Latające tygrysy

Okładka książki Latające tygrysy Witold Urbanowicz
Okładka książki Latające tygrysy
Witold Urbanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Lubelskie
1983-01-01
1983-01-01
8322200846
historia II wojna światowa lotnictwo Chiny Japonia wspomnienia

Dobra książka choć nie tyle wojenna co podróżnicza. Nieco Indii, a przede wszystkim Chiny oczyma polskiego pilota. Urbanowicz miał świetne pióro i talent do snucia gawęd. Inteligentny. Krytyczny w stosunku do rzeczywistości i ludzi, a nawet potrafiący się od nich dystansować. Sporo refleksji filozoficznych dotyczących zarówno ludzkiego życia jak i np. społeczeństw z którymi się Witold zetknął podczas swej podróży.

Oczywiście autor także walczył (np. zapewniał wsparcie lotnicze armii chińskiej podczas wielkiej bitwy o miasto Changde w 1943)... ale fenomenalnych sukcesów na tym polu w Azji nie osiągnął (2 przyznane mu pewne zestrzelenia). Co wcale nie umniejsza wartości pozycji. Trzeba jedynie mieć świadomość iż nie jest to typowa książka "wojenna" lecz bardziej dzieło podróżnicze. Pełna anegdot, ciekawych postaci, opisów obcej kultury i zwyczajów z niej wynikających.

Przeczytałem ją już kiedyś, 20 lat temu. Szukałem właśnie wojny. Dzisiaj spojrzałem na nią z innej perspektywy. Jestem zachwycony opisem "Starych Chin" w dobie przemian kulturowych i w czasie wojny japońsko-chińskiej (1937-1945). W przededniu Rewolucji Kulturowej Mao.

Polecam. W niektórych momentach nawet się wzruszyłem.

Chciałoby się powiedzieć Dywizjon 303 nad Chinami, no ale to nie tak. Witold Urbanowicz, dowódca wspomnianego dywizjonu po bitwie o Anglię, w 1943 r. skorzystał z zaproszenia i jako pilot bojowy udał się ochotniczo na front chińsko-japoński, gdzie walczył w 14 Flocie Lotniczej USA. Książka jest zapisem tego czasu. Urbanowicz oprócz opisu walk z Japończykami opisuje chińską ludność, tych ludzi, których spotykał, prostych chłopów czy tez arystokratów. Nie ma w książce żadnej polityki i przez to jest ciekawa, bo mamy same obserwacje autora, nie podkoloryzowane propagandą, z żadnej ze stron. Bardzo ciekawa lektura, godna polecenia.

Bardzo ciekawa książka bo w sumie skupiona na Chinach, nie na wojnie - choć tej też jest sporo. Ciekawe spojrzenie ówczesnego Polaka na Chiny, Azję i wiele innych, egzotycznych spraw. Do tego bardzo dobrze napisane.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspomnienia jednego z polskich pilotów myśliwskich solidna dawka wspomnień wojennych. Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę - Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny tekst. Plastyczne opisy, aż czuć to co widział i klimat w kokpicie. Jedna z moich ulubionych książek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka "Latające Tygrysy" to wspomnienia wojenne Witolda Urbanowicza, polskiego pilota, który otrzymawszy urlop w wojsku polskim, przez kilka miesięcy w okresie 1943-44, walczył "gościnnie" w szeregach lotnictwa amerykańskiego w Chinach. Jako, że przez cały ten czas pozostawał na żołdzie i w rejestrze polskiej armii należy uznać go za jedyny oficjalny wkład państwa polskiego w militarne zwycięstwo nad Japonią.
"Latające Tygrysy" z 1983 roku to wznowione wydanie wspomnień W. Urbanowicza, które po raz pierwszy zostały wydane w 1963 roku pod tytułem "Ogień nad Chinami".

Duże, pozytywne zaskoczenie. Oczywiście znałem pobieżnie życiorys autora, ale zaczytując się w młodości książkami o bohaterach/bohaterów II WŚ, nigdy na pozycje jego autorstwa nie miałem szczęścia trafić. No i teraz okazało się, że było to spore niedopatrzenie.

Autor w „Tygrysach” opisuje swoje, unikalne z polskiej perspektywy, doświadczenie walk na froncie chińsko-japońskim. I jest to opis barwny, żywy i refleksyjny zarazem. Z jednej strony, co oczywiste, dużą część książki zajmują opisy zmagań w powietrzu. Już z tego powodu warto po tą książkę sięgnąć, bo autor szczodrze dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem. Z drugiej strony wyobcowanie jakiego doświadcza autor, pozwala mu na uchwycenie odpowiedniej perspektywy, pozwalającej na przenikliwą obserwację Chin i Chińczyków w okresie przełomu. Chin których już nie ma.

jedną z najlepszych lotniczych książek jakie czytałem, samego blokowania jest w niej mało a wiele o kulturze Chin i Chińczyków.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Absolutny hit. Polecam każdemu !

Absolutny hit. Polecam każdemu !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z lepszych książek o walkach powietrznych i nie tylko. Autor bardzo ciekawie opisuje otaczający go świat egzotycznej dla nas kultury. Już sam początek z opowieścią o kastowości w Indiach sprawia, że trochę cierpnie skóra.

• Lotnictwo
  • II wojna światowa