Widmo wolności. Historia Kaukazu

Okładka książki Widmo wolności. Historia Kaukazu Charles King
Okładka książki Widmo wolności. Historia Kaukazu
Charles King Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2011-01-10
2011-01-10
Aleksandra Czwojdrak
Kaukaz Armenia Gruzja historia Kaukazu Azerbejdżan Rosja ZSRR Państwa kaukaskie Zakaukazie

Rewelacyjnie napisana historia krajów północnego i południowego Kaukazu. Autor skupia się przede wszystkim na XIX wieku, ale za to opisuje zarówno historię polityczną, gospodarczą, wplatając wątki społeczne czy kulturowe. Przez XX wiek historia przelatuje ekspresowo, odnosząc się jedynie do najważniejszych kwestii radziecko-politycznych. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, nieprzeładowana datami czy nazwiskami, przez co lektura jest bardzo płynna.

świetna pozycja prezentująca historię Kaukazu od XVIII wieku aż po czasy współczesne. Pierwsza taka monografia na rynku polskim. Ogromnym walorem książki jest jej interdyscyplinarność, mamy wątki polityczne, militarne, kulturowe ale w zasadzie całość jest prezentowana na szerszym tle społecznym. Dla nas Kaukaz może brzmieć jak jedność ale dla samych mieszkańców znaczy coś zupełnie innego - i z jednością nie ma nic wspólnego. Kaukaz to konglomerat ludów i kultur, bogactwo różnorodności stanowi o jego pięknie.
Książkę czytało się bardzo przyjemnie, zwłaszcza wzmianki o wyprawach górskich czy szeroko pojętej turystyce kaukaskiej były bardzo ciekawe.
Z chęcią zapoznam się z innymi jeszcze książkami autora.

Wcześniej miałem już okazję przeczytać książkę Ch. Kinga o Morzu Czarnym, tak że wiedziałem zawczasu, jaki jest styl tego Autora. Ta książka była więc dość podobna: mniej więcej chronologiczny układ treści, najważniejsze wydarzenia historyczne, trochę geografii i całkiem już sporo opisów XIX-wiecznych podróży Europejczyków w te rejony, wreszcie dużo o ekspansji imperium i jej skutkach. Chyba trochę za wiele jest tu pisania o Kaukazie z perspektywy Rosji, a później ZSRR. Trzeba zaznaczyć, że King ogranicza się tu do dziejów XIX- i XX-wiecznego Kaukazu, a o tym, co było wcześniej, wspomina tylko marginalnie. Element historyczny jest tu więc bynajmniej nie pierwszoplanowy. Więcej tu chyba opisów dzikiej przyrody, lokalnych tradycji i mieszanki kulturowo-językowej, która przetrwała na tym górskim obszarze mimo nacisku wielkich imperiów.

Tomasz Babnis

P.S.
Autor wspomina trochę o Polakach, którzy w czasach carskich nieraz byli wysyłani na Kaukaz (często był to rodzaj zesłania). Warto tu przypomnieć o jednym z rozdziałów książki J. Klausy-Wartacz "Owidiusz polskich romantyków", w której tematem są powstałe właśnie na Kaukazie utwory polskich wygnańców.

Świetna praca podejmująca tematykę Kaukazu od końca XVIII wieku do czasów najnowszych. Można powiedzieć, że autor skupia się zasadniczo na trzech tematach: wojny kaukaskiej 1816 - 1864, sytuacji po I wojnie światowej i utworzeniem republik kaukaskich oraz na sytuacji najnowszej po rozpadzie ZSRR. Cieszy zwłaszcza ciekawy opis pierwszego z zagadnień, bo pewnie jeszcze trochę potrwa zanim się doczekamy jakiejś monografii w polskim języku. Na korzyść autora działa to, że chętnie się odnosi do literatury pięknej(od razu sięgnąłem po "Jeńca kaukaskiego" Puszkina i po wiersze Lermontowa) czy na przykład początków ekspedycji wspinaczkowych na Kaukaz.

Chyba pierwsza taka książka przedstawiająca historię Kaukazu od początku XIX do początku XXI wieku.<br />
<br />
Jest to dość mono skrócona historia, ale co tu się dziwić, historia tego regionu jest tak bogata, że nie można by zmieścić jej i na 100 książkach! <br />
<br />
Mamy tu historię podboju rosyjskiego, sposób w jaki carat opanował butne górskie ludy, opisy powstań górskich Mansura czy Szamila, wysiedlenie Czerkiesów, trochę o tym jak poeci, Rosjanie, Europejczycy i Amerykanie wyobrażali sobie Kaukaz, trochę o krótkim żywocie republik w latach 1918-1921, konfliktach narodowych, czystkach, odrodzeniu oraz nowych konfliktach niedawnych lat: Górskim Karabachu, Abchazji, Osetii Południowej i Czeczenii. <br />
<br />
Autor napisał też nieco o Polakach, jednak moim zdaniem zdecydowaniu za mało, jeśliby wziąć pod uwagę to jak wielki wkład mieli Polacy we wspieranie góralskich powstań, przede wszystkim imama Szamila. <br />
Autor nie wspomniał np. o tym że imam miał gwardię składającą się z polskich ułanów, jego artylerią dowodził Polak, a wśród swoich wojsk miał batalion lub pułk składający się z Polaków i Rosjan.

Interesowanie sie Kaukzaem

Interesowanie sie Kaukzaem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Kaukaz
  • XX wiek