Prawdziwa księga południowego kwiatu

Okładka książki Prawdziwa księga południowego kwiatu Zhuangzi
Okładka książki Prawdziwa księga południowego kwiatu
Zhuangzi Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry filozofia, etyka
filozofia, etyka
莊子 南華真經 / Zhuangzi. Nanhua zhenjing
Wydawnictwo Iskry
2009-01-01
1992-01-01
Marcin Jacoby
zhuangzi tao taoizm czuang tsi chiny filozofia filozofia chińska

Nie da się w pełni zrozumieć buddyzmu zen bez jego taoistycznych wpływów. Nie przeczę jednak, że jeśli szukam praktycznej mądrości to wolę Tao Te Ching.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo filozoficzna i dotykająca wielu ważnych dla ówczesnych ludzi spraw. Trudno się czyta, ale na pewno jest to wartościowa lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest niezwykle trudna w odbiorze. Być może przez przestarzałe tłumaczenie, być może przez ujmowanie podobnych myśli na wiele sposobów. Pomimo sinologicznego wykształcenia nastręczyła mi wiele problemów. Zawiera ciekawe przypowieści o bohaterach historycznych, mitycznych i fikcyjnych, ale jako klasyka taoizmu do najłatwiejszych nie należy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyki nie oceniam - dla mnie, pomimo napisania specyficznym językiem, rewelacyjna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W odległych i dawnych Chinach, filozof Zhuangzi spisał starożytny traktat filozoficzny, który obok Daodejing jest kolejnym wybitnym dziełem filozofii taoistycznej. Tekst ceniony za walory literackie jak i kulturowe stał się sławny i rozpoznawalny, aż po dziś dzień. Księga Zhuangzi nosi swą nazwę od imienia autora, który żył w latach 369–298 p.n.e, jest także znana jako Nan hua zhen jing, co oznacza Prawdziwa księga południowego kwiatu. Autor był myślicielem i pisarzem, którego alegorie odnoszą się niejednokrotnie do nauk Laozi. Zhuangzi wymienia się obok największych mistrzów taoizmu.

Niniejsza pozycja jest wybitnym dziełem chińskiej filozofii i literatury starożytnej. Księga spoza kanonu konfucjańskiego zyskała sporą popularność i rozgłos, wywarła mocny wpływ na kształt chińskiej filozofii oraz sposobu myślenia ówczesnych ludzi. Myśl taoistyczna umożliwiła powstanie w Chinach buddyzmu chan, który łączy się nierozerwalnie z filozofią i światopoglądem Zhuangzi. Łącząc idee taoizmu i buddyzmu, które są sobie bardzo bliskie i niejako nierozerwalne.

Traktat Zhuangzi jest jedną z najważniejszych ksiąg chińskich, która obok Daodejing stanowi prawdziwą esencję filozofii taoistycznej. Pozycja ta została przepięknie wydana i wiernie oddaje przesłanie oryginału. Taoizm jest bardzo bliski buddyzmowi, dlatego osoby zainteresowane tymi systemami filozoficznymi powinny sięgnąć po tę pozycję. Wiadomo, że wpływy taoistyczne formowały w Chinach oraz w Japonii buddyzm zen. Dlatego osoby zainteresowane kulturą Japońską również powinny odnaleźć w tej książce coś dla siebie.

"Zhuangzi. Prawdziwa księga południowego kwiatu" posiada zwięzły przekaz i bardzo ciekawie się czyta. Zhuangzi przedstawił prześmiewczo Konfucjusza, co niejednokrotnie powodowało u mnie salwy śmiechu podczas czytania. Chiny to bardzo ciekawy kraj, różnorodny pod kątek kulturowym, jak i filozoficznym. Choć nadal mało w Polsce poznany. Pozycja ta przybliża nam go choć trochę i pokazuje jedną z twarzy filozofii chińczyków. Pozwala nam ją nieco lepiej zrozumieć, choć bez odwiedzenia Chin bezpośrednio będzie to raczej trudnym zadaniem. Polecam.

Klasyka pierwotnego taoizmu. Polecam każdemu, kto chce odmienić swoje życie w pozytywny sposób!

• Filozofia
  • Chiny