rozwiń zwiń
LadyMakbet33

Profil użytkownika: LadyMakbet33

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 dni temu
994
Przeczytanych
książek
994
Książek
w biblioteczce
633
Opinii
2 484
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 9 książek
Strony www:
Przeczytam (prawie) wszystko, oprócz literatury kobiecej. W sferze moich zainteresowań pozostaje: literatura faktu oraz solidne biografie. Nie pogardzę też ambitnym reportażem, dobrą powieścią czy thrillerem psychologicznym. Od lat zakochana jestem w operze i teatrze. Gdy nie czytam, to prowadzę bloga. Zapraszam:ladymakbet33.blogspot.com.

Opinie


Na półkach:

Co się wydarzyło w starym pałacu?

Rzecz się dzieje w małym, sennym miasteczku, to tu znajduje się okryty złą sławą ośrodek wychowawczy dla dziewcząt. W placówce panują pruskie metody resocjalizacji zdemoralizowanych podopiecznych. Każde, nawet najdrobniejsze przewinienie jest surowo karane. Ponadto mury ośrodka skrywają mroczne sekrety. Czy liczne nadużycia i zaniechania, jakich dopuściła się kadra pedagogiczna, ujrzą światło dzienne? A może komuś szczególnie zależy na zatuszowaniu przewinień?

W związku z podejrzeniem popełnieniem przestępstwa w placówce, do zbadania wszystkich okoliczności, oddelegowano doświadczony duet mundurowych. Jakie będą wyniki ich żmudnego śledztwa? Miejsce, w którym przyszło prowadzić dochodzenie, od samego początku wzbudza grozę. Placówka stanowi siedlisko patologii, uwzględniając różny stopień zdeprawowania dziewczyn. Pedagodzy są przekonani o wyższości moralnej nad wychowankami, więc stosują ''niekonwencjonalne'' metody. Co chcą w ten sposób usprawiedliwić?

,,Pożeracze ptaków'' to historia mrożąca krew w żyłach, dreszczowiec w miarę dobrze skonstruowany, choć pod względem fabularnym mnie nie przekonał. Klimat, w którym jest utrzymany, również nie do końca mi odpowiadał. Opowieść, która dość mocno się rozpoczyna, stanowi zapowiedź tego, czego możemy się spodziewać.

Kim jest Olimpia? Czy jest faktycznie tą, za którą się podaje? Czy jej personalia są prawdziwe? W jakim celu zjawiła się w ośrodku?

Wszyscy bohaterowie są zepsuci do szpiku kości.

Lektura ,,Pożeraczy ptaków'' skłania do namysłu nad naturą człowieka, rodzi pytania o granicę człowieczeństwa. Potwierdziła się odwieczna zasada, że przemoc rodzi przemoc i że nie jest rozwiązaniem problemów, a tylko je pogłębia.

''Skąd się bierze w człowieku zło? Zadawałam sobie to pytanie milion razy. I choć widziałam naocznie na swoim ciele ślady tyranii i przemocy jego źródła, zła znaczy- nadal wydawało mi się czymś bardzo odległym do zrozumienia. Co trzeba zrobić człowiekowi, by był zły?''

Ofiara, która z biegiem czasu staje się katem. Dlatego zło jest tak banalne, staje się udziałem przeciętnej jednostki.

Autorowi serdecznie dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Co się wydarzyło w starym pałacu?

Rzecz się dzieje w małym, sennym miasteczku, to tu znajduje się okryty złą sławą ośrodek wychowawczy dla dziewcząt. W placówce panują pruskie metody resocjalizacji zdemoralizowanych podopiecznych. Każde, nawet najdrobniejsze przewinienie jest surowo karane. Ponadto mury ośrodka skrywają mroczne sekrety. Czy liczne nadużycia i zaniechania,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

''Ketman'' donosi bezpiece...

W zeszłym roku premierę miała książka znakomitego dotąd dziennikarza, Cezarego Łazarewicza. Mam tu na myśli reportaż ,,Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa''. Tym razem, w mojej ocenie, autor bardzo dobrego studium, ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka'', temat całkowicie położył, i to wielu wymiarach.

Laureat nagrody Nike rozczarowuje, przyjmuje jednostronną wersję wydarzeń; na niemal czterystu stronicach, Łazarewicz usiłuje przekonać nas, że krakowski student zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. We wstępie publicysta zaznacza swój dystans do sprawy zuchwałego zabójstwa jednego z trzech kumpli: ..W chwili jego śmierci miałem jedenaście lat, mieszkałem w małym miasteczku nad morzem i zajmowałem się kopaniem piłki. Było to na tyle daleko od Krakowa, że nie wychowałem się na jego legendzie''.

Cezary Łazarewicz powołuje się na rozmaite źródła: archiwa IPN, rozmowy ze świadkami, prywatne zapiski. Drastyczne donosy Lesława Maleszki, pomija milczeniem.

Skąd wiadomo o szkodliwej działalności późniejszego dziennikarza Wyborczej? O tym, że Maleszka współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, Bronisław Wildstein dowiedział się z pracy magisterskiej esbeka Ireneusza Krassowskiego. Zresztą pseudonim ten zainteresowany wybrał raczej nieprzypadkowo, gdyż odwołuje się do cyklów esejów Czesława Miłosza Zniewolony umysł. Czy student polonistyki mógł znać to zakazane i niedostępne dzieło? Prawdopodobnie tak.

Oficer prowadzący TW ''Ketmana" opowiada autorowi o kulisach współpracy. Marek Borys (właściwie Marek Szmigielski z Wydziału III krakowskiej SB), relacjonuje, iż jego ''podopieczny": ,,Przekazywał bardzo intymne szczegóły o życiu swoich kolegów''.
Maleszka bywa bezlitosny, w swoich raportach domaga się zaostrzenia represji wobec kolegów. Jego donosy były wnikliwe, sporządzane z wielką gorliwością. Esbek kontynuuje: ,,Jego informacje szkalowały tych ludzi. Mogliśmy lepiej ich poznać i przewidzieć ich ruchy''.

Po lekturze ,,Na Szewskiej'' można odnieść wrażenie, że Cezary Łazarewicz relatywizuje zło, marginalizując rolę agenta bezpieki wśród młodych działaczy opozycyjnych. Więcej, dziennikarz utrzymuje, że Stanisław Pyjas był mało znaczącą postacią, więc w SB nie mieli powodu, aby go wyeliminować. Tylko że w oficjalnych meldunkach, mężczyzna jest postrzegany jako jeden z liderów opozycji na UJ. Warto wiedzieć, że Jarosław R., wskazywał na przywódczą rolę Pyjasa.

''Ketman'' donosi bezpiece...

W zeszłym roku premierę miała książka znakomitego dotąd dziennikarza, Cezarego Łazarewicza. Mam tu na myśli reportaż ,,Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa''. Tym razem, w mojej ocenie, autor bardzo dobrego studium, ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka'', temat całkowicie położył, i to wielu wymiarach.

Laureat nagrody Nike...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Świat wyobrażony wg Tomasza Niedzieli
Współpraca recenzencka

,,Szepty szeptuchy'' to kolejna z książek debiutującego pisarza, melomana i miłośnika gór. Tym razem akcja przeniesiona została w Bieszczady i Beskidy w pierwszej połowie XX wieku. Powieść w swojej wymowie jest oczywiście racjonalna, autor zadbał o elementy niezwykłe, podnoszące zdecydowanie jej walor. Wraz z Tomaszem Niedzielą przenosimy się w nieznany nam dotąd świat znachorów, uzdrawiaczy.

Czy wszystko można w sensowny sposób wytłumaczyć? Chyba nie do końca. Czy i tym razem autorowi udaje się zaskoczyć czytelnika? Sądzę, że w jakiś sposób tak.
Warto wiedzieć, że.... Utwór otwiera powstanie Jeziorek Duszatyńskich. Rzecz wydarzyła się 13 kwietnia 1907 roku, tj. na chwilę przed świętami Wielkanocnymi. Wówczas to miało miejsce oderwania się zachodnich zboczy Chryszczatej. Osuwisko przyczyniło się do zatrzymania odpływu potoku Olchowatego, tworząc tym samym w kilku miejscach naturalne zapory. Pamiętać przy tym należy, że w 1957 roku obszar ten objęty został ochroną, uznany został za rezerwat przyrody. W związku z powyższymi okolicznościami, na ten temat powstało wiele legend i mitów. Dlatego też Tomasz Niedziela już w samym tytule odwołuje się do tego czasu. Okoliczni mieszkańcy w swojej prostocie myślenia uważali, iż nadciąga apokalipsa, koniec świata.

I i II wojna światowa odcisnęły też tutaj swoje piętno. Bohaterowie są życiowi, mają prawdziwe problemy, cała historia nie jest przegadana, ale rzeczywiście, wymaga zaangażowania czytelnika.

Warto poznać twórczość Tomasza Niedzieli, wraz z którym przenosimy się w czasie. W tle ujmująca historia trudnej i wydawało się, że niemożliwego uczucia Oksany i Mykoly, osadzona w kontekście dramatów historycznych. Oksana to pełnokrwista wiedźma, wyspecjalizowana w swojej ''profesji", jest obyta i zna się na rzeczy.

Wszystkie postaci wzbudzają naszą sympatię, mimo pretensji, które można zgłosić pod ich adresem.

Na korzyść tej historii zaliczyć można jeszcze potoczysty styl pisarza, znany już z innych jego książek.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Panu Tomaszowi Niedzieli, gdyż była to wspaniała wędrówka po pięknych Bieszczadach.

Świat wyobrażony wg Tomasza Niedzieli
Współpraca recenzencka

,,Szepty szeptuchy'' to kolejna z książek debiutującego pisarza, melomana i miłośnika gór. Tym razem akcja przeniesiona została w Bieszczady i Beskidy w pierwszej połowie XX wieku. Powieść w swojej wymowie jest oczywiście racjonalna, autor zadbał o elementy niezwykłe, podnoszące zdecydowanie jej walor. Wraz z...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika LadyMakbet33

z ostatnich 3 m-cy
LadyMakbet33
2024-05-10 11:27:08
LadyMakbet33 oceniła książkę Pożeracze ptaków na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-10 11:27:08
LadyMakbet33 oceniła książkę Pożeracze ptaków na
6 / 10
i dodała opinię:

Co się wydarzyło w starym pałacu?

Rzecz się dzieje w małym, sennym miasteczku, to tu znajduje się okryty złą sławą ośrodek wychowawczy dla dziewcząt. W placówce panują pruskie metody resocjalizacji zdemoralizowanych podopiecznych. Każde, nawet najdrobniejsze przewinienie jest surowo karan...

Rozwiń Rozwiń
Pożeracze ptaków Albin Perc
Średnia ocena:
8 / 10
11 ocen
LadyMakbet33
2024-04-26 17:17:49
LadyMakbet33 oceniła książkę Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa na
3 / 10
i dodała opinię:
2024-04-26 17:17:49
LadyMakbet33 oceniła książkę Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa na
3 / 10
i dodała opinię:

''Ketman'' donosi bezpiece...

W zeszłym roku premierę miała książka znakomitego dotąd dziennikarza, Cezarego Łazarewicza. Mam tu na myśli reportaż ,,Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa''. Tym razem, w mojej ocenie, autor bardzo dobrego studium, ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza ...

Rozwiń Rozwiń
LadyMakbet33
2024-04-17 19:34:34
LadyMakbet33 oceniła książkę Szepty szeptuchy na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 19:34:34
LadyMakbet33 oceniła książkę Szepty szeptuchy na
9 / 10
i dodała opinię:

Świat wyobrażony wg Tomasza Niedzieli
Współpraca recenzencka

,,Szepty szeptuchy'' to kolejna z książek debiutującego pisarza, melomana i miłośnika gór. Tym razem akcja przeniesiona została w Bieszczady i Beskidy w pierwszej połowie XX wieku. Powieść w swojej wymowie jest oczywiście racjo...

Rozwiń Rozwiń
Szepty szeptuchy Tomasz Niedziela
Średnia ocena:
5.3 / 10
4 ocen
LadyMakbet33
2024-04-09 18:04:07
LadyMakbet33 dodała książkę To miał być tylko sen na półkę i dodała opinię:
2024-04-09 18:04:07
LadyMakbet33 dodała książkę To miał być tylko sen na półkę Przeczytane i dodała opinię:

Współpraca recenzencka

Książka To miał być tylko sen, opowiada historię wrażliwej i mającej zawsze własne zdanie dziewczyny, której jedynym zadaniem jest obracanie się w wyśmienitym towarzystwie. Ernestyna zaczyna się buntować przeciw odgórnie narzuconym konwenansom. Młoda kobieta ma w gł...

Rozwiń Rozwiń
To miał być tylko sen Małgorzata Kurek
Średnia ocena:
7.2 / 10
5 ocen
LadyMakbet33
2024-03-28 14:59:58
LadyMakbet33 oceniła książkę Idąc po górach na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-28 14:59:58
LadyMakbet33 oceniła książkę Idąc po górach na
9 / 10
i dodała opinię:

Ucieczka od wolności

Czy zawsze jesteśmy kowalami własnego losu, jak głosi znane porzekadło? Otóż perypetie życiowego rozbitka pokazują, że niekoniecznie. Idąc po górach pióra Tomasza Niedzieli, jest jedną z tych oryginalnych opowiastek, która przeczy powyższej sentencji. Autor, scenarzys...

Rozwiń Rozwiń
Idąc po górach Tomasz Niedziela
Średnia ocena:
7 / 10
3 ocen
LadyMakbet33
2024-03-04 21:53:05
LadyMakbet33 dodała książkę Fałszywa przyjaciółka na półkę i dodała opinię:
2024-03-04 21:53:05
LadyMakbet33 dodała książkę Fałszywa przyjaciółka na półkę Przeczytane i dodała opinię:

O jedną lampkę za dużo

Współpraca recenzencka

Kiedy codzienny rytuał staje się niebezpieczny dla zdrowia i życia. Od lat oskarża się alkohol o to, że sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób typu: nowotwory, padaczka, nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby i trzustki. Tak, to jest toksyczny...

Rozwiń Rozwiń
LadyMakbet33
2024-03-02 18:56:41
LadyMakbet33 oceniła książkę Narzeczona bez zobowiązań na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-02 18:56:41
LadyMakbet33 oceniła książkę Narzeczona bez zobowiązań na
9 / 10
i dodała opinię:

Belle epoque
Współpraca recenzencka. Recenzja przedpremierowa

'On skrywa mroczną tajemnicę. Ona musi zostać jego narzeczoną'.

Akcja powieści historycznej Narzeczona bez zobowiązań osadzona została w drugiej połowie XIX wieku na tle surowych konwenansów.
On wielki pan, dobrze urodzony, ...

Rozwiń Rozwiń
LadyMakbet33
2024-02-17 18:07:10
LadyMakbet33 oceniła książkę Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-02-17 18:07:10
LadyMakbet33 oceniła książkę Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza na
7 / 10
i dodała opinię:

Ukraina w morzu krwi.

O wojnie w tym kraju napisano i powiedziano już wiele: lepiej lub gorzej. Niemniej jednak każdy zapis dokumentujący zbrodnie Władimira Putina jest kluczowy. Potrzebny ze względu na skalę okrucieństwa i cierpienie niewinnych ludzi.

Reportaż ,,Wojna rosyjsko-ukraińska...

Rozwiń Rozwiń

statystyki

W sumie
przeczytano
992
książki
Średnio w roku
przeczytane
198
książek
Opinie były
pomocne
2 484
razy
W sumie
wystawione
876
ocen ze średnią 6,4

Spędzone
na czytaniu
5 861
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
godziny
14
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
9
książek [+ Dodaj]