Na krawędzi

Okładka książki Na krawędzi Gianrico Carofiglio
Okładka książki Na krawędzi
Gianrico Carofiglio Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
Il bordo vertiginoso delle cose
W.A.B.
2016-09-02
2016-09-02
Mateusz Kłodecki
literatura włoska melancholia prowincja rozrachunek z przeszłością Włochy miasteczko wspomnienia

„Uwagę naszą ściąga ten, kto po krawędzi rzeczy stąpa”*

Jakiś dziwny, nostalgiczny klimat mają niezmiennie dla mnie pisarze włoscy. Sięgam po nich z przyjemnością i na ślepo (co znaczy, że zupełnie nie znam nazwiska, dzieła, a jak widzę na półce w bibliotece (a nie mam zbyt długiej kolejki),czy w księgarni - to sięgam. Tak odkryłam kilka powieści i autorów.
„Na krawędzi” znęciło mnie okładką, wcześniej niż nazwiskiem, ale na jedno wyszło – zakup dokonany.
To jeszcze napiszę, że nie jest to powieść wybitna, oszałamiająca, czytana jednym tchem. Żeby nie było. Raczej nie zapamiętam całości do końca życie i nie odmieni ona moje życia, podejścia do literatury, ale…
Ale ta podróż dojrzałego mężczyzny, który od zawsze wiedział, że zostanie pisarzem, a napisał tylko jedną powieść i teraz, z perspektywy lat patrząc na swoje życie zastanawia się, czy żył prawdziwie, czy raczej stał z boku, mnie ujęła i zastanowiła. Bo w powieści bohater, narrator stawia sobie szereg pytań o własne życie, o jego przebieg, wpływ różnych wydarzeń, spotkanych ludzi itp. Podróż do rodzinnych stron powoduje, że Enrico zaczyna grzebać w swojej przeszłości przypominać sobie wydarzenia i uczucia, które nim kierowały. Pytanie tylko, czy na pewno dobrze wszystko pamięta, czy jest obiektywny i czy nie koloryzuje?
Zakład
- że nie wszystko,
- że nie jest,
- że przeinacza, wybiela lub koloryzuje swoje dokonania.
To z jednaj strony, a z drugiej czy na pewno słowa nas „słuchają” – że zawsze powiemy, napiszemy, dokładnie to co naprawdę chcemy, nawet jeśli to jest świeże, przeżywane tu i teraz, nie musimy się denerwować, że coś nie zapamiętaliśmy.
Ileż to książek w takim klimacie już było!
A jednak, lubię takie lektury na urlopie!.

„Na krawędzi” znęciło mnie okładką, wcześniej niż nazwiskiem, ale na...

Nostalgiczna podróż do czasów młodości. Przypomina mi trochę "Tamte dni, tamte noce". Bardzo mi się podobało, mimo że są takie momenty przestoju i zwolnienia tempa, to wbrew pozorom mają one sens. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Jak co rano wychodzisz zjeść, jak zwykle w tym samym barze."

Choć klimat i sposób opowiadania tej powieści z 2013 roku przypomina wcześniejsze kryminały autora, nie jest to już kryminał, mimo iż wątek kryminalny, czy wręcz terrorystyczny pojawi się w niej już na samym początku, nawet jeśli tylko marginalnie. Istotną rolę wciąż pełni tu suspens, więc kolejność opowiadania ma znaczenie, dlatego też czytelnik dowiaduje się o wydarzeniach z przeszłości bohatera w odpowiedniej, przemyślanej kolejności. Kim jest bohater? To już nie znany nam mecenas Guerrieri, lecz Enrico Vallesi, dobiegający 50-tki pisarz, a właściwie teraz bardziej ghost writer. Pochodzi z Bari, lecz już od 30 lat mieszka we Florencji, w tym od 10 lat samotnie. Pewnego dnia przy porannej prasie przy śniadaniu w ulubionym barze dowiaduje się z rubryki kryminalnej o zastrzeleniu niejakiego Salvatore Scarrone w Bari. Ta krótka wiadomość każe mu pod wpływem impulsu udać się do rodzinnego miasta, co wywołuje cały szereg wspomnień związanych z tym miastem...
Całość recenzji pod adresem: https://nakanapie.pl/recenzje/kto-stapa-po-krawedzi-rzeczy-na-krawedzi

"Jak co rano wychodzisz zjeść, jak zwykle w tym samym barze."

Carofiglio to taki włoski Jakub Małecki - potrafi odmalować świat i otoczyć czytelnika atmosferą miejsc i nastrojów swoich bohaterów. Tekst zupełnie inny niż te z mecenasem Guerrierim, jednak zadziwiająco podobny. Gwiazdek jest 6, bo nie jest to lektura zbyt wyszukana, głęboka i sięgająca głębi, za to sympatyczna, nieco angażująca, krótka. I przemycany przez autora wątek turystyczno-krajoznawczy, dzięki któremu zapamiętam, by odwiedzając Bari zabrać ze sobą 'Na krawędzi' i przejść się tu i tam.

Carofiglio zbył moje czytelnicze serce już po lekturze "Świadka mimo woli". Po przeczytaniu wszystkich części serii z mecenasem Guerrierim, sięgnęłam po kolejną jego książkę, tym razem bez wątku prawno-kryminalnego. Nie zawiodłam się - dokonały warsztat pisarski, fabuła jakże życiowa... Wcale nie zgadzam się z opiniami, że to książka smutna, czy jakakolwiek "gorzka refleksja". Przeciwnie - ja po lekturze byłam nastawiona pozytywnie do świata i życia. Przeczytałam jednym tchem. Polecam z całego serca!

Całkiem ciekawa lektura. Podoba mi się sposób w jaki autor przeplata przeszłość z teraźniejszością, w jakiej znajduje się bohater. Spodobał mi się także sam bohater Enrico. Postać wzbudziła moja sympatię, może za swoją szczerość, dystans do siebie, swoich wad, porażek. Powieść pełna jest mądrych refleksj o życiu, o przemijaniu, samotności. Książka bardzo mi przypasowała i szybko ją pochłonęłam. :)

Całkiem przyjemnie czyta się tę historię niespełnionego pisarza, który po dłuższej przerwie wraca do rodzinnego Bari i rozpamiętuje przeszłość. Fabuła nie jest szczególnie porywająca czy oryginalna, ale książkę zapamiętam dzięki migawkom z miasta i specjalnościom tamtejszej kuchni, które autor często wspomina.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiele bym dała, żeby posługiwać się słowami tak, jak to robi Gianrico Carofiglio. Jednak nie potrafię. Treść, która być może nie ma w sobie zbyt rozbudowanego potencjału - ot, historia starzejącego się pisarza, który dawno stracił twórczą wenę i wraca do miasta, w którym spędził dzieciństwo, wiedziony niezrozumiałym dla samego siebie impulsem - jest w cudowny sposób spleciona zarówno z formą, jak i mnogością refleksji dotyczących tego, co w życiu ważne. Ale nie znajdziemy tu kategorycznych stwierdzeń. Autor bowiem, za pomocą swoich bohaterów, przekazuje nam sporą dawkę najprawdziwszej filozofii. Nie ma tu prawd objawionych, jest myślenie, wątpienie, czucie. I aż trudno pojąć, dlaczego w szkołach nie uczy się filozofii (choć być może nie tak trudno - myślącym samodzielnie, asertywnym, umiejącym bronić swoich poglądów człowiekiem trudno sterować).
Tak więc zachwycam się książką tego autora po raz kolejny i mam nadzieję, że nie ostatni.

Sentymentalna podróż do czasów i miasta młodości, pisarza, który utracił wenę twórczą. Samotny pięćdziesięciolatek, stojący na zakręcie życia i świat wspomnień. Próba rozliczenia się z wyborami przeszłości, spojrzenia z dystansu na doświadczenia, które ukształtowały młody charakter. Książka, którą warto przeczytać.

• Mam
  • Literatura włoska