Intuicja. Inteligencja nieświadomości

Okładka książki Intuicja. Inteligencja nieświadomości Gerd Gigerenzer
Okładka książki Intuicja. Inteligencja nieświadomości
Gerd Gigerenzer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Gut feelings : the intelligence of the unconscious
Prószyński i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
intuicja

Okładka książki Zagadki heurystyk decyzyjnych. Poznaj proste reguły, które pomagają podejmować roztropne decyzje Gerd Gigerenzer, Peter M. Todd
Zagadki heurys... Gerd Gigerenzer, Pe...

Tytuł i okładka sprawiła, że miałem oczekiwania co do książki i to niemałe. A mając oczekiwania, można doznać rozczarowań. Właśnie tak było w moim przypadku, liczyłem na coś naprawdę zacnego o intuicji w ujęciu mistycznym / transcendentalnym. A co dostałem? Pełno liczb, a także analiz, które próbują przedstawić intuicję w naukowy i bardzo nudny sposób.

Został przytoczony przykład rzuconej piłki, która ma bardzo skomplikowaną trajektorię ruchu. Zachowanie człowieka, który próbuje złapać piłkę zostało porównane do czegoś tak skomplikowanego jak różniczkowanie, a on robi to mimowolnie i intuicyjnie bez większego wysiłku.

A może prawdziwą podróż w głąb siebie trzeba odbyć wyłącznie w pojedynkę, a każda pomoc z zewnątrz to przeszkoda?

Został przytoczony...

• Psychologia