Księgobójca

Starość, książki i zbrodnia

Miłość do książek staje się obsesją, miłość do kobiety – zbrodnią.” Fascynujący thriller o amsterdamskim księgarzu, Polaku, zawodowym podglądaczu, zakochanym w tajemniczej kobiecie, który rowadzi prywatne śledztwo w sprawie pewnego zabójstwa przez szybę swojej księgarni. Czytaliście? Jeśli nie - warto sięgnąć po tę książkę !

Lubię świat bohaterów Maji Wolny Wolny. Czasami się w nim gubię i nie zawsze wiem o co chodzi, ale każdy z nich jest jakiś. U mnie w głowie pozostawiają ślad. Podobnie jak konsekwencje ich decyzji. Zawsze jestem ciekawa co będzie dalej. Momentami może akcji tutaj nie ma, a dostajemy portrety psychologiczne bohaterów. Czyta się dobrze i szybko. Polecam!

Nietypowa, wielowątkowa opowieść z ciekawym tytułem. Czyta się przyjemnie, szczególnie te piękne, poetyckie fragmenty o książkach! Niektóre refleksje naprawdę wartościowe. Udana intryga i portret Amsterdamu w tle. Poznajemy enigmatycznych bohaterów, których dogania przeszłość. Smutek, sporo przemyśleń na temat starości, kilka historycznych odniesień. Nieprzychylnie odnoszę się do fragmentów wskazujących na relacje rodzaju "każdy z każdym". Na minus również niestabilność uczuciowa policjantki.
Myślę, że "Księgobójcę" doceniliby fani serialu "Ty".

Kryminału tu mało a i tak za dużo...
Taki paradoks.

Najlepsza część rozgrywa się miedzy W. a M. Tu jest cały czar powieści. Szkoda, że autorka dodała pozostałe wątki. W tym strasznie siermiężny wątek D. który psuje moim zdaniem całokształt.

Kryminału tu mało a i tak za dużo...
Taki paradoks.

Nie jest to książka w moim typie, ale bardzo doceniam przepiękny język, którym autorka bardzo sugestywnie i niespiesznie kreśli tę historię. Nie jest to ani kryminał, ani romans, choć sporo tu o miłości, nie tylko do ludzi. To po prostu nastrojowa powieść, w której z pozoru niewiele się dzieje, a jednak wydarza się bardzo dużo.

Autorka to niewątpliwie duży talent, na pewno jeszcze sięgnę po jej książki, tylko muszę się do nich inaczej nastawić.

Autorka to niewątpliwie duży talent, na...

Dużym minusem jest język powieści - autorce niestety brakuje warsztatu, dzięki któremu nawet tak banalna fabuła nabrałaby rumieńców. Ogólnie klasycznie skrojony kryminał, o którym zapomina się już następnego dnia po przeczytaniu.

Chciałbym napisać dzisiaj kilka słów na temat książki, która moim zdaniem niesłusznie ma średnie oceny w sieci. Mowa o "Księgobójcy" Mai Wolny. Jest to zdecydowanie pozycja nietuzinkowa z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że ciężko określić, jaki to gatunek. Niby kryminał, ale tylko w pewnym stopniu, natomiast raczej nie nazwałbym jej thrillerem. Dostajemy za to elementy powieści obyczajowej, ale nie w dosłowny sposób.

Głównym bohaterem jest Wiktor Krzesim, czyli pochodzący z Polski właściciel księgarni w Amsterdamie. Pamięta on właściwie każdego ze swoich klientów, ale to niejedyne jego dziwactwo. Jest on również podglądaczem, skrycie zakochanym w jednej z kobiet, która robi u niego zakupy, a pewnego dnia wraz z przyjaciółmi wprowadza się do kamienicy nieopodal księgarni. Mamy w tej historii też zagadkową śmierć znanego restauratora mebli, którego znał Wiktor, ale również grupa przyjaciół z naprzeciwka.

Dlaczego sądzę, że to niekolejny zwykły kryminał jakich wiele? Przede wszystkim sposób, w jaki autorka piszę o książkach jest czymś, co warto docenić. Niejednokrotnie poprzez głównego bohatera wygłasza tezy, z którymi ciężko się nie zgodzić, tym bardziej, jeśli jest się miłośnikiem książek. To jednak nie wszystko. Maja Wolny porusza w ciekawy sposób temat samotności i starości. Widziałem opinie, że książka jest zbyt przegadana i brakuje akcji. Szczerze? Uważam, że to bardzo dobry ruch ze strony autorki, żeby właśnie tak skonstruować tę historię. Obszerne fragmenty, w których poznajemy bohaterów powieści są według mnie świetnie wyważone. I mowa nie tylko o Wiktorze i obiekcie jego westchnień, ale również policjantce prowadzącej śledztwo. Zagadkowa śmierć i jej rozwiązanie moim zdaniem to pomysłowo rozegrany element i nie ukrywam podobało mi się to, jak zostało to wyjaśnione. Mam nadzieję, że po "Księgobójcę" sięgnie jak najwięcej osób i z otwartą głową podejdą do lektury, bo moim zdaniem zasługuje na docenienie.

Dni upalne , dni deszczowe, a w tle dobra książka. Trochę kryminał, trochę romans, trochę opowieść o życiu, miłości, tajemnicy i niedokończonych sprawach z przeszłości. Książka - zagadka do samego końca. I niesamowicie wciągająca fabuła. Aż żal, że już koniec 🔚.
Szukam kolejnej...

Szukam kolejnej...

Średnio. Bardziej jest to książka obyczajowa o zabarwieniu kryminalnym. Czyta się dobrze, zakończenie zaskakuje, szału nie ma

Uważam, że to jedna z lepszych książek jakie ostatnio przeczytałem. Niby bardzo spokojna akcja, a jednak wciągająca. Niby zwykłe życie bohaterów, a jednak świetnie pokazany upływ czasu i znakomicie sportretowana (wczesna) starość. I jak u Kieślowskiego, jedno zdarzenie, które wpływa na całe życie kilku osób. Do tego niebanalne zakończenie, choć może zbyt happy endowe, co jest miłe, ale mało realne. Mimo to, lektura warta polecenia.

• 2017
  • Ebooki