Genialna pamięć

Tony Buzan Wydawnictwo: Aha! poradniki
poradniki
Aha!

Okładka książki Rewolucja w uczeniu Dryden Gordon, Vos Jeanette
Rewolucja w uc... Dryden Gordon, Vos ...
Okładka książki Zrób to, o czym marzysz Jack Canfield, Mark Victor Hansen
Zrób to, o czy... Jack Canfield, Mark...
Okładka książki Mowa ciała Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Szkoła Biznesu Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
Szkoła Biznesu Robert Toru Kiyosak...

Krótko, zwięźle i na temat podstaw zapamiętywania. Idealna dla początkujących w temacie skutecznego uczenia się. Fajna także jako powtórka dla zaznajomionych z tematem. Zachęca by sięgnąć po więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa książka. Jednak jej ogromną wadą jest lakoniczne potraktowanie tematu. Wychodzi na to, że tak obszerny temat rozbito na kilka pozycji, a ja wolałabym mieć wszystko w jednej podane. Skoro już mnie zrobiono na szaro, to inne też przeczytam, gdyż podoba mi się przystępny język autora, masa konkretów, nowe sposoby poszerzania możliwości pamięci i tak można by bez końca. Owszem, pada tu dużo informacji, które osoby interesujące się tą tematyką, zapewne znają, ale przecież nie każdy "w tym siedzi" i dla zupełnych laików też muszą być książki z podstawami. Ja znalazłam w niej kilka nieznanych mi metod.

Czy­tam dla rozwoju
Kiedy zasta­łem tre­ne­rem intelektualnie.pl jedną z pierw­szych rze­czy jaką zro­bi­łem był zakup ksią­żek Tony Buzana wyda­nych po pol­sku. Stu­dio­wa­łem je i podobne pozy­cje, ponie­waż chce być coraz lep­szy w tym co robię, ale nie mia­łem pomy­słu jakby je zre­cen­zo­wać. Jak to czę­sto bywa, świat daje Ci moż­li­wo­ści i odpo­wie­dzi. Trzeba się tylko rozejrzeć.
Soczy­sta surówka z kapusty
Czy surówka może mieć coś wspól­nego z tech­ni­kami pamię­cio­wymi? Oka­zuje się , że może.
Odwie­dzam swoją cio­cię sys­te­ma­tycz­nie i zawsze dostaję coś na drogę. Tym razem na nie­szczę­ście dosta­łem surówkę i nie domkną­łem wieczka od pojem­nika. Aku­rat mia­łem w ple­caku książkę Genialna Pamięć. Jak pew­nie się domy­ślasz soki z kapu­sty się wylały i zabru­dziły mi ple­cak i pozy­cję Tony Buzana.
Ziry­to­wa­łem się. Jak można postą­pić ina­czej kiedy upaćka Ci się cały ple­cak i jesz­cze książce się obe­rwie. A kapu­sta w surówce była kiszona czyli miała dosyć inten­sywny zapach. Papieru się nie pie­rze, więc się wście­kłem na sie­bie za takie niedopatrzenie.
Krót­kie olśnienie
Jed­nak jak się uspo­ko­iłem, przy­szła mi do głowy genialna myśl. Prze­cież to jest ide­alny pre­tekst, żeby napi­sać recen­zję tej książki. I tak oto złą, jakby się na początku wyda­wało, sytu­ację zamie­nia­łem na szczę­śliwe wyda­rze­nie. Wystar­czyło, że zaczą­łem ina­czej myśleć. Przy­da­rzyło Ci się kie­dyś coś podobnego?
Zapach
Wącha­łeś kiszoną kapu­stę? Ma inten­sywny zapach. Nie dla wszyst­kich przy­jemny. Oso­bi­ście wolę ją jeść, niż wąchać, ale wła­śnie taki zapach przy­warł do mojej książki. Minął już grubo ponad mie­siąc i dalej jesz­cze go czuje. Co prawda jest już znacz­nie słab­szy, ale dalej z papieru docho­dzi woń kiszo­nej kapusty.
Tutaj wła­śnie ujaw­nia się potęga pamięci, rów­nież Two­jej. Mózg działa na zasa­dzie sko­ja­rzeń i jak wycią­gną­łem surówkę i książkę z ple­caka, to pierw­sze moje sko­ja­rze­nia były nie­przy­jemne, ale jak napi­sa­łem, póź­niej mnie olśniło. Wyko­rzy­sta­łem ten zapach jako kotwicę. Połą­czy­łem go z obra­zem kocha­nej cioci, która robi dla mnie pyszne obiadki. Teraz muszę uwa­żać bo Genialna Pamięć plus zapach kapu­sty wywo­łuje u mnie nad­pro­duk­cję śliny, ponie­waż przy­po­mi­nam sobie o sma­ko­wi­tych posił­kach u cioci.
Masz genialną pamięć
Twoja pamięć jest genialna. Wystar­czy tylko tro­chę lepiej poznać zasady według któ­rych działa. Szkoda, że nie uczą tego w szkole. Pla­cówka, która odpo­wiada za Twoje wykształ­ce­nie pomija naj­istot­niej­sze kwe­stie na temat zapa­mię­ty­wa­nia i ucze­nia się. A te metody były już wyko­rzy­sty­wane w sta­ro­żyt­no­ści. Na szczę­ście są takie książki jak Genialna Pamięć i tacy auto­rzy jak Tony Buzan, dzięki któ­rym wiele rze­czy staje się prostsze.
Dzięki odro­bi­nie wie­dzy, bo pozy­cja ta jest cie­niutka, udało mi się stwo­rzyć tak przy­jemne sko­ja­rze­nie z kiszoną kapu­stą i pod­nisz­czoną książką. Oczy­wi­ście nauczy­łem się też lepiej korzy­stać z mojego umy­słu, po pro­stu pozna­jąc kilka fak­tów na temat jego działa. Ty rów­nież możesz się­gnąć po tą wie­dzę i prze­ko­nać się jaki jesteś genialny. Bo jesteś genialny. Tony Buzan to wie i teraz wiem to rów­nież ja. Teraz Twoja kolej prze­ko­nać się jaką masz Genialną Pamięć.
Kolory
Jest jesz­cze jedno co bar­dzo lubię w tej lek­tu­rze, a mia­no­wi­cie książka ta jest kolo­rowa. Spra­wia to, że ta pozy­cja jest znacz­nie przy­jem­niej­sza w odbio­rze, a poza tym korzy­sta z tech­nik, które są w niej opi­sane. Dzięki czemu sam możesz się prze­ko­nać jak kolory poma­gają Ci w nauce.
Zako­twicz swoje skojarzenia
Czy­ta­jąc tą recen­zję pew­nie zauwa­ży­łeś stwier­dze­nie o kotwi­cze­niu za pomocą sko­ja­rzeń. Tak wła­śnie działa i jest zbu­do­wany Twój mózg. Podob­nie jak neu­rony w Twoim ciele łączą się z wie­loma innymi, tak wyobraź­nia i obrazy, które masz zapi­sane w swo­jej pamięci, łączą się z wie­loma innymi.
http://magiaksiazek.pl Magia książek - blog o książkach

Czy­tam dla rozwoju

• Psychologia
  • 0 - Rok 2018
  • Mnemotechniki/Uczenie się
  • Plan
  • Posiadam2

Dodaj cytat z książki Genialna pamięć