Sztuka zachowywania umiaru

Okładka książki Sztuka zachowywania umiaru Anselm Grün OSB
Okładka książki Sztuka zachowywania umiaru
Anselm Grün OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech poradniki
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Die kunst das rechte mab zu finden
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375168518
Tłumacz:
Kamil Markiewicz
Tagi:
wychowanie psychologia poradnik
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
479
333

Na półkach:

Znakomite refleksje i głęboka mądrość.

Znakomite refleksje i głęboka mądrość.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
73
33

Na półkach:

Przeczytałam kilka książek o podobnej tematyce i ta jest zdecydowanie najlepszą z nich

Przeczytałam kilka książek o podobnej tematyce i ta jest zdecydowanie najlepszą z nich

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
962
875

Na półkach:

„Kiedy przekraczamy miarę, tracimy wyczucie tego, co jest dla nas odpowiednie. Ulatuje z nas powietrze, tracimy energię, czujemy się niejako opróżnieni, wyczerpani. Kto mierzy rzeczy właściwą miarą i zachowuje umiar, nie wyczerpuje się tak łatwo. Kto nie zna umiaru, mierzy siły na zamiary i porywa się na zbyt wielkie rzeczy, nie powinien się zatem dziwić, jeśli w pewnej chwili poczuje się wypalony”*.

Można powiedzieć, że temat równowagi między skąpstwem a rozrzutnością (to jeden z rozdziałów) jest wręcz banalny, ale już zagadnienia dotyczące mocy rytuałów, świętego oburzenia, dyscypliny i porządku, oraz wiele, wiele innych, zapowiadają się intrygująco, a nawet… prowokująco.

Czy można osądzać (źle mówić i myśleć) księdza pedofila, gwałciciela dzieci, jeśli nie zna się go osobiście? Według autora – nie. Anselm Grün twierdzi, że konsekwentnie i zdecydowanie odmawia oceniania ludzi, których sam nie zna, bez względu na to, co zrobili. Od razu przyszło mi do głowy wredne pytanie, czy podobną miarę stosuje do komunistów i ilu ich naprawdę osobiście zna. Chciałem tu dołożyć też hitlerowców, ale ze względu na narodowość i wiek autora…

Nie ze wszystkimi przekonaniami Anselma Grüna się zgadzam, ale to na szczęście nie jest obowiązkowe. Poza tym uważam, że w zdecydowanej większości przypadków ma jednak rację. Są też w książce stwierdzenia, co do których mam wątpliwości, które zostawiam do przemyślenia. Na przykład w rozdziale „Równowaga między pogardą dla siebie a pychą” opisuje małżeństwo, które decyduje się zrezygnować z bardzo drogich wakacji – wiele razy na takie jeździli, ale wreszcie uznali, że to kosztuje zbyt dużo. To oczywiście zdolność zachowania umiaru, ale do tego autor twierdzi: „A przecież tak naprawdę nasze poczucie wartości wzrosłoby, gdybyśmy przyznali się do własnych granic”**. No więc się zastanawiam, czy przyznanie, że na coś mnie nie stać, że coś jest dla mnie za drogie, naprawdę podnosi moje poczucie własnej wartości?

Jako, że jestem kwakrem, uważam za bardzo ważne, kluczowe, zagadnienia dotyczące zrównoważonej relacji ze stworzeniem albo niewygodne pytanie, ile jest rzeczy, których tak naprawdę w ogóle nie potrzebuję. Przydatne okazały się rozważania na temat zdolności odróżniania spraw ważnych od mniej ważnych oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co naprawdę jest ważne.

„Dobrego traktowania stworzenia nie można się domagać za pomocą argumentów czysto racjonalnych. Gdyby tak było, nasze postępowanie zależałoby zbytnio od naszej woli. Aby naprawdę zmienić nasze zewnętrzne zachowanie, potrzebujemy odpowiedniego nastawienia i pokornej postawy”***.

Dobra książka – jako lektura inspirująca do poszukiwania własnych odpowiedzi, swojego stanowiska, indywidualnej drogi, postaw, zachowań.





--
* Anselm Grün, „Sztuka zachowywania umiaru”, przekład Kamil Markiewicz, 2016, wyd. Święty Wojciech, s. 5.
** Tamże, s. 24.
*** Tamże, s. 110.

„Kiedy przekraczamy miarę, tracimy wyczucie tego, co jest dla nas odpowiednie. Ulatuje z nas powietrze, tracimy energię, czujemy się niejako opróżnieni, wyczerpani. Kto mierzy rzeczy właściwą miarą i zachowuje umiar, nie wyczerpuje się tak łatwo. Kto nie zna umiaru, mierzy siły na zamiary i porywa się na zbyt wielkie rzeczy, nie powinien się zatem dziwić, jeśli w pewnej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
350
23

Na półkach: ,

Książka bardzo przypadła mi do gustu. Jej objętość nie jest duża, ale sama pozycja jest bogata w treść. Dla mnie mocnym punktem książki jest to, że bazuje na regule św. Benedykta, której działanie sprawdza się od wieków, a równocześnie odwołuje się do problemów z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo. Autor podaje przykłady pozytywnego wpływu zachowaniu umiaru w różnych dziedzinach życia, czy to jeśli chodzi o relacje, posiadane przedmioty, zarządzanie czasem, dbanie o ciało. Poza tym w książce nie znajdujemy gotowych odpowiedzi, uszytych na miarę każdego czytelnika. Znajduje się tam jednak zachęta dla każdego, aby szukał właściwej sobie miary we wszystkim, korzystając z podpowiedzi zawartych w książce. Polecam!

Książka bardzo przypadła mi do gustu. Jej objętość nie jest duża, ale sama pozycja jest bogata w treść. Dla mnie mocnym punktem książki jest to, że bazuje na regule św. Benedykta, której działanie sprawdza się od wieków, a równocześnie odwołuje się do problemów z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo. Autor podaje przykłady pozytywnego wpływu zachowaniu umiaru w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Chcę przeczytać
    21
  • Posiadam
    4
  • Legimi
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2017
    1
  • Ebook
    1
  • Szukam
    1
  • Ulubione
    1
  • Psychologia/Rozwój
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuka zachowywania umiaru


Podobne książki

Przeczytaj także