Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal

Okładka książki Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal Marco Campanella, Anna Casalis
Okładka książki Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal
Marco CampanellaAnna Casalis Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga Cykl: Tupcio Chrupcio (tom 14) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
24 min.
9788328031906
Eliza Piotrowska
Myszka zabawa dziecięce

Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Jerzy Illg, Ewa Karwan-Jastrzębska, Rafał Kosik, Katarzyna Nowak, Anna Onichimowska, Maciej Wojtyszko
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów Charlotte Ramel, Ulf Stark
Cynamon i Trus... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Z muchą na luz... Marta Galewska-Kust...

Idea ok - przekonanie dziecka że w przedszkolu może być fajnie, że są koledzy, że robią ciekawe rzeczy. Ale to że mama nie ma czasu dla dziecka, że co chwila rozmawia i go nie zauważa nawet że na ulicy odszedł - wiem że przerysowane i nie takie jest sedno, ale znajdą się lepsze książki, np. Pucio, Mądra Mysz, Staś Pętelka.

"Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal" to pięknie ilustrowana, a do tego pouczająca historyjka, która pozwala dostrzec dziecku zalety chodzenia do przedszkola. Pokazuje, że zostając w domu z mamą nie ma zbyt dużo okazji do tego, by się bawić. Co innego jednak w przedszkolu, ponieważ tam niemal wszystko kręci się przede wszystkim wokół zabaw z kolegami i koleżankami.

Porządna rzemieślnicza robota - książeczka ma oswoić dziecko z myślą, że czeka je wielka zmiana w życiu (pójście do przedszkola). Na przykładzie Tupcia pokazuje, że wiążą się z tym faktem bardzo różne emocje - na przykład niepokój, strach przed nieznanym. Oczywiście historia ma szczęśliwy finał - myszka przełamie opory i odnajdzie się w przedszkolnej rzeczywistości. Olśnienia literackiego tu nie ma, ale opowieść spełnia swoje zadanie.

Piękne ilustracje i to by było na tyle 🙄 zaczyna się od stwierdzenia Tupcia Chrupcia, że przedszkole jest głupie... Końcówka fajna, ale przesłanie, że w domu nudno, no mama nie ma dla dziecka czasu, bo gada przez telefon i prasuje, a w przedszkolu fajnie i można się pobrudzić, bo nikt nie krzyczyjes5 słabe. Nie jest to inspirująca literatura.

Książka zakupiona aby udało się przekonać córkę do przedszkola i spełniła swoje zadanie. Asia wspomina ją do dziś. Bogato ilustrowana, sympatyczna postać Tupcia pomaga pokonać strach. Oczywiście i rodzice i dziadkowie muszą byc konsekwentni, a wtedy przedszkole może dać czterolatkowi naprawdę duże możliwości rozwoju edukacyjnego i społecznego. Bez przedszkola byłoby jednak znacznie trudniej w zerówce. Polecam wszystkie części Tupcia.

Książka, która może pomóc Wam przygotować Pociechę do nowej rzeczywistości - do pójścia do przedszkola.

Nadszedł TEN dzień! Tupcio pójdzie do przedszkola. Mama szykuje specjalny strój, uśmiecha się, ale co to? Tupcio prosi, by mógł zostać w domu.
Mama ustępuje dziecku (spokojnie, wszyscy wiemy, że to nie tak powinno być, doczytajcie do końca) i pozwala, by tego dnia został z nią w domu. Mama ma jednak dużo pracy. Patrzenie jak mama pracuje, sprząta, prowadzi ważne rozmowy telefoniczne wcale nie jest atrakcyjne, jest okropnie nudne!
Kiedy w końcu wszystkie domowe obowiązki zostają zakończone, mama zaprasza syna na zakupy. Hura! W końcu jakaś atrakcja. Pech chciał, że po drodze spotykają koleżankę - gadułę. Tupcio rozpoznaje okolicę. Tu jest przedszkole. Postanawia podejść do okna i zaglądnąć, co robią jego koledzy.
Już rozumiecie?

Mama rozegrała to wszystko jak zawodowy pokerzysta! :)

Pokazała synowi, że taki duży chłopak, przedszkolak na medal, na pewno więcej skorzysta chodząc do przedszkola, gdzie będzie się świetnie bawił, biegał, uczył i to z przyjaciółmi, niż siedząc w domu.

www.drobnymmaczkiem.com - zapraszam serdecznie na mojego bloga o książkach dla dzieci!

Nie wiem kto bardziej przeżywa pierwszy dzień w przedszkolu – ja czy moje dzieci. Wiem natomiast, że to doświadczenie niesie ze sobą spory ładunek najróżniejszych emocji i niezaprzeczalnie zostaje w pamięci (dziecka i rodzica) na całe życie. Jest też dobra wiadomość w całej tej z pozoru trudnej sytuacji, a mianowicie: to, jak dziecko przeżyje te pierwsze dni/tygodnie w przedszkolu, w dużej mierze zależy od nas – rodziców. Ja pierwszą adaptację przedszkolną dziecka mam już za sobą. Teraz czeka mnie kolejna. Każde dziecko jest inne, różni się temperamentem, wrażliwością, potrzebuje indywidualnego podejścia i odpowiedniej motywacji. Okoliczności też się zmieniają. Inaczej adaptuje się jedynak, a inaczej dziecko, które już ma rodzeństwo w tym samym przedszkolu. Pomimo wszystko, mam swoje osobiste patenty na adaptacje, które pozostają niezmienne niezależnie od lat i okoliczności. Oprócz standardowych porad psychologów (rozmowa o przedszkolu, zajęcia adaptacyjne z rodzicami, ukochane przytulanki itp ) wykorzystuję na potęgę moją ulubioną metodę która wspaniale sprawdza się u nas w domu: KSIĄŻKI! Przyszły przedszkolak, chowając się za głównym bohaterem, może swobodnie wkroczyć w świat trudnych emocji i łagodnie oswajać się z nową sytuacją. Rozmowa z rodzicem o przedszkolu jest tu najważniejsza, ale książka pięknie współgra z tym dialogiem: odpowiada na pytania, które nie zostały zadane z różnych przyczyn, ale też podsuwa nowe tematy do rozmów i daje pole do oswajania wszelkich strachów.

Moje dzieci mają kilka ulubionych książek o przedszkolu – „Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal” jest jedną z nich. Seria o Tupciu Chrupciu opowiada o przygodach małej myszki, która próbuje zrozumieć otaczający ją świat. Są to książki dla najmłodszych, więc język jest tu bardzo prosty a ilustracje budzą same przyjemne skojarzenia, gównie przez jasne wyraziste kolory i sympatyczne postaci zwierząt. Tupcio Chrupcio to alegoria dziecka zderzającego się ze światem dorosłych, trudnymi emocjami i często niezrozumiałymi sytuacjami. Na szczęście myszka zawsze może liczyć na swoich rodziców lub zaufanych dorosłych, którzy cierpliwie jej ten świat objaśniają.

Ta część przygód Tupcia opowiada o początkowej niechęci do przedszkola. Tupcio ze strachu przed przedszkolem postanawia zostać z mamą w domu. Mama na to cierpliwie przystaje, ale nasz bohater po jakimś czasie zmienia zdanie. Na własnej skórze przekonuje się, że przedszkole to przyjazne i bezpieczne miejsce, gdzie można się świetnie bawić z innymi dziećmi. Książki o Tupciu Chrupciu gorąco polecam szczególnie najmłodszym przedszkolakom. Mają w sobie radość i ciepło.

„- Ale dzisiaj był świetny dzień! – wysapał zadowolony Tupcio, całując tatusia na powitanie. – Bawiłem się, grałem, rysowałem, śpiewałem, jadłem, spałem, a potem znów się bawiłem! Mam mnóstwo przyjaciół. Pani jest bardzo miła, a przedszkole jest super! Ale najlepsze jest to, że jutro znowu tu wrócę!”

…czego każdemu świeżo upieczonemu przedszkolakowi serdecznie życzę!

Książkę kupiłam córce, kiedy ta została posłana do przedszkola. Za pomocą małej myszki - głównego bohatera chciałam odczarować strach przed tym miejscem. Udało się. Przedszkole wraz z Tupciem Chrupciem zostało oswojone :)
Opowieść napisana pomysłowo, delikatnie, ilustracje adekwatne do wieku. Dobra, mądra książka dla maluszków.

Idealny materiał na zajęcia dla początkujących przedszkolaków. wiem, bo sprawdziłam... nie raz i nie dwa.

Idelana proporcja pomiędzy tekstem a przemawiającymi do dziecięcej wyobraźni ilustracjami. Temat książeczki bardzo przydatny w okresie powrotu do przedszkola. Śmiało można powiedzieć, że ten tytuł to klasyczny motywator dla najmłodszych.

• Dla dzieci
  • Dzieci