław Józef Jaroszewski
egzystencja człowiek psychoterapia logoterapia

"Homo patiens. Logoterapia i jej kliniczne zastosowanie. Pluralizm nauk a jedność człowieka. Człowiek wolny" to zbiór esejów i wykładów napisanych przez Viktora E. Frankla, austriackiego psychiatrę, psychoterapeutę i filozofa, znanego jako twórca logoterapii. Książka skupia się na różnych aspektach logoterapii, jej klinicznym zastosowaniu oraz filozofii człowieka.

W "Homo patiens" Frankl rozważa temat cierpienia i sposób, w jaki logoterapia może pomóc jednostkom znaleźć sens i wartość w trudnych doświadczeniach. Przedstawia różne przypadki pacjentów, których terapeutyczne doświadczenia ilustrują, jak logoterapia może być skuteczna w pokonywaniu cierpienia i osiąganiu zdrowia psychicznego.

Książka porusza również kwestie pluralizmu naukowego i jej wpływu na jedność człowieka. Frankl argumentuje, że różne dziedziny wiedzy, takie jak psychologia, filozofia i teologia, powinny być integrowane w holistycznym podejściu do rozumienia człowieka i jego doświadczeń. Podkreśla znaczenie rozwoju duchowego i dążenia do wolności jako fundamentalnych elementów ludzkiego istnienia.

"Homo patiens" stanowi dogłębne rozważania na temat kondycji ludzkiej i znaczenia logoterapii w kontekście rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego. Książka łączy teoretyczne aspekty logoterapii z praktycznymi wskazówkami dla terapeutów i osób zainteresowanych samorozwojem.

Dla tych, którzy interesują się filozofią człowieka i logoterapią, "Homo patiens" oferuje wartościowe perspektywy i inspiracje, które mogą poszerzyć zrozumienie sensu życia i roli, jaką odgrywa logoterapia w kontekście ludzkiego doświadczenia.

W "Homo...

Jest to książka, którą zdecydowanie należy polecić

Jest to książka, którą zdecydowanie należy polecić

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dość trudna w odbiorze dla osoby bez znajomości zagadnień filozoficznych. Jednak mimo tych trudności można wyciągnąć głębokie i wartościowe spostrzeżenia autora na temat sensu cierpienia, choć czuję niedosyt i mam wrażenie, że temat nie został wyczerpany.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, którą zaczynałam czytać już kilka razy, ale dopiero teraz udało mi się skończyć. Ja mam wydanie 3. z 1984 roku czyli edytorsko bardzo kiepskie. Za to w stopce były wtedy podawane informacje o nakładzie i to właśnie wydanie ukazało się w 10 000 egzemplarzy.
Jest to dzieło niewątpliwie trudne, ale warto poświęcić nieco czasu, zwłaszcza na zapoznanie się z częścią "Homo patiens: próba wyjaśnienia sensu cierpienia". Druga część jest zdecydowanie bardziej "psychiatryczna' i tym samym specjalistyczna, w porównaniu do pierwszej filozoficznej. W drugiej części pojawiają się, obok terminów łacińskich, również pojęcia ze starożytnej greki (w oryginalnej pisowni),co przy braku objaśnień do nich znakomicie utrudnia odbiór i zrozumienie tekstu. Mam tutaj pretensje nie tyle do autora, należącego do pokolenia, w którym znajomość łaciny i starożytnej greki wśród ludzi wykształconych nie było rzadkością, ile do redaktorów, bo w latach osiemdziesiątych XX w. nie była znajomość języków klasycznych powszechna.
Nie podejmuję się napisać recenzji tego dzieła, bom ja sama i moja wiedza za maluczka. Z pewnością pisanie o tym, że człowiek jest istotą cierpiącą, a samo cierpienie nie zawsze jest czymś złym nie może być w dzisiejszych czasach specjalnie popularne. Może jednak warto spróbować, choćby po to, żeby popolemizować z poglądami autora.
Na koniec pozwolę sobie przytoczyć jeden z licznych, wynotowanych przeze mnie, cytatów
"W ogóle z pisaniem książek rzecz się ma tak: napisać książkę to rzecz niewielka - żyć to sprawa ważniejsza; jeszcze więcej znaczyłoby napisać dzieło, według którego by żyć można. A jakże ważne byłoby żyć tak, żeby można było o tym napisać dzieło!"

Książka jest trudna do czytania a dokładniej rzecz ujmując użyty jest język z wieloma terminami bez znajomości których trudno zrozumieć treść .Jednakże pomijając ten aspekt sama treść jest inspirująca i wzbogacająca ,traktuję o wartości ludzkiej osoby o jego problemach meta klinicznych i naturze duchowej . Jednocześnie przestrzega przed zagrożeniami płynącymi z rozwoju nauk psychologicznych mianowicie przed odhumanizowania człowieka i wzywa do afirmacji człowieka ,każdego . Oraz uczy że nawet w cierpieniu możemy odnaleźć sens. Polecam :)

Nie podobała mi się ta książka. Czytałam kolejne stronice, a każda z nich stanowiła dla mnie pustkę przekazu i ciszę nieowocnego dialogu z autorem lub monologu z sobą samą z braku powodu do refleksji.
Nic książka nie wniosła w moje życie, a wyniosła dobre parę godzin. Przez większość czasu trzymała mnie przy książce nadzieja, że w końcu przeczytam coś naprawdę zaskakującego i mądrego.
Nie mogłam znieść nadmiaru słowa "dusza" oraz rozłamu człowieka na "ciało i duszę."
Nie dowierzałam, że naukowiec tego pokroju mógł tak pisać, myśleć i uważać.
Szanuję stronę literacką, respektuję mimo wszystko autora jako lekarza i za to daję 3 gwiazdki.

Tej książce nie można napisać adekwatnej recenzji, tak jak nie można uchwycić sensu życia. Mało jest takich naukowców, którzy piszą o własnym doświadczeniu życia i tego, co w nim bolesne. Homo Patiens, czyli człowiek cierpiący, ukazuje prawdę, iż to kim jesteśmy ujawnia się w sytuacjach dramatycznych; śmierci, choroby, wyrzutów sumienia. Tu ukazuje się człowiek w swojej istocie i tu odkrywa sens egzystencji.

• Filozofia
  • Psychologia
  • Psychologia
  • Psychologiczne
  • 0list

Viktor E. Frankl Homo patiens. Logoterapia i jej kliniczne zastosowanie. Pluralizm nauk a jedność człowieka. Człowiek wolny Zobacz więcej