Noblowskie ciekawostki. Gdzie w rankingu plasują się polscy twórcy?

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
07.10.2022

Znamy już nazwisko 119. osoby uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla. Ile wiecie jednak o samym wyróżnieniu? Czy wiecie, które miejsce w rankingu wszech czasów zajmują polscy artyści? Kto był pierwszym laureatem? I że polskich noblistów literatów jest tak naprawdę więcej niż pięcioro?

Noblowskie ciekawostki. Gdzie w rankingu plasują się polscy twórcy? Adam Baker / Flickr CC by 2.0

W czwartkowe popołudnie poznaliśmy nazwisko 119. osoby uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla. Jeśli imię Annie Ernaux nie było wam dotychczas znane, więcej na temat noblistki – która dołączyła tym samym m.in. do Olgi Tokarczuk, Hermanna Hessego, Alice Munro, Ernesta Hemingwaya czy Gabriela Garcíi Márqueza – dowiecie się z naszego artykułu.

A ile wiecie o samej nagrodzie? Kto i dlaczego odmówił przyjęcia literackiego Nobla? Ile razy w ponad 120-letniej historii wyróżnienia nie zostało ono przyznane? I czy tak naprawdę mamy sześcioro noblistów w dziedzinie literatury? Sprawdźcie.

Literacka Nagroda Nobla. Ile wiesz o najważniejszym literackim wyróżnieniu?

Przyznawana autorom i autorkom za wybitne zasługi w dziedzinie literatury Literacka Nagroda Nobla to jedna z pięciu nagród ustanowionych w testamencie Alfreda Nobla z 1895 roku (obok chemii, fizyki, pokoju oraz fizjologii lub medycyny). Po raz pierwszy przyznano ją sześć lat później, w 1901 roku. Pierwszym, historycznym laureatem najważniejszego literackiego wyróżnienia został francuski poeta Sully Prudhomme. W uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego podano, że otrzymał ją za „wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu”.

Od 1901 roku literackiego Nobla przyznano łącznie 115 razy. Nie przyznano go siedmiokrotnie – w roku 1914, 1918, 1935 i w latach 1940–1943. W czterech przypadkach Akademia Szwedzka zdecydowała, by wyróżnić Noblem aż dwie osoby – w roku 1904, 1917, 1966, 1974.

Ach, ten Sartre

Tyle z historii. Przejdźmy do rzeczy ciekawych. Jak wspomniałem, literackiego Nobla powszechnie uznaje się za największy honor w świecie literatury. Nagroda zwykła odmieniać życie autora i utarło się, że karierę twórcy dzieli się wówczas na: przed Noblem i po Noblu. Dwukrotnie zdarzyło się jednak, by wyróżniony odmówił jej przyjęcia.

Kiedy w 1958 roku Literacką Nagrodą Nobla nagrodzono urodzonego w Rosji Borysa Pasternaka, za sprawą nacisku władz Związku Radzieckiego pisarz został zmuszony do publicznego odrzucenia nagrody.

Po raz drugi odmowa przyjęcia wyróżnienia wydarzyła się sześć lat później, gdy w 1964 roku Akademia Szwedzka postanowiła nagrodzić Jean-Paula Sartre’a za autobiograficzną powieść „Słowa”. Francuski poeta konsekwentnie odmawiał jednak wszelkich wyróżnień. Podobnie było w tym przypadku. Sartre uzasadnił tę decyzję tym, że żaden człowiek nie powinien być „uwieczniony” za życia. Bał się też utraty twórczej wolności. Jak tłumaczył, honory te ograniczały jego niezależność i instytucjonalizowały go.

Komitet noblowski nie uznaje jednak odmów i do dziś włącza Pasternaka i Sartre’a do swojej listy noblistów.

Laureaci Nagrody Nobla według krajów

Skoro jesteśmy przy liście – sprawdźmy, który kraj cieszy się największą liczbą noblistów w dziedzinie literatury. Najczęściej nagradzano autorów anglojęzycznych. Do 2022 roku było ich 29. 18-krotnie nagradzano autorów francuskojęzycznych. 14-krotnie zwyciężali z kolei twórcy piszący po niemiecku.

Najwięcej noblistów ma Francja. Francuscy pisarze i pisarki mają na koncie 16 Literackich Nagród Nobla. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone ex aequo z Wielką Brytanią – oba kraje doczekały się po 13 noblistów.

A Polacy? Cóż, mówimy o sporym sukcesie. Polskich artystów nagrodzono aż sześciokrotnie, co daje nam bardzo wysokie szóste miejsce na liście wszech czasów (ex aequo z Hiszpanią i Włochami). Wyprzedzamy tym samym między innymi Rosję, Norwegię, Austrię, Japonię, Danię, Kanadę czy Grecję.

Pięcioro czy sześcioro?

Ano właśnie. Powszechnie przyjęło się przecież, że Polki i Polaków literackim Noblem nagrodzono pięciokrotnie. Jako noblistów wymienia się Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską i Olgę Tokarczuk.

W tym miejscu rzadko wspomina się Isaaca Bashevisa Singera – polsko–amerykańskiego pisarza żydowskiego pochodzenia tworzącego głównie w języku jidysz. Urodzony jako Icek-Hersz Zynger pisarz przyszedł na świat w Leoncinie, we wsi w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego.

Zadebiutował w 1925 roku krótkim opowiadaniem „Na starość”. Jego pierwszą powieść, „Szatan w Goraju”, publikowano w odcinkach w latach 1933–1934 w czasopiśmie literackim „Globus”. Wobec narastającego w Europie antysemityzmu (oraz kiepskiej sytuacji materialnej) w 1935 roku Singer wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymał w październiku 1978 roku. Polsko–amerykańskiego pisarza wyróżniono „za pełną uczucia sztukę prozatorską, która, wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych, porusza jednocześnie odwieczne problemy”.


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 07.10.2022 23:47
Redaktor

W mojej opinii, zarówno "Nobel", jak i inne nagrody międzynarodowe pozwalają poznać zupełnie nowe nazwiska. Często nie znałem autorów nagrodzonych ostatnio przez Akademię - może Kazuo Ishiguro był tu w ostatnich latach wyjątkiem, Olga Tokarczuk - też. Oczywiście przyznanie nagrody nakręca sprzedaż ( już kupiłem Annie Ernaux Lata :) ), ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 09.10.2022 14:39
Bibliotekarz

Bene. Nagradzanie zawsze jest subiektywną decyzją jakiejś grupy. A grupa posiada albo indywidualne albo kolektywne poglądy i kompetencje. Nimi się kieruje. Dyskusję nad wyborem traktuję jako coś normalnego i raczej jest to część rozrywki niż "na poważnie". Wybór laureata jakoś nie wpływa na życie ludzkości (czego nie można powiedzieć o nagrodzie dla nauk ścisłych). Tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Miszke - awatar
Mariusz Miszke 09.10.2022 21:34
Czytelnik

@Lis Gracki Zgadzam się zupełnie, z jednym tylko dopowiedzeniem: kontrowersje wielu nagród, szczególnie z dziedzinach humanistycznych, nie wynikają z indywidualnych różnic w podejściu (do np. literatury), czy osobistych preferencji, a używania tego mechanizmu do działań politycznych- a tak niestety działa wiele nagród literackich, w tym Nobel, czy m.in. Nike na naszym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 09.10.2022 22:27
Bibliotekarz

Ha! Doskonałe spostrzeżenie. Tak, znam tę historię i jest faktycznie idealnym przykładem. Tutaj link do artykułu, jeśli ktoś byłby zainteresowany: 

https://dorzeczy.pl/opinie/344497/multibook-wygrala-plebiscyt-trzeba-zmienic-formule.html

W szerszej perspektywie, ta postawa świetnie eis ujawniła po ostatnich wyborach we Włoszech. Dziwnie wybiórcza jest demokracja... bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yahol  - awatar
Yahol 07.10.2022 18:25
Czytelnik

Nobel literacki ma według mnie, oczywiście, dwa aspekty - polityczny, w sposób bezpieczny i nieagresywny pokazać swoje preferencje polityczno-obyczajowe. Ludzie dają się na to nabrać, i oczywiście "oczytani" i "nowocześni" są za a nawet bardzo za.
I drugi aspekt, mało jakby pokazywany - finansowy. Nobel napędza sprzedaż, i całą tą okołoliteracką karuzele. W każdym razie ani...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 07.10.2022 21:16
Bibliotekarz

To ja mam pomysł: połączmy nobla z literatury i pokojowego z Eurowizją. I z wyborem Miss Galaktyki. Taniec, śpiew, literatura, pokój, piękne kobiety (chociaż może jak Euro to raczej "waginopostacie"... czy jak się teraz mówi?). 3 x TAK!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol  - awatar
Yahol 07.10.2022 21:24
Czytelnik

Jest nawet prawdopodobne, że poczułbym wówczas jakiś rodzaj niepokoju i podniecenia.  4xTAK! (bo z 3xTAK mam jakieś bliżej nieskonkretyzowane podejrzenia o manipulacje) 😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 07.10.2022 16:32
Bibliotekarz

"Ile wiecie jednak o samym wyróżnieniu?"

Wiemy tyle, że tylko te z nauk ścisłych mają jeszcze sens. Reszta to polityczny i ideologiczny teatrzyk. Panem et circenses... i Eurowizja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 07.10.2022 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post