Niewiasta z perłą. Szkice o Maryi Pannie w świetle duchowości katolickiej

Okładka książki Niewiasta z perłą. Szkice o Maryi Pannie w świetle duchowości katolickiej Michał Gołębiowski
Michał Gołębiowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Biblioteka Christianitas religia
religia
Biblioteka Christianitas
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2018-03-15
2018-03-15
Szkice o Maryi Pannie w świetle duchowości katolickiej

Cudowna,, uduchowiona pozycja.

Cudowna,, uduchowiona pozycja.

"Niewiasta z perłą. Szkice o Maryi Pannie w świetle duchowości katolickiej" autorstwa Gołębiowskiego to niezwykle wartościowa i pouczająca książka, która przedstawia głębokie refleksje na temat Maryi Panny w kontekście katolickiej duchowości.

Autor wnikliwie analizuje różne aspekty postaci Matki Bożej, odwołując się do Pisma Świętego, tradycji katolickiej oraz nauki Kościoła. Swoje rozważania opiera na teologicznych fundamentach.

Gołębiowski prezentuje różnorodne szkice, które ukazują Maryję jako wzór wiary, pokory, miłości i matczynej troski. Przez całą książkę autor podkreśla unikalną rolę Maryi Panny w historii zbawienia oraz jej bliski związek z Jezusem Chrystusem. Przedstawia również różne tytuły i dogmaty maryjne, wyjaśniając ich znaczenie i kontekst.

Język używany przez autora jest klarowny i przystępny, co sprawia, że treści teologiczne są zrozumiałe dla szerokiego grona czytelników. Dodatkowo, książka zawiera liczne cytaty z Pisma Świętego, które dodają autentyczności i siły argumentom przedstawianym przez autora.

Książka wymagająca, głównie skupienia, jest bowiem gęsta w metafory, pełna treści odwołujących się do mistyków, plastyczna, nie jest to literatura, którą czyta się pośpiesznie a potem odkłada. Przy tym dość specyficznie skomponowana próba wejścia w misterium, raczej esej literacki niż traktat, czym może wyrywać z przyzwyczajeń czytelniczych.

Książka jest zbiorem esejów, poświęconych Maryi. Michał Gołębiowski wybrał taką właśnie formę, gdyż – jak sam pisze – „gatunek ten z powodzeniem łączy namysł badawczy z autorskimi propozycjami interpretacyjnymi”. W swojej książce autor obficie czerpie z dorobku wielkich świętych i teologów, piszących o Maryi. Po lekturze całości na nowo uświadamiamy sobie, że jej kult jest integralną częścią katolicyzmu.

Pełna recenzja książki na stronie:

Zaletą tych szkiców jest świeżość i świetny styl. Nie jest to typowa książka o Maryi, bardziej o duchowości, a Maryja jest tu przykładem wiary. Sporo autorskiego spojrzenia, np. na miejsce radości i pogody ducha w katolickiej mistyce, ale też jest dużo komentarzy do tradycyjnych pism na temat dziewictwa lub istoty wiary, czyli zaufania Opatrzności. Należy mieć już jakąś wiedzę na temat Maryi, żeby rozumieć jak to wszystko łączy się z jej osobą. Na szczęście wiele wyjaśniają przypisy. Szkice dają miejscami naukowy wykład, ale napisane zostały ładnym, literackim stylem.

• Filozofia, religia, kultura
  • Do kupienia
  • Mariologia
  • Religijne
  • .. priorytetowo!

Michał Gołębiowski Niewiasta z perłą. Szkice o Maryi Pannie w świetle duchowości katolickiej Zobacz więcej